تراکم مناسب کاشت و مقدار بذر موردنیاز برای کاشت یک هکتار گندم و جو چقدر است؟

مقدار بذر و تراکم مناسب با توجه به شرایط اقلیمی، کیفیت بذر استفاده شده، پتانسیل تولید که سیستم آبیاری نقش زیادی در آن دارد، تعیین می شود.

در گندم در کشت های آبی با سیستم آبیاری قطره ای تا ۳۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار می تواند شرایط خوبی داشته باشد. در مزارعی که سیستم آبیاری بارانی یا جوی و پشته (نواری) است مقدار ۲۲۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم بذر در هکتار مناسب خواهد بود. در کشت دیم گندم در مناطقی با کمتر از ۲۵۰ میلی متر بارندگی مقدار بذر حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار مناسب است. اما اگر کشت دیم در مناطق با بیش از ۳۰۰ میلی متر بارندگی دارد بذر مصرفی بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم خواهد بود.

مقدار بذر جو مورد نیاز در کشت با آبیاری قطره ای ۲۵۰ تا ۲۸۰ کیلوگرم در هکتار و در سیستم آبیاری بارانی و جوی و پشته (نواری) ۲۰۰ تا ۲۲۰ کیلوگرم است. در کشت دیم جو بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار می تواند مناسب باشد.

باید توجه داشت در صورتی که درصد جوانه زنی بذر گندم و جو کمتر از ۹۵ درصد باشد یا شکستگی بذر وجود داشته باشد مقدار بذر مورد استفاده با توجه به پایین بودن قوه نامیه و درصد شکستگی افزایش خواهد یافت.

نگارش و تالیف: تیم تحقیق و توسعه دایان (شرکت دانش بنیان خوشه پروران زیست فناور). نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

بخش نظرات

10 پاسخ

 1. دوستان عزیز بهترین زمان کشت گندم و جو از طریق وارت آمبروترمیک منطقه بدست میاد،از یک متخصص زراعت کمک بخواهید.

 2. شرط میبندم نویسنده اصلا مزرعه جو ندیده که میگه ۲۲۰ کیلو جو در هکتار باید کاشته بشه

  1. با سلام و احترام
   از نیمه اول شهریور برای مناطق سردسیر کشت گندم و جو آغاز می شود.

   1. آغا این موضوع علمی نوشته شده و باید با کارشناس مروج برحسب وزن هزار دانه تعیین بشه ولا سرمایه مملکت بر باد میرع

 3. سلام وقت بخیر درمنطقه ما بخدا یک کارشناس پیدا نمیکنید که بیاید بگوید که در زمان کاشت وداشت وبرداشت چه کارهایی بکنید وچه کارهایی نکنید فقط وقت کاشت که میشه گندم تحویلی خدمات وکود تحویلی را میدهند ووالسلام دیگر نمیان بگن کشاورزان که یک سال عمر وهزینه صرف میکنید برای راندمان بهتر فلان کارها راانجام بدهید وندهید فقط استخدام شدن برای گرفتن حقوق وبیمه بازنشتگی دریغ از سالی یک ماه زیاد نه بیان درمسجد روستا باهماهنگی شورای ده وروستا بیان چند نکته اموزشی به کشاورزان بگویند حداقل سالی یک ماه راحلال کنند

  1. با سلام و احترام
   برای تعیین بهترین زمان کشت به دلیل تغییرات آب و هوایی هر منطقه باید با جهاد کشاورزی و کارشناسان منطقه مشورت کنید. مقدار بذر مصرفی هم بستگی به شرایط آب و هوایی و سیستم آبیاری و چند عامل دیگر دارد. پاسخ سوالات جنابعالی در بخش پرسش و پاسخ گندم و جو ” تراکم مناسب کاشت و مقدار بذر موردنیاز برای کاشت یک هکتار گندم و جو چقدر است؟” ذکر شده است. به لینک زیر مراجعه بفرمایید.
   https://b2n.ir/p23249

  2. با عرض سلام وعرض ادب خدمت عزیزان کشاورز می رساند باید درخواست کنند از مدیر اداره ،تا کلاس های ترویجی در هر دهستان با شرایط مناسب برای زارعین جوان که در کیفیت داشت،برداشت، کاشت،بطورجدی کوشا باشند،از هم مهم تر بذور مناسب با درنظر گرفتن شرایط اقلیمی هرمنطقه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

هزینه نگارش برنامه: رایگان!

هزینه نگارش: رایگان!