راهکار کلیدی برای افزایش عملکرد گندم

برنامه‌های کودی اختصاصی اگرویار براساس چهار اصل تغذیه گیاهی یعنی منبع مناسب کود، زمان مناسب مصرف، مقدار صحیح و شیوه صحیح مصرف کودها تنظیم می‌شوند. 

روش صحیح کاشت نهال سیب و گلابی چیست؟

امروزه در دنیا معمولا اصلاح گرها در تلاشند که tap root یا ریشه عمقی را از گیاهان بگیرند و از این اتفاق ممانعت کنند و گیاه تمرکزش را بر توسعه ریشه بر روی سطح خاک بگذارد. برای اینکه این ریشه ها به صورت انتخابی سطح بالایی از جذب را در اختیار دارند درنتیجه درختان را به صورت تپه ای کشت می کنند. به جای اینکه در عمق های زیاد درخت را بکارند. پشته هایی روی سطح زمین درست می کنند و درختان را روی پشته کشت می کنند. چند نکته بسیار مهم در زمان کاشت نهال سیب و گلابی باید رعایت شود.

  • طوقه درخت بیرون از خاک باشد (طوقه پایین تر از محل پیوند قرار گرفته و زمانی که بیرون از خاک قرار بگیرد قطعا پیوندک هم خارج خواهد شد).
  • الزامی برای حفر زیاد جهت کاشت درخت وجود ندارد.
  • به محض کاشت درخت باید با آبیاری و فشار ریشه ای ایجاد شده، ارتباط خاک و درخت برقرار شود.
  • درخت باید در تاریخ درست کشت شود. اگر آذرماه نهال کاشته شود هر دو فاز استارت ریشه را در درخت خواهیم داشت. این باعث می شود شرایط رشدی و استقراری درخت مناسب باشد نسبت به درختانی که در اواخر فصل در اسفندماه کاشته می شوند.
  • در زمان کاشت از کودها و فضولات دامی به صورت لایه ای در داخل خاک درون گودال های کاشت نهال استفاده نشود. برای کمک به خاک و شرایط نگهداری رطوبت، به ویژه در مناطق با خاک های شنی باید کود دامی که فرآیند کمپوستینگ در آن کامل شده باشد در مقادیر کمی با خاک مخلوط شده و به خاک برگردانده شود. مصرف کاه و کلش و کودهای آلی و فضولات دامی به صورت لایه در سال دوم سوم خسارت های سنگینی به درخت وارد می کند.

در صورت رعایت این نکات، درخت شرایط خوبی خواهد داشت.

نگارش و تالیف: تیم تحقیق و توسعه دایان (شرکت دانش بنیان خوشه پروران زیست فناور). نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

این آموزش را دوست داشتید؟
5
0
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=24344
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=24344
				
			
برنامه کوددهی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی