آبیاری باغ پسته در پاییز و زمستان

آبیاری پسته در پاییز و زمستان

فهرست مطالب

۱.مقدمه

در مقاله ” آبیاری پسته در بهار و تابستان ” مشخص شد که تاریخ‌های کلیدی برای آبیاری در فصل رشد چه زمان‌هایی است و سوالات کشاورزان مربوط به آبیاری پسته در فصل رشد پاسخ داده شد. در این مقاله به بررسی اهمیت، شرایط و نحوه آبیاری پسته در پاییز و زمستان می‌پردازیم.

پسته بعد از برداشت نیز به آبیاری نیاز دارد. ما در تیم دایان به خوبی با مشکلات سیستم های آبیاری، روش‌های نادرست آبیاری و خلاءهایی که باعث می‌شود کشاورز نتواند به خوبی آبیاری را انجام دهد آشنا هستیم. با علم بر باغات ایران مطالبی کاربردی و اجرایی برای شما آماده کرده‌ایم که در ادامه مطالعه می‌کنید.

ما در این مطلب تجربیات کشاورزان با تجربه و دانش را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

۲. اهمیت آبیاری پسته در پاییز و زمستان

حفظ رطوبت در خاک در پسته در پاییز و زمستان حائز اهمیت است اما نه آبیاری سنگین، بلکه آبیاری‌ها اگر بارندگی و برف حضور ندارد، سبک انجام گیرد تا خاک خشک نشود. آبیاری پسته طی پاییز و زمستان با فواصل زمانی طولانی تر انجام می شود، یعنی حجم آب مصرفی تغییری نکرده اما دور آبیاری بیش تر می شود. آبیاری پسته بخصوص در مناطق با آب و خاک شور اهمیت زیادی دارد زیرا در تابستان به علت آبیاری و تبخیر بیش تر از سطح خاک، نمک در اطراف ریشه تجمع یافته و باید در فصل پاییز و زمستان از ناحیه ریشه آبشویی شود.

۳. آبیاری پسته بعد از برداشت

بعد از برداشت محصول، آبیاری پسته به علت جلوگیری از وارد شدن تنش به درخت و بهبود جذب عناصر در پاییز باید انجام شود، اما پس از آن آبیاری پسته قطع می‌شود تا رشد رویشی درخت همزمان با ریزش برگ‌ها کم شود. نکته مهم دیگر این است که روند تغییرات جوانه گل سال بعد در درخت پسته در دو مرحله صورت می‌گیرد، یک مرحله پس از تشکیل میوه بوده و مرحله بعدی پس از برداشت محصول است به همین دلیل آبیاری پس از برداشت درخت پسته بسیار حائز اهمیت است.

۴. فواصل آبیاری پسته در پاییز و زمستان

فواصل آبیاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. ولی به طور کلی فواصل آبیاری در زمستان طولانی تر می شود چرا که نیاز آبی درخت در این تاریخ‌ها کمتر است. بسته به منطقه و نوع خاک و بارندگی، آبیاری پسته از زمان خواب درخت تا قبل از بیدار شدن درخت هر ۳۰ تا ۴۰ روز یکبار انجام می‌شود. اما باید توجه شود اگر در منطقه بارندگی طی پاییز و زمستان بود، آبیاری پسته پس از بارندگی فقط در صورتی انجام شود که خاک در عمق ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتری سطح خاک خشک باشد. توجه داشته باشید که آب باران تحت هیچ شرایطی اطراف درخت بخصوص طوقه جمع نشود تا پوسیدگی ریشه‌ها و طوقه اتفاق نیفتد. در صورت جمع شدن آب باران در باغ و ایجاد رواناب در باغ، آب را از طریق کانال‌هایی به بیرون باغ هدایت کنید.

۵. تغذیه و کود پسته در پاییز و زمستان

دو دسته از کودها میتوانند در پاییز و زمستان مصرف شوند. اول کودهای تامین کننده که دیرحل ( آهسته رهش ) هستند. دوم کودهای بهساز خاک شامل کودهای زیستی حاوی باکتری ( کود میکروبی )، کود هیومیک اسید، کودهای دامی ( فضولات دامی ) که برای احیا و اصلاح خاک استفاده می‌شوند. کودهایی شیمیایی که مستقیما در آب حل می‌شوند، به دلیل شستشو و عدم جذب موثر توسط ریشه، مناسب زمستان نیستند.

۶.نتیجه گیری

۱. آبیاری پسته بخصوص در مناطق با آب و خاک شور باید پس از شروع خواب درخت و در زمستان انجام شود.

۲. آبیاری پس از برداشت درخت پسته برای کامل شدن تغییرات تشکیل جوانه گل سال بعد بسیار حائز اهمیت است.

۳. تغذیه زمستانه در باغات پسته بسیار ضروری است. از کودهای شیمیایی قابل حل در زمستان استفاده نشود.

۴. آبیاری پسته از زمان خواب درخت تا قبل از بیدار شدن درخت در صورت عدم بارندگی، ۳۰ تا ۴۰ روز یکبار انجام شود.

۵. کودهای بهساز خاک شامل کودهای زیستی حاوی باکتری ( کود میکروبی ) در تغذیه پاییز و زمستان پسته استفاده شود.

پیام دایان

پیام دایان

اگر قرار باشد یک اتومبیل حرکت کند، باید استارت درست باشد تا موتور را تحریک کند. باید بنزین داشته باشد تا موتور را روشن کند. باید رادیاتور آب داشته باشد تا با حرکت فن‌ها موتور را خنک کند. لاستیک‌ها باد داشته باشند تا با سرعت مناسب حرکت کنند. حتی برف‌پاک‌کن درست باشد تا در زمان باران جلو دید راننده گرفته نشود. هر کدام از این موارد و بسیاری از موارد دیگر اگر درست کار نکند، حرکت اتومبیل مختل خواهد شد. بنابراین باید عوامل بسیاری کنار هم به درستی قرار بگیرند تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.

در کشاورزی نیز همین است. باید عوامل مختلفی مدیریت آبیاری، مدیریت آفات و بیماری‌ها، مدیریت صحیح تغذیه و … به درستی در کنار هم رعایت شوند تا عملکرد مطلوب و قابل تحسینی حاصل شود. در طول این مسیر کارشناسان دلسوز دایان در واحد علمی و آموزشی همراه و خدمت‌گزار شما هستند.

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است.استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع  و درج لینک مانعی ندارد.

۷. سوالات متداول کشاورزان در ارتباط با آبیاری پسته در زمستان

بله. با توجه به شرایط منطقه و خاک، آبیاری تا قبل از بیدار شدن درختان پسته انجام شود اما با فواصل بیش تر.

هر ۳۰ تا ۴۰ روز یکبار انجام شود. اگر پس از بارندگی‌های زمستان رطوبت خاک در منطقه ریشه پایین بود، حتما آبیاری انجام شود.

خیر. آبیاری پسته در زمستان برای آبشویی نمک از خاک و ناحیه ریشه مفید است. بهترین زمان آبشویی در زمان خواب درخت است. با این وجود استفاده از آب بارندگی برای آبشویی شرایط بسیار بهتری خواهد داشت.

باغداران محترم توجه داشته باشید که اگر میزان آب باغ شما به اندازه کافی است و مشکل کم آبی ندارید، یخ آب زمستانه در صورت کاهش دما به زیر صفر مناسب خواهد بود. ولی اگر مشکل کمبود آب در منطقه شما وجود دارد، یخ آب ضرورتی ندارد.

ثبت ديدگاه