فروت ست انگور، انار و کیوی (ویرایش ۱۴۰۱)

در نگارش مطالب آموزشی مورد نیاز کشاورزان عزیز همواره به دنبال بهبود عملکرد بوده ایم و دقت کنید که اگر از فروت ست غافل شوید، قطع به یقین نباید توقع میوه هایی بهتر از سال های قبل را داشته باشید.

سه محصول مهم انگور، انار و کیوی هم از جنبه اقتصادی و هم از جنبه محبوبیت میان مردم کشور، اهمیت ویژه ای دارند و به همین دلیل توجه خاصی به بحث تغذیه و کوددهی و همچنین فروت ست این درختان وجود دارد. در مقاله فروت ست درختان میوه به ارزش بالا فروت ست از جنبه علمی اشاره کرده ایم و مراحل مهم و کلیدی فروت ست انگور، انار و کیوی نیز ذکر شده است. اما در این مقاله بطور جامع تری در مورد اهمیت فروت ست این سه محصول مهم همراه شما باغداران عزیز هستیم.

ضرورت اجرا فروت ست انگور، انار و کیوی چیست؟

در تمام درختان میوه باید گل به میوه تبدیل شود تا عملکرد داشته باشید واگرنه هیچ تولیدی ندارید و عملا هزینه هایی که داشته اید، هدر رفته است. پس به فروت ست درختان توجه کنید بخصوص در درختانی مانند انگور، انار و کیوی که باید بلافاصله پس از گرده افشانی حتما میوه تشکیل شود. به این قضیه از جنبه علمی نگاه کنید و مرحله به مرحله به فروت ست انگور، انار و کیوی توجه کنید.

نکته بسیار کلیدی در بحث فروت ست تعادل هورمون هاست که این توازن باید به سمت هورمون های محرک رشد مانند اکسین ها، جیبرلین ها و سیتوکینین ها باشد تا باعث افزایش رشد و نمو جوانه ها و برگ ها در ابتدای فصل رشد شده و در ادامه نیز به فرآیند بستن میوه و زیاد شدن رشد میوه ها بسیار کمک خواهد کرد. در اختیار گذاشتن عناصر با انجام فروت ست انگور، انار و کیوی باعث بهبود توازن هورمونی و رشد میوه ها می شود و در آخر فصل شاهد درشت شدن میوه ها و بهبود عملکرد خواهید بود (منبع).

اولین قدم برای افزایش عملکرد: فروت ست

همانطور که اشاره کردیم فروت ست یک مرحله مهم است که گل به میوه تبدیل می شود اما برای رسیدن به این هدف باید از سال قبل و بعد از برداشت محصول به فکر فروت ست انگور، انار و کیوی باشید. با این جمله ما به شما باغداران عزیز نشان دادیم که مفهوم فروت ست هم به مرحله رشد و نمو درخت مربوط است و هم باید طی فصل رشد و حتی بعد از برداشت، فروت ست را جدی بگیرید تا عملکرد داشته باشید.

در درختانی مانند انار، انگور و کیوی، گرده افشانی ناقص منجر به عدم تشکیل بذر و به دنبال آن کاهش فروت ست خواهد شد (منبع). اما دقت کنید که نباید نقش مهم عناصر غذایی که در فروت ست انگور، انار و کیوی است را دست کم بگیرید. در یک برنامه فروت ست اصولی برای هر محصولی، مجموعه ای از کودها در کنار هم به دلیل حضور عناصر حیاتی برای گیاه می توانند نتیجه مطلوبی برای باغ شما داشته باشند.

 پیشنهاد می کنیم پادکست آموزشی فروت ست انگور، انار و کیوی را بشنوید.

فروت ست انار، انگور و کیوی در چند مرحله انجام می شود؟

سهم فروت ست انگور، انار و کیوی
سهم فروت ست انگور، انار و کیوی طی مراحل مختلف رشدی

برای داشتن محصولی با کیفیت و عملکردی مطلوب باید به زمان رشد برگ ها، تورم جوانه ها و تشکیل گل های درختان خود توجه کنید. دلیل اینکه ما نکات کلیدی فروت ست انار، انگور و کیوی را در این مطلب خدمتتان ارائه می دهیم، این است که تقسیم بندی فروت ست این سه درخت کمی با درختان دانه دار، هسته دار و یا حتی درختانی مانند پسته متفاوت است.

فروت ست انگور، انار و کیوی بر خلاف دانه دارها و هسته دارها بعد از برداشت سهم کمی دارد که حدود ۱۰ درصد است و بطور معمول اثرگذاری آن نیز کم است، همچنین زمان اجرا و نوع کودها نیز نسبت به سایر درختان، کمی متفاوت است.

پراهمیت ترین قدم در فروت ست این سه درخت از زمان رویش برگ های اولیه تا قبل از تشکیل گل یعنی اسفند تا اردیبهشت ماه انجام می شود و در واقع ۶۰ درصد برنامه غذایی فروت ست در این زمان اجرا خواهد شد. بعد از تشکیل میوه نیز پیشنهاد می شود برای افزایش درشتی و کیفیت میوه ها فروت ست انگور، انار و کیوی اجرا شود که این زمان از اردیبهشت تا خرداد ماه است.

برنامه غذایی فصل رشد پس از فروت ست انگور، انار و کیوی

در تمام بخش های آموزشی تغذیه درختان میوه، هم برنامه فروت ست و هم برنامه غذایی تاثیر شایان توجهی بر عملکرد شما دارند و بعد از اجرای فروت ست انگور، انار و کیوی هم نباید از برنامه تغذیه طی فصل رشد غافل شوید. هدف این است که برنامه غذایی و فروت ست مکمل هم باشند تا میوه های درشت و باکیفیتی داشته باشید. در کنار این مسئله، آبیاری و سایر موارد مدیریتی را در باغ فراموش نکنید و البته برای زمان بندی تمام موارد ذکر شده به شرایط اقلیمی منطقه تان و ارقام نیز توجه کنید.

متون آموزشی تیم دایان در ارتباط با برنامه فروت ست و برنامه غذایی با هدف راهنمایی شما کشاورزان عزیز تنظیم و تدوین می شود. قطعا برای بهبود عملکرد تیم ما، نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان بسیار حائز اهمیت است. برای دریافت برنامه فروت ست و برنامه غذایی باغات همراهتان هستیم.

 چند سوال مهم باغداران در مورد فروت ست انگور، انار و کیوی

  • زمان محلول پاشی فروت ست انگور چه تاریخی است؟

در سه مرحله باید فروت ست انگور را اجرا کنید که مهم ترین مرحله از زمان تشکیل برگ های اولیه تا قبل از تشکیل گل ها است که ۶۰ درصد برنامه فروت ست در این مرحله است.

  • فروت ست کیوی را چه موقع اجرا کنیم؟

در درخت کیوی شرایط فروت ست مانند درختان انگور و انار است و بیش ترین سهم فروت ست از زمان تشکیل برگ های اول تا قبل از تشکیل گل ها است که حدود ۶۰ درصد در آن زمان بوده و ۳۰ درصد بعد از تشکیل میوه ها است و ۱۰ درصد هم پس از برداشت محصول اجرا خواهد شد.

  • نحوه محلول پاشی فروت ست انگور، انار و کیوی چگونه است؟

محلول پاشی ها برای اجرای برنامه فروت ست این سه محصول مانند درختان هسته دار و دانه دار طی سه مرحله است اما سهم هر مرحله متفاوت است و پراهمیت ترین مرحله بعد از تشکیل برگ های ابتدایی درخت تا قبل از تشکیل گل است که محلول پاشی ها نیز باید روی برگ ها انجام شود. 

  • آیا محلول پاشی فروت ست بر باردهی انار تاثیر دارد؟

بله، برای بهبود باردهی انار باید درخت شما قوی باشد و عناصر لازم در اختیار درخت قرار گیرد. قطعا باید جوانه های درختان باغ با اجرای محلول پاشی های فروت ست تقویت شوند تا باردهی انار بهبود یابد.

منابع

+ Fruit setting rewires central metabolism via gibberellin cascades. 2020. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America. doi: 10.1073/pnas.2011859117
+ https://www.sciencedirect.com/topics/earth-and-planetary-sciences/fruit-set

نگارش و تالیف: تیم تحقیق و توسعه دایان (شرکت دانش بنیان خوشه پروران زیست فناور). نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

این آموزش را دوست داشتید؟
9
0
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=5530
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=5530
				
			
برنامه کودی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

بخش نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی