مدیریت کود برای درخت لیمو جنوب پس از برداشت

مرکبات جنوب کشور بخصوص لیمو اهمیت ویژه ای در بخش محصولات باغی کشور دارند و اگر به مصرف کود برای درخت لیمو توجه کافی نشود، بخش زیادی از هزینه هایی که برای افزایش عملکرد شده، هدر می رود.

تفاوت در اقلیم جنوب کشور با بسیاری از مناطق منجر شده که مدیریت تغذیه و کوددهی در باغات مرکبات از جمله لیمو متفاوت باشد. البته ما در مطالب آموزشی همواره به این نکته تاکید می کنیم که مصرف کود برای درخت لیمو و سایر درختان به تنهایی حل کننده مسئله باغ شما نیست و باید علاوه بر بحث تغذیه، به شرایط اقلیمی و تنش های محیطی و آبیاری باغ خود نیز توجه داشته باشید که برهمکنش مثبت تمام این عوامل به بهبود رشد و عملکرد باغ شما کمک کند.

دو گام مهم در مصرف کود برای درخت لیمو پس از برداشت

مصرف کود برای لیمو جنوب
اهمیت فروت ست پس از برداشت درخت لیمو

پس از برداشت لیمو در جنوب کشور، به دلیل کاهش ذخایر درخت باید برای بهبود عملکرد سال بعد در کنار مدیریت آبیاری، توجه کافی به مصرف کود برای درخت لیمو داشته باشید.

اگرچه درختان لیمو همیشه سبز هستند ولی به دلیل برداشت و تغییرات دمایی در پاییز، شرایط مصرف کود برای درخت لیمو تغییر کرده و باید برای فصل گلدهی جدید برنامه ریزی کنید. نکته مهم برای کود دهی پس از برداشت این است که باید ذخایر درخت لیمو برای فصل آینده بهبود یابد تا شاهد بهتر شدن شرایط گلدهی و فروت ست و عملکرد باشید. پس همراه ما باشید تا در مورد فروت ست و مصرف کود برای درخت لیمو جنوب پس از برداشت چند توصیه مهم به شما ارائه دهیم.

گام اول: فروت ست درخت لیمو

اینکه چرا باید به فروت ست درخت لیمو پس از برداشت توجه کنید، همواره دغدغه باغداران عزیز در جنوب کشور بوده است. همانطور که در مقاله فروت ست مرکبات اشاره کردیم، به دلیل همیشه سبز بودن و رشد بسیار بالا این درختان، توان درخت پس از یک فصل رشد به علت کاهش ذخایر کربوهیدرات و مصرف عناصر غذایی توسط میوه ها کم شده و برای تقویت جوانه های فصل آینده و ظرفیت سازی برای رشد میوه سال بعد، اجرای فروت ست ضرورت پیدا می کند. نکته بسیار مهمی که در اینجا مطرح است به زمان فروت ست ارتباط دارد که بازه زمانی اجرای آن باید حتما رعایت شود تا نتیجه مطلوبی از مصرف کود برای درخت لیمو بگیرید.

گام دوم: زمان فروت ست پس از برداشت باغات لیمو جنوب

فروت ست لیمو در مناطق جنوبی در دو بازه زمانی اجرا می شود: اولین مرحله پس از برداشت و در مهرماه است. دومین مرحله قبل از ظهور گل ها و در بهمن ماه اجرا می شود. یعنی حدود ۷۰ درصد فروت ست درخت لیمو در بازه پس از برداشت تا گلدهی و طی دو مرحله انجام شده و ادامه فروت ست نیز بعد از تشکیل میوه باید اجرا شود.  

پادکست آموزشی فروت ست مرکبات

کودهای موردنیاز باغات لیمو جنوب پس از برداشت

طبق مطالب آموزشی گذشته و برنامه های غذایی و فروت ست مرکبات باید بدانید که چه پس از برداشت محصول و چه طی فصل رشد، مصرف کود برای درخت لیمو با هدف تامین نیاز باغ اهمیت دارد و همه عناصری که در کودها وجود دارند در یک زمان نباید مصرف شوند.

کودهای فروت ست پس از برداشت لیمو

بر اساس زمان بندی که برای فروت ست لیمو ارائه شده نوع کودها متفاوت است. عناصر مهم مرحله فروت ست لیمو که باید در کودهای مصرفی وجود داشته باشند عبارتند از: ریزمغذی، روی و آهن، پتاسیم، کلسیم و نیتروژن که بین دو مرحله، تفاوت کمی از نظر مصرف کلسیم و نیتروژن برای فروت ست وجود دارد. در مهرماه و پس از برداشت ضرورتا کودهایی که دارای عناصر ریزمغذی، آهن، روی و پتاسیم هستند، به صورت محلول پاشی مصرف شده و در بهمن ماه و قبل از گلدهی کودهایی که حاوی عناصر کلسیم، روی، ریزمغذی هستند به علاوه کود اوره به میزان کافی باید استفاده شوند.

کودهای زیستی با منشا باکتریایی

جهت فراهمی عناصر غذایی در اطراف ریشه، تنظیم pH خاک و محافظت از ریشه، مصرف باکتری ها توصیه می شود، از این نظر که باکتری ها می توانند حلالیت عناصر داخل خاک را افزایش داده، همچنین از مصرف بیش از نیاز کودهای شیمیایی جلوگیری شود و درخت بتواند از عناصر داخل خاک بهتر بهره ببرد. بر اساس برنامه مدیریت تغذیه باغ لیمو، کودهای باکتریایی نیز باید مصرف شوند و با توجه به شرایط باغ ممکن است بازه زمانی مصرف این کودها در برنامه ها کمی متغیر باشد.

کودهای شیمیایی آهسته رهش یا دیرحل

احیاء شرایط خاک، فراهمی عناصر غذایی برای ریشه های درخت لیمو و تنظیم pH خاک جهت کاهش بیماری های خاکزی از جمله مزایای مصرف بموقع کودهای شیمیایی دیرحل است. به دلیل اینکه حلالیت کودهایی مانند سوپرفسفات تریپل و سولفات پتاسیم گرانول بسیار زمان بر است باید مصرف این کودها طی فصل پاییز انجام شود تا با آغاز فصل رشد، عناصر مورد نیاز در اختیار درخت قرار بگیرد. علاوه بر این، مصرف گوگرد نیز به دلیل تنظیم اسیدیته خاک (pH) توصیه می شود که برای حل شدن آن باید از سولفوباکترها استفاده کنید.

کودهای مکمل برای درخت لیمو

همانطور که ذکر شد درختان لیمو به دلیل همیشه سبز بودن تمام فصل رشد برگ دارند و باید در برنامه غذایی به بحث فتوسنتز و بهبود شرایط رشدی برگ ها توجه داشته باشید. به همین دلیل در تمام فصل رشد و به منظور افزایش سطح کلروفیل برگ ها، از کودهای دارای آمینواسید و آهن غافل نشوید (البته بر اساس برنامه مصرف اصولی کودها). علاوه بر این کودهای حاوی عنصر سیلیسیم با هدف افزایش مقاومت ریشه ها و طوقه به بیماری های قارچی حتما در مدیریت تغذیه باغ لیمو در نظر گرفته شود.  

آبیاری پس از برداشت لیمو: تکمیل کننده مصرف کود برای درخت لیمو

در شرایط جنوب کشور به دلیل بالا بودن درجه حرارت، باغات لیمو بسیار به کمبود آب حساس اند و کوچکترین تنش آبی منجر به کاهش شدید عملکرد خواهد شد. دقت داشته باشید که آبیاری پس از برداشت درخت لیمو در کنار تغذیه درست و اصولی اهمیت شایانی دارد و اگر میخواهید نتیجه مطلوبی بگیرید به نیاز درختان لیمو به رطوبت کافی خاک توجه کنید. پس فقط بحث کود دهی مطرح نیست و باید تغذیه و آبیاری، تکمیل کننده یکدیگر باشند.

تیم دایان برای مدیریت تغذیه باغات لیمو جنوب همراه شماست.

سوالات مهم باغداران در مورد مصرف کود برای درخت لیمو

  • بهترین کود برای مرکبات جنوب چه کودی است؟

همیشه توجه کنید که تنها یک کود برای یک باغ بهترین نیست و باید طبق برنامه کود دهی اصولی باغ مرکبات پیش بروید. بهترین برنامه غذایی برای مرکبات جنوب برنامه ای است که به صورت اختصاصی برای هر باغ نگارش شده و بر اساس برنامه ریزی و نیاز درختان کودها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  • کود اوره برای درخت لیمو ترش در چه زمانی استفاده شود؟

بسته به شرایط درخت لیمو، کود اوره در چند مرحله مورد استفاده قرار می گیرد: در فروت ست قبل از گلدهی، پس از تشکیل میوه ها تا قبل از رنگ گیری میوه ها در چند نوبت و به میزان کافی باید از اوره استفاده کنید. اما میزان مصرف کودهای نیتروژنی مانند اوره بسیار مهم است و نباید بیشتر از حد مصرف شوند زیرا باعث تاخیر در گلدهی و میوه دهی می شوند.

نگارش و تالیف: تیم تحقیق و توسعه دایان (شرکت دانش بنیان خوشه پروران زیست فناور). نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

این آموزش را دوست داشتید؟
9
0
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=23957
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=23957
				
			
برنامه کوددهی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی