پسیل پسته

برنامه کنترل آفت پسیل پسته

پسیل یکی از زیان‌بارترین آفات باغات پسته در ایران است که سالانه خسارت جبران‌ناپذیری را به این محصول باارزش وارد می‌کند. این حشره با تغذیه از شیره گیاهی باعث ریزش برگ‌ها، جوانه‌ها و پوکی دانه پسته می‌شود. چرخه زندگی پسیل از ۳ مرحله شامل تخم، پوره و حشره کامل تشکیل شده است. فرم‌های پوره و حشره کامل می‌تواند با فرو بردن خرطوم خود به داخل برگ از شیره آنها تغذیه کند. این آفت مواد پروتئینی شیره را تغذیه کرده و قند آن را بصورت شکرک‌های سفید دفع می‌کند. این کار باعث می‌شود درخت ضعیف شده، برگ‌ها و جوانه‌ها ریزش کرده و عملکرد کاهش شدیدی داشته باشد.

کنترل پسیل پسته

 

کنترل پسیل پسته

برای مبارزه با آفت پسیل پسته روش‌های مختلفی توسط کشاورزان اجرا می‌شود اما رایج‌ترین آن، مبارزه شیمیایی است که سالانه مقادیر بالایی از انواع سموم توسط کشاورزان برای اینکار مصرف می‌شود. کشاورزان عزیز توجه داشته باشید که استفاده زیاد از سموم برای دفع آفت پسیل برای محیط زیست، گیاه و خود انسان بسیار زیان‌بار است، تا حد ممکن از سموم برای کنترل پسیل استفاده نکنید و اگر اقدام به اینکار کردید، سعی کنید در مقادیر کم مصرف کنید. استفاده از سموم باعث ایجاد مقاومت و تحریک تکثیر جمیت پسیل می‌شود که در این صورت باید اقدام به استفاده سموم با دفعات زیاد و فواصل کم کرد.

 

شرکت دانش‌بنیان خوشه‌پروران طی سال‌ها تحقیق و پژوهش روی آفت پسیل پسته اقدام به تهیه برنامه جامع و موثر در این زمینه کرده که در زیر تقدیم حضورتان می‌شود. یکی از توصیه‌های موثر و کارآمد دایان به شما کشاورزان عزیز برای کنترل پسیل پسته، استفاده تلفیقی از سرکه، سیلیکون و گوگرد است که می‌توانید در مراحل مختلف به شرح زیر آنها را استفاده کنید.

 

مرحله ارزنی شدن اوایل خرداد اواخر خرداد اواسط تیر اوایل مرداد اوایل شهریور
حشره‌کش کنفیدور

(نیم لیتر در هزار لیتر آب)

سرکه سفید صنعتی

سیلیکون دایان

سرکه سفید صنعتی

سیلیکون دایان

گوگرد‌پاشی پای درخت

سرکه سفید صنعتی

سیلیکون دایان

گوگرد‌پاشی روی درخت

سرکه سفید صنعتی

سیلیکون دایان

گوگرد‌پاشی روی درخت

سرکه سفید صنعتی

سیلیکون دایان

گوگرد‌پاشی روی درخت

 

شرح مصرف سرکه و سیلیکون دایان برای کنترل پسیل پسته

برای کنترل بهتر پیشنهاد می‌شود در ابتدا سرکه سفید صنعتی با غلظت ۸ لیتر در هر هزار لیتر آب محلول‌پاشی شود. پس از آن و یا روز بعد محلول‌پاشی کود سیلیکون دایان با غلظت یک و نیم لیتر در هزار لیتر آب انجام شود. دقت کنید که سرکه و سیلیکون باهم مخلوط نشود.

شرح مصرف گوگرد

  • گوگرد پای درخت : مقدار ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم در هکتار گوگرد پاستیلی و یا گرانوله با خلوص ۹۹ درصد را در اطراف درختان در محل آبراه بریزید. توجه کنید که نیازی نیست پس از گوگرد پاشی خاک را شخم و یا بیل بزنید.
  • گوگرد روی درخت: گردپاشی گوگرد روی درختان با استفاده از گوگرد پودری خالص ۹۹ درصد (پالایشگاهی) که روی تمام برگ و میوه پسته پاشیده می‌شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع گوگرد، پیشنهاد می‌شود مقاله شناسایی گوگرد مناسب برای کشاورزی را مطالعه کنید.

 

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است.استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع  و درج لینک مانعی ندارد.

 

این آموزش را دوست داشتید؟
8
0
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=3785
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=3785
				
			
برنامه کوددهی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی