چگونه می توان پنجه زنی گندم و جو را افزایش داد؟

پنجه زنی حد کم، حد متوسط (استاندارد) و حد بالا دارد. بهتر است پنجه زنی در حد متوسط یا استاندارد باشد و برای رسیدن به آن تلاش شود. پنجه زنی گندم و جو اگر زیاد باشد، مناسب نیست زیرا پنجه های تولید شده، علوفه ای بوده و پنجه موثر نیستند. باید تعداد پنجه های موثر را افزایش داد. فاکتورهای موثر بر افزایش پنجه زنی گندم و جو، تراکم و تغذیه مناسب، ژنتیک گیاه و تاریخ کاشت هستند. در تحقیقات حال حاضر دنیا، تعداد ۳ تا ۵ پنجه برای گندم و جو مناسب است. امروزه در مزارعی که ظرفیت تولید زیادی دارند با افزایش تراکم کاشت (۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار) می توان از پنجه زنی بیش از حد جلوگیری کرد. باید توجه داشت مصرف بالای اوره پنجه زنی غیر موثر را افزایش می دهد.

در صورتیکه مطلب آموزشی “مصرف کود برای گندم و جو” را مطالعه کنید، بیش تر با شرایط تغذیه برای پنجه زنی گندم و جو آشنا می شوید.

نگارش و تالیف: تیم تحقیق و توسعه دایان (شرکت دانش بنیان خوشه پروران زیست فناور). نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

این آموزش را دوست داشتید؟
4
1
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=22081
				
			
برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=22081
				
			
بخش نظرات

10 پاسخ

 1. سلام‌مهندس‌چراابیاری‌قطره‌ای‌۳۰۰کیلودرهکتاروچرا‌بارانی‌وغریابی‌۲۲۰تا۲۵۰مناسبه‌…ممنونم‌….

  1. با سلام و احترام
   با توجه به اینکه در سیستم آبیاری قطره ای افزایش ظرفیت تولید و پتانسیل تولید بسیار بالاتر از سیستم غرقابی و بارانی است، پس میزان مصرف بذر برای استفاده از منابع مزرعه بیش تر خواهد بود.

  1. با سلام و احترام
   دقت کنید که مقدار بذر و تراکم مناسب برای گندم و همچنین جو با توجه به شرایط اقلیمی، کیفیت بذر استفاده شده و پتانسیل تولید که سیستم آبیاری نقش زیادی در آن دارد، تعیین می شود. در گندم در کشت های آبی با سیستم آبیاری قطره ای تا ۳۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار می تواند شرایط خوبی داشته باشد. در مزارعی که سیستم آبیاری بارانی یا جوی و پشته (نواری) است مقدار ۲۲۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم بذر در هکتار مناسب خواهد بود. در کشت دیم گندم در مناطقی با کمتر از ۲۵۰ میلی متر بارندگی مقدار بذر حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار مناسب است. اما اگر کشت دیم در مناطق با بیش از ۳۰۰ میلی متر بارندگی دارد بذر مصرفی بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم خواهد بود. در صورتی که درصد جوانه زنی بذر گندم کمتر از ۹۵ درصد باشد یا شکستگی بذر وجود داشته باشد مقدار بذر مورد استفاده با توجه به پایین بودن قوه نامیه و درصد شکستگی افزایش خواهد یافت. اگر هم تاریخ کاشت شما دیرتر از زمان کشت است باز هم میزان بذر باید بیش تر باشد.

 2. سلام مادرخوزستان زندگی میکنیم وکشاورزی گندم داریم لطفاراهنمایی کنیدتامحصول بیشتری داشته باشیم دررابطه باکودهای هنگام کاشت وبعدازکاشت تابرداشت راهنمایی کنیدممنون

  1. با سلام و احترام
   برای اطلاعات در مورد تمام مراحل قبل از کشت تا برداشت گندم و جو به صفحه مطالب آموزشی گندم و جو مراجعه بفرمایید و از درخواست برنامه غذایی گندم بدهید تا برنامه غذایی رایگان برای جنابعالی ارسال شود. در صورت نیاز می توانید با شماره ۰۵۱۳۴۶۹۳۳۳۳ تماس بگیرید تا همکاران بنده جنابعالی را راهنمایی کنند.
   لینک مطالب آموزشی گندم و جو https://b2n.ir/y75154
   لینک برنامه غذایی https://www.agrodayan.com/nutrition-programs/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه غذایی اختصاصی

برای باغ و مزرعه‌ات برنامه کوددهی اختصاصی داشته باش!

ارسال موفق درخواست

درخواست شما با موفقیت ارسال شد. منتظر تماس کارشناسان شرکت باشید!