علت ریز و درشت شدن پسته

علت ریز و درشت شدن پسته + راه حل

ریز و درشت شدن پسته ( به اصطلاح پسته کاران عزیز “شتر – گربه”، “مادر – بچه” یا “مرغ – جوجه” ) یکی از مسائلی است که بعد از فروت ست ( ارزنی شدن تا نخودی شدن پسته ) و در طی رشد مغز پسته ، با آن روبرو می‌شویم. این مسئله دلایل مختلفی از جمله رقابت بین میوه ها در یک خوشه ، عدم تغذیه مناسب و تنش کم‌‎آبی دارد. در واقع ریز و درشت شدن پسته بدین منظور است که گل‌ها گرده افشانی شده‌اند و فروت ست هم انجام گرفته اما رشد همه میوه‌ها با هم یکی نیست و برخی میوه‌ها رشد بیش‌تری نسبت به سایر میوه‌ها داشته و همین باعث ریز و درشت شدن پسته می‌شود. پسته‌کاران محترم توجه داشته باشید که اگر به ریز و درشت شدن پسته در باغ توجه نشود و تمهیدات لازم جهت رفع این مسئله انجام نگیرد، قطعا شاهد کاهش عملکرد خواهیم بود.

این مطلب بر اساس تجربیات پسته‌کاران بزرگ و با تجربه و همچنین بر اساس مقالات روز دنیا در زمینه ریز و درشت شدن پسته نگارش شده است. ما در این مطلب تجربیات کشاورزان با تجربه و دانش را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

اثر رقابت بین میوه ها در یک خوشه بر ریز و درشت شدن پسته

دلیل

پس از فروت ست پسته ، رقابت بین میوه های پسته برای دریافت مواد غذایی جهت رشد مغز در یک خوشه بسیار زیاد است و به همین دلیل برگ ها توانایی رساندن مواد به همه مغز های پسته را نداشته و در نتیجه شاهد ریز و درشت شدن میوه های پسته در یک خوشه خواهیم بود.

راه حل

۱. عدم مصرف بیش از حد کود ازته قبل از تشکیل میوه ۲. در صورتی که تغذیه مناسب انجام شود درخت میتواند این مرحله را به خوبی پشت سر گذاشته و از کاهش عملکرد جلوگیری کند. در صورتی که این موارد در باغ شما مشاهده می‌شود حتما نسبت به تکمیل پرسشنامه برای دریافت برنامه غذایی پسته اقدام کنید.

اثر عدم تغذیه مناسب بر ریز و درشت شدن پسته

دلیل

عدم تغذیه مناسب پس از تشکیل اولیه میوه ( ارزنی شدن تا نخودی شدن پسته ) باعث کاهش دسترسی برگ به عناصر لازم شده و برگ قادر به رساندن مواد غذایی به تمام میوه ها نیست و در نتیجه ریز و درشت شدن پسته مشاهده می‌شود. با تغذیه صحیح و اصولی می‌توان توان برگ را بالاتر برد تا مواد غذایی به میزان کافی به همه مغزها برسد.

راه حل

  1. محلول‌پاشی کلسیم وافر دایان، ریزمغذی و روی وافر دایان در مرحله ارزنی شدن پسته

پیشنهاد می‌شود برای اطلاعات بیش‌تر به برنامه غذایی پسته در سایت دایان مراجعه فرمایید.

نکته: تنش کم‌آبی و عدم تنظیم آبیاری صحیح در مرحله نخودی شدن پسته ، مسئله ریز و درشت شدن پسته را تشدید می‌کند.

اثر نوع دانه گرده بر ریز و درشت شدن پسته

دانه گرده درخت نر در پسته نقش مهمی در رشد و کیفیت مغز پسته دارد، از این رو به نظر می‌رسد نوع دانه گرده می‌تواند بر بزرگ شدن مغز پسته و کاهش رقابت بین میوه‌ها در یک خوشه پسته هم موثر باشد. برای تقویت دانه های گرده پیشنهاد می‌شود به تغذیه درختان نر نیز اهمیت ویژه ای داده شود تا توانایی تولید گرده های قوی تری را داشته باشد.

 

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است.استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع  و درج لینک مانعی ندارد.

 

این آموزش را دوست داشتید؟
13
2
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=9049
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=9049
				
			
برنامه کوددهی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی