فروت ست درختان میوه

فروت ست درختان میوه به همراه برنامه غذایی (ویرایش جدید ۱۴۰۰)

فهرست مطالب

هدف از اجرای فروت ست

 • تولید میوه با کیفیت 
 • کاهش ریزش گل و میوه 
 • تضمین تولید گل و تشکیل میوه
 • کاهش ریزش جوانه‌ها در سال جاری
 • کاهش سال‌آوری در برخی درختان
جوانه درخت
فروت ست، مهم‎‌ترین مرحله تغذیه‌ای در باغات میوه است.

فروت ست

 1. فروت ست چیست؟

فروت ست یک عبارت انگلیسی به معنی تنظیم میوه است. تنظیم میوه یعنی تغییراتی که در نهنج گل اتفاق می‌افتد تا میوه اولیه تشکیل شود. در واقع مرحله شروع تشکیل میوه را فروت ست می‌گویند. در این زمان تقسیم سلولی (ظرفیت‌سازی برای رشد) بیشتر از بزرگ شدن سلولی اتفاق میافتد. این همان زمانی است که میوه کوچک است و سرعت رشد بسیار پایینی دارد. اصطلاحاً در ایران به مرحله‌ای که باید جوانه‌ها برای یک فروت ست ایده آل آماده شوند، “فروت ست” میگویند و ما هم از همین اصطلاح در این مقاله استفاده کرده‌ایم.

فروت ست

۲. بهترین زمان برای اجرای فروت ست

برنامه فروت ست در طول فصل رشد، در ۳ نوبت اجرا می‌شود. نوبت اول بلافاصله پس از برداشت میوه، نوبت دوم زمان تورم جوانه‌ها و باز شدن اولین برگ‌ها در بهار و نوبت سوم بعد از تشکیل میوه‌ها است. اهمیت این مراحل در درختان مختلف میتواند متفاوت باشد که در جدول شماره ۱ (سهم یا ارزش مراحل فروت ست در درختان میوه) به خوبی مشخص شده است.

مراحل اجرای فروت ست

مراحل اجرای فروت ست

نوبت اول: فروت ست بعد از برداشت

در فروت ست بعد از برداشت، درخت در فرصت کوتاهی که دارد باید قبل از ریزش برگ‌ها، جوانه‌ها را تقویت کند. با محلول پاشی کودهای مورد نیاز برای برنامه فروت ست به درخت کمک خواهیم کرد تا مواد غذایی بیشتری را در جوانه‌ها ذخیره کند. دقت داشته باشید که هر چه از زمان برداشت میوه‌ها بگذرد توانایی برگ‌ها برای فعالیت و جذب عناصر کاهش می‌یابد. بنابراین سعی کنید فروت ست بعد از برداشت به تأخیر نیافتد و برگ هنوز سبزینگی مناسبی داشته باشد. در ضمن برای درختانی که زودتر از ۱۵ مرداد برداشت می‌شوند باید فروت ست از ۱۵ مرداد به بعد اجرا شود. ولی برای درختانی که بعد از ۱۵ مرداد برداشت می‌شوند، فروت ست بلافاصله پس از برداشت انجام گیرد.

نوبت دوم: فروت ست زمان تورم جوانه ها

در نوبت دوم فروت ست در زمان تورم جوانه ها توصیه می‌شود. دقت داشته باشید که در بسیاری از درختان مانند درختان هسته دار با توجه به اینکه برگ در زمان تورم جوانه وجود ندارد بنابراین فروت ست در زمان تورم جوانه ها نیز تاثیر زیادی نخواهد داشت. ولی در درختانی مثل درختان دانه دار یا انگور باید در زمان باز شدن اولین برگ ها و قبل از باز شدن گل ها فروت ست انجام شود. سهم یا ارزش فروت ست تورم جوانه ها بسته به نوع درخت در جدول شماره ۱ مشخص شده است.

نوبت سوم: فروت ست بعد از تشکیل میوه

در نوبت سوم نیز بعد از تشکیل میوه فروت ست اجرا می‌شود که موجب افزایش ظرفیت بزرگ شدن میوه و جلوگیری از ریزش آن در فصل گرم می‌شود. زمان اجرای این مرحله کاملا مشخص است و در زمان نخودی شدن یا فندقی شدن میوه (بسته به نوع میوه) اجرا می‌شود.

۳. فروت ست پاییز یا فروت ست بهار؟

به علت کمبود فعالیت ریشه‌ها و کاهش جذب عناصر غذایی در اوایل بهار، محلول‌پاشی در این زمان تأثیر کمتری نسبت به فروت ست پس از برداشت در پاییز دارد. در بسیاری از درختان حدود ۷۰ درصد عناصری که برای مرحله شروع تشکیل میوه (فروت ست) مصرف می‌شود از طریق ذخایر سال قبل تأمین می‌شود (فروت ست بعد از برداشت) و اعمال کود در همان سال (بهار) تأثیر حدود ۳۰ درصدی خواهد داشت.

۴. چرا فروت ست مهم است؟

جوانه های زایشی اندامی از گیاه هستند که دارای ذخیره ای از عناصر می باشند. این عناصر به صورت مستقیم در فرایند زایش یا تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه نقش بسزایی دارند. با توجه به تغییرات اقلیمی، گیاه توان یا فرصت کافی برای ذخیره عناصر موثر در فرایند زایش یا تشکیل جوانه زایشی، تلقیح، تشکیل میوه و بزرگ شدن میوه ندارد. از این رو برای یک زایش یا تشکیل جوانه زایشی قوی و تلقیح و تشکیل میوه با کیفیت و بزرگ شدن موثر میوه استفاده از برنامه غذایی فروت ست بسیار حائز اهمیت است. انجام فروت ست علاوه بر افزایش موارد فوق موجبات عدم ریزش را برای میوه در مراحل بزرگ شدن فراهم می‌کند. از این رو انجام برنامه غذایی فروت ست بسیار اهمیت دارد که برنامه غذایی دایان را برای انجام این مهم پیشنهاد می‌کنیم. قابل ذکر است که فروت ست یک کود نیست بلکه یک برنامه با مراحل مختلف و درصد اثرگذاری متفاوت است که در جدول بالا می توانید این ارزش را برای درختان مختلف مشاهده کنید.

۵. استفاده از یک کود فروت ست بهتر است یا برنامه غذایی فروت ست؟

برای فروت ست یا تقویت جوانه‌ها مجموعه‌ای از عناصر مورد نیاز است که باید در قالب یک برنامه غذایی روی برگ محلول‌پاشی شده تا جذب شود و موثر باشد. در بازار ترکیباتی با عنوان کود فروت ست وجود دارد که مجموعه ای از عناصر در یک بطری به فروش میرسد. ۳ دلیل برتری برنامه غذایی فروت ست نسبت به کود فروت ست:
اول اینکه زمانی که همه عناصر در یک کود فروت ست قرار بگیرند نمیتواند درصد بالایی از هر کدام از عناصر را داشته باشند. به طور مثال فرض کنید یک بطری یک لیتری دارید که داخل آن آب و نوشابه میریزید. در این شرایط نیم لیتر آب دارد و نیم لیتر نوشابه. ولی زمانی که در همان ظرف آب و نوشابه و دوغ و دلستر بریزید مقدار هر کدام از مایعات از نیم لیتر کمتر خواهد شد. بنابراین زمانی که تمام عناصر درون یک بطری باشند درصد آنها کم خواهد بود. ولی اگر همین عناصر به صورت جداگانه مصرف شود درصد بالاتری در اختیار برگ‌ها قرار می‌گیرد.
دوم اینکه زمانی که شما کودها را در چند مرحله و به تفکیک استفاده کنید، برگ‎ها فرصت کافی برای جذب و انتقال مواد غذایی را دارند. ولی زمانی که از کود فروت ست استفاده شود همه عناصر در یک مرحله روی برگ قرار می‌گیرند که کارایی جذب را کاهش خواهد داد.
سوم اینکه در برنامه غذایی فروت ست که توسط شرکت تخصصی تغذیه گیاهی دایان نوشته شده است، نکات کلیدی زیادی نهفته است که کدام عناصر در ابتدا و کدام عناصر در مراحل بعدی تاثیرات بیشتری خواهند داشت. شاید نیاز باشد در ابتدا توسط برخی کودها محتوای مواد غذایی برگ‌ها افزایش پیدا کند و در مراحل بعدی سرعت انتقال مواد افزایش یافته و نهایتا انتقال نهایی مواد باقی‌مانده در برگ انجام شود. همه این‌ها مستلزم دقت در اجرای مراحل برنامه غذایی فروت ست است و با مصرف یک کود فروت ست نمی‌توان به همه این اهداف دست پیدا کرد.

۶. چه عناصری برای فروت ست باید استفاده شود؟

طبق مطالعات انجام‌شده توسط محققین علم تغذیه گیاهی، درختان میوه برای تقویت جوانه‌های بارده به تمامی عناصر ماکرو و میکرو نیاز دارند و تغذیه گیاه با چند عنصر خاص منطقی نمی‌باشد. البته بعضی از عناصر از اهمیت بیشتری برخوردارند ولی این نیست که سایر عناصر نیاز نباشد. درختان زمانی رشد اولیه و فروت ست مطلوبی خواهند داشت که جوانه‌ها هیچ‌گونه کمبودی از هیچ‌کدام از عناصر نداشته باشند.

نیتروژن (N) مهم‌ترین عنصری است که جوانه‌ها باید قبل از ریزش برگ دریافت کنند. چون مسلماً درخت به دلیل فعالیت اندک ریشه در اوایل بهار نخواهد توانست این نیاز بالا را تأمین کند، در نتیجه اندازه میوه‌ها و عملکرد نهایی به شدت افت خواهد کرد.

کلسیم (Ca) عنصری است که در ساختار دیواره سلولی نقش کلیدی دارد و در کمبود این عنصر رشد سلولی به شدت افت خواهد کرد و موجب ریز بودن میوه‌ها خواهد شد. همچنین این عنصر به واسطه اینکه عنصر اصلی در پیغام‌رسانی و سیگنالینگ است، در ذخیره‌سازی عناصر در جوانه‌ها نقش مهمی دارد.

پتاسیم (K) یک عنصر سیگنالینگ برای انتقال قند درون گیاه است. پس از برداشت میوه انتقال قند از برگ‌ها به جوانه‌ها بسیار اهمیت پیدا می‌کند و به دلیل اینکه برگ رو به پیری می‌رود باید این انتقال سریع‌تر انجام بگیرد. اینجاست که محلول‌پاشی پتاسیم اهمیت بالایی پیدا می‌کند.

آهن (Fe) از جمله عناصری است که به دلایل مختلف جذب آن توسط ریشه با مشکل مواجه می‌شود و برگ‌ها دچار کمبود می‌شوند. از طرفی فعالیت ریشه در اوایل بهار پایین است و این کمبود آهن را دو چندان می‌کند. این کمبود آهن و نیتروژن است که در زمان شروع تشکیل میوه (فروت ست) باعث رنگ‌پریدگی و زردی برگ‌ها می‌شود. پس قطعاً باید در سال قبل این عنصر در جوانه‌ها ذخیره شود تا از بروز این مشکلات جلوگیری شود.

بور (B) یک عنصر کم‌مصرف در گیاه است. این عنصر در زمان تشکیل لوله گرده اهمیت بیشتری نسبت به سایر مراحل پیدا می‌کند. این به این معنی نیست که باید مقدار بسیار بالایی مصرف شود چرا که در هر صورت این یک عنصر ریزمغذی است و باید حد پایین آن رعایت شود و مقادیر بالای آن مشکلات بزرگتری را به همراه دارد. همانطور که گفته شد این عنصر نیز باید پس از برداشت میوه در داخل جوانه‌ها ذخیره شود.

روی (Zn) نیز همانند بور از عناصر ریزمغذی محسوب می‌شود که اهمیت آن در زمان فروت ست بیشتر می‌شود. این عنصر در تولید کلروفیل و فعالیت برخی آنزیم‌ها و عملکرد هورمون اکسین نقش دارد. در صورتی که روی در جوانه‌ها ذخیره‌سازی نشود در اوایل بهار کمبود این عنصر اتفاق خواهد افتاد. کمبود روی به علت کاهش تولید کلروفیل و کاهش فعالیت هورمون اکسین باعث کوچک ماندن برگ‌ها می‌شود. که قطعاً برگ‌های کوچک نخواهند توانست فتوسنتز مطلوبی برای تولید میوه ایده آل داشته باشند.

منگنز (Mn) در تولید کلروفیل، فرآیندهای آنزیمی، تولید پروتئین، متابولسیم نیتروژن و … نقش دارد که حضور آن در برنامه غذایی فروت ست کمک زیادی به فعالیت برگ ها و تشکیل میوه خواهد کرد.

منیزیم (Mg) مولکول مرکزی کلروفیل (عامل رنگ سبز برگ) است. بدون آن، فتوسنتز نمی‌تواند رخ دهد. دیگر نقش‌های مهم و مؤثر منیزیم عبارت‌اند از: انتقال انرژی، شکل‌گیری دیواره سلولی، سنتز پروتئین، نشاسته و روغن. این‌ها دلایل محکمی برای مصرف این عنصر در زمان پس از برداشت است.

سایر عناصر ریزمغذی هر کدام نقش‌های متعددی در بخش‌های مختلف گیاه دارند. این عناصر هر چند که کم‌مصرف هستند ولی بسیار برای گیاه ضروری‌اند و حتماً باید قبل از ریزش برگ‌ها در جوانه‌ها ذخیره شوند.

(به تمامی مولدها (انسان، گیاه، حیوانات) در طبیعت فکر کنید. برای تولید نیاز به ذخیره‌سازی دارند بنابراین هیچ‌کدام قبل از ذخیره‌سازی مواد غذایی مورد نیاز، اقدام به تولید نمی‌کنند)

به تمامی مولدها (انسان، گیاه، حیوانات) در طبیعت فکر کنید. برای تولید نیاز به ذخیره‌سازی دارند. بنابراین هیچ‌کدام قبل از ذخیره‌سازی مواد غذایی مورد نیاز، اقدام به تولید نمی‌کنند.

۷.نتیجه گیری

فروت ست جزء راهکارهای بسیار کلیدی برای افزایش عملکرد در برنامه غذایی کشاورزان با تجربه و دانش است.

۱. برنامه فروت ست در طول فصل رشد، در ۳ نوبت اجرا می‌شود. نوبت اول بلافاصله پس از برداشت میوه، نوبت دوم زمان تورم جوانه‌ها و باز شدن اولین برگ‌ها در بهار و نوبت سوم بعد از تشکیل میوه‌ها است.

۲. سهم یا ارزش مراحل فروت ست در درختان مختلف میوه متفاوت است. درصد اثرگذاری هر یک از مراحل سه گانه فروت ست در جدول شماره ۱ بسته به نوع درخت مشخص شده است.

۳.برای فروت ست باید تمام عناصر در اختیار گیاه قرار بگیرد و استفاده از چند عنصر خاص مثل روی و بر نمی‌تواند تمام نیاز جوانه‌ها را تأمین کند.

۴. استفاده از برنامه غذایی فروت ست بسیار بهتر از استفاده یک کود فروت ست است. در برنامه غذایی فروت ست چند مرحله محلول‌پاشی وجود دارد که هر مرحله دلایل خاصی برای مصرف داشته و نهایتا باعث تولید مواد فتوسنتزی و انتقال مواد به جوانه‌ها برای تقویت جوانه‌ها خواهد شد.

۵. تمام مواردی که توضیح داده شد در برنامه غذایی دایان به آن توجه ویژه‌ای شده است که در انتهای همین مطلب برنامه غذایی فروت ست دایان را مشاهده خواهید کرد.

برنامه غذایی پیشنهادی فروت ست درختان میوه

دقت داشته باشید که تمام مراحل محلول پاشی است

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است. استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع و درج لینک مانعی ندارد.

فهرست مطالب

۷۳ Comments

 1. علی دهقات ۱۴۰۰-۰۸-۰۳ در ۱۳:۰۱- پاسخ دادن

  سلام و عرض ادب .یک سوال ایا فروت ست را برای درختان نارنگی و پرتقال تامسون در ابانماه و اذر ماه هم میشود استفاده کرد .

  • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۸-۰۳ در ۱۶:۴۸- پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر
   اگر سرمای هوا زیاد نباشد مشکلی ایجاد نخواهد کرد. در غیر اینصورت بهتر است فروت ست را به بهمن ماه قبل از گلدهی موکول کنید.

 2. Hossein ۱۴۰۰-۰۷-۲۹ در ۲۲:۴۱- پاسخ دادن

  واقعا مقالتون بسیار عالی و کابردی خداقوت و درود

  • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۷-۳۰ در ۲۰:۴۴- پاسخ دادن

   با سلام و عرض ادب
   بسیار خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفت. امیدواریم سایر مطالب آموزشی دایان نیز برای شما مفید باشد.

 3. Kamran ۱۴۰۰-۰۷-۱۹ در ۰۳:۱۲- پاسخ دادن

  سلام
  در متن قسمتی که فرمودید چه عناصری برای فروت ست باید استفاده کرد، نیتروژن،کلسیم، پتاسیم،آهن، بور، روی،منگنز، منیزیم، به ترتیب ضرورت مصرف معرفی کردید بعد در جدول شماره ۲، پتاس وافر دایان، ریز مغزی دایان، روی وافر دایان، کلات آهن دایان،معرفی کردید وچیزی از نیتروژن، بور، منگنز، منیزیم ننوشتید، آیا این چند عنصر در ریز مغزی دایان وجود داره یا جداگانه باید اضاف بشه؟

  • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۷-۱۹ در ۰۹:۴۱- پاسخ دادن

   با سلام و عرض ادب
   بله دقیقا تمام عناصر در برنامه غذایی دایان موجود هست. نیتروژن در کود کلسیم وافر و ریزمغذی ها در کود ریزمغذی دایان موجود هست. نیازی به اضافه کردن کود دیگری نیست. با این وجود در صورت تمایل میتوانید با مشورت کارشناسان دایان کودهایی را به این برنامه اضافه یا از آن کم کنید.

 4. ف.بزرگمهری ۱۴۰۰-۰۷-۱۸ در ۱۳:۰۳- پاسخ دادن

  با عرض سلام

  • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۷-۱۹ در ۰۸:۴۷- پاسخ دادن

   با سلام و عرض ادب
   در خدمت شما هستیم.

 5. اسماعیل ۱۴۰۰-۰۶-۲۸ در ۱۰:۴۱- پاسخ دادن

  با سلام.بسیاری از کارشناسان مصرف اوره در ماه های مرداد و شهریور و مهر رو به هیچ عنوان توصیه نمیکنن اما در برنامه فروت ست شما اوره هم تجویز شده.واقعا کار کارشناسی صورت گرفته؟

  • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۶-۲۸ در ۱۴:۵۴- پاسخ دادن

   با سلام و وقت بخیر
   مصرف اوره به مقدار مناسب و در زمان مناسب هیچ مشکلی ندارد و اثر مثبت هم خواهد داشت. هدف از مصرف اوره به صورت محلول‌پاشی در برنامه فروت ست دایان، تخلیه برگ و انتقال مواد غذایی از برگ به سمت جوانه‌ها است. دقت کنید که کود اوره حتما باید به مقدار توصیه شده و فقط به صورت محلول پاشی استفاده شود. اوره یکی از مهمترین ترکیبات برای رقیق شدن شیره گیاهی و بهبود در انتقال مواد غذایی است.

   • اسماعیل ۱۴۰۰-۰۶-۲۹ در ۱۲:۱۱- پاسخ دادن

    ممنون بابت پاسخی ک دادید.و سوال دیگر اینکه با انجام دقیق برنامه فروت ست دایان آیا باز هم نیاز به استفاده از کودهای دامی و چالکود میباشدیا نه؟
    و میزان استفاده از محلول های ذکر شده برا درختان با تمام سنین یکسان است؟

    • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۶-۳۰ در ۰۸:۲۶- پاسخ دادن

     خواهش میکنم
     برنامه غذایی فروت ست صرفا برای تقویت جوانه های درخت است. ولی اگر برنامه کامل فصل رشد از شرکت دایان بگیرید نیازی به مصرف کودهای دامی نیست. بله میزان استفاده در محلول پاشی یکسان است. چون در محلول پاشی مقدار آبی که محلول پاشی میکنید مهم هست و هر چه درخت بزرگتر باشد نیاز است مقدار آب بیشتری برای محلول پاشی مصرف کنید و در نتیجه کود بیشتری هم به درخت بزرگتر میرسد.

 6. ناهید لرکی ۱۴۰۰-۰۶-۱۹ در ۱۱:۲۹- پاسخ دادن

  محصولاتتون رو چجور میتونم تهیه کنم و چجور قیمتاتون رو میتونم داشته باشم؟

  • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۶-۱۹ در ۱۸:۳۶- پاسخ دادن

   برای خرید میتونید با واحد فروش شرکت دایان تماس بگیرید. ۰۵۱۳۴۶۹۳۳۳۳

 7. سعید ۱۴۰۰-۰۶-۱۷ در ۲۲:۱۲- پاسخ دادن

  باسلام.باغ پسته ای داریم درختان سال دوم بارشان بود.امسال بار نسبت به سن درخت زیاد بود ودرصد زیادی پوکی داشت ضمن برگ ریزی قبل برداشت بعد از برداشت درختان دوباره برگ دار شدند.این به چه معنی است؟ضمنا بیشتر جوانه های سال بعد هم ریزش کرده است.نیازی به فروت ست است؟؟

  • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۶-۱۸ در ۰۹:۱۵- پاسخ دادن

   با سلام و عرض ادب
   درختی که تازه بارده شده توان بالایی برای باردهی ندارد. بهتر بود اول سال که مشاهده کردید بار درخت خیلی زیاد است بعضی از خوشه ها رو کم میکردید که تمام توان درخت به سمت باردهی نرود. باردهی زیاد در این سن باعث میشود بخش اصلی مواد غذایی تولید شده در برگ ها و جذب شده توسط ریشه ها به سمت میوه رفته و در میوه پسته ذخیره شود. این خطر ریزش جوانه ها و کاهش شدید باردهی سال بعد رو به دنبال خواهد داشت. پیشنهاد میکنم برای دقت در تغذیه و ایجاد تعادل در رشد رویشی و زایشی درخت برنامه غذایی پسته دایان رو دریافت کنید.

 8. غلام حسین مشکانی ۱۴۰۰-۰۵-۳۰ در ۱۴:۴۰- پاسخ دادن

  غلام حسین مشکانی

  • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۵-۳۰ در ۱۹:۴۵- پاسخ دادن

   در خدمت شما هستیم جناب مشکانی بزرگوار

 9. غلام حسین مشکانی از شهرستان خوشاب شهر مشکان ۱۴۰۰-۰۵-۳۰ در ۱۴:۳۹- پاسخ دادن

  باسلام بند ۸ هکتار درخت پسته بارور دارم من را راهنمای کنید فرست را درچه موقع محلول پاشی ککنم ومن از خراسان رضوی هستم شهرستان خوشاب درخت پسته هایم دوهکتار کلقوچی هست باقی سفید فیزابادی هست مر راهنمای کنید آخر مرداد هست ۲۰روز دیگر پسته سفید هایم چعمه مشودند رانمای کند چه کود محلول پاشی کنم زودتر باز بشه ممنونتم

  • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۵-۳۰ در ۱۹:۴۵- پاسخ دادن

   با سلام و عرض ادب خدمت شما باغدار محترم
   در همین دو سه روز آینده محلول پاشی سیلیکون دایان به مقدار ۲ لیتر در هر هزار لیتر آب داشته باشید برای افزایش خندانی پسته ها. همچنین بعد از برداشت محلول پاشی فروت ست مورد نیاز هست. در جدول شماره ۲ همین مطلب آموزشی نوشته شده که برای باغ پسته باید دو مرحله محلول پاشی انجام بدید. نوع و مقدار کودها داخل جدول هست. باز هم اگر به پاسختون نرسیدید با شماره ۰۵۱۳۴۶۹۳۳۳۳ (واحد آموزش) تماس بگیرید.

   • ناشناس ۱۴۰۰-۰۷-۱۸ در ۲۱:۱۱- پاسخ دادن

    با سلام

    • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۷-۱۹ در ۰۹:۱۳- پاسخ دادن

     با سلام
     در خدمت هستیم.

 10. محمد حسین ۱۴۰۰-۰۵-۲۹ در ۰۳:۰۷- پاسخ دادن

  سلام
  درجدول شماره ۲ در بعصی قسمتها دو نوع دستور نوشته شده این بدین معنیست که دومرحله باید اجرا شود

  • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۵-۲۹ در ۱۱:۰۴- پاسخ دادن

   با سلام
   بله دقیقا. به طور مثال برای پسته، گردو، سیب و … بعد از برداشت باید دو مرحله محلول پاشی فروت ست با فاصله ۳ تا ۵ روز اجرا شود.

 11. مرادی ۱۴۰۰-۰۳-۲۵ در ۱۲:۴۶- پاسخ دادن

  بسیار عالی و اموزنده ، متشکرم

  • مهندس حسینیان ۱۴۰۰-۰۳-۲۵ در ۱۳:۰۸- پاسخ دادن

   سلام
   سپاسگزارم از حسن توجه شما. محبت دارید.

 12. حسین مهدی زاده ۱۴۰۰-۰۳-۱۴ در ۱۳:۱۲- پاسخ دادن

  این تعریفی از فروست است که نوشتین

  فروت ست چیست؟
  فروت ست یک عبارت انگلیسی به معنی تنظیم میوه است. تنظیم میوه یعنی تغییراتی که در نهنج گل اتفاق می‌افتد تا میوه اولیه تشکیل شود. در واقع مرحله شروع تشکیل میوه را فروت ست می‌گویند.

  پس ستون چهارم جدول یک چی هست؟ اگر فروت ست تشکیل میوه هست، پس چرا بعد تشکیل میوه فروت ست بزنیم؟!!!! بعد تشکیل میوه ربطی به فروت ست نداره آنوقت
  این تناقض باعث می شود دو مدل برداشت بوجود بیاید
  یا تعریف فروست را اشتباه نوشتین
  یا ستون چهارم جدول یک را نباید می آوردین

  امیدوارم مطلب را گرفته باشید

  سپاس

  • مهندس حسینیان ۱۴۰۰-۰۳-۱۸ در ۰۹:۰۲- پاسخ دادن

   سلام
   سپاسگزارم از توجه و دقت نظر شما.
   بله حق با شماست. تعریف باید کمی تغییر کند. ولی نکته اینجاست که بعد از تشکیل میوه زمانی که رشد میوه بسیار کند است در واقع تقسیم سلولی داریم و رشد سلولی در حداقل مقدار است. در این مرحله اگر محلول پاشی فروت ست انجام بشه باعث افزایش تقسیم سلولی و در نتیجه افزایش ظرفیت سازی برای رشد میوه خواهد شد. این نیز به نوعی تنظیم میوه یا فروت ست است.

 13. نصراله عبدی ۱۴۰۰-۰۱-۳۰ در ۰۲:۲۹- پاسخ دادن

  سلام درخت به دارم ولی تمام شکوفه های آن می ریزد و تبدیل به میوه نمی شود دلیلش چیست استاد .با تشکر

  • مهندس حسینیان ۱۴۰۰-۰۲-۰۹ در ۱۳:۱۰- پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر
   دلایل مختلفی میتواند داشته باشد. باید حتما تصاویری از باغ دیده شود. لطفا تصاویری از باغ برای کارشناسان دایان ارسال کنید. با شماره ۰۵۱۳۴۶۹۳۳۳۳ تماس بگیرید.

   • علی ۱۴۰۰-۰۷-۲۴ در ۱۷:۰۸- پاسخ دادن

    سلام وقتتون بخیر علت زرد شدن زودتر برگ های درختان سیب باغ بنده بعد از استفاده از فروت ست نسبت به باغ های اطراف چیست آیا نیاز به مداخله هست یا یک روند طبیعی می‌باشد.

    • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۷-۲۵ در ۱۲:۲۱- پاسخ دادن

     با سلام و وقت بخیر
     نه اتفاقا زرد شدن تدریجی برگ‌ها بعد از اجرای فروت ست نکته مثبت به حساب می‌آید. به این معنی که برگ ها شروه به تخلیه شدن به سمت جوانه ها و ریشه کرده است. روند کاملا طبیعی و پیش بینی شده هست.

 14. اسماعیل موسوی ۱۴۰۰-۰۱-۱۷ در ۰۸:۵۱- پاسخ دادن

  سلام وتشکر از زحمات شما بزرگواران،اینجانب پرسشنامه مربوط به باغ گردو را تکمیل نمودم ولی هنوز برنامه غذایی ارسال نشده . بازهم تشکراز زحمات شما

  • مهندس حسینیان ۱۴۰۰-۰۱-۱۸ در ۱۰:۴۹- پاسخ دادن

   سلام جناب موسوی
   وقت بخیر
   سپاسگزارم از محبت شما.
   با عرض پوزش از تأخیر در نگارش برنامه غذایی، هر چه سریعتر برنامه غذایی خدمت شما ارسال میشود.

 15. مهندس درویش ۱۴۰۰-۰۱-۰۲ در ۱۹:۳۸- پاسخ دادن

  با عرض سلام و ادب
  من هم با این نظر که فروت ست سا محلول پاشی در زمان تورم جوانه در هسته داران هیچ تاثیر مثبتی نداره کاملا موافقم
  اما اگر دوستانی هستند که موافق همین تاثیر ۱۰ درصدی هم هستند ی سوال دارم.
  آیا دلیل علمی برای جذب مواد کودی از طریق گلبرگ وجود داره و اینکه ایا غذا سازی در گلبرگ انجام میشه یا نه ؟ ممنون

  • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۵-۱۳ در ۱۰:۱۸- پاسخ دادن

   با سلام و وقت بخیر
   سپاسگزارم از نظر شما
   جذب عناصر از گلبرگ انجام نمیشود و محلول پاشی فروت ست نیز در زمان ظهور گل نباید اجرا شود. فروت ست بهاره در هسته داران باید در زمان تورم جوانه ها و قبل از ظهور گل اجرا شود. همانطور که گفته شد تاثیر ۱۰ درصدی خواهیم داشت که آن هم به علت جذب از طریق خود جوانه هاست که البته بسیار محدود است.

 16. عرب احمدی ۱۳۹۹-۱۱-۲۱ در ۲۰:۲۸- پاسخ دادن

  باسلام،امسال دومین سال کاشت نهالها از انواع مختلف ازجمله( گردو،انجیر،انگور،مرکبات،انار،ازگیل،توت،سیب، گلابی،زردالو،…) دارم،ایامحلول پاشی فروت ست لازم است وازچندسالگی نهال باید انجام داد.تشکر

  • مهندس حسینیان ۱۳۹۹-۱۱-۲۳ در ۱۶:۲۶- پاسخ دادن

   سلام بزرگوار
   محلول پاشی های فروت ست برای تشکیل میوه ست و برای درختان بارده استفاده میشود. برای نهال نیازی به استفاده از فروت ست نیست.

 17. میثم ۱۳۹۹-۰۹-۱۲ در ۱۲:۵۶- پاسخ دادن

  با سلام و عرض ادب
  بفرمایید که برنامه غذایی پیشنهادی فروت ست درختان میوه که فرمودید برای درختان مرکبات(پرتقال-نارنگی) در چه فصل و تاریخی باید استفاده گردد؟
  با تشکر.

  • مهندس حسینیان ۱۳۹۹-۰۹-۱۷ در ۰۹:۰۴- پاسخ دادن

   با سلام
   برای درختان مرکبات اواخر زمستان و قبل از ظهور گل‌ها میتونید فروت‎ست بزنید.

 18. افشاری ۱۳۹۹-۰۹-۰۹ در ۰۹:۳۴- پاسخ دادن

  باتشکر فراوان از ارایه اطلاعات مفید وارزنده تان وآرزوی توفیقات روزافزون برای شما و کسانی که برای اعتلای کشور مخصوصا آگاه کردن کشاورزان زحمتکش تلاش می‌کنند.

 19. ولی جوادی ۱۳۹۹-۰۶-۲۳ در ۱۹:۳۶- پاسخ دادن

  سلام بی زحمت منو به گروه دایان اضاف کنید

 20. […] توصیه می‌شود مقاله منتشر شده در سایت با عنوان ” فروت ست و اهمیت آن در درختان میوه ” را مطالعه […]

 21. عبدالصمد بناخطیبی ۱۳۹۸-۱۲-۲۵ در ۲۱:۲۵- پاسخ دادن

  باسلام اینجانب بعد از بازنشستگی یک باغ کوچک از انواع درختان میوه کاشتم ولی به‌دلیل نداشتن تخصص در این مورد میخواستم از راهنمائی وخدمات شما استفاده نمایم ضمنا هفته گذشته در شبکه سهند کارشناس کشاورزی پیشنهاد محلول پاشی فروت ست را کردند آیا پاشش این محلول این روزها در منطقه آذربایجان تأثیری برای امسال خواهد داشت یا نه سپاسگزارم

  • اکبر سیفی ۱۳۹۸-۱۲-۲۸ در ۲۳:۵۷- پاسخ دادن

   سلام جناب بناخطیبی عزیز
   همونطور که داخل مقاله هم ذکر شده بهترین زمان محلول پاشی فروت ست بلافاصله بعد از برداشت میوه و قبل از خزان برگ هاست

 22. حسین ۱۳۹۸-۱۱-۲۱ در ۱۰:۰۶- پاسخ دادن

  با سلام و احترام :
  میخواستم بدونم برای کاشت نهال در سال اول هم برنامه غذایی خاصی وجود دارد ؟

 23. ملک زاده ۱۳۹۸-۰۹-۲۴ در ۱۷:۰۳- پاسخ دادن

  سلام اقای مهندس روزتون بخر چجوری میتونم برنامه غذای تهیه کنم خیلی سریع کردم توگروه عضو شوم اما نتونستم شماره تلفونم ******** ممنونم از زحماتون

  • ادمین ۱۳۹۸-۰۹-۲۶ در ۰۸:۵۹- پاسخ دادن

   جناب ملک زاده عزیز شما رو به گروه مرکز تخصصی تغذیه گیاهی دایان اضافه کردم. هر سوالی داشتید داخل گروه مطرح کنید در خدمتتون هستیم.
   موفق باشید.

 24. ملک زاده ۱۳۹۸-۰۹-۲۳ در ۱۸:۵۴- پاسخ دادن

  سلام اقای مهندس ازفروت ست اوایل بهارمیشه استفاده کرد ممنون میشم ازهنمای تون

  • ادمین ۱۳۹۸-۰۹-۲۴ در ۰۸:۲۵- پاسخ دادن

   سلام جناب ملک‌زاده عزیز
   باید توجه داشت که فروت ست اسم یک کود نیست، و در معنای واقعی فروت ست یک برنامه یا یک مرحله تغذیه ای است و بهترین زمان محلول‌پاشی فروت ست بعد از برداشت میوه و قبل از خزان برگ‌هاست.
   شما می‌توانید از دایان برای باغ خود درخواست برنامه غذایی رایگان کنید و براساس اون باغ خودتون رو بصورت اصولی مدیریت کنید.

   دریافت برنامه تغذیه درختان میوه

   در خدمتتون هستیم

 25. اکبرملک زاده ۱۳۹۸-۰۹-۲۲ در ۱۴:۳۳- پاسخ دادن

  سلام اقای مهندس بنده از مراغه مزاحم شدم برای مبارزه با بیماری شانکر درختان سیب چه کار کنیم؟

  • ادمین ۱۳۹۸-۰۹-۲۳ در ۱۴:۴۰- پاسخ دادن

   سلام جناب ملک زاده عزیز
   تیم دایان بصورت تخصصی در حوزه تغذیه گیاهی فعالیت می‌کند بنابراین توصیه می‌شود این موارد را با یک متخصص حوزه گیاهپزشکی در میان بگذارید.
   موفق باشید

 26. سام ۱۳۹۸-۰۷-۱۰ در ۲۰:۳۰- پاسخ دادن

  با سلام
  برای درخت انار هم برنامه پیشنهادی شما می توان استفاده کرد؟

  • مهندس سیفی ۱۳۹۸-۰۷-۱۱ در ۰۸:۰۹- پاسخ دادن

   سلام
   بله. لطفا پرسشنامه مربوط به این گیاه رو تکمیل بفرمایید تا براتون برنامه تغذیه اختصاصی و رایگان نوشته بشه.
   در خدمتتون هستیم

 27. مجتبی ۱۳۹۸-۰۷-۰۷ در ۲۰:۴۲- پاسخ دادن

  سلام،در منطقه رودان هرمزگان ک عملا درختان برگ ریزی ندارن و برداشت محصول در شهریور تمام میشه و گل دهی درختان تقریبا از نیمه بهمن ماه شروع میشه انجام فروت ست چ زمانی بهتر است ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مهندس سیفی ۱۳۹۸-۰۷-۱۰ در ۰۸:۴۵- پاسخ دادن

   سلام و درود
   اجرای فروت ست ارتباطی با ریزش برگ ها ندارد. شما می‌توانید بعد از اینکه میوه را برداشت کردید اقدام به اجرای فروت ست کنید. توجه شود که در این زمان برگ ها از لحاظ جذب عناصر غذایی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشند. موفق باشید در خدمتتون هستیم

  • غلام حسین مشکانی از شهرستان خوشاب شهر مشکان ۱۴۰۰-۰۵-۳۰ در ۱۴:۳۸- پاسخ دادن

   باسلام بند ۸ هکتار درخت پسته بارور دارم من را راهنمای کنید فرست را درچه موقع محلول پاشی ککنم ومن از خراسان رضوی هستم شهرستان خوشاب درخت پسته هایم دوهکتار کلقوچی هست باقی سفید فیزابادی هست مر راهنمای کنید آخر مرداد هست ۲۰روز دیگر پسته سفید هایم چعمه مشودند رانمای کند چه کود محلول پاشی کنم زودتر باز بشه ممنونتم

 28. رضا دولتخواه ۱۳۹۸-۰۶-۲۳ در ۱۲:۲۶- پاسخ دادن

  با سلام و احترام ، جناب مهندس زمان فروت ست برای مرکبات (استان فارس) چه زمانی هست ؟ و بعد آیا فروت ست به صورت کود آبیاری هم می شود انجام داد؟

  • مهندس سیفی ۱۳۹۸-۰۶-۲۴ در ۰۹:۰۴- پاسخ دادن

   سلام و درود
   برای درختان مرکبات زمان مناسب اجرای فروت ست، آخرای سال ( اسفند ماه) است. برای نحوه اجرا هم ضروری است که کودها رو بصورت محلول‌پاشی در اختیار گیاه قرار دهید.

 29. حمیدرضا ۱۳۹۸-۰۶-۱۹ در ۱۵:۲۸- پاسخ دادن

  با سلام و وقت بخیر
  آیا محلول پاشی اوره در مرحله اخر مقاومت گیاه در برابر سرمازدگی ر کم نمیکنه؟

  • مهندس سیفی ۱۳۹۸-۰۶-۲۳ در ۱۲:۲۱- پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   با توجه به اینکه در این مرحله گیاه رشدی نداشته و رو به خزان است، محلول پاشی اوره تاثیری بر این موضوعی ک فرمودید نخواهد داشت. نکته دیگر اینکه مقدار اوره گنجانده شده در برنامه فروت ست پایین است.

 30. کشاورز ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ در ۲۳:۲۹- پاسخ دادن

  سلام. ببخشید فروت ست برای نهال هم خوبه؟

  • مهندس سیفی ۱۳۹۸-۰۶-۱۱ در ۰۸:۴۵- پاسخ دادن

   سلام خدمت شما
   فروت ست برای باغات میوه بعد از برداشت میوه و قبل از ریزش برگ ها اجرا می‌شود. برای نهال هم می‌توانید در طول فصل رشد برنامه غذایی را داشته باشید.
   برای دریافت برنامه غذایی و راهنمایی بیشتر با واحد آموزشی شرکت در تماس باشبد
   ۰۵۱۳۵۰۹۹۹۰۳

 31. جواد شریف زاده ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ در ۱۴:۱۸- پاسخ دادن

  سلام وعرض ادب
  محلول پاشی اوره چه زمانی باید انجام بشه

  • مهندس سیفی ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ در ۱۸:۲۹- پاسخ دادن

   سلام و درود
   بعد از برداشت محصوله
   فروت ست چهار مرحله هست که مرحله آخر محلول پاشی اوره است.

 32. حسین ملاک 09151702494 ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ در ۲۳:۴۲- پاسخ دادن

  بسیار نکات کلیدی و بسیار طبقه بندی شده
  سپاس بی نهایت

  • مهندس سیفی ۱۳۹۸-۰۴-۱۳ در ۱۴:۰۵- پاسخ دادن

   سلام
   موفق و پیروز باشید

 33. عامر رسولی ۱۳۹۸-۰۱-۰۷ در ۱۸:۳۷- پاسخ دادن

  سلام ببخشید یه سوال داشتم از خدمتتون
  فروتست در اوایل بهار برای هسته داران چه زمانی باید استفاده شود؟

  • مهندس حسینیان ۱۳۹۸-۰۱-۱۰ در ۰۸:۱۰- پاسخ دادن

   با سلام و عرض ادب جناب رسولی
   فروت ست در اوایل بهار هیچ تاثیر مثبتی ندارد چراکه در مرحله تورم جوانه ها هنوز هیچ برگی روی درخت فعال نشده است. بنابراین تا زمانی که برگ ها رشد نکنند جذبی هم وجود نخواهد داشت و ریشه ها غیرفعال هستند. همانطور که در مطلب فروت ست درختان میوه هم گفته شد، زمان دقیق و علمی آن بعد از برداشت میوه است. دوستان و مهندسین ما بدون اطلاع از فیزیولوژی گیاه این توصیه ها را میکنند.

   • یوسف ۱۴۰۰-۰۵-۰۶ در ۲۰:۳۰- پاسخ دادن

    کارشناس شما در در یک کلیب تاکید میکنه که در میوه انگور و کیوی نباید بعد از برداشت میوه فروت ست انجام داد و اتفاقا اول بهار رو پیشنهاد میکنه با این نظر شما تناقض نداره؟

    • مهندس حسینیان ۱۴۰۰-۰۵-۰۹ در ۰۷:۳۹- پاسخ دادن

     با سلام و احترام
     بله کاملا درسته. با توجه به اینکه در انگور و کیوی جوانه های زایشی در سال جدید تشکیل میشوند، تغذیه آن از سال قبل نیاز به فروت ست ندارد. لذا فروت ست بعد از برداشت در انگور و کیوی از اهمیت بسیار کمی برخوردار است. البته این به معنی بی اثر بودن فروت ست پس از برداشت نیست. فروت ست پس از برداشت در انگور و کیوی به منظور انتقال مواد غذایی به ریشه و ساقه اصلی توجیه پذیر است. لذا یک مرحله محلول پاشی فروت ست توصیه میشود.

ثبت ديدگاه