برنامه غذایی کلزا

کلزا گیاهی بسیار مهم در میان دانه های روغنی است و به دلیل خواص روغن کلزا، در سال های اخیر کشت آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. کشاورزان بزرگوار می دانند که برای رسیدن به عملکرد بالا نیازمند تغذیه مزرعه کلزا خود هستند و اگر به برنامه غذایی کلزا توجهی نکنند، مزرعه کلزا به مرحله بذردهی نرسیده یا اگر برسد تعداد بذر تولیدی کم بوده و عملکرد مطلوب بدست نخواهد آمد.

درخواست برنامه غذایی کلزا

برنامه غذایی مزرعه

در این بخش قصد داریم کشاورزان عزیز را با برنامه غذایی مزرعه آشنا کنیم، اما قبل از هر چیز به نظر می رسد مقایسه بحث تغذیه انسان و گیاهان به درک بهتر این مسئله کمک خواهد کرد.

می توانیم برای توضیح این مسئله از مثال ساده تغذیه برای انسان ها استفاده کنیم. هر انسانی برای رشد و حفظ سلامتی باید غذا مصرف کند. اینکه تغذیه چطور و در چه زمانی باشد باید بر اساس سن انسان و وضعیت جسمانی برنامه غذایی صحیحی وجود داشته باشد و شما نمی توانید رژیم غذایی که برای کودکان استفاده می کنید را به افراد سالخورده نیز توصیه کنید. در گیاهان نیز همین وضعیت است و برای رسیدن به هدف نهایی که عملکرد بالا است، برنامه غذایی اصولی و در زمان مناسب می تواند به کشاورز عزیز کمک کند. منظور از زمان صحیح تغذیه گیاه این است که با توجه به اقلیم منطقه شما و مرحله رشدی گیاه چه کودی بدهید تا به مزرعه آسیب نرسد و شما نیز به نتیجه مدنظر و مطلوب خود برسید.

زمانیکه شما برای کشت مزرعه خود برنامه ریزی داشته باشید، تصمیم گیری برای اینکه چه گیاهی را میخواهید در مزرعه خود کشت کنید و چه برنامه ای برای آن دارید، آسان تر خواهد بود. وقتی کشت نوع گیاه مزرعه شما قطعی شد، حال به سراغ برنامه غذایی آن بروید و این نکته را به یاد داشته باشید که برنامه غذایی درست و اصولی باید قبل از تصمیم به کاشت نگارش شود تا کشاورز عزیز در طول فصل رشد با مشکلات مختلف مربوط به تغذیه غیراصولی مواجه نشود. همه ما میدانیم که کشاورزان باتجربه و با دانش کشورمان همواره به دنبال برنامه ریزی منظم تر، دقیق تر و علمی تر هستند که این حسن توجه به برنامه غذایی اصولی می تواند به تولید و عملکرد مطلوب کمک شایانی کند.

برای دریافت برنامه غذایی مزرعه کلزا می‌توانید همین الان درخواست خود را ثبت کنید.

محدودیت های مزرعه و ضرورت داشتن برنامه غذایی کلزا

الف- تغییرات آب و هوایی منطقه در هر سال

هر چند هر ناحیه اقلیم خاص خود را دارد اما متاسفانه هر ساله شاهد تغییرات زیادی در شرایط آب و هوایی هر منطقه طی سال زراعی هستیم. اطلاع رسانی دیر به کشاورزان در زمان بروز عوامل خسارتزا مانند یخ زدگی و عدم برنامه ریزی صحیح برای کاشت و تغذیه کلزا باعث شده تا کشاورزان عزیز کلزاکار هر ساله خسارت زیادی را متحمل شوند. حال اگر برای مواجه با این مسائل قبل از کاشت کلزا، برنامه ریزی دقیق تغذیه ای انجام گیرد، قطعا نتیجه مطلوبی برای کشاورز عزیز خواهد داشت. برنامه غذایی اصولی کلزا (بر اساس نیاز مزرعه) قبل از کاشت، در زمان رشد و تا برداشت باعث رسیدن به عملکرد مطلوب شده و در صورت پیش بینی شرایط آب و هوایی نامناسب خسارت کمتری نسبت به شرایط عدم برنامه ریزی خواهد داشت.

ب- قیمت بالا کود در سال های اخیر

همانطور که در جریان هستید در سال های گذشته قیمت کودهای شیمیایی افزایش زیادی داشته و کشاورزان عزیز با مشکل خرید کودهای شیمیایی مواجه شده اند. نکته مهم در اینجا این است که اگر کشاورز محترم قبل از اقدام به کشت، آزمایش خاک و برنامه غذایی صحیحی و بر اساس نیاز خاک و گیاه کلزا داشته باشد، در بسیاری موارد نیاز به صرف هزینه زیاد برای کودهای شیمیایی نیست. برنامه غذایی کلزا به شما کشاورز محترم کمک می کند تا در زمان درست و به میزان کافی از کودهای شیمیایی یا زیستی استفاده کنید و شاید نیازی به خرید هرساله کود با قیمت بالا نباشد.

پ- عدم اطلاع کشاورزان از نقش کودها و طریقه صحیح مصرف آن ها

مسئله اساسی در بحث برنامه غذایی کلزا شناخت کودها و اثربخشی مثبت آن ها در مزرعه است. یک کشاورز موفق کلزاکار باید از نقش کودها و طریقه مصرف آن ها اطلاع کافی داشته باشد در غیراینصورت عملکرد بالایی از کشت کلزا بدست نمی آورد. برای رسیدن به عملکرد بالا و بهبود درصد روغن در کلزا توصیه می شود تا برنامه غذایی اصولی در زمان صحیح همراه با شناخت کودهای کشاورزی استفاده شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود. به همین دلیل در این بخش اشاره ای به کودهای کشاورزی و اثرگذاری آن ها داریم:

کودهای مورد نیاز در کشاورزی از جهت اثرگذاری به سه دسته کودی تأمین‌کننده، مکمل و بهساز خاک تقسیم می شوند.

  1. کودهای تامین کننده

این دسته از کودها شامل کودهای زیستی حاوی باکتری ( کود میکروبی ) یا با منشاء قارچی مانند مایکوریزاها ، کود سولفات پتاسیم پودری ، سولفات پتاسیم گرانول ، سوپرفسفات تریپل ، دی آمونیوم فسفات ، نیترات کلسیم ، اوره ، سولفات آمونیوم و اوره فسفات از مهمترین کودهای تأمین کننده در مزارع کلزا هستند.

  1. کودهای مکمل

کودهای مکمل دارای عناصر و یا ترکیباتی هستند که تکمیل‌کننده کودهای تأمین‌کننده خواهند بود. از جمله عناصر کم مصرف و ترکیباتی از قبیل آمینواسیدها و یا ویتامین ها  در دسته مکمل‌ها قرار می‌گیرند.

  1. کودهای بهساز خاک

این کودها شرایط را جهت جذب بهتر عناصر غذایی، رشد مطلوبتر ریشه و افزایش فعالیت میکروارگانیسم ها فراهم می‌کنند. این بهسازها شامل کودهای دامی ( گاوی ، گوسفندی ، مرغی ، اسب ، کمپوست ) و همچنین کودهای اسید هیومیک هستند. کودهای بهساز و مکمل به تنهایی قادر به تامین نیاز غذایی گیاه نیستند.

خصوصیات مهم برنامه غذایی دایان برای کلزا

برنامه غذایی مزرعه کلزا توسط تیم تخصصی تغذیه دایان بر اساس شرایط خاک و اقلیم منطقه، نوع گیاه، میزان و کیفیت آب آبیاری، توان کشاورز در هزینه ها و سایر شرایط آماده خواهد شد.

۱.هزینه برنامه غذایی کلزا کاملا کنترل شده است.

یکی از اهداف اصلی برنامه غذایی تیم دایان، کنترل و کاهش هزینه های کود است. کشاورزان محترم دایان اگر برنامه غذایی دایان برای شما ارسال شده، نگران هزینه ها نباشید و اگر کودها را در زمان صحیح مصرف کنید، مقدار مصرف آن کاهش یافته و در نتیجه هزینه ها نیز کم خواهند شد.

۲. نوع، زمان ، مقدار، نحوه و دلیل مصرف کود در برنامه غذایی دایان تعیین شده است.

در برنامه غذایی کلزا دایان نوع کود و زمان مصرف آن بر اساس تاریخ مشخص شده و نحوه مصرف کودها در هر مرحله نیز توضیح داده میشود.

۳.  برنامه غذایی دایان بر اساس نوع کشت و گیاه و مراحل رشدی اختصاصی خواهد بود.

با توجه به اطلاعات مزرعه و نیازهای مهم کلزا در هر مرحله رشدی، برنامه غذایی تخصصی نگارش می شود. کشاورز بزرگوار جهت دریافت برنامه غذایی به سایت شرکت دایان مراجعه کنید و پرسشنامه مزرعه کلزا را تکمیل نمایید. اطمینان داشته باشید که کودهایی که در برنامه غذایی کلزا دایان پیشنهاد شده اند بر اساس نیازهای مهم کلزا خواهد بود.

چرخه رشدی گیاه کلزا

۴.کارشناسان دایان همواره پشتیبان شما کشاورزان عزیز هستند.

کشاورزان بزرگوار اگر در خصوص برنامه غذایی کلزا سوالی داشتید، کارشناسان دایان همواره در خدمت شما هستند. به صورت تلفنی و یا از طریق فضای مجازی ( اپلیکیشن، تلگرام، واتساپ، اینستاگرام و … ) میتوانید ارتباط بگیرید تا بهترین نتیجه با توجه به شرایط موجود حاصل شود.

سوالات متداول کشاورزان در ارتباط با برنامه غذایی کلزا

از چه راهی برنامه غذایی کلزا داشته باشم؟

وارد سایت شرکت دایان شوید و دکمه ” دریافت برنامه غذایی ” را انتخاب کنید.

پرسشنامه کلزا را انتخاب کرده و پرسشنامه‌ای که برای شما باز می‌شود را تکمیل کنید. دقت داشته باشید که برنامه غذایی شما بر اساس همین پرسشنامه نوشته می‌شود.

تکمیل پرسشنامه کلزا

  • آیا با برنامه غذایی عملکرد مزرعه کلزا ما بالاتر می رود؟

قطعا هدف ما نیز افزایش عملکرد در مزرعه شماست. اما هیچ برنامه غذایی عملکرد را تضمین نمی‌کند بلکه تامین نیاز گیاه را با توجه به پتانسیل آن سال با کمترین هزینه تضمین می‌کند. در کشاورزی عملکرد به شرایط آب و هوایی، مدیریت کاشت و تغذیه و آفات و بیماری‌ها بستگی دارد. یعنی حتی اگر شرایط مساعد نیز باشد و مدیریت شود، برنامه غذایی باعث افزایش عملکرد به همان نسبت می‌شود.

  • اگر از اواسط فصل رشد هم برنامه غذایی کلزا را دریافت کنیم باز هم میتوان شروع کرد؟

بله. برنامه غذایی از هر مرحله ای از رشد گیاه شما میتواند شروع شود و برنامه غذایی برای تأمین نیاز غذایی گیاه از آن مرحله به بعد نگارش می‌شود.

  • از کجا بدانیم که کدام ارقام کلزا مناسب منطقه ما است؟

برای این موضوع هم می توانید مطلب “ارقام کلزا در ایران” را که در سایت دایان است، مطالعه کنید و هم از اداره ترویج کشاورزی منطقه خودتان بپرسید که کدام ارقام مناسب مزرعه شما است.

  • اگر برای خرید کودهای شیمیایی با مشکل روبرو شدیم، امکان حذف چند کود از برنامه غذایی وجود دارد؟

در صورت محدودیت برای خرید کودها، اگر نمیتوانستید کودهای شیمیایی را تامین کنید، لطفا قبل از هر گونه اقدام با کارشناسان دایان مشورت کنید تا خللی در روند اجرا برنامه غذایی ایجاد نشود.

  • برنامه غذایی دایان چگونه به دست من می رسد؟

کارشناسان ما از طریق واتس اپ یا تلگرام برای شما ارسال خواهند کرد.

این آموزش را دوست داشتید؟
0
0
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=14976
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=14976
				
			
برنامه کوددهی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی