پسیل پسته

برنامه کنترل آفت پسیل پسته

پسیل یکی از زیان‌بارترین آفات باغات پسته در ایران است که سالانه خسارت جبران‌ناپذیری را به این محصول باارزش وارد می‌کند. این حشره با تغذیه از شیره گیاهی باعث ریزش برگ‌ها، جوانه‌ها و پوکی دانه پسته می‌شود. چرخه زندگی پسیل از ۳ مرحله شامل تخم، پوره و حشره کامل تشکیل شده است. فرم‌های پوره و حشره کامل می‌تواند با فرو بردن خرطوم خود به داخل برگ از شیره آنها تغذیه کند. این آفت مواد پروتئینی شیره را تغذیه کرده و قند آن را بصورت شکرک‌های سفید دفع می‌کند. این کار باعث می‌شود درخت ضعیف شده، برگ‌ها و جوانه‌ها ریزش کرده و عملکرد کاهش شدیدی داشته باشد.

کنترل پسیل پسته

 

کنترل پسیل پسته

برای مبارزه با آفت پسیل پسته روش‌های مختلفی توسط کشاورزان اجرا می‌شود اما رایج‌ترین آن، مبارزه شیمیایی است که سالانه مقادیر بالایی از انواع سموم توسط کشاورزان برای اینکار مصرف می‌شود. کشاورزان عزیز توجه داشته باشید که استفاده زیاد از سموم برای دفع آفت پسیل برای محیط زیست، گیاه و خود انسان بسیار زیان‌بار است، تا حد ممکن از سموم برای کنترل پسیل استفاده نکنید و اگر اقدام به اینکار کردید، سعی کنید در مقادیر کم مصرف کنید. استفاده از سموم باعث ایجاد مقاومت و تحریک تکثیر جمیت پسیل می‌شود که در این صورت باید اقدام به استفاده سموم با دفعات زیاد و فواصل کم کرد.

 

شرکت دانش‌بنیان خوشه‌پروران طی سال‌ها تحقیق و پژوهش روی آفت پسیل پسته اقدام به تهیه برنامه جامع و موثر در این زمینه کرده که در زیر تقدیم حضورتان می‌شود. یکی از توصیه‌های موثر و کارآمد دایان به شما کشاورزان عزیز برای کنترل پسیل پسته، استفاده تلفیقی از سرکه، سیلیکون و گوگرد است که می‌توانید در مراحل مختلف به شرح زیر آنها را استفاده کنید.

 

مرحله ارزنی شدن اوایل خرداد اواخر خرداد اواسط تیر اوایل مرداد اوایل شهریور
حشره‌کش کنفیدور

(نیم لیتر در هزار لیتر آب)

سرکه سفید صنعتی

سیلیکون دایان

سرکه سفید صنعتی

سیلیکون دایان

گوگرد‌پاشی پای درخت

سرکه سفید صنعتی

سیلیکون دایان

گوگرد‌پاشی روی درخت

سرکه سفید صنعتی

سیلیکون دایان

گوگرد‌پاشی روی درخت

سرکه سفید صنعتی

سیلیکون دایان

گوگرد‌پاشی روی درخت

 

شرح مصرف سرکه و سیلیکون دایان برای کنترل پسیل پسته

برای کنترل بهتر پیشنهاد می‌شود در ابتدا سرکه سفید صنعتی با غلظت ۸ لیتر در هر هزار لیتر آب محلول‌پاشی شود. پس از آن و یا روز بعد محلول‌پاشی کود سیلیکون دایان با غلظت یک و نیم لیتر در هزار لیتر آب انجام شود. دقت کنید که سرکه و سیلیکون باهم مخلوط نشود.

شرح مصرف گوگرد

 • گوگرد پای درخت : مقدار ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم در هکتار گوگرد پاستیلی و یا گرانوله با خلوص ۹۹ درصد را در اطراف درختان در محل آبراه بریزید. توجه کنید که نیازی نیست پس از گوگرد پاشی خاک را شخم و یا بیل بزنید.
 • گوگرد روی درخت: گردپاشی گوگرد روی درختان با استفاده از گوگرد پودری خالص ۹۹ درصد (پالایشگاهی) که روی تمام برگ و میوه پسته پاشیده می‌شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع گوگرد، پیشنهاد می‌شود مقاله شناسایی گوگرد مناسب برای کشاورزی را مطالعه کنید.

 

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است.استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع  و درج لینک مانعی ندارد.

 

بخش نظرات

4 پاسخ

 1. سلام آیا شستشوی درختان با مایع ظرفشویی (ریکا ) کار درستی هست ؟ برای از بین بردن پسیل گلابی این راه به ما توصیه شده .

  1. سلام
   بهترین راه برای کنترل پسیل گلابی، شستشوی درخت در مرحله اول و محلول‌پاشی سیلیکون در مرحله دوم است. شستشو میتواند با مایع ظرفشویی یا مایع مخصوص شستشو برای باغات باشد.

 2. سلام برای پسیل گلابی هم میشود از سرکه وسیلکون استفاده کرد.اگر میشود لطفا دستور عمل بدید.ممنونم

  1. سلام خدمت شما
   اگر بخواین با پسیل بصورت شیمیایی مبارزه کنید این روش موثر نخواهد بود و شما مغلوب خواهید شد. بنابراین باید آن را کنترل کنید تا جمعیت آن را کاهش دهید. قبل از هرکاری بهتر است که درخت را شستشو بدید تا تخم‌هایی که این حشره روی برگ گذاشته از بین برود و نتونند به حشره کامل تبدیل شوند. بهترین گزینه برای اینکار سرکه هست چون سرکه خودش احیا کننده سطح برگ است و به شدت روی حشره تاثیر منفی میذاره، علاوه براینها سرکه خاصیت قارچ کشی هم دارد. پیشنهاد میشه از سرکه سفیدهای موجود در بازار با غلظت ۸ لیتر در هر هزار لیتر آب استفاده کرده و با آن درخت را شست و شو بدید. بعد از اینکار از سیلیکون دایان با غلظت یک و نیم تا ۲ لیتر در هزار لیتر آب بصورت محلول پاشی استفاده کنید. این کار علاوه براینکه تا حد خیلی زیادی پسیل را کنترل میکنه، درکنار این باعث میشه گیاه نسبت به بیماری آتشک هم مقاوم بشه . توجه داشته باشید این روش ارزان و سالم، پسیل را از بین نخواهد برد ولی با ایجاد مقاومت در گیاه خسارت آن را بسیار محدود خواهد کرد.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

هزینه نگارش برنامه: رایگان!

هزینه نگارش: رایگان!