بذرمال چیست و چه اهمیت و تاثیری بر کشت گندم و جو دارد؟

بذرمال نقش مهمی در استقرار گیاهچه گندم و جو دارد، زیرا اگر استقرار خوبی برای گیاهچه نداشته باشید، پنجه زنی مناسبی در گندم و جو نخواهید داشت. بذر گندم و جو پس از جوانه زنی باید سریعا مستقر شود یا استقرار پیدا کند تا بتواند از منابع آبی و عناصر غذایی خاک استفاده کند. پس تنها به دنبال جوانه زنی سریع نباشید بلکه به استقرار سریع و پرقدرت گیاهان گندم و جو نیز توجه کنید. برای این موضوع باید از همان ابتدا توسعه ریشه مناسب باشد و در واقع پس از جوانه زنی، ریشه چه سریع توسعه یابد و با جذب منابع به سمت توسعه بخش هوایی نیز برود. برای این منظور عنصر روی بسیار برای استقرار پرقدرت و سریع موثر است چون عنصر روی پیش ساز اسیدآمینه تریپتوفان است و این اسیدآمینه پیش ساز هورمون اکسین است که اکسین نیز دارای نقش مهمی در تولید و توسعه ریشه می باشد.

پیشنهاد ما این است که برای بذرمال از روی وافر دایان استفاده کنید تا پس از جوانه زنی، بذر گندم و جو سریعا بسمت توسعه ریشه و استقرار سریع برود. مزیت دیگر بذرمال با روی وافر دایان این است که محدودیت زمانی برای بذرمال وجود ندارد و چند ماه قبل از کاشت هم امکان استفاده از بذرمال با روی وافر دایان وجود دارد.   

برای اطلاعات بیش تر در مورد اینکه “بذرمال چیست” می توانید مطلب از بذر تا کاشت (راهنمای جامع کاشت بذر با هدف افزایش راندمان تولید) را مطالعه کنید.

نگارش و تالیف: تیم تحقیق و توسعه دایان (شرکت دانش بنیان خوشه پروران زیست فناور). نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

این آموزش را دوست داشتید؟
0
0
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=21840
				
			
برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=21840
				
			
بخش نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه غذایی اختصاصی

برای باغ و مزرعه‌ات برنامه کوددهی اختصاصی داشته باش!

ارسال موفق درخواست

درخواست شما با موفقیت ارسال شد. منتظر تماس کارشناسان شرکت باشید!