تراکم مناسب کاشت و مقدار بذر موردنیاز برای کاشت یک هکتار گندم و جو چقدر است؟

مقدار بذر و تراکم مناسب با توجه به شرایط اقلیمی، کیفیت بذر استفاده شده، شرایط خاک و پتانسیل تولید که سیستم آبیاری نقش زیادی در آن دارد، تعیین می شود.

در گندم در کشت های آبی با سیستم آبیاری قطره ای تا ۳۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار می تواند شرایط خوبی داشته باشد. در مزارعی که سیستم آبیاری بارانی یا جوی و پشته (نواری) است مقدار ۲۲۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم بذر در هکتار مناسب خواهد بود. در کشت دیم گندم در مناطقی با کمتر از ۲۵۰ میلی متر بارندگی مقدار بذر حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار مناسب است. اما اگر کشت دیم در مناطق با بیش از ۳۰۰ میلی متر بارندگی دارد بذر مصرفی بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم خواهد بود.

مقدار بذر جو مورد نیاز در کشت با آبیاری قطره ای ۲۵۰ تا ۲۸۰ کیلوگرم در هکتار و در سیستم آبیاری بارانی و جوی و پشته (نواری) ۲۰۰ تا ۲۲۰ کیلوگرم است. در کشت دیم جو بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار می تواند مناسب باشد.

نکته مهم: باید توجه داشت در صورتی که کشت گندم و جو با تاخیر باشد یا شرایط خاک مناسب نباشد و یا درصد جوانه زنی بذر گندم و جو کمتر از ۹۵ درصد باشد یا شکستگی بذر وجود داشته باشد مقدار بذر مورد استفاده با توجه به پایین بودن قوه نامیه و درصد شکستگی افزایش خواهد یافت.

نگارش و تالیف: تیم تحقیق و توسعه دایان (شرکت دانش بنیان خوشه پروران زیست فناور). نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

این آموزش را دوست داشتید؟
4
1
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=21636
				
			
برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=21636
				
			
بخش نظرات

35 پاسخ

 1. سلام‌ هر کیلو‌ گندم‌ به‌طور میانگن‌ چند دانه‌ هست‌ مهندس….. میتونی‌ جوابمو بدین‌ ممنونم‌….. و در هر مترمربع‌ چند دانه‌ گندم‌ مناسب‌ کاشت‌ است‌….ممنونم‌….. جدا از سایز گندم‌ و اینچیزا‌ به‌ طور تقریبی.

  1. با سلام و احترام
   هر دانه گندم بسته به رقم بین ۰.۰۳۵ یا ۰.۰۴ و گاهی ۰،۰۴۷ گرم است یعنی هر کیلو گندم حدود ۲۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دانه است. در هر مترمربع حدودا ۳۰۰ تا ۴۰۰ بوته کشت می شود.

 2. سلام
  کشاورزان محترم سوالم از شماست ، من تازه دارم تحقیق میکنم برای کاشت گندم در ۵ هکتار زمین .بنظر شما که سالها کشت کردید آیا سود و بازدهی خوبی میتونه داشته باشه؟ و در گرگان دیم بهتره یا آبی؟

 3. سلام،ما در زمین آبی به روش غرق ابی در هر هکتار ۳۵۰کیلو میندازیم هر چی بیشتر بهتر چون از اون بذرمورچه ازش میبره ،گنجشک ازش میخوره،بعضی هاشون موقعه کشت زیر خاک نمیرن بعلت نبود دستگاهای مکانیزه پس بیشتر میندازیم که هر چی هدر رفت باز مشگلی پیش نیاد .ما که چن ساله به این شکل خیلی خیلی نتیجه گرفتیم.یا حق

   1. با سلام و احترام
    سود و بهبود عملکرد مزرعه شما وابسته به عوامل متعددی است و اگر مدیریت مزرعه تان را با تاریخ کاشت مناسب، بذر مناسب، رقم مناسب منطقه، آبیاری و برنامه غذایی و … داشته باشید، به سوددهی شما کمک میکند. همه این موارد وقتی است که آب و هوا هم مناسب کشت شما باشد و هم در مراحل بحرانی رشد گندم تغییرات اقلیمی باعث آسیب به مزرعه نشود. پس قبل از کشت و در طول کشت گندم تمام موارد مدیریتی را رعایت کنید و حتما با برنامه ریزی پیش روید.

  1. دوست‌ عزیز فکر اشتباه‌ همینه‌ هرچی‌ بیشتر‌ بهتر…کشاورزان‌ خارج‌ به‌روزترین‌ دستگاه‌ها فراهم‌ میکنن‌ تا‌ بذرشون‌ تمایل‌ به‌ کمی‌ داشته‌ باشه‌….اینجور کشتت‌ پربارتر میشه‌ تا اینکه‌ پر زمین‌ کنی‌ بذر‌و همش‌ از دست میدی…. ۳۵۰کیلو وقتی‌ که رشد میکنه‌ خوشه‌ها‌ کم‌ بار میشن‌…

   1. با سلام و احترام
    بله درسته، بذر بیش تر دلیل بر بهتر بودن عملکرد نیست، اما ایشان هم تجربه خودشان را به اشتراک گذاشته اند که ممکن است بسته به شرایطشان میزان بذر متفاوت باشد. سایت ما همیشه آماده دریافت نظرات و تجربیات کشاورزان و کارشناسان عزیز هست.

 4. برا گندم آبی ۲۵۰ کیلو و دیم ۱۸۰ کیلو اگر دستگاه ردیفکار سالم باشه و بذر را در عمق زاد و یا روی خاک قرار ندهد

 5. باعرض سلام واحترام خدمت کارشناسان وکشاورزان گرامی مقدار بذر در ابیاری قطره ای ۳۰۰کیلو درهکتار توصیه کرده ولی در ابیاری غرقابی چیزی توصیه نکرده منطقه را زیادی هست که هنوز ابیاری غرقابی انجام میشه از کارشناس محترم درخواست داریم نظرات خود را دراین مورد هم بیان بفرماین

  1. با سلام و احترام
   در متن میزان بذر در سیستم آبیاری جوی و پشته یا نواری ذکر شده است که منظور همان غرقابی است.

  1. با سلام و احترام
   میزان بذری که در اینجا گفته شده است به شرط ۹۵ درصد جوانه زنی بذر است اما اگر درصد جوانه زنی بذر شما کم تر از ۹۵ درصد است باید میزان بذر مصرفی بیش تر باشد. به عنوان مثال اگر درصد جوانه زنی ۸۰ درصد بود باید ۲۰ درصد به میزان بذر مصرفی اضافه شود.

 6. باسلام وعرض ادب خدمت اساتید. درمناطقی مانند سرخس ازاستان خراسان رضوی که به خاطروجودپالایشگاه گاز چندسالی است که به هیج عنوان هوای زمستان وبهاروَضع طبیعی ندارد طوری که درزمستان گذشته هوای بالای ۴۰درجه ددربهارهوای زیرصفرراتچربه کردیم وهمین موضوع احتمالا موجب شک شده واغلب گندم وجو طی دویاسه روز ازسبزی به زردی میرسد وخیلی به ندرت دانه چاق ومطلوب حاصل میشود. چنانچه راهی برای این مشکل وجوددارد لطفاراهنمابی کنید

  1. سلام من کشاورز استان هرمزگان منطقه حاجی آباد هستم به نظر منخبا تجربیات گرفتم مقدار بذر درهر منطقه بستگی به بذر گندم متفاوته

   1. با سلام و سپاس از اینکه تجربه تان را با ما به اشتراک گذاشتید.

 7. دوستان عزیز بهترین زمان کشت گندم و جو از طریق وارت آمبروترمیک منطقه بدست میاد،از یک متخصص زراعت کمک بخواهید.

 8. شرط میبندم نویسنده اصلا مزرعه جو ندیده که میگه ۲۲۰ کیلو جو در هکتار باید کاشته بشه

  1. ایول منم نظرم همین هست که میفرمایید
   یه همایشی بود منم دعوت بودم منطقه ماهم تقریبا سرد وخشک هست کارشناسان به قول خودشان دکترمحقق کشاورزی در مورد الگوی کشت هند را با منطقه ما مقایسه میکرد همین!!

  2. با سلام و احترام
   میزان بذری که در اینجا گفته شده است به شرط ۹۵ درصد جوانه زنی بذر است اما اگر درصد جوانه زنی بذر شما کم تر از ۹۵ درصد است باید میزان بذر مصرفی بیش تر باشد. به عنوان مثال اگر درصد جوانه زنی ۸۰ درصد بود باید ۲۰ درصد به میزان بذر مصرفی اضافه شود.

  1. با سلام و احترام
   از نیمه اول شهریور برای مناطق سردسیر کشت گندم و جو آغاز می شود.

   1. آغا این موضوع علمی نوشته شده و باید با کارشناس مروج برحسب وزن هزار دانه تعیین بشه ولا سرمایه مملکت بر باد میرع

 9. سلام وقت بخیر درمنطقه ما بخدا یک کارشناس پیدا نمیکنید که بیاید بگوید که در زمان کاشت وداشت وبرداشت چه کارهایی بکنید وچه کارهایی نکنید فقط وقت کاشت که میشه گندم تحویلی خدمات وکود تحویلی را میدهند ووالسلام دیگر نمیان بگن کشاورزان که یک سال عمر وهزینه صرف میکنید برای راندمان بهتر فلان کارها راانجام بدهید وندهید فقط استخدام شدن برای گرفتن حقوق وبیمه بازنشتگی دریغ از سالی یک ماه زیاد نه بیان درمسجد روستا باهماهنگی شورای ده وروستا بیان چند نکته اموزشی به کشاورزان بگویند حداقل سالی یک ماه راحلال کنند

   1. با سلام و احترام
    برای ارتباط با کارشناسان تخصصی هر منطقه می توانید به سایت http://www.agroiranexpert.com مراجعه کنید و از طریق انتخاب منطقه تان، کارشناسان را یافته و با ایشان ارتباط بگیرید.

  1. با سلام و احترام
   برای تعیین بهترین زمان کشت به دلیل تغییرات آب و هوایی هر منطقه باید با جهاد کشاورزی و کارشناسان منطقه مشورت کنید. مقدار بذر مصرفی هم بستگی به شرایط آب و هوایی و سیستم آبیاری و چند عامل دیگر دارد. پاسخ سوالات جنابعالی در بخش پرسش و پاسخ گندم و جو ذکر شده است. به لینک زیر مراجعه بفرمایید.
   https://www.agrodayan.com/content/wheatbarley/

  2. با عرض سلام وعرض ادب خدمت عزیزان کشاورز می رساند باید درخواست کنند از مدیر اداره ،تا کلاس های ترویجی در هر دهستان با شرایط مناسب برای زارعین جوان که در کیفیت داشت،برداشت، کاشت،بطورجدی کوشا باشند،از هم مهم تر بذور مناسب با درنظر گرفتن شرایط اقلیمی هرمنطقه .

   1. سلام خدمت کشاورزان زحمتکش و بزرگوار
    چه ترویجی با کدام تجربه ؟کارشناسی که جو وگندم را از هم تشخیص نمیده بیاد به کشاورز چی یاد بده!؟البته هستند کارشناسان مجرب ولی متاسفانه خیلی کم .سال گذشته موقع کاشت کودمایع از جهاد دادن گفتند موقع کاشت قاطی بذر کنید حدود ۳۵ هکتار من خودم کاشتم و چند کشاورز بیچاره دیگه هم بودند متاسفانه عدم آگاهی کارشناس باعث شد کل محصول از بین بره تحقیق کردم این بذرمال باید در مناطق آبی مورد استفاده قرار می گرفته پیگیری هم کردم اصلا کسی جوابگو نبود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه غذایی اختصاصی

برای باغ و مزرعه‌ات برنامه کوددهی اختصاصی داشته باش!

ارسال موفق درخواست

درخواست شما با موفقیت ارسال شد. منتظر تماس کارشناسان شرکت باشید!