برنامه غذایی سیب گلابی به

برنامه غذایی سیب و گلابی و به ( برنامه کوددهی )

در این مقاله، به بررسی برنامه غذایی سیب و گلابی پرداخته ایم. باغداران زیاد سوال می‌پرسند که برنامه غذایی چیست ؟ بهترین برنامه غذایی برای باغ سیب و گلابی چیست ؟ استفاده از برنامه کودی سیب و گلابی با روش‌های قبلی رایج چه فرقی دارد؟ و کلی سوال در این مورد … .

برنامه ریزی در هر کاری قطعا نتیجه خوبی خواهد داشت. زمانی که شما برای کارهای روزمره خود برنامه مشخصی داشته باشید، همه کارها به بهترین شکل ممکن پیش می رود، دقت کار شما بالا می رود، سردرگمی ندارید، از کارهای آینده اطلاع دارید و بدون شک نتیجه کار شما چند برابر بهتر خواهد بود.

نگارش برنامه غذایی کاری تخصصی است و لازم است که افراد متخصص و با تجربه این مسیر را مشخص کنند. در این مسیر ما در تیم تخصصی تغذیه گیاهی دایان با افتخار همراه شما باغداران بزرگوار هستیم تا در کنار هم بتوانیم تغییرات بزرگی در حوزه تغذیه باغات سیب و گلابی ایجاد کرده و به عملکردهای پایدار و مطمئن دست پیدا کنیم.

برنامه غذایی باغات و مزارع ( برنامه کودی ) چیست ؟

برنامه غذایی ( برنامه کودی ) لیستی از کارهایی است که برای تغذیه باغ و یا زراعت باید انجام شود. این برنامه غذایی را هر کشاورزی دارد. ولی یک کشاورز صرفا کودهایی که بسیار رایج هستند و از قدیم هم استفاده می‌شدند را استفاده می‍کند و یک کشاورز برنامه بسیار منظم‌تر و علمی‌تری دارد.

به عنوان مثال همین برنامه غذایی را می‌توانید برای انسان‌ها در نظر بگیرید. به طوری که همه ما صبحانه و ناهار و شام در نظر داریم. ولی اکثر مردم به مواد مورد نیاز بدن خود و میزان کالری که دریافت می‌کنند و اینکه داخل این غذاها دقیقا چه موادی وجود دارد توجه نمی‌کنند و اطلاعی ندارند. در صورتی که برخی مردم با استفاده از یک برنامه غذایی دقیق تمام نیازهای بدن خود را رفع می‌کنند تا از هر نظر سالم و سرحال باشند.

حال شرکت دایان همین برنامه غذایی را برای باغ و مزرعه شما بر اساس نوع گیاه، نوع و خصوصیات خاک، شرایط اقلیمی و آب و هوای منطقه، میزان و کیفیت آب آبیاری، امکانات کشاورز، سطح درآمدی و توان هزینه‌‌کرد کشاورز و سایر شرایط آماده می‌کند. در این برنامه غذایی کودهایی که شما به عنوان کشاورز نیاز است داخل مزرعه یا باغ استفاده کنید، زمان مصرف و شیوه درست آن‌ها به صورت مرحله به مرحله توضیح داده شده است.

برای دریافت رایگان برنامه غذایی باغ سیب و گلابی می‌توانید همین الان درخواست خود را ثبت کنید.

نکات کلیدی در برنامه غذایی سیب و گلابی

۱. اصلاح خاک در باغ سیب و گلابی بسیار اهمیت دارد. استفاده از کودهای زیستی دایان ( کودهای میکروبی ) میتواند باعث بهبود و اصلاح ساختمان خاک شود. کودهای میکروبی از طریق تولید اسیدهای آلی و حلالیت عناصر نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم و گوگرد باعث بهبود شرایط خاک در باغات سیب و گلابی می‌شود. همچنین استفاده از گوگرد به همراه کود میکروبی سولفوباکتر دایان نیز بسیار موثر خواهد بود.

۲. ماندگاری پس از برداشت سیب و گلابی برای هر باغدار اهمیت ویژه ای دارد. استفاده از سیلیکون دایان و کلسیم وافر دایان در مراحل کلیدی از مهمترین ترکیباتی است که باعث افزایش ماندگاری میوه پس از برداشت میشود.

۳. لکه‌ لکه شدن پوست سیب و گلابی از مهمترین عوارضی است که باعث کاهش بازارپسندی میوه و کاهش قیمت آن برای فروش میشود. چند مرحله محلول پاشی کلسیم وافر دایان میتواند باعث افزایش ضخامت پوسته و کاهش لکه های سطح میوه شود.

۴. درشت شدن و وزن گیری سیب و گلابی مهمترین هدف هر باغدار است. عوامل متعددی در افزایش درشتی میوه نقش دارد که بخشی از آن به تغذیه مربوط میشود. تمام عوامل تغذیه ای در برنامه غذایی سیب و گلابی دایان در نظر گرفته میشود که مهمترین آن ها مصرف ریشه ای پتاس وافر دایان و پتاس باکتر دایان است. پتاسیم باعث افزایش جذب آب و مواد غذایی توسط ریشه و افزایش انتقال آن به سمت میوه است.

۵. رشد رویشی درختان سیب و گلابی یکی دیگر از اهداف در مدیریت باغ است. البته رشد رویشی بیش از حد باعث کاهش عملکرد نهایی میوه خواهد شد. لذا ایجاد تعادل بین رشد رویشی و رشد میوه از نکات کلیدی در مدیریت تغذیه است. استفاده از آمینووافر دایان در برنامه غذایی به شدت در رشد رویشی درختان سیب و گلابی موثر خواهد بود.

۶. این موارد اطلاعات عمومی است و اطلاعات تخصصی زیادی نیز وجود دارد که توسط تیم تخصصی تغذیه گیاهی در برنامه غذایی دایان در نظر گرفته می‌شود.

چه نوع کودهایی در برنامه غذایی سیب و گلابی مناسب است ؟

انواع کودها از نظر اثرگذاری به سه دسته تأمین‌کننده، مکمل و بهساز خاک تفکیک شده و توضیح داده خواهند شد. یک برنامه غذایی درست و صحیح از جنبه‌های علمی دارای هر سه بخش عنوان شده است و وزن هر قسمت با توجه به جنبه اثر‌گذاری را در ذیل بررسی می‌کنیم.

هرم اثرگذاری کودها

کودهای تأمین‌کننده

به کودهایی که مستقیما عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان که همان عناصر اصلی یا ماکرو هستند را تأمین می‌کنند، کود تأمین‌کننده می‍گوییم. اهمیت این کودها به عنوان ماده مستقیم غذایی برای گیاه بسیار بالاست.

این کودها می‌تواند از دسته‌ی کودهای حاوی باکتری ( کودهای زیستی ) که تامین عناصر نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم را بر عهده دارند و یا کودهای با منشاء قارچی مایکوریزاها که عنصر فسفر را برای گیاه با افزایش سطح دسترسی تامین می‌کنند و یا دسته کود‌های شیمیایی که تامین عناصر نیتروژن ، فسفر و پتاسیم را بر عهده دارند، باشد.

کودهای زیستی حاوی باکتری ( کود میکروبی )، کود سولفات پتاسیم پودری ، سولفات پتاسیم گرانول ، سوپرفسفات تریپل ، دی آمونیوم فسفات ، نیترات کلسیم ، اوره ، سولفات آمونیوم و اوره فسفات از مهمترین کودهای تأمین کننده در باغ سیب و گلابی هستند.

سهم اثرگذاری و ارزش کودهای تأمین‌کننده در یک برنامه غذایی درست و علمی: ۶۰ تا ۷۰ درصد

نمونه کودهای تامین کننده در کشاورزی
نمونه کودهای تامین کننده در کشاورزی

کودهای مکمل

به کودهایی میگوییم که حاوی عناصر و یا ترکیباتی هستند که به صورت مکمل ( تکمیل‌کننده کودهای تأمین‌کننده ) مورد استفاده قرار می‌گیرند. عناصر کم مصرف مانند روی ، منگنز ، آهن ، گوگرد ، منیزیم ، مس ، مولیبدات و … از جمله این عناصر هستند و یا ترکیباتی از پروفایل هایی از آمینواسید ها و یا ویتامین ها جزء دسته مکمل‌ها قرار می‌گیرند.

قابل ذکر است که تعدادی از کودهای مکمل ضروری هستند ( این بدان معنی است که عدم استفاده از این کودها مشکلاتی را برای تولید فراهم می‌کند ) و تعدادی از آن‌ها کودهای مکملی هستند که استفاده از آن‌ها شرایط بهتری را برای رشد گیاه و عملکرد آن فراهم می‌کند ولی عدم استفاده آن‌ها خللی در تولید ندارد.

از نقش های مهم کودهای مکمل می‌توان به مدیریت تنش های زنده ( آفات و بیماری ها ، علف های هرز ) و غیر زنده ( تغییرات اقلیمی ) اشاره کرد.

کود ریزمغذی ، کود روی ، کود اسید آمینه ، کود کلسیم و کود سیلیکون از مهمترین کودهای مکمل در باغ سیب و گلابی هستند.

نمونه کودهای مکمل در کشاورزی
نمونه کودهای مکمل در کشاورزی

۳. کودهای بهساز خاک

کودهایی که باعث احیاء و اصلاح ساختمان خاک می‌شوند، بهساز خاک می‌گوییم. کودهای بهساز خاک، شرایط خاک را برای رشد بهتر ریشه و جذب بهتر عناصر غذایی و همچنین افزایش فعالیت میکروارگانیسم ها فراهم می‌کنند. از انواع این کودها می‌توان به کودهای دامی ( گاوی ، گوسفندی ، مرغی ، اسب ، کمپوست ) و همچنین کودهای اسید هیومیک اشاره کرد. نکته مهم اینجاست که این کودها شرایط را برای فعالیت بهتر گیاه فراهم می‌کنند. این ترکیبات در رسته تأمین نیستند و باید به حد مجاز خودشان در یک برنامه غذایی درست استفاده شوند تا اثرات درست خود را نمایان کنند. اما استفاده بیش از اندازه و نادرست از این کودها مشکلات زیادی را برای کشاورزان ایجاد می‌کند که در مواقعی غیر قابل جبران هست. البته قابل ذکر است ترکیبات دیگری نیز از عناصر شیمایی هستند که در این قسمت نیز قرار می‌گیرند مانند گوگرد و کلسیم (گچ) که در شرایطی باعث بهبود شرایط خاک می‌شوند.

سهم اثرگذاری کودهای بهساز خاک در یک برنامه غذایی علمی: ۵ تا ۱۰ درصد

نمونه کودهای بهساز خاک - 2
نمونه کودهای بهساز خاک در کشاورزی – این کودها برای بهبود شرایط خاک استفاده می‌شود.

دقت داشته باشید که کودهای بهساز خاک و مکمل نمی‌توانند به تنهایی نیاز غذایی گیاه را به طور کامل تأمین کنند. بهترین برنامه غذایی یا برنامه کودی برنامه‌ای است که هر سه نوع این کودها را به نسبت نیاز شامل شود. درصدهای تعیین‌شده به عنوان سهم اثرگذاری، می‌تواند در شرایط خاص تا حدودی تغییرات داشته باشد.

برنامه غذایی سیب و گلابی دایان چه خصوصیاتی دارد ؟

۱.برنامه غذایی دایان اختصاصی نوشته می‌شود.

باغ شما با باغ همسایه شما فرق دارد! لذا نمیتوان برای همه باغات سیب و گلابی یک برنامه غذایی استفاده کرد. برنامه غذایی سیب و گلابی دایان به صورت اختصاصی و با توجه به اطلاعات باغ هر کشاورز نگارش می شود. به این صورت که شما به عنوان باغدار وارد سایت شرکت دایان شده و پرسشنامه ای که برای باغ سیب و گلابی آماده شده است را تکمیل میکنید. در این پرسشنامه اطلاعات باغ شما پرسیده میشود. بر اساس اطلاعات تکمیلی شما، برنامه غذایی اختصاصی برای شما توسط تیم تخصصی واحد آموزش دایان نگارش شده و خدمت شما ارسال می شود.

۲. برنامه غذایی دایان بر اساس مراحل رشدی گیاه نگارش می شود.

در برنامه غذایی سیب و گلابی دایان، کودهایی که استفاده می‌شود بر اساس نیازهای مهم سیب و گلابی در هر مرحله رشدی است. به طور مثال اینکه سیب و گلابی همیشه رشد داشته باشد اصلا مناسب نیست. در صورتی که بسیاری از کشاورزان فقط به رشد رویشی سیب و گلابی اهمیت می‌دهند و به تغذیه با هدف رشد ریشه و تقویت جوانه ها و رشد مغز سیب و گلابی توجه کمتری دارند. برنامه غذایی سیب و گلابی دایان به گونه‌ای نگارش می شود که در مراحل اولیه برای تقویت جوانه‌ها و تشکیل میوه، در مراحل بعد برای رشد میوه سیب و گلابی و پرشدن مغز سیب و گلابی و در مراحل انتهایی برای تقویت جوانه ها برای باردهی سال بعد کودهایی به عنوان تغذیه در نظر گرفته می شود.

مراحل رشدی درختان دانه دار
  1. ۳. درصد مناسبی از انواع کودهای تأمین‌کننده، مکمل و بهساز خاک برای سیب و گلابی در نظر گرفته می‌شود.

در ارتباط با تقسیم‌بندی کودها از جنبه اثرگذاری در بالا توضیح داده شد. در برنامه غذایی سیب و گلابی دایان درصد مناسبی از انواع کودهای تأمین‌کننده، مکمل و بهساز خاک با توجه به نیاز درخت سیب و گلابی وجود دارد. چراکه هر کدام از این کودها در جایگاه خود موثر و مناسب است ولی مصرف بیش از حد هر کدام از این کودها مشکلات و یا کمبودهایی را ایجاد خواهد کرد.

درصد مناسب از هر کود

۴. نوع کود ، زمان مصرف کود ، نحوه مصرف کود و دلیل مصرف کود تعیین می‌شود.

در برنامه غذایی سیب و گلابی دایان نوع کود مناسب مشخص می شود، زمان مصرف آن بر اساس تاریخ و یا نام مرحله رشدی سیب و گلابی تعیین می شود، نحوه مصرف کود در هر مرحله توضیح داده میشود و همچنین دلیل مصرف کود یا شیوه اثر آن نیز به اختصار بیان میشود.

نمونه بخشی از برنامه غذایی سیب و گلابی
نمونه بخشی از جدول برنامه غذایی سیب و گلابی

۵. کنترل هزینه ها

یکی از اهداف اصلی دایان کنترل و کاهش هزینه هاست. با توجه به گرانی کودها، برای مصرف آن باید برنامه ریزی دقیق داشت. اگر کودها در زمان مناسب و بر اساس نیاز گیاه مصرف شود، قطعا مقدار مصرف آن کاهش یافته و در نتیجه هزینه ها نیز کاهش خواهد یافت. اگر برنامه غذایی دایان دریافت میکنید، خیالتان از هزینه ها راحت باشد.

بسته به نیاز باغ شما حدود هزینه ها برای باغ سیب و گلابی غیر بارده از ۱ تا ۳ میلیون تومان و برای باغ بارده از ۳ تا ۵ میلیون تومان در هکتار خواهد بود !!! این مقدار برای تغذیه کل سال است و شامل تمام مصرف ریشه ای ها و محلول پاشی ها خواهد شد. علاوه بر این فقط شما باید کودهای جامد توصیه شده در برنامه غذایی را از فروشگاه های منطقه خود خریداری نمائید.

۶. پشتیبانی توسط کارشناسان دایان

پس از دریافت برنامه غذایی در هر زمان از مراحل اجرای تغذیه در باغ اگر سوالی داشتید کارشناسان دایان در خدمت شما هستند. به صورت تلفنی و یا از طریق فضای مجازی ( اپلیکیشن، تلگرام، واتساپ، اینستاگرام و … ) میتوانید ارتباط بگیرید تا بهترین نتیجه با توجه به شرایط موجود حاصل شود.

فعلا نگارش برنامه غذایی توسط تیم دایان به رایگان انجام می‌شود.

 
پیام دایان

اگر قرار باشد یک اتومبیل حرکت کند، باید استارت درست باشد تا موتور را تحریک کند. باید بنزین داشته باشد تا موتور را روشن کند. باید رادیاتور آب داشته باشد تا با حرکت فن‌ها موتور را خنک کند. لاستیک‌ها باد داشته باشند تا با سرعت مناسب حرکت کنند. حتی برف‌پاک‌کن درست باشد تا در زمان باران جلو دید راننده گرفته نشود. هر کدام از این موارد و بسیاری از موارد دیگر اگر درست کار نکند، حرکت اتومبیل مختل خواهد شد. بنابراین باید عوامل بسیاری کنار هم به درستی قرار بگیرند تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.

در کشاورزی نیز همین است. باید عوامل مختلفی مدیریت آبیاری، مدیریت آفات و بیماری‌ها، مدیریت صحیح تغذیه و … به درستی در کنار هم رعایت شوند تا عملکرد مطلوب و قابل تحسینی حاصل شود. در طول این مسیر کارشناسان دلسوز دایان در واحد علمی و آموزشی همراه و خدمت‌گزار شما هستند.

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است.استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع  و درج لینک مانعی ندارد.

  1. سوالات متداول کشاورزان در ارتباط با برنامه غذایی سیب و گلابی
  • چطور برنامه غذایی سیب و گلابی دریافت کنم؟

وارد سایت شرکت دایان شوید و دکمه ” دریافت برنامه غذایی ” را انتخاب کنید. باغ درختان دانه دار را انتخاب کنید و پرسشنامه‌ای که برای شما باز می‌شود را تکمیل کنید. دقت داشته باشید که برنامه غذایی شما بر اساس همین پرسشنامه نوشته می‌شود.

تکمیل پرسشنامه باغ سیب و گلابی

  • بعد از تکمیل پرسشنامه سیب و گلابی چه خواهد شد؟

این پرسشنامه به دست کارشناسان دایان می‌رسد و با شما تماس خواهیم گرفت. سپس پرونده‌ای با نام شما در لیست کشاورزان دایان ثبت خواهد شد. سپس پرسشنامه شما در واحد آموزش دایان توسط تیم علمی بررسی می‌شود. تمام جوانب از نیاز غذایی گیاه گرفته تا مدیریت هزینه‌ها در نظر گرفته شده و بهترین برنامه غذایی بر اساس شرایط موجود نگارش می‌شود. برای کشاورزی شما ارزش قائلیم و نگارش هر برنامه غذایی حتی ممکن است تا چند ساعت زمان ببرد.

  • برنامه غذایی چگونه به دست باغدار میرسد؟

برنامه غذایی نگارش شده توسط واحد پشتیبانی از طریق تلگرام و یا واتساپ برای شما ارسال خواهد شد.

  • چند روز طول میکشد تا برنامه غذایی آماده شود؟

از مرحله تکمیل پرسشنامه توسط شما تا آماده شدن برنامه غذایی حدود ۱ تا ۴ روز طول میکشد. این مدت زمان در فصل های شلوغ سال ممکن است بیشتر شود.

  • من خودم کود دارم آیا برنامه غذایی نوشته میشود؟

بله حتما. داخل پرسشنامه بخشی وجود دارد که میتوانید کودهای موجود در انبار خود را یادداشت نمائید. این کودها از نظر کیفیت بررسی میشود. اگر شماره ثبت کودی سازمان آب و خاک داشته باشد و مشکلی نداشته باشد حتما زمان مصرف و مقدار مصرف آن در برنامه غذایی ذکر خواهد شد.

  • آیا آزمایش آب و خاک لازم است؟

اگر آزمایش آب و خاک دارید در انتهای پرسشنامه در قسمت مربوط قرار دهید و یا از طریق تلگرام و واتساپ به دست کارشناسان دایان برسانید. در صورتی که آزمایش آب و خاک ندارید برنامه غذایی شما بر اساس اطلاعات عمومی در منطقه خودتان نگارش خواهد شد.

  • آیا برنامه غذایی عملکرد را تضمین می کند؟

برنامه غذایی عملکرد را تضمین نمی‌کند بلکه تامین نیاز گیاه را با توجه به پتانسیل آن سال با کمترین هزینه تضمین می‌کند. عملکرد در کشاورزی بسته به شرایط مختلفی از جمله آب و هوا، مدیریت کاشت، مدیریت تغذیه و مدیریت آفات و بیماری‌ها تعیین می‌شود. یعنی اگر این شرایط مساعد باشد و مدیریت شود، برنامه غذایی باعث افزایش عملکرد به همان نسبت می‌شود.

مثال: یک برنامه تغذیه ای که برای صبحانه و ناهار و شام و میان‌وعده یک نفر نوشته می‌شود را نمیتوان تضمین کرد که باعث چاق شدن یک انسان لاغر می‌شود. بلکه زمانی باعث چاق شدن خواهد شد که اولا درست اجرا شود و دوما فرد دچار بیماری خاصی نباشد.

در کشاورزی نیز با واقعیت‌ها رو به رو هستیم. ولی مطمئنا می‌توان تضمین کرد که شرایط نسبت به زمانی که بدون برنامه‌ریزی پیش روید بسیار بهتر خواهد شد.

  • آیا برنامه غذایی باید از اول فصل رشد استفاده شود و یا از اواسط مراحل رشد هم میتوان شروع کرد؟

خیر. ضرورتی ندارد که برنامه غذایی از اول فصل رشد شروع شود. برنامه غذایی از هر مرحله ای از رشد گیاه شما میتواند شروع شود و برنامه غذایی برای تأمین نیاز غذایی گیاه از آن مرحله به بعد نگارش می‌شود.

این آموزش را دوست داشتید؟
7
0
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=9909
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=9909
				
			
برنامه کوددهی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی