تغذیه ذرت از سبز شدن تا ظهور تاسل

تغذیه ذرت از سبز شدن تا ظهور تاسل

در گیاهانی مانند ذرت که در کشور ما اهمیت زیادی دارند، اگر به تغذیه و کوددهی صحیح توجه نشود نباید انتظار بهبود عملکرد از یک سال تا سال دیگر را داشته باشیم.

شاید تصور برخی افرادی که تخصصی تر به تغذیه ذرت نگاه می کنند، این باشد که چون ذرت گیاهی چهارکربنه  است و نیاز کودی آن بالاست پس مصرف کودها برای آن باید بیش تر از سایر گیاهان باشد. بله، درست است که به دلیل چهارکربنه بودن ذرت نیاز غذایی آن بالاتر است، اما بسته به شرایط مزرعه و اقلیم هر منطقه کودها باید درست و اصولی و در زمان لازم مصرف شوند و قطعا کوددهی بدون برنامه و زیادتر از نیاز ذرت باعث خسارات جبران ناپذیری خواهد شد.

باید بدانید که در تمام مزارع از جمله ذرت با توجه به تغییرات اقلیمی که هر ساله در همه مناطق شاهد آن هستید باید برای هر کشت جدید، برنامه تغذیه ذرت مجددا بررسی شود، زیرا ممکن است شرایط خاک از سال قبل تغییر کند یا آب شور شود و یا موارد دیگری در منطقه رخ دهد که نتوانید از کودهایی که سابق بر این مصرف می کرده اید، استفاده کنید.

با توجه به نکاتی که گفته شد، تیم دایان در این مطلب آموزشی چند نکته مهم در ارتباط با تغذیه ذرت از سبز شدن تا ظهور تاسل را ارائه می دهد.

چرا تغذیه ذرت پس از کاشت مهم است؟

اگر از سبز شدن تا ظاهر شدن تاسل ها (گل های نر ذرت)، کوددهی درستی در مزرعه ذرت نداشته باشید، قطعا رشد و نمو از همان مراحل ابتدایی سبز شدن بخصوص تا ظهور تاسل ها با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد. پس باید از همان ابتدا به تغذیه ذرت توجه کافی داشته باشید.

اهمیت تغذیه ذرت از سبز شدن تا ظهور تاسل (گل نر)

تاسل ذرت
تاسل ذرت

پس از سبز شدن و رشد گیاهچه ها اگر به کوددهی ذرت کم توجهی شود، بوته ها شرایط لازم برای استقرار مناسب را نداشته و با کم ترین تنشی آسیب جدی می بینند. 

از آنجاییکه ذرت به صورت مستقیم در زمین کشت می شود، باید بوته ها سبزینگی کافی را داشته باشند تا گیاهان با شرایط مزرعه سازگار شوند. علاوه بر تغذیه درست پس از سبز شدن ذرت، باید به آبیاری و سایر موارد مدیریتی مزرعه توجه داشته باشید که باعث بهبود عملکرد شوید. در بحث تغذیه ذرت از سبز شدن تا ظهور تاسل، میزان مصرف کودها بسیار مهم است از این نظر که بوته ذرت هنوز جوان و ضعیف است و ریشه نیز گسترش کمی داشته و باید از مصرف بیش از حد کودها خودداری کنید. بهترین نتیجه از تغذیه ذرت زمانی بدست می آید که فقط از برنامه غذایی اختصاصی مزرعه ذرت استفاده کنید تا هم گسترش ریشه بهبود یابد و هم رشد برگ ها و سبزینگی گیاه زیاد شود. البته توجه داشته باشید که تغذیه ذرت باید اصولی باشد تا تاسل ها بموقع ظاهر شوند. 

کود دهی ذرت از سبز شدن تا ظهور تاسل

در اوایل رشد بوته ذرت برای توسعه ریشه باید از کودهای دارای عنصر روی استفاده کنید و در ادامه برای افزایش سطح برگ و سبزینگی گیاهان ذرت، کودهای اوره و آمینواسیدها علاوه بر کودهای حاوی عنصر روی بسیار مفید خواهد بود. البته توجه داشته باشید که از مصرف زیادتر از نیاز کودهای نیتروژنی خودداری کنید تا رشد زایشی به تاخیر نیفتد. به دلیل حساس بودن بوته ذرت و کم بودن رشد ریشه ها ممکن است در بسیاری مواقع شاهد آسیب به ریشه ها هم باشید که علائم آن قطعا در برگ ها نیز دیده می شود. برای حل این مسئله مصرف کودهای سیلیکون برای مقاومت ریشه به انواع تنش ها بسیار توصیه می شود.

دریافت برنامه تغذیه ذرت

امیدواریم مطلب آموزشی تغذیه ذرت از سبز شدن تا ظهور تاسل برای شما کشاورزان عزیز مفید بوده باشد. تیم دایان از طریق این صفحه پذیرای سوال، نظر و یا تجربیات شما است. از همراهی شما سپاسگزاریم.

تیم علمی و تحقیقاتی دایان

سوالات پرتکرار کشاورزان در مورد تغذیه ذرت

 • برای تغذیه ذرت علوفه ای چه کودی مصرف کنم؟

برای تغذیه ذرت چه علوفه ای و چه دانه ای تنها یک کود کافی نیست و باید از یک برنامه کوددهی درست و اصولی استفاده کنید که شامل مجموعه ای از کودهاست. برای دریافت برنامه غذایی اختصاصی ذرت به سایت اگرودایان مراجعه کنید.

 • خواص کود روی برای ذرت چیست؟

قبل از کاشت ذرت، بذرمال روی (Zn) برای بهبود جوانه زنی و استقرار توصیه می شود و پس از کاشت توسعه ریشه و افزایش سبزینگی بوته ذرت از جمله مزایای مصرف کودهای دارای عنصر روی است.

 • برنامه کود دهی ذرت را از کجا تهیه کنم؟

تیم تخصصی تغذیه دایان برای مزرعه شما برنامه اختصاصی نگارش می کند که با مراجعه به سایت اگرودایان و ورود به بخش برنامه غذایی می توانید برنامه مزرعه ذرت را انتخاب کرده و پرسشنامه را تکمیل کنید تا در اسرع وقت برنامه غذایی برای شما ارسال شود.

 • افزایش تناژ ذرت علوفه ای چگونه ممکن است؟

اگر بخواهید ذرت علوفه ای شما افزایش تناژ داشته باشد باید مدیریت صحیح مزرعه را داشته باشید اما با توجه به تغییرات اقلیمی که هر ساله در همه مناطق رخ می دهد نمیتوان با اطمینان گفت که افزایش تناژ چقدر است. با برنامه غذایی درست و اصولی و مصرف کافی و بموقع کودها می توانید باعث بهبود عملکردتان شوید.

 • دلیل رشد نکردن ذرت چیست؟

دلایل مختلفی برای رشد نکردن ذرت وجود دارد که از جمله آن ها کود دهی نامناسب یا عدم کود دهی، آبیاری کم تر یا بیش تر از حد، پوسیدگی ریشه و … است.

 •   کود مرغی مایع برای ذرت چه کاربردی دارد؟

به دلیل نیتروژن بالا برای رشد رویشی موثر است اما مقدار استفاده آن مهم است. باید در میزان مصرف و فرآوری کود مرغی مایع دقت کنید تا شاهد پوسیدگی ریشه نباشید.

 • کود اوره برای ذرت را کی مصرف کنم؟

کود اوره بسته به مرحله رشدی و شرایط مزرعه شما در برنامه غذایی و در مراحل مختلف قرار می گیرد.

 • کود محلول پاشی ذرت چه زمانی مصرف می شود؟

در کشت ذرت، امکان محلول پاشی با توجه به رشد قدی ذرت (ارتفاع زیاد بوته) برای اکثر کشاورزان وجود ندارد ولی در مراحل اولیه رشد که هنوز بوته ها کوتاه اند، محلول پاشی کودهای ریزمغذی و عنصر روی برای افزایش فتوسنتز و سبزینگی ذرت توصیه می شود.

 • کود سرک ذرت چه زمانی مناسب است؟

استفاده از اوره به صورت سرک از مرحله ۶ برگی تا ظهور تاسل در چند مرحله توصیه می شود. برای تعیین مقدار آن باید از برنامه غذایی اختصاصی مزرعه خودتان استفاده کنید.

 • کود مایع ذرت چیست؟

کودهایی که برای ذرت مصرف می شوند هم به صورت جامد و هم مایع اند، که بسته به شرایط و برنامه غذایی اختصاصی مزرعه ذرت می توان از هر کدام که نیاز است، مصرف کرد.

 • کود حیوانی برای ذرت تا چه حد می تواند به رشد ذرت کمک کند؟

توصیه تیم دایان به کشاورزان عزیز این است که تا حد امکان مصرف کودهای حیوانی را محدود کنند اما در صورت تمایل به مصرف این کودها، باید کود حیوانی کاملا پوسیده باشد تا شاهد پوسیدگی های ریشه و سایر مشکلات نباشید.

 • بهترین کود برای رشد سریع ذرت چیست؟

برای رشد سریع ذرت تنها یک کود مفید نیست و باید مجموعه ای از کودها در قالب یک برنامه کوددهی درست و اصولی استفاده شوند، ضمن اینکه برای رشد مطلوب ذرت علاوه بر کوددهی باید به آبیاری و سایر مسائل مدیریتی مزرعه نیز توجه داشته باشید.

 • آیا زودرس کردن ذرت امکان دارد؟

بله افزایش حجم مصرف کودهای پتاسه در نیمه دوم فصل رشد و کاهش میزان مصرف کودهای نیتروژنه باعث القاء زودرسی ذرت می‌شود.

 • دور آبیاری ذرت چند روز است؟

از آنجاییکه ذرت نیاز آبی بالایی دارد معمولا دور آبیاری در مناطق بسیار گرم ۳ تا ۴ روز است ولی در مناطقی که دما پایین تر است معمولا ۸ تا ۱۰ روز در نظر گرفته می شود.

منابع

+ Growth and production of maize: mechanized cultivation. (2011). Soils, Plant Growth and Crop Production - Vol. I.
+ https://nwdistrict.ifas.ufl.edu/phag/2020/02/21/corn-planting-date-and-starter-fertilizer-recommendations/
این آموزش را دوست داشتید؟
6
2
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=20337
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=20337
				
			
برنامه کوددهی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی