راهکار کلیدی برای افزایش عملکرد گندم

برنامه‌های کودی اختصاصی اگرویار براساس چهار اصل تغذیه گیاهی یعنی منبع مناسب کود، زمان مناسب مصرف، مقدار صحیح و شیوه صحیح مصرف کودها تنظیم می‌شوند. 

بنتونیت

آلومینیوم در کشاورزی و معرفی ترکیبات حاوی آلومینیوم

آلومینیوم (Al)

سومین عنصر فراوان و فراوان‌ترین فلز در پوسته کره زمین است. این عنصر جزء فلزات سنگین (Heavy metals) برای گیاهان به شمار میروند. فلز سنگین اصطلاحی در شیمی است که به فلزها یا شبه‌فلزهای دارای اثرات مخرب زیست محیطی اشاره دارد (فارغ از مقدار چگالی). به این معنی که این عناصر در مقدارهای بسیار کم نیز برای گیاه ایجاد مسمومیت میکند. آلومینیوم به عنوان مهمترین عامل محدودکننده رشد، به خصوص رشد ریشه در گیاهان شناخته شده است.

آلومینیوم به سرعت (کمتر از یک ساعت) رشد ریشه های اصلی و ریشه های موئین را متوقف میکند. به طور مثال Jones و Kochian در سال ۱۹۹۵ بیان کردند که غلظت ۲۰ میکرومولار آلومینیوم (بسیار ناچیز) باعث توقف رشد ریشه در زمان بسیار کوتاهی شد (حدود ۱۰ دقیقه!). این توقف رشد ریشه از طریق تاثیر منفی روی فعالیت کلسیم باعث مهار فعالیت نوک ریشه شد. به طوری که سمیت آلومینیوم باعث بسته شدن کانال های کلسیمی میشود و تاثیر بسیار منفی روی فعالیت کلسیم و توسعه ریشه دارد.

از طرفی آلومینیوم تاثیر بسیار منفی بر فعالیت باکتری ها و میکروارگانیسم های خاک دارد. به طوری که در پزشکی از این عنصر به عنوان یک ماده ضدباکتریایی استفاده میشود. پس با مصرف ترکیبات حاوی آلومینیوم، کشاورزی خود را نابود نکنید.

آلومینیوم خالص به دلیل واکنش‌پذیری بسیار بالای آن بسیار به ندرت به‌طور طبیعی یافت می‌شود ولی به صورت ناخالص در سنگ‌های معدنی مختلفی وجود دارد.

از جمله ترکیبات حاوی آلومینیوم که در کشاورزی نیز مصرف میشود میتوان بنتونیت و کائولین را نام برد.

بنتونیت

نوعی رس ریزدانه است که بر اثر هوازدگی و دگرسانی خاکسترهای آتشفشانی و اغلب در حضور آب تشکیل می‌شوند و سنگ منشأ آنها اکثراً بازیک است. تجزیه خاکستر آتش فشانی عمدتاً در محیط شور و باتلاقی انجام می‌شود و هر چه از آتش‌فشان دور شویم، ضخامت بنتونیت کاهش می‌یابد. بنتونیت دارای ساختمان آلومینوسیلیکاتی است و در دسته سیلیکات‌های سه لایه قرار می‌گیرد. بنتونیت دارای دو لایه چهار وجهی و یک لایه هشت وجهی می‌باشد که عنصر مرکزی در واحد هشت وجهی آلومینیوم (Al) است.

بنتونیت

Al۲H۲Na۲O۱۳Si۴

کائولینیت یا کائولین

این ترکیب نیز معدنی و رسی میباشد با فرمول شیمیایی Al۲Si۲O۵(OH)۴ که در گروه کانی‌های صنعتی قرار دارد. همانطور که در ترکیب مشخص است حاوی آلومینیوم میباشد. میزان ۳۹ درصد اکسید آلومینیوم در این ترکیب وجود دارد که به هیچ عنوان برای زمین های کشاورزی توصیه نمیشود و در صورت مصرف، خسارات جبران ناپذیری به جای خواهد گذاشت.

کائولین

با برنامه غذایی دقیق و با استفاده از محصولات زیستی و شیمیایی سوسپانسیون شده که بیشترین درصد خلوص در بین تمام کودهای شیمیایی را دارند، هیچ نیازی به استفاده از ترکیبات گمراه کننده و تخریبگر نخواهید داشت.

 

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است.استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع  و درج لینک مانعی ندارد.

 

این آموزش را دوست داشتید؟
2
1
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=2143
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=2143
				
			
برنامه کوددهی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی