راهکار کلیدی برای افزایش عملکرد گندم

برنامه‌های کودی اختصاصی اگرویار براساس چهار اصل تغذیه گیاهی یعنی منبع مناسب کود، زمان مناسب مصرف، مقدار صحیح و شیوه صحیح مصرف کودها تنظیم می‌شوند. 

افزایش درشتی میوه انگور با کوددهی

بحث درشت شدن میوه هایی مانند انگور در میان باغداران بسیار حائز اهمیت است و همواره به دنبال راه هایی برای رسیدن به میوه های درشت و البته باکیفیت هستند.  

اهمیت انگور در کشور ما بسیار زیاد است از این جهت که در میان مردم بسیار محبوب است و هم به صورت تازه خوری و هم به صورت خشک شده مصرف می شود. توجه به تمام جنبه های تولید این محصول مهم و اقتصادی باعث بهبود عملکرد و کیفیت انگور می شود. یکی از این جنبه های تولید در انگور، کوددهی درست و بموقع برای درشت شدن میوه است که اگر دست کم گرفته شود قطعا سایز حبه ها در یک خوشه یکسان نبوده و میوه انگور درشت نخواهد شد. اگر شما هم به دنبال افزایش درشتی میوه انگور با کوددهی هستید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دلایل ریز و درشت شدن حبه‌های انگور

یکسان نبودن حبه های انگور در یک خوشه یکی از دلایل کاهش بازارپسندی انگور است.

ریز و درشت شدن حبه‌ها در یک خوشه انگور

گرده افشانی ناقص

در انگورهای بذری برای رشد مطلوب حبه ها در یک خوشه باید گرده افشانی موثر و تلقیح صورت بگیرد تا همه حبه ها رشد کافی داشته باشند و در واقع رشد بذرها و هورمون هایی که از بذرها تولید شده، باعث رشد حبه های انگور می شود. بسیاری از ارقام انگور در دنیا خودگرده افشان هستند و خودلقاحی نیز در آن ها اتفاق می افتد. استثنا در انگورهای موسکادین (Muscadines) که بومی آمریکای شمالی هستند، اتفاق می افتد زیرا برخی ارقام این انگورها خودلقاح نبوده و برای تولید بذر نیازمند عامل گرده افشان کننده (باد، حشرات و پرنده ها) هستند. در انگورهای بدون بذر مسئله کمی متفاوت است اما به هر حال گرده افشانی درست باید برای تحریک رشد حبه ها در خوشه انجام شود و در صورت هر گونه اختلال در گرده افشانی شاهد ریز و درشت شدن حبه های انگور خواهید بود.   

در انگورهای بدون بذر (Seedless) در واقع دو پدیده پارتنوکارپی و استنواسپرموکارپی (Stenospermocarpy) رخ می دهد. در پارتنوکارپی عمل تلقیح انجام نمی شود و در نتیجه، تخمک وارد لقاح نشده و میوه بذری ندارد. اما در استنواسپرموکارپی گرده افشانی و سپس تلقیح صورت گرفته ولی حدود ۲ تا ۴ هفته پس از تلقیح، جنین سقط شده و تنها یک پوسته از بذر بسیار ریز در حبه مشاهده می شود ولی رشد سلول های حبه ادامه می یابد.

از نظر فیزیولوژی پارتنوکارپی، گرده افشانی در انگورهای Seedless اتفاق می افتد ولی دانه گرده و رشد لوله گرده به سمت تخمدان نقش تحریک کنندگی برای تولید هورمون های رشد میوه را دارد و به دلیل ژن هایی که مانع تولید بذر هستند یا منجر به سقط جنین می شوند، میوه بذری نخواهد داشت. در استنواسپرموکارپی نیز به دلیل تلقیح، فیتوهورمون های لازم برای رشد حبه درون تخمدان تولید شده و در نتیجه شاهد رشد حبه ها خواهید بود ولی همانطور که گفته شد بذر کاملی درون حبه رشد نمی کند و فقط پوسته بذر مشاهده خواهد شد (منبع). تحقیقات بر روی پارتنوکارپی ارقام بدون بذر انگور و نحوه رشد میوه در این شرایط در دنیا همچنان ادامه دارد.

کوددهی غیراصولی یا مصرف بیش از حد کودها

 مهم ترین نکته ای که در بحث درشت شدن میوه انگور وجود دارد این است که با مصرف زیاد کودها نه تنها میوه درشت تر نشده بلکه آسیب جدی به میوه زده از این نظر که مصرف نادرست هر نوع کودی باعث حساسیت گیاه به انواع تنش های زنده و غیرزنده می شود. کوددهی غیراصولی در انگور به دلیل توزیع نامنظم مواد غذایی بین خوشه ها باعث ریز و درشت شدن حبه ها و کاهش بازارپسندی انگور خواهد شد. در صورتیکه اگر درست و اصولی کوددهی انگور را انجام دهید، مواد غذایی به میزان یکسان بین خوشه ها توزیع می شود و محصول باکیفیتی تولید خواهد شد.

هرس بی موقع و غیراصولی

زمان و روش انجام هرس در انگور بسیار مهم است از این نظر که هرس غیراصولی باعث کم شدن توان درخت برای رساندن مواد غذایی به برگ ها و خوشه ها شده و نیاز درخت جهت تولید مطلوب تامین نمی شود. زمانیکه شما هرس غیراصولی و شدید انجام دهید، درخت برای جبران رشد بخش رویشی توان بیش تری را نیاز دارد و عناصر غذایی کافی در اختیار برگ ها جهت فتوسنتز و تامین نیاز خوشه ها قرار نمی گیرد و در نتیجه شاهد ریز و درشت شدن حبه ها و رشد ناهمسان خوشه ها خواهید بود.  

اقدامات مهم برای افزایش درشتی میوه انگور

باغداران عزیز با مدیریت باغ انگور خود می توانید میوه های درشت و باکیفیت داشته باشید. در ادامه مقاله چند راهکار برای رسیدن به این هدف را خدمتتان ارائه کرده ایم.

توجه به گرده افشانی موثر

گرده افشانی موثر در انگور یعنی تمام گل های انگور بطور موثری خودگرده افشانی کرده و تلقیح صورت بگیرد و در تمام حبه ها بذر تشکیل شود. تولید بذر در انگورهایی که بذری اند باعث تولید موادی از جمله هورمون های جیبرلین شده و همین مسئله به رشد بهتر حبه ها کمک می کند. در ارقام بدون بذر هم به هرحال باید گرده افشانی موثر صورت بگیرد و دانه گرده بر روی کلاله مادگی قرار بگیرد زیرا در این شرایط اگر بذری هم در نهایت تولید نشود ولی تولید فیتوهورمون های مهم رشد صورت گرفته و باعث رشد مطلوب حبه های انگور خواهد شد.

کوددهی اصولی و بموقع

اگر باغدار عزیز در زمان درست هر نوع کودی را که در مرحله درشت شدن میوه انگور لازم است را مصرف کند، قطعا بهترین نتیجه را از باغ خود خواهد گرفت. در بحث کودهای مهم مرحله درشت شدن میوه انگور، کودهای حاوی عنصر پتاسیم مانند سیلیکات پتاسیم و سولفات پتاسیم پودری به دلیل نقش مهم پتاسیم در انتقال قندها به میوه و جذب بیش تر آب به سمت میوه در این زمان توصیه می شود. البته توجه داشته باشید که میزان پتاسیم در این کودها مهم است و باید کودهایی که درصد بالاتری از پتاسیم را دارا هستند، مصرف شوند. در کنار این کودها، بسته به شرایط باغ انگور شما، برای افزایش فتوسنتز و تولید متابولیت ها در این مرحله باید از کودهای حاوی عناصر کلسیم، روی، آهن و سایر عناصر ریزمغذی استفاده کنید زیرا این کودها به افزایش وزن گیری و حجم میوه کمک می کنند.

دریافت برنامه کوددهی انگور

آبیاری به موقع و کافی

آب از جمله کلیدی ترین عوامل افزایش عملکرد انگور است و بدون توجه به زمان و میزان آبیاری نمی توان انتظار درشت شدن میوه انگور را داشت. به دلیل آبدار بودن میوه انگور باید آب کافی به درخت و خوشه ها برسد تا با مدیریت سایر عوامل، میوه انگور درشت تر شود. طی مراحل مختلف رشدی قطعا نیاز آبی درخت انگور یکسان نیست، علاوه بر این بسته به اقلیم منطقه نیز نیاز آبی درخت انگور متفاوت است ولی نکته مهم این است که کوچکترین نوسان در آبیاری مرحله درشت شدن میوه انگور منجر به کاهش شدید عملکرد و کیفیت خواهد شد.

تنک کردن خوشه‌ها

یکی از اقدامات پیشنهادی برای درشت شدن میوه انگور تنک کردن خوشه ها است. البته این تنک کردن باید در زمان درست انجام شود تا مواد غذایی لازم به سایر خوشه ها برسد و درشت بشوند. بطور معمول بهترین زمان برای تنک کردن خوشه ها در اوایل دوره غوره است که در واقع میوه بسته شده و باغدار می داند در هر شاخه چند خوشه دارد. اگر تعداد خوشه ها بیش از ظرفیت درخت برای تامین آب و مواد غذایی بود باید خوشه های اضافی حذف شوند تا عناصر لازم و آب کافی در اختیار سایر خوشه ها قرار بگیرد.

برنامه کوددهی انگور (برنامه غذایی انگور)

تعداد بسیار زیاد خوشه‌ها در درختان انگور مانع رسیدن عناصر غذایی لازم برای درشت شدن میوه‌ها شده و باید با حذف خوشه‌های ضعیف و برنامه کوددهی اصولی به سمت بهبود عملکرد انگور برویم.

رعایت اصول تغذیه در همه درختان میوه از جمله انگور یکی از کلیدی ترین نکات چه در بحث درشت شدن میوه و چه در سایر مراحل رشدی است. با یک جستجو ساده می توان به این نتیجه رسید که همه باغداران انگورکار به دنبال میوه های درشت برای تاکستان خود هستند (حتی در ارقامی که بطور ژنتیکی ریز هستند مانند انگور یاقوتی). در یک برنامه کوددهی درست و اصولی کلیه عناصر موردنیاز درخت انگور طی مراحل مختلف آورده شده و رعایت نکات تغذیه ای به بهبود عملکرد و درشت شدن میوه انگور کمک شایانی خواهد کرد. دقت داشته باشید که در برنامه تغذیه انگور، از مصرف بیش از حد هر کودی منع می شوید و با طریقه مصرف درست و اصولی می توانید بهترین نتیجه را بگیرید. در کنار این نکات، سایر عوامل مدیریتی باغ را نیز فراموش نکنید!

یکی دیگر از نکات تغذیه انگور، برنامه فروت ست انگور است که باید در زمان های کلیدی اجرا شود تا شاهد تقویت جوانه های سالانه درختان انگور و بهبود کمیت و کیفیت میوه باشید.

شما همراهان عزیز دایان در مورد افزایش درشتی میوه انگور با کوددهی چه نظری دارید؟ آیا مواردی مدنظرتان هست که در این مقاله به آنها اشاره نشده باشد؟ لطفا در بخش نظرات مطرح فرمایید!

سؤالات مهم کشاورزان در مورد افزایش درشتی میوه انگور

 • چه راه هایی برای درشت شدن میوه انگور وجود دارد؟

چند نکته مهم برای درشت شدن میوه انگور باید رعایت شود که از جمله مهم ترین آن ها کوددهی اصولی، آبیاری کافی و در زمان لازم است.

 • برنامه فروت ست انگور در چه زمانی باید اجرا شود؟

فروت ست انگور در سه مرحله باید اجرا شود ولی مهم ترین آن در زمان تورم جوانه ها و باز شدن برگ های اولیه و تا قبل از تشکیل گل است. (رادیو دایان فروت ست انگور)

 • آیا کم کردن آبیاری در زمان درشت شدن میوه انگور ضرر دارد؟

بله، قطعا نوسانات آبیاری یا کم کردن آبیاری در زمان درشت شدن انگورها ضرر زیادی دارد و منجر به کاهش شدید عملکرد انگور خواهد شد.

منابع

+ Managing grapevine nutrition and vineyard soil health. (2012). Western Australia. 
+ https://www.yara.co.uk/crop-nutrition/grapes/fertiliser-application-strategies-in-wine-grape/
این آموزش را دوست داشتید؟
27
2
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=19953
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=19953
				
			
برنامه کودی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

بخش نظرات

8 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر، انگور سیاه با حبه های درشت کاستم چند سالیه اما از دو سال پیش حبه ها در یک خوشه بعد از غوره شدن بعضی ها تحلیل میرن و بعضی ها درشت میشن ضمن اینکه حبه هایی از یک خوشه یا خوشه هایی دیرتر میرسن و اونایی ک زودتر میرسن میپوسن لطفا علت رشد نکردن برخی حبه ها در یک خوشه و همینطور عدم رسیدن همزمان حبه های یک خوشه رو بفرمایید و طریقه رفع اون رو سپاسگزارم

  1. با سلام و احترام
   ما در این مطلب دلایل ریز و درشتی حبه ها را خدمتتان عنوان کرده ایم و پیشنهاد ما این است که برای رفع این مسئله و درشت شدن حبه های انگور حتما از برنامه فروت ست و برنامه غذایی باغ انگور استفاده کنید. از طریق لینک زیر می توانید درخواست برنامه غذایی بدهید و در پرسشنامه حتما مشکلات را ذکر کنید.
   https://www.agrodayan.com/nutrition-programs/

  1. با سلام و احترام
   بله نیتروژن جزء عناصر اصلی است اما بتنهایی نمی تواند باعث درشتی میوه انگور شود و در کنار آن عنصر پتاسیم اهمیت ویژه ای دارد و باید طبق برنامه غذایی مصرف شود.
   برای دریافت برنامه غذایی رایگان باغ انگور به لینک زیر مراجعه فرمایید.
   https://www.agrodayan.com/nutrition-programs/

   1. با سلام الان باغ انکور من دچاری بیماری قارچی شده وازبرگها شروع به خشک شدن میکنه وطی یک هفته تااخر خشک میشه علاجش چیه لطفا راهنمایی کنید درضمن داروی خارجی بنام پنکونازول هم مصرف کرده ام سالهای قبل ولی نتیجه نداشت ممنونم

   2. با سلام و احترام
    برای کاهش بیماری های قارچی در باغ بایستی رطوبت زیاد از حد در اطراف درختان نباشد و آب پاشی غیرضروری نیز روی درختان انجام نشود. پیشنهاد می کنم با گیاهپزشک حاذق در منطقه مشورت کنید و اگر تمایل داشتید با شماره ۰۹۱۰۳۲۰۲۶۸۹ تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی