راهکار کلیدی برای افزایش عملکرد گندم

برنامه‌های کودی اختصاصی اگرویار براساس چهار اصل تغذیه گیاهی یعنی منبع مناسب کود، زمان مناسب مصرف، مقدار صحیح و شیوه صحیح مصرف کودها تنظیم می‌شوند. 

درشت شدن میوه کیوی با ۲ راهکار پراهمیت

موضوع درشت شدن میوه کیوی برای باغداران عزیز بسیار مهم است و همواره نیز به دنبال روش های جدید هستند. شاید عبارت درشت شدن بسیار در منابع مختلف ذکر شود اما مهم این است که پاسخ درست و کاربردی به شما بدهد، هرچند بخش مهمی از روش ها و یا تکنیک ها هزینه زیادی برای شما داشته باشد و یا دسترسی به آن سخت باشد. پس برای دریافت چند توصیه و تکنیک مهم برای درشت شدن میوه کیوی ادامه مطلب را مطالعه کنید.

چرا باید به درشت شدن میوه کیوی توجه کنیم؟

در بسیاری باغات کیوی، باغدار به دنبال میوه با سایز مناسب و بعبارتی درشت شدن میوه کیوی است تا عملکردش مطلوب باشد. البته ما در مقالات آموزشی باغات دیگر نیز اشاره داشته ایم که سایز میوه یک صفت ژنتیکی است و نمی توانید ارقامی که ژنتیکی کوچک هستند را به درشتی ارقام سایز بزرگ برسانید، اما اگر مدیریت صحیحی از چند تکنیک تغذیه ای و همچنین آبیاری را داشته باشید، می توانید به هدف درشت شدن میوه کیوی برسید (مقاله آموزشی راه های افزایش درشت شدن میوه هلو و شلیل). دقت داشته باشید که با وجود تنوع ارقام کیوی در دنیا، در کشور ما تنها چند رقم تجاری کشت می شوند که همین رقم ها را می توان با چند راهکار مدیریتی به سایز درشت و مطلوبی رساند.    

مکانیسم درشت شدن میوه کیوی

مراحل رشد درشت شدن میوه کیوی
مراحل درشت شدن میوه کیوی

اصلی ترین هدف در باغ کیوی، درشت شدن میوه کیوی است و طبیعتا مکانیسم آن باید بطور کامل در درخت انجام شود تا میوه ها بزرگ شده و عملکرد هم بهبود پیدا کند. ساده ترین تعریف از مکانیسم رشد و درشت شدن میوه کیوی این است که باید تعداد و اندازه سلول های میوه افزایش یابد تا ظرفیت سازی برای بزرگ شدن میوه فراهم شود. پس از به اصطلاح بستن میوه (Fruitset) کیوی یعنی گرده افشانی و لقاح گل های ماده، مرحله تقسیم سلولی سریع آغاز می شود و سلول ها با سرعت بالایی تکثیر خواهند شد. این زمان بسته به ژنتیک درخت میوه متفاوت است ولی زمانی طلایی برای افزایش ظرفیت سلول ها، همین مراحل اولیه است تا میوه وارد مرحله بزرگ سلول ها (Cell expansion) شود و پس از آن تا زمان رسیدگی رشد مطلوبی داشته و درشت شود. طی مطالعات مشخص شده است که ۷۵ درصد تفاوت سایز میوه های کیوی در زمان برداشت وابسته به ۵۰ روز بعد گلدهی است (منبع) و اگر در این مدت ظرفیت سلول ها برای بزرگ شدن افزایش نیابد، تعداد میوه های درشت کم بوده و تفاوت میوه ها از نظر سایز بسیار زیاد خواهد بود (منبع). البته بخاطر داشته باشید که منحنی رشد میوه در میان درختان مختلف، متفاوت است و دامنه زمانی از آغاز تا اتمام رشد میوه باعث تفاوت در منحنی رشدی میوه ها می شود. به عنوان مثال منحنی رشدی میوه در کیوی دابل سیگموئید است و بزرگ شدن سلول ها طی دو مرحله صورت می گیرد و میان این دو زمان، فاز سخت شدن هسته ها بوده که رشد سلول های میوه را کند می کند و اگر اختلالی در این منحنی رشد ایجاد شود، درشت شدن میوه کیوی مختل شده و بر عملکرد نیز تاثر منفی خواهد گذاشت (منبع). با توجه به این نکات در مطالعات باید این موارد مدنظر قرار گیرد.

این موارد از این نظر گفته شد که باغداران عزیز باید برای رسیدن به سایز درشت میوه برای هر درخت میوه ای که دارند، در زمان درست اقدامات لازم را انجام دهند، و به همین دلیل تیم تحقیق و توسعه دایان تاکید ویژه ای بر اجرای برنامه فروت ست درختان میوه دارد. پس با برنامه ریزی برای آبیاری و تغذیه این زمان کلیدی را از دست ندهید و پس از تشکیل میوه های کیوی با اجرای برنامه فروت ست به درشت شدن میوه کیوی های باغتان کمک کنید.

دو راهکار بسیار مهم در درشت شدن میوه کیوی

همیشه بدانید که با زمان بندی صحیح و رعایت اصول آبیاری و تغذیه می توانید مدیریت درستی از باغتان داشته باشید. البته که شرایط اقلیمی منطقه قابل کنترل نیست و گاهی برخی تغییرات آب و هوایی منجر به کاهش عملکرد می شود، ولی با برنامه ریزی برای مدیریت باغ مثل آبیاری و کود دهی می توانید به بهبود عملکرد باغ کیوی کمک کنید.

آبیاری برای درشت شدن میوه کیوی

آبیاری باغ برای درشت شدن میوه کیوی
آبیاری باغ کیوی

قطعا بدون آب نباید از باغ کیوی میوه درشت بخواهید. اگر آبیاری مرحله درشت شدن میوه کیوی به میزان کافی نباشد، قطعا درخت طی مرحله بزرگ شدن سلول های میوه با مشکل مواجه شده و توان لازم برای درشتی نهایی فراهم نخواهد شد. در چنی شرایطی، قطع به یقین کود دهی هم اثر لازم برای رشد و عملکرد را نخواهد داشت.

بحث پراهمیت برای آبیاری این است که کیوی حساس به رطوبت زیاد اطراف طوقه و ریشه است و سریعا به بیماری های قارچی طوقه آلوده خواهد شد. اگر در آبیاری ها دقت نکنید و شرایط و روش آبیاری باغتان طوری باشد که رطوبت بیش از حد به محل طوقه برسد، عدم جذب درست آب توسط ریشه های درخت اتفاق می افتد و درخت کیوی آسیب جدی می بیند. همچنین از زمان تشکیل میوه کیوی تا مراحل نهایی رشد، کوچکترین تنش کم آبی باعث خسارات غیر قابل جبرانی می شود.

ممکن است در برخی مناطق کشت کیوی به دلیل زیاد بودن بارندگی های منطقه، میزان دفعات آبیاری کم باشد ولی اگر باغدار می خواهد به درشت شدن میوه کیوی برسد باید آبیاری بموقع و کافی را همراه با تغذیه در زمان صحیح انجام دهد. بسته به میزان بارندگی و رطوبت منطقه، دور آبیاری ها فرق می کند و نمی توان برای همه نواحی که باغ کیوی دارند یک دور آبیاری ثابت تعیین کرد. اما دقت داشته باشید که اگر بافت خاک سبک باشد دور آبیاری ها کوتاه تر و اگر بافت خاک سنگین باشد دور آبیاری ها طولانی تر است.

کوددهی درخت برای درشت شدن میوه کیوی

اگر نتوانید عناصر را در زمان های کلیدی در اختیار درخت قرار دهید، توقع درشتی میوه را هم نداشته باشید. تامین عناصر غذایی برای درختان علاوه بر آبیاری می تواند به درشت شدن میوه کیوی کمک کند. در سایر محتواهای آموزشی اگرودایان نیز به مکمل بودن آبیاری و تغذیه برای درشت شدن میوه ها اشاره کرده ایم و در این مطلب نیز به تکمیل اثر کود دهی با آبیاری تاکید خواهیم کرد.

 نیاز درخت کیوی به عناصر غذایی باید در همه مراحل تامین شود اما طی درشت شدن میوه کیوی برنامه ریزی صحیح برای تغذیه به تولید مطلوب تر و بهبود عملکرد کمک شایانی می کند. میزان قندهای داخل میوه کیوی باید برای درشت شدن میوه کیوی افزایش یابد و همزمان با این فرآیند مهم، آب کافی در اختیار گیاه قرار داشته باشد. قندها در داخل سلول های میوه کیوی باعث ایجاد پتانسیل اسمزی بدلیل تجمع اسمولیت‌ها می‌شود و سلول به شدت جاذب آب خواهد بود و اگر آبیاری هم تامین شود، قطعا میوه کیوی پرآب و درشت خواهد شد. در میان عناصر غذایی، پتاسیم عنصر ضروری برای افزایش انتقال مواد بخصوص قندها بسمت میوه کیوی است تا تجمع این مواد قندی به درشت شدن میوه کیوی منتج شود. همچنین برای رقیق شدن شیرابه و افزایش انتقال مواد بسمت میوه برای درشت شدن میوه کیوی باید از کود اوره به میزان کافی استفاده کنید.

نکته قابل توجه: بسیار مهم است که به کیفیت کود مورد استفاده، زمان و مقدار مصرف کود توجه ویژه داشته باشید. در غیر اینصورت انتظار رخ دادن معجزه بعد از مصرف کودها را نداشته باشید. برنامه غذایی علمی و اصولی تیم‌‎های متخصص در زمینه تغذیه درختان بهترین و منطقی‌ترین راهکار برای رسیدن به این هدف مهم است.

از نقش منحصر بفرد کود سیلیکات پتاسیم برای کنترل پوسیدگی های ریشه و طوقه نمی توان براحتی گذشت. در درخت کیوی به دلیل حساسیت بالا به رطوبت اطراف طوقه باید حتما طبق برنامه غذایی و بر اساس زمانبندی صحیح از کودهای سیلیکات پتاسیم استفاده کنید.

محلول پاشی کلسیم بعد از تشکیل میوه برای افزایش ظرفیت سازی رشد میوه و سایز و تعداد سلول ها بسیار مهم و کلیدی است. البته که تمام توصیه های کودی که در این مقاله آموزشی ارائه شد باید طبق برنامه غذایی کیوی مصرف شوند تا به هدف اصلی که درشت شدن میوه کیوی است، برسید.

این مطلب آموزشی طبق مطالعات روز دنیا و پژوهش هایی که سالیان است در کشورهای مختلف بر روی کیوی انجام داده اند، نگارش شده و اگر بتوانید مدیریت صحیحی روی باغتان داشته باشید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت. لطفا از طریق همین صفحه نظرات و انتقادات خود را با ما و سایر باغداران عزیز در میان بگذارید. تیم ما برای دریافت برنامه غذایی رایگان باغ کیوی همراه شماست.  

تیم علمی و تحقیقاتی دایان

سوالات پرتکرار در مورد درشت شدن میوه کیوی

 • هورمون برای درشتی کیوی چیست؟

در برخی کشورها برای درشت شدن میوه کیوی و سایر میوه ها از هورمون ها استفاده می شود اما در کشور ما مصرف هورمون ها صرفه اقتصادی برای کشاورز ندارد، ضمن اینکه باید بسیار دقیق انجام شود تا تعادل هورمونی درون میوه را بر هم نزند.   

 • درشت کننده کیوی چه ترکیباتی هستند؟

تنها ترکیبات خاص یا کودها به درشت شدن میوه کیوی کمک نمی کنند بلکه مصرف درست و اصولی کودها به همراه آبیاری کافی و بموقع و همچنین مدیریت باغ کیوی در نهایت باعث درشتی کیوی می شوند.

 • کود دهی درختان کیوی چگونه انجام می شود؟

چه برای درخت کیوی و چه سایر درختان میوه کود دهی باید بر اساس برنامه غذایی و میزان آب در دسترس باشد، اگر این موارد را رعایت کنید نتیجه خوبی از باغ کیوی خواهید گرفت و به درشت شدن میوه کیوی می رسید. البته روش مصرف کودها نیز بسیار مهم است و بسته به شرایط ممکن است به صورت محلول پاشی یا مصرف ریشه ای باشد.

 • کود مخصوص کیوی چه کودی است؟

برای هیچ درخت میوه ای یک کود مخصوص وجود ندارد بلکه باید مجموعه ای از کودها در قالب برنامه غذایی درست و اصولی مصرف شوند.

 • بهترین کود برای درخت کیوی چه کودهایی است؟

برای گرفتن بهترین نتیجه از باغتان باید مجموعه ای کودها را به صورت برنامه غذایی مصرف کنید و نمی توان گفت که برای باغ کیوی یک کود خاص، بهترین است.

منابع

+ Growing Kiwifruit, A Guide to Kiwiberries and Fuzzy Kiwifruit for Pacific Northwest Producers. 2021. Pacific Northwest Extension Publishing. 
+ https://ohioline.osu.edu/factsheet/hyg-1426
+ https://hort.extension.wisc.edu/articles/kiwifruit-actinidia-spp/

 نگارش و تالیف: تیم تحقیق و توسعه دایان (شرکت دانش بنیان خوشه پروران زیست فناور). نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

این آموزش را دوست داشتید؟
23
9
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=22210
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=22210
				
			
برنامه کودی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

بخش نظرات

6 پاسخ

 1. با سلام مطالب شما اموزنده و ساده برای درک بهتر بود.متاسفانه کودهای تقلبی زیاد شده و کسی هم نیست برخورد مناسب کنه.باغ داشتیم هورمون درشتی استفاده کرده برعکس عمل کرده یا بعضی کودهای دیگه.و اینکه اصلا خاک باغها ازمایش نمیشه و هر کس طبق سلیقه کودپاشی میکنه دلیلش نبود ازمایشگاه خاک دسترسه.

  1. با عرض درود خدمت جنابعالی
   از اینکه مطلب برای شما مفید بوده، خوشحال هستیم. سپاسگزاریم که نظرتان را با ما به اشتراک گذاشتید. برای آزمایشگاه خاک و آب و کود می توانید به سایت آزمایشگاه جامع اگرویار مراجعه بفرمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن نتایج آزمایشات خدمتتان ارائه شود.

 2. سلام وقت شما بخیر
  تقریبا دوماه دیگه کیوی برداشت میشه
  کودی هست برای درشت شدن میوه کیوی که تأثیر داشته باشه

  1. با سلام و احترام
   در این دوره از کودهای پتاسه با حلالیت بالا مثل سولفات پتاسیم پودری (سولوپتاس) بصورت کودآبیاری و همچنین محلول پاشی سیلیکات پتاسیم بصورت محلول‌پاشی برگی استفاده کنید.

 3. سلام .اگه درخت کیوی دچار کم ابی بشه چگونه میشه جبران کرد این مشکلو ؟.کم ابی در حدی بوده که برگ ها پژمرده شده بودن و سبزینگی بیشتر از دست دادن.ایا این کم ابی تاثیری در محصول سال بعد دارد؟راه حلی داره برای جبران؟

  1. با سلام و احترام
   این حد از خسارت بسیار سخت جبران می شود اما می توانید با مصرف کودهای سیلیکات پتاسیم در آب آبیاری تا حدی این خسارت را جبران کنید. هرس درست و اصولی نیز می تواند به بهبود شرایط کمک کند. برای بهبود شرایط و عملکرد،پیشنهاد می کنیم از برنامه غذایی استفاده کنید. لینک برنامه غذایی https://www.agrodayan.com/nutrition-programs/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی