پرسش و پاسخ کشاورزی۱۳۹۹/۹/۱۷ ۹:۲۲:۴۶

در این صفحه سوالات متداول کشاورزی در بخش‌های مختلف به همراه پاسخ‌هایی که از طرف کارشناسان دایان داده شده قرار می‌گیرد. شما هم اگر سوالی در زمینه تغذیه و کوددهی گیاهان دارید از طریق فرم زیر مطرح فرمائید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

  پرسش و پاسخ کشاورزی

  بهترین زمان آبیاری اول در زعفران چه زمانی است؟۱۳۹۸/۷/۳ ۹:۳۳:۰۸

  آبیاری اول برای زعفران صرفا با هدف جذب توسط بنه و ریشه‌ها نیست بلکه هدف اصلی این آبیاری ایجاد شوک دمایی برای بنه است. برای اینکه فرایند تشکیل نهایی گل و ظهور آن در گیاه شکل بگیرد، ضروری است که بنه دماهای پایین را تجربه کند.
  بهترین زمان آبیاری اول در زعفران بسته به منطقه از اواسط مهر تا اواسط آبان ماه و زمانی است که میانگین دمای شب و روز زیر ۱۵ درجه سانتی‌گراد و شیب دمایی رو به کاهش باشد. برای مطالعه بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود مقاله منتشر شده در سایت با عنوان ” آبیاری اول زعفران ” را مطالعه فرمائید.

  آیا اجرای فروت‌ست برای نهال ضرورتی دارد؟۱۳۹۸/۶/۱۱ ۶:۴۹:۱۶

  برای نهال‌های جوانی که به بار رفته و تولید میوه دارند ضروری است که در انتهای فصل، بعد از برداشت میوه و قبل از ریزش برگ‌ها اقدام به اجرای برنامه غذایی فروت ست کرد. در مورد نهال‌هایی که هنوز به بار نرفته و تولید میوه ندارند برای اینکه شراط رشدی مطلوبی داشته باشند، توصیه می‌شود در انتهای فصل از کودهای میکروبی باکتریایی استفاده شود. این کودها عناصر موجود در خاک را آزاد کرده و در اختیار گیاه قرار می‌دهند.

  بهترین نوع کودهای زیستی برای کشاورزی چه کودهایی هستند؟۱۳۹۸/۵/۱۰ ۱۲:۵۹:۲۳

  کودهای زیستی در چند دسته طبقه‌بندی می‌شوند که بهترین و موثرترین نوع آنها از لحاظ تامین غذا برای گیاه، کودهای حاوی سویه‌های باکتری و یا قارچ‎‌های زنده هوازی هستند که به آنها کودهای میکروبی گفته می‌شود. از بین دو دسته یاد شده،  تاثیرگذاری موثر و واقعی را کودهای میکروبی باکتریایی هوازی دارند. این دسته از کودها تولیدکننده متابولیت‌های مفید و حل کننده عناصر مورد نیاز گیاه در خاک می‌باشند. اما کودهای میکروبی سویه‌های قارچی تنها  عنصر فسفر را تامین می‌کنند و عناصر دیگر را یا فراهم نکرده و یا در حد بسیار ناچیز فراهم می‌کنند. در کل این میکروارگانیسم‌ها برای خاک و گیاه بسیار مفید بوده و با فعالیت خود باعث حلالیت عناصر خاک، تنظیم pH به نفع توسعه میکروارگانیسم‌های مفید، مقابله با پاتوژن‌ها، اصلاح و باروری خاک می‌شوند.

  برای کشاورزی کود شیمیایی بهتر است یا زیستی؟۱۳۹۸/۵/۱۰ ۴:۵۹:۴۲

  این تفکر نادرست را که می‌توان کودهای زیستی را جایگزین کودهای شیمیایی کرد و یا حتی بالعکس کودهای شیمیایی را جایگزین کودهای زیستی (میکروبی) کرد را باید از ذهن خود دور کنیم. از آنجا که کودهای شیمیایی حاوی عناصر ضروری و مورد نیاز گیاه هستند باید آنها را در برنامه‌ غذایی باغات و مزارع خود استفاده کنید و کودهای زیستی (میکروبی) هم به این خاطر که باعث حلالیت و جذب بیشتر عناصر شیمیایی می‌شوند و مزایای دیگری برای کشاورزی دارند باید این نوع از کودها را هم در کنار کودهای شیمیایی مورد مصرف قرار دهید. پس بنابراین برای اینکه به تولید پایدار و منطقی دست یابید باید کودهای زیستی (میکروبی) و شیمیایی را بصورت تلفیقی بصورت زمان بندی شده در قالب برنامه غذایی برای باغات و مزارع مصرف کنید. برای مطالعه بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود مقاله ” کود شیمیایی یا کود زیستی؟ ” را مطالعه کنید.

  بهترین نوع گوگرد برای کشاورزی چه نوع گوگردی است؟۱۳۹۸/۵/۸ ۷:۱۳:۱۲

  مناسب‌ترین نوع گوگرد برای کشاورزی، گوگردهای پالایشگاهی بدون بنتونیت با خلوص ۹۹ درصد هستند. فرم های پاستیلی یا عدسی، گرانول و یا پودری با خلوص ۹۹ درصد برای مصرف در کشاورزی بسیار مناسب‌اند. این نوع از گوگردها کاملا زرد رنگ بوده  و مستقیما در آب حل نمی‌شوند. لطفا تا حد ممکن در کشاورزی گوگردهای معدنی و بنتونیت‌دار را کمتر مورد مصرف قرار دهید. برای مطالعه بیشتر در این زمینه لطفا مقاله ” گوگرد مناسب برای کشاورزی ” را مطالعه فرمائید.

  آیا می‌توان برای محلول‌پاشی سموم و کودها از آب شور استفاده کرد؟۱۳۹۸/۵/۱ ۱۱:۰۲:۵۶

  خیر، زمان تغذیه گیاهان و استفاده از سموم به روش محلول‌پاشی از آب شیرین استفاده کنید. استفاده از آب شور باعث می‌شود کارایی محلول‌پاشی به شدت افت پیدا کند.

  • به این خاطر که در آب شور عناصر سدیم، کلر، بور، و حتی کلسیم بسیار زیادی حل شده، این مواد باعث می‌شود پتانسیل اسمزی محلول بالا رفته و در زمان محلول‌پاشی کارایی جذب به شدت کاهش پیدا کند. همچنین در برخی مواقع می‌تواند باعث سوزندگی برگ‌های گیاه شود.
  • علاوه ‌بر این، عناصر موجود در آب شور می‌توانند جذب گیاه شده و باعث ایجاد مسمومیت‌ و آسیب‌های جدی برای گیاه شوند.
  کودهای جلبک دریایی با کودهای اسید آمینه چه تفاوتی دارند؟۱۳۹۸/۴/۲۴ ۱۱:۰۲:۲۴

  همانطور که می‌دانید جلبک‌های دریایی موجودات زنده‌ای هستند که همانند گیاهان از توانایی فتوسنتز برخوردار هستند به این صورت که عناصر شیمیایی را جذب کرده و طی فرایند فتوسنتز به اسید آمینه‌ها تبدیل می‌کنند. هدف از استفاده از جلبک‌های دریایی در کشاورزی به خاطر محتوای اسید آمینه این موجودات است. جلبک‌های دریایی حاوی طیف زیادی از اسیدهای آمینه هستند که می‌تواند برای کشاورزی مفید باشد.

  چون جلبک‌ها منبع آلی و ارزانی هستند و به وفور در دریا یافت می‌شوند یکی از منابع مناسب برای استخراج اسید آمینه محسوب می‌شوند. به این خاطر خیلی از شرکت‌ها جلبک‌ها را جمع‌آوری کرده و با خالص‌سازی آنها در فرایندهای تولید اسید آمینه هیدرولیز کرده و آن را به اسیدهای آمینه یا پپتیدها تجزیه می‌کنند. برای اینکه بتوان از محتوای اسید آمینه جلبک بهره برد باید جلبک را طی فرایندهایی در کارخانه فراوری و هیدرولیز کرد تا اسیدهای آمینه آن آزاد شود. توجه داشته باشید تا این عمل صورت نگیرد گیاه نمی‌تواند جلبک را به فرم خام مصرف کند. باید توجه داشت که چه عصاره و چه خود جلبک دریایی به فرم خام برای گیاه اثرگذاری چندانی ندارد و برای اینکه اسیدهای آمینه آن مورد مصرف گیاه قرار گیرد باید آن را طی فرایندهای شیمیایی هیدرولیز کرد تا اسیدآمینه آن آزاد شده و به فرم قابل جذب برای گیاه درآید. بنابراین این جلبک دریایی زمانی اثرگذار خواهد بود که در فرایند تولید اسید آمینه هیدرولیز شود و در غیر این صورت خود جلبک و یا عصاره آن تاثیری نخواهد داشت.

  چطور می‌توان رنگ‌گیری و درشتی میوه را زیاد کرد؟۱۳۹۸/۴/۲۴ ۸:۴۸:۲۵

  با ظرفیت سازی در میوه و افزایش تقسیمات سلولی از طریق اجرای برنامه تغذیه‌ای فروت‌ست و استفاده عناصر کلسیم و پتاسیم به همراه آبیاری‌های با مدار کوتاه (فاصله بین آبیاری‌ها کوتاه) می‌توان به درشت شدن میوه‌ درختان کمک کرد. برای مطالعه بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود مقاله منتشر شده با عنوان ” راه‌های افزایش درشتی میوه در درختان ” را مطالعه فرمائید.

  رنگ‌دانه‌ها در اندام‌های مختلف مانند برگ، میوه و سایر اندام‌ها باعث تولید رنگ‌های مختلف می‌شوند. خود این رنگدانه‌ها از کربوهیدرات و قندهای گیاه شکل می‌گیرند. برای اینکه بتوان میزان قندها را در داخل سلول بالا برد می‌توان از کودهای پتاسیمی استفاده کرد. پتاسیم باعث انتقال قندها از اندام‌های مختلف مانند برگ به میوه می‌شود.

  بهترین روش تغذیه باغات چه روشی است؟۱۳۹۹/۵/۲۷ ۶:۴۹:۵۸

  کودها را به روش‌های مختلفی می‌توان در اختیار درختان قرار داد. برای تعیین بهترین روش تغذیه در باغات باید به ساختار ریشه و نحوه جذب توسط ریشه توجه کرد. ریشه گیاه در همه جهت گسترش پیدا میکند و باید کودها نیز طوری مصرف شود که تمام سطح ریشه درگیر جذب عناصر غذایی شوند. بنابراین بهترین و منطقی ترین روش، کوددهی به همراه آب آبیاری یا همان کودآبیاری است که با این کار تمام سطح ریشه درگیر جذب عناصر شده و بیشترین جذب صورت میگیرد. عملیات چالکود موجب ایجاد خسارت به ریشه درختان می‌شود.

  دریافت برنامه غذایی اختصاصی برای باغات و مزارع

  کود ورمی کمپوست یا فضولات دامی، کدام برای کشاورزی مناسب است؟۱۳۹۸/۳/۲۶ ۹:۱۱:۱۷

  استفاده از فضولات دامی فراوری نشده باعث بروز انواع پوسیدگی‌های ریشه و بیماری‌های قارچی می‌شود که به مرور باعث از بین رفتن گیاه شما خواهد شد. متاسفانه در ایران فراوری صحیحی روی فضولات دامی صورت نمی‌گیرد. بنابراین توصیه می‌شود تا حد ممکن از مصرف این ترکیبات خودداری کنید. ورمی کمپوست‌ها همان فضولات دامی فراوری شده هستند که مضرات آنها نسبت به فضولات دامی کمتر است و وضعیت بهتری دارند. اگر از کود ورمی کمپوست استفاده می‌کنید توصیه می‌شود در کنار آن از کودهای زیستی (میکروبی) نیز استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود مقاله منتشر شده در سایت با عنوان شناخت کودهای کشاورزی را مطالعه فرمائید.

  ماندآبی یا زه بالا در باغات چه مشکلاتی به همراه دارد؟۱۳۹۸/۳/۱۹ ۹:۳۸:۱۳

  ماندآبی زمانی اتفاق می‌افتد که به دلایل مختلف (مثل بافت سنگین خاک و عدم وجود خلل و فرج کافی برای زهکشی و آبیاری‌های سنگین با حجم بالا) آب به مدت طولانی در سطح و یا داخل خاک و اطراف ریشه باقی بماند. با تجمع زیاد آب در خاک، اکسیژن کافی برای فعالیت میکروارگانیسم‌های هوازی و تنفس ریشه گیاه تامین نمی‌شود. بازداری تنفس باعث توقف و یا کاهش شدید تولید انرژی و درنهایت فتوسنتز خواهد شد که همه این‌ها کاهش رشد گیاه را به دنبال دارد. علاوه بر کمبود اکسیژن، برخی گازهای دیگر مثل اتیلن و دی‌اکسیدکربن در محیط ریشه تجمع پیدا می‌کنند که با تغییرات هورمونی درون گیاه باعث ریزش برگ و میوه درختان خواهد شد. در شرایط ماندابی جذب عناصر غذایی نیز به شدت کاهش می‌یابد. علاوه بر موارد گفته شده، تجمع بیش از حد و طولانی مدت آب در سطح خاک و محیط ریشه باعث بروز انواع بیماری‌های باکتریایی و قارچی می‌شود که با پوسیدگی ریشه، گیاه به مرور زرد شده و از بین خواهد رفت.

  استفاده از برنامه غذایی در باغات و مزارع چه اهمیتی دارد؟۱۳۹۸/۳/۱۸ ۹:۴۵:۱۴

  گیاهان برای رشد و تولید، در مراحل مختلف، نیازهای کودی متفاوتی دارند. این ادعا که با یک یا دو کود می‌توان زراعت و باغ را به تولید و عملکرد بالایی ‌رساند ادعای نادرستی است. چرا که گیاه برای رشد خود به چندین عنصر ضروری (حدود ۱۴ عنصر) نیاز دارد که باید در مراحل مختلف و بسته به نوع نیاز گیاه در آن مرحله، در اختیار گیاه قرار گیرد. بنابراین برای رسیدن به تولید پایدار و منطقی، استفاده از یک برنامه غذایی اصولی و علمی برای باغات و مزارع ضروری است. این نکته نیز قابل ذکر است که درخت هم همانند انسان نیاز روزانه دارد پس برنامه غذایی باید طوری تنظیم شود که نیاز روزانه را تامین و در اختیار گیاه قرار دهد. شرکت دانش‌بنیان دایان با با ارائه برنامه‌های غذایی اختصاصی برای باغ و مزارع شما نوید تولید پایدار، منطقی و با کیفیت را می‌دهد.

  مصرف کود به روش محلول‌پاشی مناسب است یا ریشه‌ای؟۱۳۹۸/۳/۱۸ ۸:۴۱:۳۰

  توجه داشته باشید بسته به دوره رشدی گیاه، هدف از تغذیه، نوع کود و عوامل دیگر، هرکدام از روش‌های گفته شده می‌تواند در جایگاه خود مناسب باشد. به این صورت که در شرایط مختلف، روش مصرف هم می‌تواند متفاوت باشد. مقایسه این دو روش به عنوان روش‌های مصرف جداگانه کاملا نادرست است. باید توجه داشت که این دو روش مکمل هم هستند. برای مثال عنصر پتاسیم را در نظر بگیرید. در انتهای فصل رشد به این خاطر که گیاه تبخیر و تعرق چندانی ندارد، فشار ریشه‌ای زیادی هم شکل نمی‌گیرد که پتاسیم مصرف شده به روش ریشه‌ای را به اندام‌های هوایی برساند، بنابراین در چنین شرایطی لازم است که این عنصر را از طریق محلول‌پاشی در اختیار گیاه قرار داد. همینطور در مورد کلسیم می‌توان این موضوع را مطرح کرد. همچنین در مورد کودهای میکروبی باید توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید آنها را از طریق برگ‌پاشی مورد مصرف قرار دهید و برای این مورد لازم است که آنها را به همراه آب آبیاری در اختیار گیاه قرار دهید. پس نتیجه‌گیری می‌شود که هرکدام ار روش‌های گفته شده در جایگاه خود دارای اهمیت است و یک کود ممکن است بسته به شرایط، به هر دو روش محلول‌پاشی و ریشه‌ای مورد مصرف قرار گیرد.

  چرا نباید از چالکود استفاده کرد؟۱۳۹۸/۱۰/۱۵ ۱۰:۰۱:۰۶

  یکی از روش‌های نادرستی که برخی از کشاورزان در مورد مصرف کودها دنبال می‌کنند چالکود است. دقت داشته باشید که ریشه‌های اصلی جذب عناصر غذایی درختان در سطح خاک قرار دارند که با عنوان ریشه‌های سطحی شناخته می‌شوند. معایب چالکود درختان

  1. زمانی که کود به روش چالکود مصرف می‌شود، اولین اتفاقی که می‌افتد، با حفر چاله ریشه‌های گیاه قطع شده و آسیب جدی می‌بینند. بنابراین شرایط ورود انواع بیماری‌ها از نقاط قطع شده فراهم خواهد شد.
  2. وقتی در یک نقطه از زمین کود با حجم بالایی ریخته شود هدایت الکتریکی (EC) خاک آن نقطه بالا رفته که این خود مانع از جذب عناصر غذایی توسط ریشه‌ها خواهد شد.
  3. تصور عموم بر این است که ریشه‌ها به سمت کود ریخته شده داخل چاله حرکت کرده و آن را جذب می‌کنند ولی باید توجه داشته باشید که ریشه‌ها بصورت منظم داخل خاک گسترش می‌یابند و وقتی در یک نقطه از زمین کود را جایگذاری می‌کنید سطح جذب بسیار پایین است.

  کشاورزان عزیز حدالامکان از مصرف کودها به روش چالکود خودداری کنید. معایب چالکود درختان بیشتر از آن چیزی است که در بالا به آن اشاره شد. این کار باعث آسیب به گیاه و کاهش جذب عناصر غذایی و ضعف آن خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نهال کاری، توصیه می‌شود مقاله ” روش صحیح کاشت نهال ” را مطالعه فرمایید.

  در ارتباط با این موضوع، توصیه می‌شود مقاله منتشر شده در سایت با عنوان ” معایب استفاده از چالکود در باغات ” را مطالعه فرمایید.

  آیا می‌توان در باغات عملیات خاکورزی انجام داد؟۱۳۹۸/۳/۱۳ ۱۲:۳۲:۲۷

  از آنجایی که در باغات ریشه‌های سطحی نزدیک سطح زمین گسترش می‌یابند و این ریشه‌ها سهم زیادی در جذب عناصر غذایی برای گیاه دارند، شخم زمین و استفاده از گاوآهن باعث از بین رفتن این ریشه‌ها خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود تا حد ممکن از دیسک و شخم زدن زمین در باغات خودداری کنید.

  آیا کود ارگانیک وجود دارد؟ با تعاریف موجود عنوان ارگانیک برای کود می‌تواند واژه درستی باشد؟۱۳۹۸/۳/۱۳ ۱۲:۲۲:۵۱

  ارگانیک (Organic) یک واژه لاتین است که در ایران از آن به عنوان طبیعی بودن یاد می‌شود به این معنی که کشت‌های بدون کود و سم ارگانیک‌اند!!! ولی سوال اینجاست، چطور ممکن است گیاهی بدون غذا و کود که شامل عناصر مورد نیازش است رشد کند؟

  کشاورزی ارگانیک را می‌توان بدین صورت نقد کرد. آیا امکان دارد کشاورزی ارگانیک وجود داشته باشد؟ کشاورزی می‌تواند سالم باشد اما نمی‌تواند ارگانیک در نظر گرفته شود، چرا که دخالت انسان در تولید نمی‌تواند موجب تولید ارگانیک شود. از این رو باید عبارت کشاورزی ارگانیک را کنار گذاشته و عنوان کشاورزی سالم را مطرح کرد. چرا که طبیعی بودن هر چیز صرفا به خوب بودن و یا سالم بودن آن نیست.  در این بین بسیاری از افراد، ارگانیک را صرفا با طبیعی بودن آن خلاصه می‌کنند و معنای کامل ارگانیک را ارائه نمی‌دهند و توصیه آنها بر این است که همه کودهای طبیعی ارگانیک و مفید هستند. برای مثال در جامعه کشاورزی ما اینطور جا افتاده که کودهای معدنی ارگانیک و طبیعی هستند!! درحالی که اینطور نیست، این کودها به واسطه عناصر سنگینی که در خود دارند و عدم فراوری صحیح روی آنها، برای گیاه و محیط زیست بسیار خطرآفرین و خسارت‌زا هستند. بگذارید یک مثال ساده در این زمینه مطرح کنیم، آیا می‌توان گوشت خام را بدون فراوری مصرف کرد؟ آیا شیر را می‌توان بدون جوشاندن مصرف کرد؟ طبیعتا برای مصرف، باید آنها را فراوری کرد. در کشاورزی نیز همین بحث وجود دارد. آیا هر کود طبیعی می‌تواند ارگانیک باشد؟ آیا می‌توان بدون فراوری آن را  در اختیار گیاه قرار داد؟ جواب، خیر است. پس هر کود طبیعی، سالم و ارگانیک نیست.

  کشاورزان عزیز توجه داشته باشید کشاورزی سالم به معنای کشاورزی کم نهاده است و نه بی‌نهاده! یعنی به میزانی کود مصرف کنیم که با آن گیاه انرژی خود را تأمین کرده ولی در خود ذخیره نکند بنابراین کشاورزی ارگانیک به معنای صحیح، همان کشاورزی کم نهاده یا کشاورزی سالم است.

  پاشیدن گوگرد روی درخت باعث ایجاد سوزندگی روی سطح برگ می‌شود؟۱۳۹۸/۳/۱۸ ۸:۵۷:۵۹

  اگر از گوگردهای خالص (۹۹ درصد) استفاده کنید پاشیدن آن روی درخت سوزندگی برگی ایجاد نخواهد شد. توجه داشته باشید که برای این‌کار از گوگرد با مش زیر ۲۰۰ استفاده کنید. گوگرد پودری با مش ۲۰۰ می‌تواند با آب به همراه ترکیبات سورفاکتانتی روی سطح برگ ترکیب شود و در هوای گرم ایجاد سوزندگی کند. از این رو برای پودر پاشی گوگرد لطفا از گوگردهای مش ۱۰۰ تا ۱۵۰ استفاده کنید.

  نقش و جایگاه گوگرد در کنترل آفات چیست؟۱۳۹۸/۳/۱۳ ۱۱:۴۴:۵۴

  گوگرد علاوه بر این که یک عنصر غذایی مفید برای گیاه است، میتواند با تبدیل شدن به گاز سولفور باعث دور شدن اکثر آفات در مزارع و باغات شود. بنابراین توجه داشته باشید که گوگرد باعث کشتن آفات نمیشود بلکه نقش دورکنندگی آفات را دارد که برای گیاه شما نه تنها ضرری ندارد بلکه فواید زیادی هم خواهد داشت. دقت شود که برای این منظور از گوگردهای پالایشگاهی با  خلوص ۹۹ درصد استفاده شود. گوگردهای پودری دارای بنتونیت می توانند باعث ایجاد برگ‌سوزی شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود مقاله ” گوگرد مناسب برای کشاورزی ” را مطالعه فرمائید.

  آبیاری اول بعد از تشکیل میوه در باغات چه اهمیتی دارد؟۱۳۹۸/۳/۱۳ ۱۱:۳۶:۵۴

  توجه داشته باشید که ساختار گیاه با آب شکل گرفته و اگر آبیاری صورت نگرفته و و نیاز گیاه تامین نشود اولین واکنش آن با توجه به تولید ترکیبات هورمونی کاهش سطح متابولیسم داخل سلولی خواهد بود. گیاه واحدهای مصرف خود را محدود کرده و این محدودیت مصرف حتی می‌تواند باعث ریزش میوه هم شود اما در درختان مختلف این واکنش متفاوت است مثلا در دانه‌دارها ریزش شدید میوه رخ داده و در هسته دارها ریز بودن میوه اتفاق خواهد افتاد. اما در کل به محض اینکه میوه تشکیل می‌شود باید آب کافی در اختیار گیاه قرار دهیم تا سرعت متابولیسم داخل سلولی گیاه افزایش یافته و میوه درشت شود. اگر آبیاری نداشته باشیم و یا آن را به تعویق اندازیم اولین تبعاتی که می‌توان انتظار داشت ریزش میوه و کوچک ماندن میوه‌ها خواهد بود که همه این‌ها در نهایت به کاهش تولید و عملکرد ختم می‌شود.

  بهترین نوع بذر گوجه فرنگی برای کاشت در مناطق گرمسیری مانند بندر عباس چه بذری است؟۱۳۹۸/۳/۷ ۷:۱۱:۴۵

  مناطق گرمسیری مثل بندرعباس به واسطه این که فصل رشد طولانی دارند، از لحاظ نوع رقم برای کاشت گوجه فرنگی محدودیتی ندارند. قطعا خصوصیات رقم دارای اهمیت است ولی متاسفانه ارقامی که در ایران تولید می‌شوند خصوصیات واقعی یک رقم خوب را دارا نیستند.  شما می‌توانید هر رقمی را انتخاب کنید. خصوصیت رقم در جاهای کنترلی مثل مقاومت به بیماری خاصی و یا سرما اهمیت دارد. توجه داشته باشید برای مورد شما آنچه که دارای اهمیت است برنامه غذایی است که می‌تواند واکنش‌های اقلیمی را کنترل کند.

  زمان آبیاری اول در زعفران چگونه محاسبه می‌شود؟۱۳۹۸/۳/۶ ۱۲:۱۰:۱۵

  با توجه به اینکه آبیاری اول در زعفران به منظور انتقال دمای محیط به ناحیه بنه انجام می‌شود، زمان آن باید براساس پیش‌بینی هواشناسی چند روز قبل از شروع سرمای پائیزه صورت گیرد.

  خاک برای فعالیت باکتری‌های مفید کشاورزی چه شرایطی باید داشته باشد؟۱۳۹۸/۳/۶ ۹:۴۴:۲۹

  از آنجا که بیشتر باکتری‌های مفید از نوع هوازی هستند بنابراین وجود اکسیژن در خاک برای فعالیت این باکتری‌ها ضروری است. پس شرایط غرقاب و عدم تهویه مناسب جمعیت این باکتری‌ها را کاهش می‌دهد. علاوه بر اکسیژن، میزان فعالیت و حضور باکتری‌های مفید وابستگی زیادی به pH خاک دارد. این باکتری‌ها در pHهای نسبتا اسیدی فعالیت خوبی داشته و بالعکس در pHهای قلیایی از جمعیت آن­ها کاسته می‌شود که در این صورت جذب و حلالیت عناصر غذایی نیز کاهش خواهد یافت. وجود مواد آلی نیز تا حد زیادی بر افزایش جمعیت باکتری‌های مفید خاک‌ تاثیرگذار است. یکی دیگر از عواملی که بر فعالیت این باکتری‌ها مفید است رطوبت خاک است. خاک‌هایی که در آنها رطوبت کافی وجود نداشته باشد جمعیت و فعالیت باکتری‌های مفید نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

  دامنه pH مناسب برای فعالیت باکتری‌های مفید خاک چیست؟۱۳۹۸/۳/۶ ۹:۴۰:۵۴

  باکتری‌ها در خاک در دو نوع هوازی (باکتری‌های مفید) و بی‌هوازی (عمده آنها باکتری‌های بیماریزا) هستند. نوع هوازی‌ها برای گیاه بسیار مفید هستند چرا که این نوع از باکتری‌ها باعث حل شدن عناصر غذایی و فراهمی آن‌ها برای گیاه می‌شوند. دسته دوم که باکتری‌های بی‌هوازی‌اند، برای گیاه مخرب و عامل بیماری هستند. باکتری‌های مفید در دامنه pHهای اسیدی فعالیت خوبی داشته و در این دامنه باعث آزاد سازی عناصر می‌شوند. باکتری‌های مخرب نیز در pHهای قلیایی رشد و فعالیت دارند. نکته قابل توجه این است که تغییر pH به سمت اسیدی شدن مثلا کاهش pH خاک از ۸ به ۷.۵ باعث افزایش فعالیت باکتری های هوازی می‌شود.

  اسید آمینه و پروفایل اسید آمینه چیست؟۱۳۹۸/۳/۶ ۹:۳۷:۳۰

  به طور ساده، آمینو اسیدها ترکیبات آلی هستند که در ساخت پروتئین‌ها نقش دارند. پروتئین‌ها جز اصلی سلول‌های گیاهی و جانوری هستند که خود از اسید آمینه‌ها شکل گرفته‌اند. حدود ۲۱ نوع اسید آمینه شناسایی شده که در عملکرد سلول‌ها و پروتئین سازی نقش ضروری ایفا می‌کنند که این آمینو اسیدها با عنوان آمینو اسیدهای ضروری شناخته می‌شوند که حضور این‌ها کنار همدیگر را پروفایل کامل اسیدهای آمینه می‌گویند. برای مثال کود آمینو اسید دایان حاوی پروفایل کامل اسید آمینه‌هاست که در کشاورزی کاربرد زیادی دارد.

  بهترین سیستم تزریق کود چه سیستمی است؟۱۳۹۸/۳/۶ ۹:۲۹:۵۱

  از بین سیستم‌های آبیاری، سیستمی که کارایی بالایی دارد سیستم آبیاری قطره‌ای است. در این روش آبیاری، کودها را می‌توان از طریق تانک کود و یا شیرهای ونتوری وارد سیستم کرد. سیستم تزریق تانک کود نسبت به روش شیر ونتوری کارایی بهتری دارد. اما اگر مشکل هزینه داشتید، روش شیر ونتوری می­تواند مناسب‌ترین گزینه باشد. در این زمینه توصیه می‌شود مقاله روش‌های کود دهی در سیستم‌های مختلف آبیاری را مطالعه فرمائید.

  کاشت نهال بصورت تپه‌ای چه اهمیتی دارد؟۱۳۹۸/۳/۶ ۹:۲۵:۰۷

  عناصر غذایی قابل جذب برای گیاهان در عمق ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متری سطح خاک قرار دارند که ۹۸درصد این عناصر توسط ریشه‌های سطحی جذب می‌شوند. حال اگر درخت طوری کاشته شود که سطح دسترسی این ریشه‌ به عناصر غذایی بیشتر شود جذب بیشتری نیز خواهیم داشت. در کاشت نهال داخل گودال به این خاطر که ریشه‌های موئین در عمق زیادی قرار می­گیرند، دسترسی کمتری به عناصر غذایی خواهند داشت و همچنین تجمع دائمی آب در این ناحیه باعث بروز انواع بیماری‌های قارچی و باکتریایی می‌شود بنابراین برای افزایش جذب و جلوگیری از بروز پوسیدگی‌ها بهتر است نهال را بصورت تپه‌ای کشت کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می‌شود مقاله روش صحیح کاشت نهال را مطالعه فرمائید.

  مکانیسم سیلیکون برای مقابله با قارچ‌ها چگونه است؟۱۳۹۸/۳/۱۳ ۵:۰۲:۲۴

  امروزه سیلیکون یا سیلیسیم به عنوان عنصر معجزه‌­گر شناخته شده است. مطالعات پژوهشگران نشان داده که سیلیکون گیاه را در برابر انواع آفات، بیماری‌ها و حشرات مقاوم می‌سازد. تجمع سیلیکون در بافت‌های گیاهی یک مانع فیزیکی در برابر قارچ‌ها ایجاد می‌کند تا نتوانند وارد سلول شوند و حضور سیلیکون در بافت گیاهی باعث مستحکم و سفت شدن بافت می‌شود که آن را در برابر نفوذ، جویده شدن و هضم توسط حشرات مقاوم می‌سازد.

  کنترل قارچ با سیلیکون

  علاوه بر نقش‌های مفید سیلیکون در فیزیولوژی گیاه، تنظیم آنزیم‌های دفاعی، پیام‌رسانی هورمونی و تغییر در ترکیبات فنولی و تاننی، نقش سیلیکون در افزایش مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری‌ها را بیش از پیش روش‌تر می‌سازد.

  آیا می‌توان از سرکه به عنوان قارچ‌کش استفاده کرد؟۱۳۹۸/۳/۹ ۶:۰۵:۰۶

  شاید سرکه (اسید استیک) یک قارچ کش‌ تجاری نباشد، ولی به واسطه نوع ترکیب آن و همچنین خاصیت اسیدی بودن خود با ایجاد یک تغییر pH ناگهانی و اثر بخشی اسید آلی باعث غیر فعال شدن قارچ‌ها می‌شود که نهایتا کاهش جمعیت آنها را رقم خواهد زد. علاوه بر این، سرکه یک شست و شو دهنده مناسب برای گیاهان به حساب می‌آید. اما باید دز و میزان مصرف را رعایت کرد. این شائبه وجود دارد که شاید سرکه یک علف کش است باید ذکر کرد که هر ماده غذایی اگر بیشتر از دز تحمل مصرف شود موجب مرگ سلول می‌شود. حتی اگر یک عنصر شیمیایی مانند پتاسیم را هم بیش از حد مجاز مصرف کنید موجب مسمومیت و مرگ گیاه می‌شود. بنابراین اگر سرکه را بصورت منطقی و با دز صحیح استفاده کنید نتایج شگفت‌انگیزی را به‌دست خواهید آورد.
  این نکته مهم هم قابل ذکر هست که قارچ کشی سرکه زمانی کامل می‌شود که بعد انجام عملیات محلول پاشی سرکه از سیلیکات پتاسیم (سیلیکون دایان) یا عنصر سیلیسیوم به روش محلول پاشی استفاده کنید. در این حالت نتایج شگفت انگیزی رو شاهد خواهید بود.

  اسیدهای معدنی بافت خاک را تحت تاثیر می‌گذارند یا ساختمان آن را؟۱۳۹۸/۳/۶ ۸:۵۴:۲۱

  آنچه که توسط فعالیت‌های انسانی و زیست محیطی دچار تغییر می‌شود ساختمان خاک است و نه بافت خاک. اضافه کردن اسیدهای معدنی به خاک با کاهش فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید و مواد آلی باعث تخریب ساختمان خاک می‌شود که به مرور خاک را به یک خاک فقیر و کویری تبدیل خواهد کرد. استفاده از اسیدهای معدنی شوک سنگینی به جمعیت میکروبی هوازی و مفید خاک می‌گذارد. همچنین با مرگ و تخریب ساختمان خاک موجب از بین رفتن حاصلخیزی خاک می‌شود.

  بافت خاک با ساختمان خاک چه تفاوتی دارد؟۱۳۹۸/۳/۶ ۸:۴۳:۳۵

  مواد غیرآلی خاک با عنوان مواد معدنی شناخته می‌شوند که از هوازدگی سنگ‌ها تشکیل شده‌اند. خاک‌ها دارای اندازه‌های مختلفی از ذرات معدنی هستند که این ذرات بر اساس اندازه در ۳ دسته رس، سیلت و ماسه طبقه بندی می‌شوند. بافت خاک نشان دهنده محتوای نسبی ذرات رس، سیلت و ماسه است. این ذرات با مواد آلی خاک ترکیب شده و ذرات بزرگتری به نام خاکدانه‌ها را تشکیل می‌دهند، از قرار گیری خاک‌دانه‌ها کنار هم ساختمان خاک شکل می‌گیرد. یا ساختمان خاک را میتوان اینگونه تعریف کرد موقعیت جانمایی خاک دانه‌ها یا اجزا بافت خاک نسبت یه یکدیگر را ساختمان خاک می گویند. دقت داشته باشید که ضعف خاک­‌های کویری در بافت آن نیست بلکه در ساختمان خاک است. پس ساختمان خاک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که باعث ایجاد فضا به منظور تهویه مناسب برای ریشه و زندگی میکروارگانیسم‌ها می­شود. ساختمان همانطور که از نام ان پیدا است محل زندگی است. ساختمان بر روی زمین محل زندگی موجودات روی کره زمین و ساختمان در داخل خاک محل زندگی میکروارگانیسم های مفید خاک هستند. خاک حاصلخیز یعنی خاکی که دارای ساختمان مناسب باشد.

  آیا عملکرد بالای محصولات (تناژ بالا) لزوما درآمد بالایی به دنبال دارد؟۱۳۹۸/۳/۶ ۸:۱۵:۴۷

  خیر، همیشه عملکرد بالا نمی‌تواند درآمد بالایی داشته باشد. معنای کشاورزی در دنیا، کشاورزی اقتصادی و درآمد بالاست و نه عملکرد بالا. در واقع نسبت عملکرد به هزینه‌­ها هست که مورد توجه قرار می­‌گیرد. باید از تمامی پتانسیل‌های طبیعی به نفع تولید استفاده کرد تا با کاهش هزینه ها، درآمد نهایی افزایش پیدا کرده و از خسارات احتمالی مصرف بالای نهادهها جلوگیری شود.