چگونه می توان پنجه زنی گندم و جو را افزایش داد؟

پنجه زنی حد کم، حد متوسط (استاندارد) و حد بالا دارد. بهتر است پنجه زنی در حد متوسط یا استاندارد باشد و برای رسیدن به آن تلاش شود. پنجه زنی گندم و جو اگر زیاد باشد، مناسب نیست زیرا پنجه های تولید شده، علوفه ای بوده و پنجه موثر نیستند. باید تعداد پنجه های موثر را افزایش داد. فاکتورهای موثر بر افزایش پنجه زنی گندم و جو، تراکم و تغذیه مناسب، ژنتیک گیاه و تاریخ کاشت هستند. در تحقیقات حال حاضر دنیا، تعداد ۳ تا ۵ پنجه برای گندم و جو مناسب است. امروزه در مزارعی که ظرفیت تولید زیادی دارند با افزایش تراکم کاشت (۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار) می توان از پنجه زنی بیش از حد جلوگیری کرد. باید توجه داشت مصرف بالای اوره پنجه زنی غیر موثر را افزایش می دهد.

در صورتیکه مطلب آموزشی “مصرف کود برای گندم و جو” را مطالعه کنید، بیش تر با شرایط تغذیه برای پنجه زنی گندم و جو آشنا می شوید.

نگارش و تالیف: تیم تحقیق و توسعه دایان (شرکت دانش بنیان خوشه پروران زیست فناور). نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

بخش نظرات

6 پاسخ

 1. سلام مادرخوزستان زندگی میکنیم وکشاورزی گندم داریم لطفاراهنمایی کنیدتامحصول بیشتری داشته باشیم دررابطه باکودهای هنگام کاشت وبعدازکاشت تابرداشت راهنمایی کنیدممنون

  1. با سلام و احترام
   برای اطلاعات در مورد تمام مراحل قبل از کشت تا برداشت گندم و جو به صفحه مطالب آموزشی گندم و جو مراجعه بفرمایید و از درخواست برنامه غذایی گندم بدهید تا برنامه غذایی رایگان برای جنابعالی ارسال شود. در صورت نیاز می توانید با شماره ۰۵۱۳۴۶۹۳۳۳۳ تماس بگیرید تا همکاران بنده جنابعالی را راهنمایی کنند.
   لینک مطالب آموزشی گندم و جو https://b2n.ir/y75154
   لینک برنامه غذایی https://www.agrodayan.com/nutrition-programs/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

هزینه نگارش برنامه: رایگان!

هزینه نگارش: رایگان!