تاثیر فروت ست مرکبات در بهبود عملکرد

برای داشتن میوه در مرکبات در نظر داشته باشید که اگر فروت ست مرکبات و تغذیه برای فروت ست را فراموش کنید یا دست کم بگیرید، برای سال آینده بار و توان درختان شما کم تر است و بهبود عملکرد نیز نخواهید داشت.

شرایط رشد و نمو درختان مرکبات با درختان خزان کننده مانند سیب و گلابی متفاوت است و در زمان فروت ست نیز به دلیل همیشه سبز بودن این درختان، شرایط تغذیه نیز قطعا اختلافاتی با سایر فروت ست ها دارد. اینکه چندین سال است به فروت ست مرکبات نیز همانند سایر درختان میوه توجه می شود به دلیل اهمیت این درختان در کشور است هر چند که در مناطق محدودی می توانید باغ مرکبات داشته باشید.

ما در مطالب آموزشی گذشته نیز به مبحث فروت ست بسیار تاکید کرده ایم و در این محتوا آموزشی نیز به دلیل پراهمیت بودن فروت ست مرکبات باز هم همراه شما هستیم.

چرا به فروت ست مرکبات تاکید می شود؟

در تمام درختان میوه دو نوع جوانه وجود دارد که شامل جوانه های رویشی و زایشی اند، اما از نظر زمان انگیزش، آغازش و تمایز جوانه ها تفاوت بسیاری میان درختان وجود دارد. درختان مرکبات نیز از این قائده مستثنی نیستند و باید برای رسیدن به میوه، توجه ویژه ای به جوانه ها بخصوص جوانه های زایشی داشته باشید. در صورتیکه جوانه ها یا پوندهای زایشی شما از طریق فروت ست مرکبات و یا مدیریت تغذیه و سایر موارد در باغ تقویت نشوند، نباید توقع میوه های باکیفیت و بهبود عملکرد را داشته باشید.

فروت ست مرکبات با هدف تقویت جوانه ها برای سال آینده، ظرفیت سازی برای رشد میوه سال بعد و تضمین تشکیل جوانه های گل باکیفیت انجام می شود.

اجرای فروت ست مرکبات در چه تاریخی است؟

زمان اجرای برنامه فروت ست مرکبات

زمان انجام برنامه فروت ست مرکبات بسیار مهم است و باید حتما در بازه زمانی معینی اجرا شود. اما به دلیل تفاوت در اقلیم شمال و جنوب کشور بازه زمانی اجرای فروت ست در این دو اقلیم با هم تفاوت هایی دارد.

زمان فروت ست مرکبات در جنوب کشور

دقت کنید که در مرکبات جنوب از آبان تا بهمن ماه یعنی قبل از گلدهی درختان، ۷۰ درصد برنامه فروت ست انجام می شود و این بازه بسیار در بهبود عملکرد موثر خواهد بود. ۳۰ درصد دیگر نیز بعد از تشکیل میوه ها باید اجرا شود.

زمان فروت ست مرکبات در شمال کشور

در شمال کشور کمی تفاوت در زمان اجرای فروت ست وجود دارد، بطوریکه بعد از برداشت محصول بسته به ارقام، از آبان تا آذر باید فروت ست اجرا شود و ادامه برنامه هم قبل از شروع گلدهی یعنی از اسفند تا فروردین است که ۷۰ درصد فروت ست مرکبات شمال در این بازه های زمانی انجام می شود. حدود ۳۰ درصد برنامه فروت ست هم بعد از تشکیل میوه ها اجرا خواهد شد. فروت ست مرکبات به دلیل تنوع در ارقام و اقلیم محل کشت مرکبات از نظر زمانی بازه طولانی تری دارد و با توجه به زمان گلدهی هر رقم در هر منطقه باید برنامه فروت ست اجرا شود. دقت کنید که برنامه فروت ست هر باغ مرکبات کاملا اختصاصی است.

رادیو دایان فروت ست مرکبات

چه عناصری در کود فروت ست مرکبات اهمیت دارند؟

برای رسیدن به شرایط رشدی مطلوب برای همه درختان باید مجموعه ای از عناصر را در نظر بگیرید تا نتیجه بگیرید و تنها یک کود خاص یا یک عنصر نمی تواند به پروسه فروت ست مرکبات کمک کند.

در علم تغذیه گیاهی، درختان میوه برای تقویت جوانه‌های بارده هم به عناصر ماکرو و هم میکرو نیاز دارند و تغذیه گیاه با چند عنصر خاص امکان پذیر نیست. دقت داشته باشید که برخی عناصر اهمیت بیشتری دارند ولی این نکته بدین معنی نیست که سایر عناصر نیاز نباشد. درختان مرکبات زمانی رشد اولیه و فروت ست مطلوبی خواهند داشت که جوانه‌ها هیچ‌گونه کمبودی از هیچ عنصری نداشته باشند.

عناصر موثر در فروت ست مرکبات

نقش کلیدی کربوهیدرات و آب در فروت ست مرکبات

طی سال ها و برای رسیدن به عملکرد مطلوب برای درختان مرکبات توجه به توان درخت اهمیت ویژه ای داشته و به دلیل پررشد بودن درختان مرکبات نباید از ذخیره کربوهیدرات و آبیاری درست و اصولی غافل شوید. در زمانیکه برداشت میوه انجام شده قطعا توان درخت باید افزایش یابد و یکی از مهم ترین ترکیباتی که در این زمان نقش کلیدی دارند، کربوهیدرات ها هستند که کمبود این مواد باعث کاهش فروت ست مرکبات شده و ذخیره کافی در جوانه ها وجود نخواهد داشت. علاوه بر این، کاهش رطوبت خاک و وارد شدن تنش خشکی به درخت منجر به ریزش جوانه ها و قطعا کاهش فروت ست مرکبات می شود، بخصوص در مناطق جنوبی کشور که درجه حرارت بالا منطقه منجر به افزایش نیاز آبیاری باغات مرکبات می شود و باید به آبیاری کافی مرکبات جنوب کشور توجه کافی را داشته باشید (تنش کم آبی برای باغات مرکبات شمال کشور کم تر رخ می دهد).

نمونه ای از برنامه فروت ست مرکبات (برنامه برای هر باغ اختصاصی است)

برای دریافت برنامه فروت ست و تغذیه مرکبات کلیک کنید.

پرسش و پاسخ فروت ست مرکبات

  • بهترین زمان محلول پاشی فروت ست مرکبات چه تاریخی است؟

در مرکبات جنوب از آبان تا بهمن ماه یعنی قبل از گلدهی، ۷۰ درصد برنامه فروت ست انجام شده ولی در شمال کشور کمی تفاوت وجود دارد، بطوریکه بعد از برداشت محصول بسته به ارقام، از آبان تا آذر باید فروت ست اجرا شود و ادامه برنامه هم قبل از شروع گلدهی یعنی از اسفند تا فروردین است که ۷۰ درصد فروت ست مرکبات شمال در این بازه های زمانی انجام می شود. حدود ۳۰ درصد برنامه فروت ست هم بعد از تشکیل میوه ها اجرا خواهد شد.

  • کود فروت ست مرکبات چیست؟

فروت ست در مرکبات با هدف تقویت جوانه ها برای فصل آینده، ظرفیت سازی برای رشد میوه سال بعد و تشکیل جوانه های گل باکیفیت انجام می شود تا میوه مطلوبی داشته باشید. دقت کنید که تنها یک کود در فروت ست مرکبات در نظر گرفته نمی شود بلکه مجموعه ای از کودها در قالب برنامه فروت ست برای مرکبات در نظر گرفته خواهند شد.

نگارش و تالیف: تیم تحقیق و توسعه دایان (شرکت دانش بنیان خوشه پروران زیست فناور). نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

این آموزش را دوست داشتید؟
14
1
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=23921
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=23921
				
			
برنامه کوددهی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی