شبکه جامع کارشناسان کشاورزی ایران

بستری برای معرفی و ارائه خدمات کارشناسان، دانشجویان، فارغ التحصیلان و سایر حِرَف کشاورزی

اختلاط کودها

نکات کلیدی درباره اختلاط کودهای کشاورزی

اهمیت اختلاط کودها

اختلاط کودها از مهمترین و حساسترین اقدامات در تغذیه گیاهی است. ما نمی توانیم هر نوع کودی را بدون درنظر گرفتن اثرات کودها با هم مخلوط کنیم زیرا امکان واکنش منفی بین برخی عناصر بسیار بالاست و در صورت واکنش میتواند باعث رسوب و یا بی اثر شدن کود شود. اگر در هر شرایطی نکات کلیدی اختلاط کودها را رعایت کنید و طبق برنامه غذایی اختصاصی، کودها را مصرف کنید، شاهد اثرات مثبت کودها در باغ یا مزرعه خود خواهید بود.

نکته: اختلاط یعنی مخلوط کردن یا مخلوط شدن دو ماده با هم که ممکن است اثرات منفی یا مثبتی داشته باشد.

اختلاط کودها و اثرات عناصر

اصول اختلاط کودها
عناصر مورد نیاز گیاهان

عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان دارای بار مثبت یا بار منفی هستند. عناصر با بار مثبت را کاتیون و عناصر با بار منفی را آنیون می‌گوییم. از نظر شیمیایی عناصر با بار همنام باهم واکنش ندارند ولی عناصر با بار مخالف با هم واکنش نشان داده و میتوانند متصل شده و یک نمک شیمیایی تشکیل دهند. اگر این نمک قابل حل باشد مشکلی نخواهد داشت ولی در برخی مواقع ممکن است اتصال قوی بین عناصر باشد که حلالیت آن را کاهش دهد یا باعث رسوب عناصر شود. این یک مورد از اثرات منفی اختلاط کودهاست.

اختلاط کودها با نیتروژن

حلالیت کودهای نیتروژنی بسیار بالاست و معمولا کودهای نیتروژنی در اختلاط با کودهای شیمیایی مشکلی ندارند. مگر اینکه تفاوت زیاد در pH کود نیتروژنی با کود مورد نظر وجود داشته باشد. از جمله کودهای نیتروژنی میتوان اوره و سولفات آمونیوم را نام برد.

اختلاط کودها با فسفر

عنصر فسفر قابلیت واکنش پذیری بسیار بالایی با برخی عناصر دارد. از آنجایی که عموما کودهای فسفره آهسته رهش هستند در سیستم آبیاری تزریق نمیشوند و به صورت اختلاط با خاک مصرف می‌شوند. لذا مشکلی در اختلاط از این روش وجود ندارد. ولی زمانی که از کودهای مایع حاوی فسفر و یا کودهای جامد قابل حل استفاده شود باید در اختلاط آن با سایر کودها دقت کرد. از مهمترین عناصری که با فسفر واکنش میدهد، کلسیم است. کلسیم در واکنش با فسفر، فسفات کلسیم تشکیل داده و باعث رسوب می‌شود. لذا عموما اختلاط کودهای حاوی فسفر با کودهای حاوی کلسیم توصیه نمیشود. از جمله کودهای حاوی فسفر میتوان مونوآمونیوم فسفات، دی آمونیوم فسفات و سوپرفسفات تریپل را نام برد.

اختلاط کودها با پتاسیم

عنصر پتاسیم در برابر سایر عناصر قدرت واکنش‌پذیری کمی دارد. لذا توانایی و تمایل بالایی به جذب و اتصال سایر عناصر ندارد. کودهای دارای پتاسیم معمولا دارای pH بالایی هستند و در نتیجه با کودهایی که دارای pH  پایینی هستند امکان واکنش وجود داشته و قابل اختلاط نیست. به این نکته توجه کنید که برخی کودهای حاوی پتاسیم مانند سولفات پتاسیم به دلیل وجود گوگرد نباید با کودهای حاوی کلسیم ترکیب شوند. این اختلاط باعث تولید سولفات کلسیم (گچ) شده و رسوب خواهد داشت.

اختلاط کودها با کلسیم

در کودهای دارای عنصر کلسیم نکات مهمی وجود دارد که یکی از آن‌ها واکنش عنصر کلسیم با سولفات است که منجر به تولید گچ و رسوب می شود. بحث مهم دیگر در ارتباط به کودهای حاوی عنصر کلسیم این است که نمی توانید این کودها را با کودهای حاوی فسفر نیز مخلوط کنید زیرا باعث رسوب خواهد شد و توسط ریشه جذب نخواهد شد.

در صورت تزریق کود حاوی کلسیم در سیستم آبیاری، قبل از اضافه کردن هر نوع کودی باید کودهای کلسیمی از مخزن و سیستم شسته شوند تا رسوبی وجود نداشته باشد.

اختلاط کودها با عناصر ریزمغذی

عناصر ریزمغذی یا میکرو در بسیاری پروسه های مهم و حیاتی گیاهان نقش دارند و نمی توانید از مصرف این عناصر اجتناب کنید. همچنین عناصر ریزمغذی به میزان بسیار کمی برای گیاهان مصرف می شوند (در حد میلی گرم در لیتر یا ppm) و باید اثرگذاری لازم را با همین مقادیر کم داشته باشند.

با این توضیحات میتوان نیاز گیاهان به عناصر ریزمغذی را تا حد زیادی از برگ و به صورت محلول‌پاشی نیز تامین کرد. عناصر ریزمغذی اکثرا کاتیون و با بار مثبت هستند و در اختلاط با هم معمولا مشکلی ایجاد نمیکنند.

نکته مهم دیگر این است که به دلیل مقدار کم عناصر ریزمغذی در کودها معمولا وقتی وارد مخزن کود میشوند احتمال واکنش و اتصال به سایر عناصر بسیار کم است.

اختلاط کودهای شیمیایی و میکروبی

کودهای میکروبی دارای موجودات زنده هستند و زمانی که داخل مخزن کود ریخته میشوند نباید به آن کودهای شیمیایی اضافه کرد. در صورتی که کود شیمیایی و میکروبی با هم در یک مخزن مخلوط شوند. میزان شوری محلول بسیار بالا رفته و باعث کاهش جمعیت باکتری‌های موجود در محلول خواهد شد.

توجه داشته باشید که اختلاط کودهای شیمیایی و میکروبی درون زمین هیچ مشکلی ندارد و بحث ما فقط اختلاط داخل مخزن کود است.

چند نکته مهم در اختلاط کودها

اختلاط کودها و برنامه غذایی

یکی از چالش های مهم در بحث اختلاط کودها توجه به نحوه قرار گرفتن کودها در یک برنامه غذایی است. همانطور که در مطالب آموزشی قبل مشاهده کردید، تاکید ما بر برنامه غذایی اختصاصی باغات و مزارع است و اینکه بدون برنامه ریزی درست هیچ کشاورزی به عملکرد عالی نمی رسد. اما فقط مصرف کود مطرح نیست بلکه مخلوط کردن کودهای مختلف و اینکه از اثرات منفی اختلاط کودها جلوگیری کنیم، مهمتر است. توجه داشته باشید که نمی توانید بدون توجه به ترکیبات شیمیایی کودها، همه را با هم و در یک زمان مصرف کنید و انتظار نتیجه خوب هم داشته باشید.

در برنامه غذایی اختصاصی که برای هر کشت نوشته می شود، هم کودهای شیمیایی و هم کودهای میکروبی در نظر گرفته میشوند و نویسنده برنامه غذایی اطلاع کامل از نحوه اختلاط کودها دارد. لذا تمام کودهایی که در یک مرحله از برنامه غذایی قرار داده میشوند، قطعا قابل اختلاط هستند.

اصول مهم در زمان مخلوط کردن کودها

 • از تمیز بودن کامل مخزن اطمینان داشته باشید و هیچ بقایایی از کودهای قبلی در مخزن نباشد.
 • برای اختلاط کودها درون مخزن باید از آب غیرشور استفاده کنید و به هیچ وجه از آب شور برای این کار استفاده نشود.
 • اختلاط کودها در مخزن سمپاش باید کم کم انجام شود و هر کود پس از ریخته شدن در مخزن کاملا با آب مخلوط شده و سپس کودهای دیگر به نوبت به مخزن اضافه شوند.
 • اختلاط کودهای میکروبی (باکتریایی) با هم امکان پذیر است.
 • در صورتیکه از کودهای شیمیایی سوسپانسیون شده یا مایع استفاده می کنید، حتما قبل از استفاده ظرف کود را بخوبی تکان دهید.
 • کودهای جامد را می توانید روی سطح خاک بپاشید و تا عمق ۵ تا ۱۰ سانتی متری با خاک مخلوط کنید. اختلاط کودهای جامد دیرحل باهم هیچ مشکلی ندارد.
 • از اختلاط کودها با سموم اجتناب کنید.

برنامه غذایی و اختلاط کودهای دایان

تیم دایان برنامه اختصاصی برای هر کشت یا باغ نگارش می کند و در همه برنامه ها بحث اختلاط کودها بطور دقیق بررسی شده و علاوه بر این اگر کشاورز عزیزی سوالی از نظر مخلوط کردن کودها یا نحوه مصرف داشته باشد، تیم دایان در هر زمانی پاسخگو خواهد بود.

جدول اختلاط کودهای دایان

در جدول پایین قابلیت اختلاط کودهای دایان ذکر شده است. خانه‌های سبز نشان دهنده اختلاط‌ پذیری و خانه‌های قرمز عدم قابلیت اختلاط دو کود را نشان می‌دهند.

جدول اختلاط کودهای دایان
جدول اختلاط کودهای کشاورزی دایان

یکی از خدماتی که با آن همراه کشاورزان عزیز هستیم ارائه برنامه‌های کوددهی اختصاصی برای انواع کشت‌های باغی، زراعی و گلخانه‌ای است که این برنامه‌ها فعلا بصورت رایگان نگارش می‌شوند.

شما در مورد اختلاط کودها و اصول آن چه نظری دارید؟ آیا مواردی مد نظرتان هست که در این مقاله به آن‌ها اشاره نشده باشد؟ لطفا نظرات، سوالات و تجربیات خودتان را در بخش پایین همین صفحه با ما درمیان بگذارید!

تیم علمی و تحقیقاتی دایان

این آموزش را دوست داشتید؟
34
0
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=19351
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=19351
				
			
برنامه کودی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

بخش نظرات

92 پاسخ

  1. با سلام و احترام
   اگر حجم مخزن زیاد باشد و ابتدا یک کود به صورت جدا با آب مخلوط شده و سپس کود دیگر اضافه و مخلوط شود، مشکلی پیش نمی آید اما اگر حجم مخزن کم باشد احتمال رسوب کلسیم زیاد است.

  1. با سلام و احترام
   اگر ترکیبات این دو کود سولفات آهن و سولفات پتاسیم است مشکلی ایجاد نمی کند.

 1. سلام ودرود :میگم میشه کود پودری سولفات پتاس با کود ٢٠-٢٠-٢٠ با کود ١٢-١٢-٣۶ رو بأهم مخلوط کرد ، بعد هر ده روز یک بار تکرار کنیم ومحلول پاشی کنیم برای گندم ابی مشکلی ندارد ؟؟؟

  1. با سلام و احترام
   این کودها قابل اختلاط هستند ولی برای مصرف ریشه ای است و نباید محلول پاشی کنید.

 2. سلام.
  اگر کود اوره با کود ارگاسنس مخلوط کنیم و به صورت آبیاری تزریق شود اثر منفی ندارد.؟؟

 3. سلام مهندس جان من میتونم کود مونو پتاسیم فسفات برای پسته را اول برج ۱۲ ریخت؟ چون چاه موتور ما ۶ ماه خاموشی داشته

  1. با سلام و احترام
   بله می توانید کود مونوپتاسیم فسفات را اول برج ۱۲ مصرف کنید.

 4. سلام مهندس وقتتون بخیر ببخشید دوباره مزاحم شدم.یه سوال داشتم کود مایع ریزمغذی که حاوی اسید آمینه هم هست اگه با اسید هیومیک مایع ترکیب بشه در مخزن کود مشکلی داره یا خیر؟؟
  ممنون از شما

 5. سلام مهندس آیا اسید هیومیک و کود میکرو ریزمغذی پودری را میتوان با هم در مخزن مخلوط کرد؟؟

 6. سلام
  جهت شیارکود در نیمه اسفند ﴿آب استارت) ریختن ریزمغذی چالکود و سولفات آهن با اوره فسفات و هیومیک گرانول و پر کردن شیار با کود آلی( کمپوست قارچ) و پاشیدن گوگرد روی کمپوست و زدن تیلر قبل آبیاری و دادن اسید فسفریک (۳۵٪) همراه آبیاری مشکلی بوجود نمیاد ؟

  1. با سلام و احترام
   ما به جنابعالی چالکود را توصیه نمی کنیم. به دلیل تعداد زیاد کودهایی که نام بردید احتمال شوری وجود دارد که مسئله خوبی نیست. ضمن اینکه برند و درصد کودها مشخص نیست. بطور کلی کودهای جامد دیرحل باید در فصل خواب درخت مصرف شوند تا کم کم حل شوند و برای گوگرد هم از گوگرد گرانول ۹۹ درصد پالایشگاهی به همراه باکتری های اکسیدکننده استفاده کنید و به صورت سطحی با خاک مخلوط کنید. نکته دیگر اینکه پیشنهاد می کنیم درخواست برنامه غذایی را از طریق این لینک https://plan.agroyaar.com/ بدهید تا کارشناسان ما برنامه غذایی اختصاصی برای جنابعالی نگارش کنند. در پرسشنامه از جنابعالی برای کودهایی که دارید نیز پرسیده می شود و طبق شرایط و کودهایتان برنامه اختصاصی نوشته می شود.

 7. مهندس جان میتوانیم کود اوره رو با کود ریز مغذی سه بیس و کود مایع پتاس با زینک ۳۶ درصد قاطی کنیم و محلول پاشی در مزرعه انجام دهیم

  1. با سلام و احترام
   این کودها قابلیت اختلاط دارند اما مخلوط کردنشان با هدف محلول پاشی مناسب نیست. پیشنهاد می کنیم روی و ریز مغذی به صورت محلول پاشی مصرف شوند ولی سایر کودها به صورت ریشه ای مصرف شوند.

   1. سلام وقت بخیر
    برای گندم دیم سم علفکش وکود های مایع روباهم اختلاط میکنیم حالا میشه سم توفوردی و کود مایع حاوی فسفر وپتاس و کودمایع اسیدامینه که خودش حاوی کمی فسفروپتاس هست اختلاط کنم…

   2. با سلام و احترام
    سموم نباید با کودها مخلوط شوند زیرا اثرگذاری سم کم شده و همچنین احتمال رسوب کودها نیز وجود دارد.

 8. سلام وقت بخیر
  کود مایع آهن با ریشه زا قاطی کردم برای گل آپارتمانی مشکلی نداره.
  ۲ قاشق ریشه زا یک قاشق آهن داخل یک بطری ۱.۵ لیتری

 9. سلام عرض ادب مهندس جان دوتا سوال داشتم آیا جبران با کود های پتاس بالا قابل اختلاط هست؟ چون یکی از همکاران کود k+با دز ۱۰۰+الگا بادز۱۰۰وجبرلیک یه قرص در صد لیتر آب زده و کیفیت غنچش خیلی عالیه میخواستم ببینم اینا اصلا قابل اختلال هست با این دز؟و ضرر نداره؟و اینکه ما دوتا از گلخونه ها رو برای ولن آماده کردیم یه مقدار گلش زود تر اومده دماش رو خنک کردیم شب ۱۵و روز ۱۷ چه کودی پیشنهاد میکنید برای عقب انداختن گل رز ؟واینکه کشت خاکی هست ممنون میشم راهنمایی کنید

 10. سلام آیا میتوان هیومیک اسید با سموم در یک مخزن به صورت محلول پاشی استفاده کرد؟

  1. با سلام و احترام
   خیر نمی توانید. بطور کلی سموم و کودها نباید با همدیگر ترکیب شوند چون اثرگذاری کم خواهد شد.

 11. سلام وقت بخیر ترکیب کلات اهن ۶ درصد فیوسل با کودهای مونوفسفات پتاسیم + میکرو + npk مشکلی به وجود مییاره؟

  1. با سلام و احترام
   به دلیل تفاوت در pH بین کودها، کلات آهن و میکرو را مجزا استفاده کنید.

 12. سلام وقت بخیر آیا کود آهن با سولپتاس مخلوط شود برای زاچ آب زعفران مشکلی ندارد ممنون ازلطف شما

 13. سلام وقت بخیر
  کود فسفات پتاسیم و گوگرد مایع قابل اختلاط هستند یا نه
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. با سلام و احترام
   خیر قابل اختلاط نیستند و دلیل ان هم بخاطر اختلاف pH زیاد این دو ترکیب است. فسفات پتاسیم قلیایی است ولی گوگرد اسیدی است.

 14. سلام مهندس جان..من امروز نیترات کلسیم به گوجه تزریق کردم..میشه فردا کود بور رو هم بهش تزریق کنم ایرادی نداره؟یا بزارم چند آب خالی بخوره بعد

  1. با سلام و احترام
   بله می توانید بور هم تزریق کنید و مشکلی ایجاد نمی شود.

 15. سلام.کود حاوی کلسیم وکود فسفر را جداگانه در دونوبت پشت سرهم آبیاری کنیم مشکلی پیش نمیاد

 16. سلام خسته نباشید
  کود مایع زرپاش برنج رو با کودمایع هاروست مخلوط کنیم و در یک مخزن به صورت مایع استفاده کنیم
  آیا اختلاط باهم دارن و برای برنج شالیزار مشکلی به وجود میارن

  1. با سلام و احترام
   خیر به دلیل بالا بودن پتاسیم در کود هاروست، امکان مخلوط شدن وجود ندارد.

   1. سلام مهندس جان
    میشه کود روی و آمینو و بور را باهم مخلوط کرد برای محلول پاشی؟

  1. با سلام و احترام
   بطور کلی کودها نباید با سم ها مخلوط شوند چون اثرگذاری سم کم می شود.

  2. سلام
   وقت بخیر
   آیا اسید فسفریک و هیومیک اسید را می‌توان با هم مخلوط کرد
   در کل اختلاط اسید ها با هم مانند اسید فسفریک و فولویک اسید و آمینو اسید و هیومیک مشکل ساز است یا خیر
   تشکر

   1. با سلام و احترام
    اسیدهای معدنی امکان اختلاط ندارند ولی اسیدهای آلی امکان اختلاط دارند. اسیدهای آلی مثل اسید هیومیک و اسید فولویک و اسیدهای معدنی مثل اسید سولفوریک، اسید نیتریک و فسفریک می باشند.

 17. سلام خیلی عالی است مقاله ایا میشود اسید سولفوریک با اب وnpkدر مخزن جهت ابیاری غرقاب حل نمود

  1. با سلام و سپاس از حسن توجهتون
   خیر، نباید اسیدها با کودها مخلوط شوند. دقت کنید که کار با اسیدها کاری تخصصی است و باید زیرنظر کارشناس متخصص انجام شود.

 18. سلام و ادب
  آیا کود گوگرد پتاس مایع با آهن کلاته اختلاط داره؟
  من با هم قاطی کردم و در سیستم آبیاری در جریان انداختم رنگ آب کاملا سیاه شد ،به باغات پسته آسیبی که نمیرسونه؟؟؟

   1. سلام خسته نباسبد: پسته در خردا د ۱۴۰۱ پیوند شده حال باید از چه نوع کود برای رشدو میوه خوب در سالهای ایند ه باید استفاده شود درضمن اب شور و دی سی اب ۱۲ است ممنون می ش م راهنمایی کنید امرور باغ میوه ا فروست دایان محلول پاشی کردم ایا پسته هم فروست انجام دهم ممنون جانمحمدی اسفراین taj_jan1336@yahoo.cOm همراه —۰۹۱۵۳۷۲۲۵۷۴

   2. با سلام و احترام
    بله برای پسته اگر هنوز ۳۰ درصد برگ ها سبز هستند، باید هر چه سریعتر برنامه فروت ست را اجرا کنید. برای بهبود رشد میوه سال آینده هم برنامه غذایی باغ پسته را از طریق پر کردن پرسشنامه، دریافت خواهید کرد. با همکاران ما در ارتباط باشید.

 19. سلام وقت بخیر
  آیا میشود نیترات پتاسیم و نیترات کلسیم را هم زمان تزریق یا محلول پاشی کرد

  1. با سلام و احترام
   از نظر اختلاط کودها مشکلی ایجاد نمی کند ولی از نظر اثرگذاری توصیه نمی شود زیرا در زمان تزریق یا محلول پاشی همزمان، اثرگذاری کودها کم خواهد شد.

   1. سلام میتونم بعد بارندگی هم زمان به گندم دیم اول کود سفید جامد روی خاک بندازم بعد ریز مغزی برای رشد سریع گندم با کوله پشتی محلول پاشی کنم. موجب خسارت نمیشه این کار

   2. با سلام و احترام
    باید قبل از بارندگی کود سفید را استفاده کنید ولی محلول پاشی باید بعد از بارندگی باشد.

 20. سلام مجدد
  چطور میتونم برنامه غذایی چغندر و ذرت علوفه ای و باغ هلو رو از شما بگیرم

  1. با سلام و احترام
   برای دریافت برنامه غذایی تمام باغات و مزارع لطفا به لینک زیر مراجعه فرمایید. پس از تکمیل پرسشنامه مربوط به هر محصول، همکاران ما طی چند روز برنامه غذایی رایگان را خدمتتان ارسال می کنند.
   https://www.agrodayan.com/nutrition-programs/

  1. با سلام و احترام
   این کودها چون جامد هستند و در آب نیز قابل حل نیستند، با هم قابل اختلاط هستند.

 21. سلام
  نیترات کلسیم را همزمان با سولفات آمونیوم بطور جداگانه در یک نوبت آبیاری می‌توان استفاده کرد؟

  1. با سلام و احترام
   با توجه به اینکه این دو کود اصلا امکان اختلاط ندارند بهتر است در دو آبیاری جداگانه استفاده شود.

   1. با سلام و احترام
    امکان مخلوط کردن این کودها وجود دارد اما باید به دوز مصرفی دقت کنید زیرا دوز بالا سولفات پتاس منجر به سوختگی می شود.

  2. سلام و عرض ادب مهندس
   تقریبا یک هفته پیش برا سبزینگی و رشد درخت انجیر اومدم جلبک دریایی محلول پاشی کردم البته ابتدای بهار هیومیک اسید و فولیک اسید رو از طریق غرقابی بهشون دادم ،الان میخوام سه بیست رو با کود نیتروژن بالا اوره بدم مشکل ساز نمیشه ؟
   و کود سه بیست چقدر توی رشد رویشی تاثیر داره؟

   1. با سلام و احترام
    پیشنهاد می کنیم کود سه بیست را بعد از تشکیل میوه مصرف کنید. تاثیر کودهای نیتروژنی در رشد رویشی مناسب است ولی بعد از تشکیل میوه نباید تنها تمرکز روی کودهای نیتروژنی باشد. باید سایر عناصر هم برای درشتی میوه مصرف شوند مثل کودهای دارای پتاس بالا.

  1. سلام مهندس آیا میتوانم قارچ کش پروپیکونازول رابا کود سه بیست (۲۰*۲۰*۲۰) مخلوط و محلول پاشی کنم

   1. با سلام و احترام
    اگر کودها و سموم با هم مخلوط شوند منجر به کاهش اثرگذاری هم کود و هم سم می شود. پیشنهاد می کنیم به صورت جداگانه مصرف کنید.

   1. سلام، میتونیم کود غلیظ هاروست رو با اب رقیق کنیم و مدت طولانی نکهداری کنیم یا نه برای گیاهان آپارتمانی ضرر داره

  1. سلام
   نیترات کلسیم را همزمان با سولفات آمونیوم بطور جداگانه در یک نوبت آبیاری می‌توان استفاده کرد؟

   1. با سلام و احترام
    با توجه به اینکه این دو کود اصلا امکان اختلاط ندارند بهتر است در دو آبیاری جداگانه استفاده شود.

  1. سلام
   شناختی از کود مد نظر شما نداریم. معمولا قابل اختلاط هست چون اوره و ترکیبات نیتروژنی کمتر مشکل ساز هستند.

  1. سلام وقت بخیر
   به دلیل اختلاف pH زیاد بین این دو کود. البته این کودها اگر مقدار کود کم و مقدار آب داخل مخزن زیاد باشد مشکلی برای اختلاط ندارد. مثلا در محلول‌پاشی اگر پتاس وافر نیم در هزار و روی‌وافر یک در هزار باشد مشکلی ندارد.

   1. با سلام و احترام
    به دلیل اختلاف بین pH این ترکیبات بهتر است مخلوط نشوند.

  2. با سلام استفاده از کود آهن روی و اسید هیومیک در باغات سیب به طور همزمان مشکلی ایجاد نمیکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه کودی اختصاصی

برای باغ و مزرعه‌ات برنامه کوددهی اختصاصی داشته باش!

ارسال موفق درخواست

درخواست شما با موفقیت ارسال شد. منتظر تماس کارشناسان شرکت باشید!