فروت ست درختان میوه به همراه برنامه غذایی (ویرایش جدید ۱۴۰۲)

هدف از اجرای فروت ست

فروت ست، مهم‎‌ترین مرحله تغذیه‌ای در باغات میوه است. که با اجرای آن می‌توان به اهداف زیر دست یافت:

 • تولید میوه با کیفیت 
 • کاهش ریزش گل و میوه 
 • تضمین تولید گل و تشکیل میوه
 • کاهش ریزش جوانه‌ها در سال جاری
 • کاهش سال‌آوری در برخی درختان

فروت ست چیست؟

فروت ست یک عبارت انگلیسی به معنی تنظیم میوه است. تنظیم میوه یعنی تغییراتی که در نهنج گل اتفاق می‌افتد تا میوه اولیه تشکیل شود. در واقع مرحله شروع تشکیل میوه را فروت ست می‌گویند. در این زمان تقسیم سلولی (ظرفیت‌سازی برای رشد) بیشتر از بزرگ شدن سلولی اتفاق میافتد. این همان زمانی است که میوه کوچک است و سرعت رشد بسیار پایینی دارد. اصطلاحاً در ایران به مرحله‌ای که باید جوانه‌ها برای یک فروت ست ایده آل آماده شوند، “فروت ست” میگویند و ما هم از همین اصطلاح در این مقاله استفاده کرده‌ایم.

کود فروت ست چیست؟

در ایران برای مرحله مهم فروت ست افراد به دنبال کود فروت ست هستند و در بازار نیز برندهای مختلفی از کود فروت ست عرضه می‌شود. دقت کنید که استفاده از کود فروت ست دارای مزایایی است که در ادامه مطالعه می‌کنید.

بهترین زمان برای اجرای فروت ست

برنامه فروت ست در طول فصل رشد، در ۳ نوبت اجرا می‌شود. نوبت اول بلافاصله پس از برداشت میوه، نوبت دوم زمان تورم جوانه‌ها و باز شدن اولین برگ‌ها در بهار و نوبت سوم بعد از تشکیل میوه‌ها است. اهمیت این مراحل در درختان مختلف میتواند متفاوت باشد که در جدول شماره ۱ (سهم یا ارزش مراحل فروت ست در درختان میوه) به خوبی مشخص شده است.

مراحل اجرای فروت ست
مراحل اجرای فروت ست

نوبت اول: فروت ست بعد از برداشت

در فروت ست بعد از برداشت، درخت در فرصت کوتاهی که دارد باید قبل از ریزش برگ‌ها، جوانه‌ها را تقویت کند. با محلول پاشی کودهای مورد نیاز برای برنامه فروت ست به درخت کمک خواهیم کرد تا مواد غذایی بیشتری را در جوانه‌ها ذخیره کند. دقت داشته باشید که هر چه از زمان برداشت میوه‌ها بگذرد توانایی برگ‌ها برای فعالیت و جذب عناصر کاهش می‌یابد. بنابراین سعی کنید فروت ست بعد از برداشت به تأخیر نیافتد و برگ هنوز سبزینگی مناسبی داشته باشد. در ضمن برای درختانی که زودتر از ۱۵ مرداد برداشت می‌شوند باید فروت ست از ۱۵ مرداد به بعد اجرا شود. ولی برای درختانی که بعد از ۱۵ مرداد برداشت می‌شوند، فروت ست بلافاصله پس از برداشت انجام گیرد.

نوبت دوم: فروت ست زمان تورم جوانه ها

اجرای نوبت دوم فروت ست، در زمان تورم جوانه ها توصیه می‌شود. دقت داشته باشید که در برخی از درختان مانند درختان هسته دار با توجه به اینکه برگ در زمان تورم جوانه وجود ندارد بنابراین فروت ست در زمان تورم جوانه ها نیز تاثیر زیادی نخواهد داشت. ولی در درختانی مثل درختان دانه دار یا انگور باید در زمان باز شدن اولین برگ ها و قبل از باز شدن گل ها فروت ست انجام شود. سهم یا ارزش فروت ست تورم جوانه ها بسته به نوع درخت در جدول شماره ۱ مشخص شده است.

نوبت سوم: فروت ست بعد از تشکیل میوه

در نوبت سوم نیز بعد از تشکیل میوه، فروت ست اجرا می‌شود که موجب افزایش ظرفیت بزرگ شدن میوه و جلوگیری از ریزش آن در زمانی می شود که فصل گرم شده است. زمان اجرای این مرحله کاملا مشخص است و در زمان نخودی شدن یا فندقی شدن میوه (بسته به نوع میوه) اجرا خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم پادکست فروت ست درختان میوه هسته‌دار و دانه‌دار را از سایت رادیو دایان بشنوید.

 فروت ست پاییز یا فروت ست بهار؟

به علت کمبود فعالیت ریشه‌ها و کاهش جذب عناصر غذایی در اوایل بهار، محلول‌پاشی در این زمان تأثیر کمتری نسبت به فروت ست پس از برداشت در پاییز دارد. در بسیاری از درختان میوه، حدود ۷۰ درصد عناصری که برای مرحله شروع تشکیل میوه (فروت ست) مصرف می‌شود از طریق ذخایر سال قبل تأمین می‌شود (فروت ست بعد از برداشت) و اعمال کود در همان سال (بهار) تأثیر حدود ۳۰ درصدی خواهد داشت.

چرا فروت ست مهم است؟

جوانه های زایشی اندامی از گیاه هستند که دارای ذخیره ای از عناصر می باشند. این عناصر به صورت مستقیم در فرآیند زایش یا تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه نقش بسزایی دارند. با توجه به تغییرات اقلیمی، گیاه توان یا فرصت کافی برای ذخیره عناصر موثر در فرآیند زایش یا تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه ندارد. از این رو برای یک زایش یا تشکیل جوانه زایشی قوی، تلقیح و تشکیل میوه با کیفیت و بزرگ شدن موثر میوه، استفاده از برنامه غذایی فروت ست بسیار حائز اهمیت است. انجام فروت ست علاوه بر افزایش موارد فوق موجبات عدم ریزش را برای میوه در مراحل بزرگ شدن فراهم می‌کند. به همین دلیل انجام برنامه غذایی فروت ست بسیار حائز اهمیت است که برنامه غذایی دایان را برای انجام این مهم پیشنهاد می‌کنیم.

قابل ذکر است که فروت ست یک کود نیست بلکه یک برنامه با مراحل مختلف و درصد اثرگذاری متفاوت است که در جدول بالا می توانید این ارزش را برای درختان مختلف مشاهده کنید.

استفاده از یک کود فروت ست بهتر است یا برنامه غذایی فروت ست؟

برای فروت ست یا تقویت جوانه‌ها مجموعه‌ای از عناصر مورد نیاز است که باید در قالب یک برنامه غذایی روی برگ محلول‌پاشی شده تا جذب شود و موثر باشد. در بازار ترکیباتی با عنوان کود فروت ست وجود دارد که مجموعه ای از عناصر در یک بطری به فروش میرسد. ۳ دلیل برتری برنامه غذایی فروت ست نسبت به کود فروت ست:
اول اینکه زمانی که همه عناصر در یک کود فروت ست قرار بگیرند، نمیتواند درصد بالایی از هر کدام از عناصر را داشته باشند. به طور مثال فرض کنید یک بطری یک لیتری دارید که داخل آن آب و نوشابه میریزید. در این شرایط نیم لیتر آب دارد و نیم لیتر نوشابه. ولی زمانی که در همان ظرف آب و نوشابه و دوغ و دلستر بریزید مقدار هر کدام از مایعات از نیم لیتر کمتر خواهد شد. بنابراین زمانی که تمام عناصر درون یک بطری باشند درصد آنها کم خواهد بود. ولی اگر همین عناصر به صورت جداگانه مصرف شود درصد بالاتری در اختیار برگ‌ها قرار می‌گیرد.
دوم اینکه زمانی که شما کودها را در چند مرحله و به تفکیک استفاده کنید، برگ‎ها فرصت کافی برای جذب و انتقال مواد غذایی را دارند. ولی زمانی که از کود فروت ست استفاده شود همه عناصر در یک مرحله روی برگ قرار می‌گیرند که کارایی جذب را کاهش خواهد داد.
سوم اینکه در برنامه غذایی فروت ست که توسط تیم تخصصی تغذیه گیاهی دایان نوشته شده است، نکات کلیدی زیادی نهفته است که کدام عناصر در ابتدا و کدام عناصر در مراحل بعدی تاثیرات بیشتری خواهند داشت. شاید نیاز باشد در ابتدا توسط برخی کودها محتوای مواد غذایی برگ‌ها افزایش پیدا کند و در مراحل بعدی سرعت انتقال مواد افزایش یافته و نهایتا انتقال نهایی مواد باقی‌مانده در برگ انجام شود. همه این‌ها مستلزم دقت در اجرای مراحل برنامه غذایی فروت ست است و با مصرف یک کود فروت ست نمی‌توان به همه این اهداف دست پیدا کرد.

در مطلب آموزشی برنامه کودی فروت ست در درختان میوه به چند نکته تکمیلی برای این بحث اشاره کرده‌ایم.

چه عناصری برای فروت ست باید استفاده شود؟

طبق مطالعات انجام‌شده توسط محققین علم تغذیه گیاهی، درختان میوه برای تقویت جوانه‌های بارده به تمامی عناصر ماکرو و میکرو نیاز دارند و تغذیه گیاه با چند عنصر خاص منطقی نمی‌باشد. البته بعضی از عناصر از اهمیت بیشتری برخوردارند ولی این نیست که سایر عناصر نیاز نباشد. درختان زمانی رشد اولیه و فروت ست مطلوبی خواهند داشت که جوانه‌ها هیچ‌گونه کمبودی از هیچ‌کدام از عناصر نداشته باشند.

نیتروژن (N) مهم‌ترین عنصری است که جوانه‌ها باید قبل از ریزش برگ دریافت کنند. چون مسلماً درخت به دلیل فعالیت اندک ریشه در اوایل بهار نخواهد توانست این نیاز بالا را تأمین کند، در نتیجه اندازه میوه‌ها و عملکرد نهایی به شدت افت خواهد کرد.

کلسیم (Ca) عنصری است که در ساختار دیواره سلولی نقش کلیدی دارد و در کمبود این عنصر رشد سلولی به شدت افت خواهد کرد و موجب ریز بودن میوه‌ها خواهد شد. همچنین این عنصر به واسطه اینکه عنصر اصلی در پیغام‌رسانی و سیگنالینگ است، در ذخیره‌سازی عناصر در جوانه‌ها نقش مهمی دارد.

پتاسیم (K) یک عنصر سیگنالینگ برای انتقال قند درون گیاه است. پس از برداشت میوه انتقال قند از برگ‌ها به جوانه‌ها بسیار اهمیت پیدا می‌کند و به دلیل اینکه برگ رو به پیری می‌رود باید این انتقال سریع‌تر انجام بگیرد. اینجاست که محلول‌پاشی پتاسیم اهمیت بالایی پیدا می‌کند.

آهن (Fe) از جمله عناصری است که به دلایل مختلف جذب آن توسط ریشه با مشکل مواجه می‌شود و برگ‌ها دچار کمبود می‌شوند. از طرفی فعالیت ریشه در اوایل بهار پایین است و این کمبود آهن را دو چندان می‌کند. این کمبود آهن و نیتروژن است که در زمان شروع تشکیل میوه (فروت ست) باعث رنگ‌پریدگی و زردی برگ‌ها (مطالعه بیش تر در ارتباط با زرد شدن برگ ها) می‌شود. پس قطعاً باید در سال قبل این عنصر در جوانه‌ها ذخیره شود تا از بروز این مشکلات جلوگیری شود.

بور (B) یک عنصر کم‌مصرف در گیاه است. این عنصر در زمان تشکیل لوله گرده اهمیت بیشتری نسبت به سایر مراحل پیدا می‌کند. این به این معنی نیست که باید مقدار بسیار بالایی مصرف شود چرا که در هر صورت این یک عنصر ریزمغذی است و باید حد پایین آن رعایت شود و مقادیر بالای آن مشکلات بزرگتری را به همراه دارد. همانطور که گفته شد این عنصر نیز باید پس از برداشت میوه در داخل جوانه‌ها ذخیره شود.

روی (Zn) نیز همانند بور از عناصر ریزمغذی محسوب می‌شود که اهمیت آن در زمان فروت ست بیشتر می‌شود. این عنصر در تولید کلروفیل و فعالیت برخی آنزیم‌ها و عملکرد هورمون اکسین نقش دارد. در صورتی که روی در جوانه‌ها ذخیره‌سازی نشود، در اوایل بهار کمبود این عنصر اتفاق خواهد افتاد. کمبود روی به علت کاهش تولید کلروفیل و کاهش فعالیت هورمون اکسین باعث کوچک ماندن برگ‌ها می‌شود، که قطعاً برگ‌های کوچک نخواهند توانست فتوسنتز مطلوبی برای تولید میوه ایده آل داشته باشند.

منگنز (Mn) در تولید کلروفیل، فرآیندهای آنزیمی، تولید پروتئین، متابولسیم نیتروژن و … نقش دارد که حضور آن در برنامه غذایی فروت ست کمک زیادی به فعالیت برگ ها و تشکیل میوه خواهد کرد.

منیزیم (Mg) مولکول مرکزی کلروفیل (عامل رنگ سبز برگ) است. بدون آن، فتوسنتز نمی‌تواند رخ دهد. دیگر نقش‌های مهم و مؤثر منیزیم عبارت‌اند از: انتقال انرژی، شکل‌گیری دیواره سلولی، سنتز پروتئین، نشاسته و چربی. این‌ دلایل برای مصرف این عنصر پس از برداشت بسیار محکم هستند.

سایر عناصر ریزمغذی هر کدام نقش‌های متعددی در بخش‌های مختلف گیاه دارند. این عناصر هر چند که کم‌مصرف هستند ولی بسیار برای گیاه ضروری‌اند و حتماً باید قبل از ریزش برگ‌ها در جوانه‌ها ذخیره شوند.

به تمامی مولدها (انسان، گیاه، حیوانات) در طبیعت فکر کنید. برای تولید نیاز به ذخیره‌سازی دارند. بنابراین هیچ‌کدام قبل از ذخیره‌سازی مواد غذایی مورد نیاز، اقدام به تولید نمی‌کنند.

نتیجه گیری

فروت ست جزء راهکارهای بسیار کلیدی برای افزایش عملکرد در برنامه غذایی کشاورزان با تجربه و دانش است.

۱. برنامه فروت ست در طول فصل رشد، در ۳ نوبت اجرا می‌شود. نوبت اول بلافاصله پس از برداشت میوه، نوبت دوم زمان تورم جوانه‌ها و باز شدن اولین برگ‌ها در بهار و نوبت سوم بعد از تشکیل میوه‌ها است.

۲. سهم یا ارزش مراحل فروت ست در درختان مختلف میوه متفاوت است. درصد اثرگذاری هر یک از مراحل سه گانه فروت ست در جدول شماره ۱ بسته به نوع درخت مشخص شده است.

۳.برای فروت ست باید تمام عناصر در اختیار گیاه قرار بگیرد و استفاده از چند عنصر خاص مثل روی و بر نمی‌تواند تمام نیاز جوانه‌ها را تأمین کند.

۴. استفاده از برنامه غذایی فروت ست بسیار بهتر از استفاده یک کود فروت ست است. در برنامه غذایی فروت ست چند مرحله محلول‌پاشی وجود دارد که هر مرحله دلایل خاصی برای مصرف داشته و نهایتا باعث تولید مواد فتوسنتزی و انتقال مواد به جوانه‌ها برای تقویت جوانه‌ها خواهد شد.

۵. تمام مواردی که توضیح داده شد در برنامه غذایی دایان به آن توجه ویژه‌ای شده است که در انتهای همین مطلب برنامه غذایی فروت ست دایان را مشاهده خواهید کرد.

برنامه غذایی پیشنهادی فروت ست درختان میوه

دقت داشته باشید که تمام مراحل محلول پاشی است

 

برای دانلود مقاله و برنامه غذایی فروت ست کلیک کنید!

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است. استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع و درج لینک مانعی ندارد.

این آموزش را دوست داشتید؟
266
6
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=2440
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=2440
				
			
برنامه کودی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

بخش نظرات

153 پاسخ

 1. با سلام و خسته نباشید
  بهترین زمان محلول پاشی فروت ست برای انار و گردو چه زمانی است ؟
  برگ ها باز شده باشن، یا اینکه متورم باشن جواب میده؟

  1. سلام و خداقوت خدمت جنابعالی. در درختان انار موقع باز شدن برگ‌های اولیه و قبل گلدهی و در درختان گردو بعد از برداشت محصول زمان مناسب برای اجرای برنامه کودی فروت‌ست هست.

 2. سلام وعرض ادب
  ایا کلسیم در اختلاط با سایر عناصر عدم جذب
  سایر عناصر به عمل نمیار؟
  انجام فروت ست با کلسیم فقط داخل برنامه شما مشاهده کردم وبرنامه این شرکت را دارم اجرا میکنم

  1. با سلام و احترام
   بله بعضی ترکیبات کودی مثل کودهای فسفره و سولفاته ممکن است با کودهای کلسیمی واکنش دهند ولی نوع کودهایی که داخل برنامه فروت‌ست خدمتتون ارائه شده تداخلی با کلسیم ندارند.
   نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که از ترکیب کودها بطور همزمان داخل یک ظرف قبل از اضافه کردن به مخزن کود یا سمپاش خودداری کنید. ابتدا کود اول را به مخزن اضافه کرده هم بزنید. کود دوم را اضافه کرده هم بزنید و کودهای بعدی را به همین شکل داخل مخزن کود حل کنید تا احتمال واکنش و رسوب آنها کاهش یابد.

 3. سلام وعرض ادب. برنامه غذایی فروت ست برای درخت نخل خرما هم استفاده بشه تاثیر گذار هست؟برای نخل چند مرحله باید محلول پاشی بشه؟

  1. با سلام و احترام
   بله قابل استفاده و تاثیرگذار است و می توانید در دو مرحله محلول پاشی های فروت ست را انجام دهید.

   1. سلام شرمنده سیب زمینی در حال گلدهی وباردهی هست آیامیشود فروست را با محلول پاشی یا آبیاری استفاده کرد…ممنون

   2. سلام. اگر با هدف افزایش تعداد غده این‌کار را انجام می‌دهید به عرض می‌رساند که تاثیری ندارد. در مراحل بعد از گلدهی و تشکیل غده از کودهای حاوی درصد بالای پتاسیم بصورت کودآبیاری و سیلیکات پتاسیم بصورت محلول پاشی برگی برای افزایش درشتی غده استفاده کنید.

  2. اگه گل میده وتبدیل به میوه نمیشه یکی از دلایلش عدم گرد افشانی تو باغتون هست، برای مثال اگه درخت سیب قرمز داری حتما باید سیب زرد یا سیب سبز در کنارش یا فاصله نزدیک باشه.اگه گل نمیده یکی از دلایلش هرس درختاتون نامناسب وغیراصولیه،دلیل بعدیش کمبود عناصر غذایی که به طور کامل توضیح دادن…موفق باشی

 4. سلام وقت بخیر برای درختان بادامیک باغ کوچک که هفته قبل تازه محصول برداشت شده چه میزان فروت ست استفاده بشه ؟ سن درخت ها ۴۰_۵۰سال هست
  فروت ست رو روی رختان توت (سفید و سیاه) قابل اجرا هست ؟ به چه میزان
  تشکر

  1. با سلام و احترام
   فروت ست تنها یک کود نیست و مجموعه ای کودها در قالب یک برنامه کودی به کشاورزان عزیز ارائه می شود. به عنوان مثال کودهای دارای عناصر کلسیم و ریزمغذی و آهن و روی در برنامه فروت ست با مقادیر مناسب قرار می گیرند و باید طی چند مرحله محلول پاشی انجام شود. برای اطلاعات بیش تر می توانید از طریق ۹۱۰۱۴۶۰۱-۰۵۱ با همکاران ما در ارتباط باشید تا هم درخواست برنامه کودی فروت ست بدهید و هم شما را بهتر راهنمایی کنند.

 5. ضمن تشکر فراوان
  در برنامه غذایی فروت ست از کدام نوع کودهای npk می توان استفاده نمود.بعنوان مثال ۱۲-۱۲-۳۶ یا ۱۵-۵-۳۰

  1. با سلام و احترام
   در برنامه فروت ست بطور معمول از کودهای کامل استفاده نمی شود.

 6. سلام عبدی هستم از سقز کردستان میشە بفرمایید برای ۱۴۰ درخت البالو ۱۲۰ بادام یک برنامە جامع فروت ست در یک سال چقدر هزینە لازم است ایا بیشتر از میزان محصول برداشتی نخواهد شد؟

  1. با سلام و احترام
   اگر از تیم ما برنامه کودی بگیرید بحث اقتصادی بودن برنامه در نظر گرفته می شود و اگر در تمام مراحل طبق برنامه اصولی پیش بروید، هزینه برنامه کمتر از میزان محصول خواهد شد. لطفا با شماره ۰۵۱۹۱۰۱۴۶۰۱ تماس بگیرید تا همکاران ما جنابعالی را راهنمایی کنند.

 7. با سلام.
  ۱۳ساله نهال سیب گذاشتیم الان میوه نمیده بعضی از درختا هر کدوم چند تا سیب داره فقط..میشه بگین چه کودی برای باردهی درخت خوبه؟ ممنون از زحمات شما

  1. با سلام و احترام
   این مشکل دلایل مختلفی دارد که باید بررسی شود. پیشنهاد می کنیم با شماره ۰۵۱۹۱۰۱۴۶۰۱ تماس بگیرید تا کارشناسان ما جنابعالی را راهنمایی کنند. ضمن اینکه اگر برنامه غذایی درخواست بدهید باز هم کارشناسان ما جنابعالی را راهنمایی می کنند.

   1. سلام برای فندق هم همین کود و همین روش استفاده بشه؟
    میتونیم در برنامه فروت ست هریک از این کود های برنامه شما را به صورت جدا بگیریم و ترکیب کنیم

   2. با سلام و احترام
    در مقاله ذکر شده است که منظور از فروت‌ست کود اختصاصی نیست، بلکه برنامه کودی فروت‌ست است و شامل مجموعه‌ای از چندین کود است. برنامه توصیه شده در مقاله بصورت عمومی بوده و برای تقویت جوانه‌های زایشی درختان و با هدف بهبود گلدهی و تشکیل میوه استفاده می‌شود. برای درختان فندق نیز قابل اجرا است ولی پیشنهاد میشه با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید تا براساس شرایط باغ جنابعالی، یک برنامه اختصاصی نگارش شود. شماره تماس: ۰۹۱۵۵۱۵۸۶۳۰, ۰۵۱۹۱۰۰۴۶۰۱

 8. سلام و عرض ادب و احترام . محلول پاشی فروت ست برای شاخه ها انجام می گیرد یا به پای درخت محلول پاشی می گردد؟

  1. با سلام و احترام
   محلول پاشی فروت ست برای جذب کودها توسط برگ ها و انتقال مواد به جوانه ها و تقویت جوانه های گل است و به صورت ریشه ای انجام نمی شود.

   1. با عرض درود و خدا قوت
    خیر، فروت ست باید در زمان های کلیدی که در مقاله گفته شده و به برگ ها محلول پاشی شود تا عناصر از طریق برگ ها به سایر بخش های درخت منتقل شوند. شکوفه ها باید برای گرده افشانی و تلقیح آماده باشند و نباید خیس شوند و اگر محلول پاشی روی شکوفه انجام شود مانع گرده افشانی و فروت ست خواهد بود.

 9. سلام و ممنون از مطالب دسته بندی شده و خوبتون
  برای مقابله با ریزش شکوفه ها در ابتدای بهار بر اثر سرما مؤثرترین راهکار چیه؟
  در منطقه ما درختان بادام اکثرا تو اسفند پر از شکوفه میشن و با اولین سوز سرما تو ایام عید همشون میریزن و دیگه محصولی نداریم

  1. با سلام و احترام
   متاسفانه راهکاری برای خسارت سرما و سایر تنش های اقلیمی وجود ندارد. اما چند نکته وجود دارد که قبل از اقدام به احداث باغ و طی فصل می توانید رعایت کنید تا آسیب کمتر باشد. از جمله این نکات کاشت ارقام دیرگل ده بادام، رعایت موارد تغذیه ای و انجام برنامه فروت ست برای درختان و نکته دیگر بحث آبیاری های منظم و کافی است. پیشنهاد ما به جنابعالی این است که درخواست برنامه غذایی اختصاصی از طریق این لینک برای باغتان بدهید تا از این به بعد با اصول پیش بروید. ضرورت برنامه فروت ست از جهت بهتر شدن شرایط جوانه ها است که در درختان دانه دار در اول فصل بسیار موثر است اما در درختان هسته دار اثر کمتری در اول فصل دارد ولی بی اثر نیست.

   1. سلام وقت شماعزیز بخیر ببخشید دادن کود خاکی فصل پاییز خوبترە یابهار

   2. با سلام و احترام
    اگر منظور جنابعالی مخلوط کردن کودها با خاک است فصل پاییز بهتر است.

  2. سلام دوست عزیز بهتر است بادام را در زمان شکوفه آب ندهید تا گلبرگ ها به میوه تبدیل شوند

 10. سلام و وقت بخیر
  ممنون بابت مطالب خوب و مفیدتان. لطفا با قدرت هرچه بیشتر ادامه دهید. خداقوت

  1. با سلام و احترام
   ممنون از توجه جنابعالی و سپاس از انرژی عالی که برای تیم دایان فرستادید.

   1. بسیار عالی و مطالب کامل بودند ممنون و آرزوی شادی برای تمام دوستان تیم دایان

   2. با سلام و احترام
    خرسندیم که مطالب برای جنابعالی مفید بود، همچنین از همراهی شما سپاسگزاریم.

 11. سلام و عرض ادب
  سه هزارمتر صنوبر یک سال و نیمه داریم تا کی میشه بهشون کود داد و چ کودهایی بدیم بهتره .
  تو پاییز هم بینشون پاچ باقلا میزنیم برا کود اون هم لطفا راهنماییم کنین تشکر از شما🙏🌺

  1. با سلام و احترام
   پیشنهاد ما به جنابعالی این است که از طریق لینک زیر، درخواست برنامه غذایی رایگان هم برای درختان صنوبر و هم کشت باقلا بدهید تا زمان مصرف و نوع کودها براحتی برای جنابعالی مشخص شود. برای درختان صنوبر، پرسشنامه درختان با هدف تولید چوب را تکمیل بفرمایید.

 12. با درود خدمت شما. مهندس جان میوه درختان گیلاس آخر خرداد به اتمام رسید. در جایی خواندم از ۱۵ مرداد به بعد از فروت ست استفاده کنم. درست گفتند؟ یا بلافاصله بعد از برداشت گیلاس، میتونم از فروت ست استفاده کنم؟ درضمن بهترین روش استفاده از فروت ست چه روشی هست‌؟ محلولپاشی یا به همراه آبیاری؟ ممنون از شما

  1. با سلام و احترام
   فروت ست درخت گیلاس از ۱۵ مرداد به بعد باید اجرا شود. با توجه به جدولی که در مطلب فروت ست آمده است، فروت ست باید به صورت محلول پاشی انجام شود.

 13. با عرض سلام و خسته نباشید
  در منطقه ما در اخر خرداد گیلاس و البالو رو برداشت میکنیم و زردالو رو اوایل تیر چه موقع محلول پاشی انجام بدیم همین موقع یا ۱۵ مرداد به بعد ؟

  1. سلام بعد از برداشت محصول پسته حدودا یه ماه رد شده آیا هنوز وقت داریم بزنیم

   1. با سلام و احترام
    اگر هنوز ۳۰ درصد برگ ها سبزینگی دارند می توانید فروت ست را اجرا کنید.

 14. سلام .هر یک از این موادی که در برنامه غذایی فروست گفته شده باید بتنهایی محلول پاشی گردد یا کل مواد باهم محلول پاشی شود .واگر جدا گانه باید استفاده شود در هر نوبت چه فاصله زمانی باید محلول پاشی انجام شود

  1. با سلام و احترام
   برخی از ترکیبات قابل اختلاط با هم هستند و برخی دیگر نباید با هم مخلوط شوند. در برنامه غذایی اختصاصی هر محصول تمام موارد اختلاط کودها ذکر شده و باید طبق دستورالعمل ها برنامه را اجرا کنید.

 15. سلام وخداقوت من یک باغ انگور بادویست اصله دارم می خواستم ببینم کی وچه مقدار از کود فروت ست باید استفاده کنم الان که اخرای اردیبهشت است میشه استفاده کرد در ضمن منطقه ما در استان همدان واقع است وهوای سرد وخشکی دارد ممنون

  1. سلام و خداقوت
   برای باغات انگور از زمان ظهور برگ تا قبل از ظهور گل (خوشه) باید در دو مرحله محلول‌پاشی انجام دهید.

 16. سلام ما فروت ست که باید زمانه جوانه میزدیم .به اشتباه زمانی که جوانه ها کامل گل شدن زدیم. باسه محصول زیانه

 17. سلام خسته نباشید
  برا محلول پاشی فروت ست درختان سیب در هر سه مرحله ک برنامه غذایی معرفی کردید میتوان پتاس وافر و ریزمغذی وافر و روی وافر و … را با هم همزمان در یه تانکر محلول پاشی کرد یا باید هرکدام جداگانه محلول پاشی شود؟
  با تشکر

  1. با سلام و وقت بخیر
   کودهایی که در یک مرحله گذاشته شده با هم قابل اختلاط هستند و باید شما در مخزن با هم مخلوط کنید. مثلا در فروت ست که فرمودید پتاس وافر و روی وافر و ریزمغذی در یک مرحله هستند و با هم مخلوط کنید.

 18. سلام جناب خسته نباشید لطفا اگر میشود برای نخل هم بیان کنید که بهترین زمان استفاده از فروت ست چه زمانی هست ؟

  1. سلام وقت بخیر
   فروت ست برای درختان بارده هست و عموما نخل وقتی بارده هست امکان محلول‌پاشی نیست ولی اگر امکان محلول‌پاشی داشته باشید قبل از باز شدن گل‌ها امکان فروت ست خرما هست.

  2. فروتست در هفته اول اردیبهشت به درختان انارم زدم البته بهمراه استامی پراید اکنون بر.دختان زردشدند شدید آیا تاثیر سم وفروتست بوده لطفا کمک کنید

   1. سلام
    اگر آب محلول‌پاشی شور بوده به این مربوط میشه که سم و کود رو مخلوط کردید. ولی اگر آب شور نیست به مقدار سم مصرفی برمیگرده. یعنی مقدار سم رو بیشتر از حد مجاز استفاده کردید. اگر وضعیت درختان نامناسب هست سریعا با آب خالی محلول پاشی کنید.

 19. با سلام.میزان مصرف مواد در برنامه فروت ست ارائیه شده در سایت با میزان مصرفی که روی هر بطری محصولات نوشته شده متفاوت است.برای مثال در برنامه مصرف کلسیم وافر ۱در هزار عنوان شده.اما روی بطری ۲ تا ۴ در هزار.کدامیک مبنای عمل قرار گیرد؟

  1. سلام وقت بخیر
   قطعا مقداری که داخل برنامه نوشته شده است باید اجرا شود. مقداری که روی کود نوشته میشود برای شرایطی است که کود مورد نظر به تنهایی مصرف شود و با هیچ کود دیگری مخلوط نشود. با آرزوی موفقیت برای شما

 20. علی رغم توصیه کارشناسان مبنی بر عدم استفاده از هورمون رشد میوه باز عده ای استفاده می کنند و میوه اشان گرانتر به فروش میره(میوه کیوی)اسفاده از محلول پاشی فروت ست چه اندازه می تواند در درشتی میوه تاثیر گذار باشد سپاس

  1. سلام وقت بخیر
   درشت شدن میوه هدف همه باغداران هست و کل علم تغذیه گیاهی با هدف افزایش عملکرد و کیفیت میوه در باغات تلاش میکنه. یکی از راه‌هایی مهم و موثر که باعث افزایش عملکرد میشه فروت ست هست ولی نمیشه فقط با فروت ست به نتیجه دلخواه رسید.

 21. سلام و عرض ادب .یک سوال ایا فروت ست را برای درختان نارنگی و پرتقال تامسون در ابانماه و اذر ماه هم میشود استفاده کرد .

  1. سلام وقت بخیر
   اگر سرمای هوا زیاد نباشد مشکلی ایجاد نخواهد کرد. در غیر اینصورت بهتر است فروت ست را به بهمن ماه قبل از گلدهی موکول کنید.

   1. درمناطق جنوبی بعدازبرداشت محصول اگرفروت ست استفاده شودکه ابان بایدفروت ست محلول پاشی کنیم ایابراسرمادرخت مشکل بوجودنمی اورد؟

   2. با سلام و احترام
    در فروت ست پس از برداشت، در فرصت کوتاهی که دارید باید قبل از ریزش برگ‌ها، جوانه‌ها را تقویت کنید. با محلول پاشی کودهای برنامه فروت ست به درخت کمک می کنید تا مواد غذایی بیشتری را در جوانه‌ها ذخیره کند. دقت داشته باشید که هر چه از زمان برداشت میوه‌ها بگذرد توانایی برگ‌ها برای فعالیت و جذب عناصر کم می شود. بنابراین سعی کنید فروت ست بعد از برداشت به تأخیر نیافتد و برگ هنوز سبزینگی مناسبی داشته باشد. برای درختانی که در پاییز برداشت می‌شوند، فروت ست بلافاصله پس از برداشت انجام شود تا مشکلی از نظر سرما ایجاد نشود. پس پیشنهاد می کنیم که از همین امروز برای اجرا فروت ست بعد از برداشت باغتان برنامه ریزی کنید.

  1. با سلام و عرض ادب
   بسیار خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفت. امیدواریم سایر مطالب آموزشی دایان نیز برای شما مفید باشد.

   1. سلام و عرض و ادب خسته نباشید میتونم بپرسم که بعد برداشت محصول بهترین روش محلول پاشیه یاتزریق پای درختها محصول ما هم درخت زیتونه

   2. با سلام و احترام
    بعد از برداشت میوه باید برنامه فروت ست را اجرا کنید که به صورت محلول پاشی است و سایر مراحل فروت ست نیز باید طبق برنامه و طی تورم جوانه و پس از تشکیل میوه ها اجرا شود.

   3. ضمن سلام و احترام، اگر از کودهای مخصوص فروت‌ست استفاده می‌کنید به مقادیر توصیه شده روی برچسب محصول توجه بفرمایید. در برنامه‌های کوددهی فروت‌ست اگرویار هم مقادیر مصرف هرکود بسته به شرایط، متفاوت است. درصورت نیاز به برنامه کودی از این لینک اقدام بفرمایید.

 22. سلام
  در متن قسمتی که فرمودید چه عناصری برای فروت ست باید استفاده کرد، نیتروژن،کلسیم، پتاسیم،آهن، بور، روی،منگنز، منیزیم، به ترتیب ضرورت مصرف معرفی کردید بعد در جدول شماره ۲، پتاس وافر دایان، ریز مغزی دایان، روی وافر دایان، کلات آهن دایان،معرفی کردید وچیزی از نیتروژن، بور، منگنز، منیزیم ننوشتید، آیا این چند عنصر در ریز مغزی دایان وجود داره یا جداگانه باید اضاف بشه؟

  1. با سلام و عرض ادب
   بله دقیقا تمام عناصر در برنامه غذایی دایان موجود هست. نیتروژن در کود کلسیم وافر و ریزمغذی ها در کود ریزمغذی دایان موجود هست. نیازی به اضافه کردن کود دیگری نیست. با این وجود در صورت تمایل میتوانید با مشورت کارشناسان دایان کودهایی را به این برنامه اضافه یا از آن کم کنید.

 23. با سلام.بسیاری از کارشناسان مصرف اوره در ماه های مرداد و شهریور و مهر رو به هیچ عنوان توصیه نمیکنن اما در برنامه فروت ست شما اوره هم تجویز شده.واقعا کار کارشناسی صورت گرفته؟

  1. با سلام و وقت بخیر
   مصرف اوره به مقدار مناسب و در زمان مناسب هیچ مشکلی ندارد و اثر مثبت هم خواهد داشت. هدف از مصرف اوره به صورت محلول‌پاشی در برنامه فروت ست دایان، تخلیه برگ و انتقال مواد غذایی از برگ به سمت جوانه‌ها است. دقت کنید که کود اوره حتما باید به مقدار توصیه شده و فقط به صورت محلول پاشی استفاده شود. اوره یکی از مهمترین ترکیبات برای رقیق شدن شیره گیاهی و بهبود در انتقال مواد غذایی است.

   1. ممنون بابت پاسخی ک دادید.و سوال دیگر اینکه با انجام دقیق برنامه فروت ست دایان آیا باز هم نیاز به استفاده از کودهای دامی و چالکود میباشدیا نه؟
    و میزان استفاده از محلول های ذکر شده برا درختان با تمام سنین یکسان است؟

   2. خواهش میکنم
    برنامه غذایی فروت ست صرفا برای تقویت جوانه های درخت است. ولی اگر برنامه کامل فصل رشد از شرکت دایان بگیرید نیازی به مصرف کودهای دامی نیست. بله میزان استفاده در محلول پاشی یکسان است. چون در محلول پاشی مقدار آبی که محلول پاشی میکنید مهم هست و هر چه درخت بزرگتر باشد نیاز است مقدار آب بیشتری برای محلول پاشی مصرف کنید و در نتیجه کود بیشتری هم به درخت بزرگتر میرسد.

 24. محصولاتتون رو چجور میتونم تهیه کنم و چجور قیمتاتون رو میتونم داشته باشم؟

 25. باسلام.باغ پسته ای داریم درختان سال دوم بارشان بود.امسال بار نسبت به سن درخت زیاد بود ودرصد زیادی پوکی داشت ضمن برگ ریزی قبل برداشت بعد از برداشت درختان دوباره برگ دار شدند.این به چه معنی است؟ضمنا بیشتر جوانه های سال بعد هم ریزش کرده است.نیازی به فروت ست است؟؟

  1. با سلام و عرض ادب
   درختی که تازه بارده شده توان بالایی برای باردهی ندارد. بهتر بود اول سال که مشاهده کردید بار درخت خیلی زیاد است بعضی از خوشه ها رو کم میکردید که تمام توان درخت به سمت باردهی نرود. باردهی زیاد در این سن باعث میشود بخش اصلی مواد غذایی تولید شده در برگ ها و جذب شده توسط ریشه ها به سمت میوه رفته و در میوه پسته ذخیره شود. این خطر ریزش جوانه ها و کاهش شدید باردهی سال بعد رو به دنبال خواهد داشت. پیشنهاد میکنم برای دقت در تغذیه و ایجاد تعادل در رشد رویشی و زایشی درخت برنامه غذایی پسته دایان رو دریافت کنید.

 26. باسلام بند ۸ هکتار درخت پسته بارور دارم من را راهنمای کنید فرست را درچه موقع محلول پاشی ککنم ومن از خراسان رضوی هستم شهرستان خوشاب درخت پسته هایم دوهکتار کلقوچی هست باقی سفید فیزابادی هست مر راهنمای کنید آخر مرداد هست ۲۰روز دیگر پسته سفید هایم چعمه مشودند رانمای کند چه کود محلول پاشی کنم زودتر باز بشه ممنونتم

  1. با سلام و عرض ادب خدمت شما باغدار محترم
   در همین دو سه روز آینده محلول پاشی سیلیکون دایان به مقدار ۲ لیتر در هر هزار لیتر آب داشته باشید برای افزایش خندانی پسته ها. همچنین بعد از برداشت محلول پاشی فروت ست مورد نیاز هست. در جدول شماره ۲ همین مطلب آموزشی نوشته شده که برای باغ پسته باید دو مرحله محلول پاشی انجام بدید. نوع و مقدار کودها داخل جدول هست. باز هم اگر به پاسختون نرسیدید با شماره ۰۵۱۳۴۶۹۳۳۳۳ (واحد آموزش) تماس بگیرید.

 27. سلام
  درجدول شماره ۲ در بعصی قسمتها دو نوع دستور نوشته شده این بدین معنیست که دومرحله باید اجرا شود

  1. با سلام
   بله دقیقا. به طور مثال برای پسته، گردو، سیب و … بعد از برداشت باید دو مرحله محلول پاشی فروت ست با فاصله ۳ تا ۵ روز اجرا شود.

 28. این تعریفی از فروست است که نوشتین

  فروت ست چیست؟
  فروت ست یک عبارت انگلیسی به معنی تنظیم میوه است. تنظیم میوه یعنی تغییراتی که در نهنج گل اتفاق می‌افتد تا میوه اولیه تشکیل شود. در واقع مرحله شروع تشکیل میوه را فروت ست می‌گویند.

  پس ستون چهارم جدول یک چی هست؟ اگر فروت ست تشکیل میوه هست، پس چرا بعد تشکیل میوه فروت ست بزنیم؟!!!! بعد تشکیل میوه ربطی به فروت ست نداره آنوقت
  این تناقض باعث می شود دو مدل برداشت بوجود بیاید
  یا تعریف فروست را اشتباه نوشتین
  یا ستون چهارم جدول یک را نباید می آوردین

  امیدوارم مطلب را گرفته باشید

  سپاس

  1. سلام
   سپاسگزارم از توجه و دقت نظر شما.
   بله حق با شماست. تعریف باید کمی تغییر کند. ولی نکته اینجاست که بعد از تشکیل میوه زمانی که رشد میوه بسیار کند است در واقع تقسیم سلولی داریم و رشد سلولی در حداقل مقدار است. در این مرحله اگر محلول پاشی فروت ست انجام بشه باعث افزایش تقسیم سلولی و در نتیجه افزایش ظرفیت سازی برای رشد میوه خواهد شد. این نیز به نوعی تنظیم میوه یا فروت ست است.

 29. سلام درخت به دارم ولی تمام شکوفه های آن می ریزد و تبدیل به میوه نمی شود دلیلش چیست استاد .با تشکر

  1. سلام وقت بخیر
   دلایل مختلفی میتواند داشته باشد. باید حتما تصاویری از باغ دیده شود. لطفا تصاویری از باغ برای کارشناسان دایان ارسال کنید. با شماره ۰۵۱۳۴۶۹۳۳۳۳ تماس بگیرید.

   1. سلام وقتتون بخیر علت زرد شدن زودتر برگ های درختان سیب باغ بنده بعد از استفاده از فروت ست نسبت به باغ های اطراف چیست آیا نیاز به مداخله هست یا یک روند طبیعی می‌باشد.

   2. با سلام و وقت بخیر
    نه اتفاقا زرد شدن تدریجی برگ‌ها بعد از اجرای فروت ست نکته مثبت به حساب می‌آید. به این معنی که برگ ها شروه به تخلیه شدن به سمت جوانه ها و ریشه کرده است. روند کاملا طبیعی و پیش بینی شده هست.

  2. با سلام و تشکر از شما
   برای محلول پاشی فروت ست تانک سمپاش رو با آب رودخانه پر کردم. آیا آب رودخانه برای سمپاشی مناسب است؟

   1. با سلام و احترام
    محلول پاشی نباید با آب شور انجام شود. اگر EC آب بالا نباشد و یا به اصطلاح شور نباشد مشکلی ندارد.

 30. سلام وتشکر از زحمات شما بزرگواران،اینجانب پرسشنامه مربوط به باغ گردو را تکمیل نمودم ولی هنوز برنامه غذایی ارسال نشده . بازهم تشکراز زحمات شما

  1. سلام جناب موسوی
   وقت بخیر
   سپاسگزارم از محبت شما.
   با عرض پوزش از تأخیر در نگارش برنامه غذایی، هر چه سریعتر برنامه غذایی خدمت شما ارسال میشود.

   1. وقت بخیر مصرف همزمان فروت ست به همراه هیومیک اسید به صورت ابیاری ایراد دارد؟؟؟

   2. با سلام و احترام
    ما به کشاورزان عزیز برنامه کودی فروت ست https://plan.agroyaar.com/ را پیشنهاد می کنیم و کودهای این برنامه به صورت محلول پاشی در زمان های کلیدی باید مصرف شوند. هیومیک اسید را به همراه فروت ست پیشنهاد نمی کنیم زیرا اگر برنامه کودی فروت ست بدرستی و اصولی اجرا شود تمام نیاز درختان تامین شده و نیازی به مصرف اسید هیومیک نیست. پیشنهاد می کنیم مقاله نکات کلیدی درباره اختلاط کودهای کشاورزی را از طریق لینک زیر مطالعه کنید.
    https://www.agrodayan.com/?p=19351

  2. سلام خوب هستین
   مهندس ما باغ درخت کوجه سبز داریم یه قسمت درخت محصول داریم یه قسمت نداریم یه قسمت باغ پر محصول و یه قسمت برای خوردن هم نیست
   ما رو راهنمای بفرماید

   1. سلام وقت بخیر
    اگر در عملیات شما تفاوتی وجود نداره میتونه مربوط به تفاوت در خاک باغ باشه. یا اینکه به هر دلیلی بخشی از باغ دچار پوسیدگی ریشه شده. از این دلایل ممکنه زیاد باشه و بهتره کارشناس به صورت حضوری بررسی کنه.

 31. با عرض سلام و ادب
  من هم با این نظر که فروت ست سا محلول پاشی در زمان تورم جوانه در هسته داران هیچ تاثیر مثبتی نداره کاملا موافقم
  اما اگر دوستانی هستند که موافق همین تاثیر ۱۰ درصدی هم هستند ی سوال دارم.
  آیا دلیل علمی برای جذب مواد کودی از طریق گلبرگ وجود داره و اینکه ایا غذا سازی در گلبرگ انجام میشه یا نه ؟ ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر
   سپاسگزارم از نظر شما
   جذب عناصر از گلبرگ انجام نمیشود و محلول پاشی فروت ست نیز در زمان ظهور گل نباید اجرا شود. فروت ست بهاره در هسته داران باید در زمان تورم جوانه ها و قبل از ظهور گل اجرا شود. همانطور که گفته شد تاثیر ۱۰ درصدی خواهیم داشت که آن هم به علت جذب از طریق خود جوانه هاست که البته بسیار محدود است.

 32. باسلام،امسال دومین سال کاشت نهالها از انواع مختلف دارم،ایا محلول پاشی فروت ست لازم است و از چند سالگی نهال باید انجام داد. تشکر

  1. سلام بزرگوار
   محلول پاشی های فروت ست برای تشکیل میوه ست و برای درختان بارده استفاده میشود. برای نهال نیازی به استفاده از فروت ست نیست.

 33. با سلام و عرض ادب
  بفرمایید که برنامه غذایی پیشنهادی فروت ست درختان میوه که فرمودید برای درختان مرکبات(پرتقال-نارنگی) در چه فصل و تاریخی باید استفاده گردد؟
  با تشکر.

  1. با سلام
   برای درختان مرکبات اواخر زمستان و قبل از ظهور گل‌ها میتونید فروت‎ست بزنید.

 34. باتشکر فراوان از ارایه اطلاعات مفید وارزنده تان وآرزوی توفیقات روزافزون برای شما و کسانی که برای اعتلای کشور مخصوصا آگاه کردن کشاورزان زحمتکش تلاش می‌کنند.

 35. باسلام اینجانب بعد از بازنشستگی یک باغ کوچک از انواع درختان میوه کاشتم ولی به‌دلیل نداشتن تخصص در این مورد میخواستم از راهنمائی وخدمات شما استفاده نمایم ضمنا هفته گذشته در شبکه سهند کارشناس کشاورزی پیشنهاد محلول پاشی فروت ست را کردند آیا پاشش این محلول این روزها در منطقه آذربایجان تأثیری برای امسال خواهد داشت یا نه سپاسگزارم

  1. سلام جناب بناخطیبی عزیز
   همونطور که داخل مقاله هم ذکر شده بهترین زمان محلول پاشی فروت ست بلافاصله بعد از برداشت میوه و قبل از خزان برگ هاست

 36. با سلام و احترام :
  میخواستم بدونم برای کاشت نهال در سال اول هم برنامه غذایی خاصی وجود دارد ؟

 37. سلام اقای مهندس روزتون بخر چجوری میتونم برنامه غذای تهیه کنم خیلی سریع کردم توگروه عضو شوم اما نتونستم شماره تلفونم ******** ممنونم از زحماتون

  1. جناب ملک زاده عزیز شما رو به گروه مرکز تخصصی تغذیه گیاهی دایان اضافه کردم. هر سوالی داشتید داخل گروه مطرح کنید در خدمتتون هستیم.
   موفق باشید.

 38. سلام اقای مهندس ازفروت ست اوایل بهارمیشه استفاده کرد ممنون میشم ازهنمای تون

  1. سلام جناب ملک‌زاده عزیز
   باید توجه داشت که فروت ست اسم یک کود نیست، و در معنای واقعی فروت ست یک برنامه یا یک مرحله تغذیه ای است و بهترین زمان محلول‌پاشی فروت ست بعد از برداشت میوه و قبل از خزان برگ‌هاست.
   شما می‌توانید از دایان برای باغ خود درخواست برنامه غذایی رایگان کنید و براساس اون باغ خودتون رو بصورت اصولی مدیریت کنید.

   دریافت برنامه تغذیه درختان میوه

   در خدمتتون هستیم

 39. سلام اقای مهندس بنده از مراغه مزاحم شدم برای مبارزه با بیماری شانکر درختان سیب چه کار کنیم؟

  1. سلام جناب ملک زاده عزیز
   تیم دایان بصورت تخصصی در حوزه تغذیه گیاهی فعالیت می‌کند بنابراین توصیه می‌شود این موارد را با یک متخصص حوزه گیاهپزشکی در میان بگذارید.
   موفق باشید

  1. سلام
   بله. لطفا پرسشنامه مربوط به این گیاه رو تکمیل بفرمایید تا براتون برنامه تغذیه اختصاصی و رایگان نوشته بشه.
   در خدمتتون هستیم

 40. سلام،در منطقه رودان هرمزگان ک عملا درختان برگ ریزی ندارن و برداشت محصول در شهریور تمام میشه و گل دهی درختان تقریبا از نیمه بهمن ماه شروع میشه انجام فروت ست چ زمانی بهتر است ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام و درود
   اجرای فروت ست ارتباطی با ریزش برگ ها ندارد. شما می‌توانید بعد از اینکه میوه را برداشت کردید اقدام به اجرای فروت ست کنید. توجه شود که در این زمان برگ ها از لحاظ جذب عناصر غذایی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشند. موفق باشید در خدمتتون هستیم

  2. باسلام بند ۸ هکتار درخت پسته بارور دارم من را راهنمای کنید فرست را درچه موقع محلول پاشی ککنم ومن از خراسان رضوی هستم شهرستان خوشاب درخت پسته هایم دوهکتار کلقوچی هست باقی سفید فیزابادی هست مر راهنمای کنید آخر مرداد هست ۲۰روز دیگر پسته سفید هایم چعمه مشودند رانمای کند چه کود محلول پاشی کنم زودتر باز بشه ممنونتم

  3. سلام
   متاسفانه مقداری فروت ست زیاد زدم برگ درخت انارها کمی پژمرده و خشک شده چه باید کرد

   1. با سلام و احترام
    اگر بعد از محلول پاشی بوده و مطمئن هستید که از محلول پاشی است فقط با آب شستشو را انجام دهید.

 41. با سلام و احترام ، جناب مهندس زمان فروت ست برای مرکبات (استان فارس) چه زمانی هست ؟ و بعد آیا فروت ست به صورت کود آبیاری هم می شود انجام داد؟

  1. سلام و درود
   برای درختان مرکبات زمان مناسب اجرای فروت ست، آخرای سال ( اسفند ماه) است. برای نحوه اجرا هم ضروری است که کودها رو بصورت محلول‌پاشی در اختیار گیاه قرار دهید.

 42. با سلام و وقت بخیر
  آیا محلول پاشی اوره در مرحله اخر مقاومت گیاه در برابر سرمازدگی ر کم نمیکنه؟

  1. سلام خدمت شما
   با توجه به اینکه در این مرحله گیاه رشدی نداشته و رو به خزان است، محلول پاشی اوره تاثیری بر این موضوعی ک فرمودید نخواهد داشت. نکته دیگر اینکه مقدار اوره گنجانده شده در برنامه فروت ست پایین است.

  1. سلام خدمت شما
   فروت ست برای باغات میوه بعد از برداشت میوه و قبل از ریزش برگ ها اجرا می‌شود. برای نهال هم می‌توانید در طول فصل رشد برنامه غذایی را داشته باشید.
   برای دریافت برنامه غذایی و راهنمایی بیشتر با واحد آموزشی شرکت در تماس باشبد
   ۰۵۱۳۵۰۹۹۹۰۳

  1. سلام و درود
   بعد از برداشت محصوله
   فروت ست چهار مرحله هست که مرحله آخر محلول پاشی اوره است.

   1. سلام وقت بخیر آقای سیفی فروت ست برای درخت گوجه سبز و زردآلو تاثیر دارد ؟ و بهترین زمان محلول پاشی کی هست ؟

   2. سلام وقت بخیر
    بله این درختان جزء درختان هسته دار محسوب میشه و باید بعد از برداشت میوه حتما محلول پاشی فروت ست انجام بشه. طبق برنامه غذایی که انتهای همین مطلب آورده شده میتونید اقدام کنید.

 43. سلام ببخشید یه سوال داشتم از خدمتتون
  فروتست در اوایل بهار برای هسته داران چه زمانی باید استفاده شود؟

  1. با سلام و عرض ادب جناب رسولی
   فروت ست در اوایل بهار هیچ تاثیر مثبتی ندارد چراکه در مرحله تورم جوانه ها هنوز هیچ برگی روی درخت فعال نشده است. بنابراین تا زمانی که برگ ها رشد نکنند جذبی هم وجود نخواهد داشت و ریشه ها غیرفعال هستند. همانطور که در مطلب فروت ست درختان میوه هم گفته شد، زمان دقیق و علمی آن بعد از برداشت میوه است. دوستان و مهندسین ما بدون اطلاع از فیزیولوژی گیاه این توصیه ها را میکنند.

   1. کارشناس شما در در یک کلیب تاکید میکنه که در میوه انگور و کیوی نباید بعد از برداشت میوه فروت ست انجام داد و اتفاقا اول بهار رو پیشنهاد میکنه با این نظر شما تناقض نداره؟

   2. با سلام و احترام
    بله کاملا درسته. با توجه به اینکه در انگور و کیوی جوانه های زایشی در سال جدید تشکیل میشوند، تغذیه آن از سال قبل نیاز به فروت ست ندارد. لذا فروت ست بعد از برداشت در انگور و کیوی از اهمیت بسیار کمی برخوردار است. البته این به معنی بی اثر بودن فروت ست پس از برداشت نیست. فروت ست پس از برداشت در انگور و کیوی به منظور انتقال مواد غذایی به ریشه و ساقه اصلی توجیه پذیر است. لذا یک مرحله محلول پاشی فروت ست توصیه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی