بذر گندم و جو و تراکم مناسب

۴ نکته خاص برای میزان بذر گندم و جو و تاریخ کاشت مناسب

بذر گندم و جو آغازکننده رشد و نمو است و اگر میزان بذر کافی نباشد نباید توقع عملکرد مناسب گندم و جو را داشته باشید. تحقیقات بسیاری در دنیا بر روی میزان بذر مصرفی و یا تراکم مناسب برای ارقام گندم و جو انجام شده و می شود اما تمام موارد و نکات باید با توجه به اقلیم منطقه در نظر گرفته شود. اینکه چرا نقش اقلیم بسیار پررنگ در نظر گرفته می شود، یکی از سوالات مهمی است که باید در کشت گندم و جو در نظر داشته باشید. اقلیم هر منطقه تعیین کننده فاکتورهای مهم میزان بذر گندم و جو و تاریخ کاشت است که بسیار بر عملکرد نهایی اثرگذار هستند. با ما همراه باشید تا با طرح نکاتی پراهمیت در مورد بذر گندم و جو و سایر موارد مربوط به این کشت مهم، عملکرد بهتری نسبت به سال های گذشته داشته باشید. 

چرا میزان بذر گندم و جو در هکتار مهم است؟

چندین سوال است که هر ساله به دلایلی مانند تغییرات اقلیمی باید بروز رسانی شود و کشاورزان عزیز نیز به دنبال پاسخ آن هستند. یکی از این سوالات، میزان بذر گندم و جو است که به دلیل تنوع ارقام و شرایط آب و هوایی منطقه مقدار آن بسیار متفاوت است. شما نمی توانید برای همه مناطق یک میزان بذر گندم و جو توصیه کنید زیرا عواملی که در ادامه گفته می شود باعث تغییر میزان بذر می باشد.

برای مطالعه بیش تر در مورد اهمیت بذر گندم و جو و سایر گیاهان، مطلب آموزشی از بذر تا کاشت (راهنمای جامع کاشت بذر با هدف افزایش راندمان تولید) را مطالعه کنید.

شرایط آب و هوایی منطقه تعیین کننده تاریخ کاشت

کشت گندم و جو در مناطق مختلف کشور
نقشه کشت گندم و جو در کشور

کشور ما از نظر اقلیم بسیار متنوع است و به همین دلیل آغاز کشت گندم و جو نیز برای هر منطقه متفاوت بوده و نمی توانید برای همه نواحی یک تاریخ کاشت در نظر بگیرید. دقت داشته باشید که تاخیر در شروع کشت یا عدم توجه به تاریخ کاشت مناسب، مشکلات مختلفی را برای شما به دنبال دارد.

بطور معمول در مناطق سردسیر و معتدل کشور از نیمه اول شهریور ماه کشت گندم و جو آغاز می شود تا گیاهان گندم و جو فرصت کافی برای استقرار و پنجه زنی داشته و از دماهای پایین آسیب نبینند. در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر کشور تاریخ کاشت به دلیل بیش تر بودن دما بطور معمول از نیمه اول مهرماه بسته به منطقه شروع می شود.

رقم بذر گندم و جو   

تنوع ارقام گندم و جو در دنیا بسیار زیاد است (منبع) و نمی توان از یک سری رقم های خاص برای همه مناطق استفاده کرد. در کشور ما نیز تعداد رقم های گندم و جو تنوع زیادی دارد، بطوریکه در همه مناطق چند رقم طی سال ها عملکرد خوبی داشته اند. البته کشاورزان عزیز باید دقت داشته باشند که اگر رقمی در یک منطقه یا استان عملکرد خوبی داشته است، ممکن است در استان یا ناحیه دیگری عملکردش بالا نباشد چون اقلیم هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است. دقت داشته باشید که به هیچ وجه رقمی که با نواحی سردسیر سازگار شده نباید در ناحیه ای که گرمسیر است، کشت شود.

نکته مهم: تعیین رقم مناسب منطقه باید از طریق رصد داده های هواشناسی و مشورت با کارشناسان منطقه انجام شود.

تاخیر در کاشت بذر گندم و جو

متاسفانه در بسیاری استان ها تاخیر در کشت گندم و جو هر ساله اتفاق می افتد که تاثیر زیادی بر میزان بذر مصرفی و عملکرد نهایی دارد. این اتفاق ممکن است به خاطر شرایطی غیرمترقبه باشد و کشاورز عزیز مجبور به کشت دیرتر شود پس باید در این زمان به میزان بذر گندم و جو بسیار توجه داشته باشد تا در آخر فصل با کاهش عملکرد روبرو نشود. مهم ترین نکته ای که برای این وضعیت وجود دارد این است که باید میزان بذر را افزایش داد تا جبران این تاخیر در کاشت صورت بگیرد و عملکرد کاهش نیابد.

گیاهشناسی گندم و جو

میزان بذر گندم و جو موثر بر پنجه زنی
گیاهشناسی بوته گندم و جو و نحوه ظهور پنجه ها

از نظر گیاهشناسی، بوته گندم و جو دارای چندین پنجه است و هر پنجه پس از رشد یک ساقه از آن رشد می کند که هر ساقه نیز یک سنبله خواهد داشت. در بحث پنجه دهی باید به دنبال تولید پنجه موثر (تعداد پنجه موثر در ارقام متفاوت است) باشید یعنی از هر ساقه ای که از پنجه تولید می شود، یک سنبله نیز رشد کند که به بهبود عملکرد گندم و جو کمک خواهد کرد. هر چند سنبله ساقه اصلی قوی تر از سایر پنجه ها است اما اگر پنجه زنی مناسبی از گندم و جو داشته باشید بسیار در بهبود عملکرد شما تاثیر دارد (منبع).

اگر پنجه زنی گندم و جو مناسب نباشد چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که گفته شد برای بهبود عملکرد گندم و جو باید پنجه زنی موثری داشته باشید یعنی هر پنجه یک ساقه همراه با سنبله تولید کند. اما عواملی مانند تعداد بذر نامناسب و عدم پنجه دهی مطلوب منجر به کاهش کم بودن سنبله شده و در نتیجه با کاهش عملکرد مواجه می شوید. علاوه بر این عمق کاشت نامناسب نیز بر پنجه دهی اثر دارد بطوریکه اگر بذر سطحی کشت شود یا خیلی عمیق بکارید، در واقع پنجه زنی غیرموثر یا پنجه های علفی خواهید داشت و نباید انتظار بهبود عملکرد را داشته باشید.

برای مطالعه بیش تر به مطلب آموزشی تغذیه و کود در مرحله پنجه زنی گندم و جو مراجعه کنید.

راهکارهای موثر برای تعیین میزان بذر گندم و جو

مسئله این است که اگر بذر گندم و جو کافی نباشد و در واقع بذر کم تر از استاندارد در مزرعه بکارید یا عمق کاشت مناسب نباشد، تعداد بوته های گندم و جو در هکتار کافی نیستند و قطعا عملکرد شما نیز کم خواهد بود. دقت داشته باشید که در بحث میزان بذر گندم و جو هدف این است که پس از سبز شدن بذرها، تعداد بوته های شما در هر هکتار کافی بوده و گیاهان در شرایط ایده آلی باشند و براحتی استقرار یابند. برای درک بیش تر این مسئله بهتر است بدانید که بسته به شرایط میزان بذر گندم و جو شما متفاوت است. اما باید یک سری شاخص ها را در بحث بذر گندم و جو رعایت کنید:

خصوصیات بذر گندم و جو برای کشت

 • خلوص ژنتیکی مناسب (از یک رقم باشد).
 • یکسان و یک اندازه بودن بذرها (نباید ریز و درشت باشند).
 • دارا بودن خلوص فیزیکی یعنی فاقد بذر شکسته و بذور علف های هرز و غیره باشد.
 • درصد جوانه زنی، بیش از ۹۵ درصد باشد.
 • سرعت جوانه زنی مناسب باشد و بذرها کهنه نباشند.

اگر از قارچ کش و بذرمال با ترکیبات دارای درصد زیاد روی که به استارت جوانه زنی و استقرار کمک می کند، قبل از کاشت استفاده شود، بسیار مفید خواهد بود.

عمق کاشت بذر گندم و جو

عمق کاشت مناسب برای گندم و و جو
عمق کاشت در گندم و جو

عمق کاشت گندم و جو تاثیر زیادی روی تعداد پنجه موثر دارد. با افزایش عمق، تعداد پنجه موثر کم می شود و پنجه های علفی رشد خواهند کرد. همچنین، کاشت عمیق گندم و جو بیماری هایی مثل پاخوره را به شدت افزایش می دهد.

 • دقت کنید که کاشت گندم و جو در عمق مناسب، تعداد پنجه های موثر را افزایش می دهد.

بهترین عمق کاشت، دو برابر طول بذر گندم و جو است. طول بذر گندم در بهترین حالت ممکن ۳ تا ۴ میلی متر می باشد. بنابراین، عمق کاشت مناسب برای گندم و جو می تواند بین یک تا سه سانتی متر باشد (در کشت دیم به دلیل رطوبت در عمق خاک می توانید عمق کاشت را ۶ تا ۸ سانتیمتر نیز در نظر بگیرید).

تعیین تاریخ کاشت مناسب

گندم و جو معمولا به عنوان کشت پائیزه محسوب می شوند. مقاوم ترین مرحله گندم و جو در برابر تنش های دمایی (سرما) مرحله پنجه زنی است. بنابراین، گندم و جو باید در تاریخی کاشته شوند که قبل از افزایش شدت سرما گیاه به پنجه برود تا گیاه بتواند در برابر سرما مقاومت نشان دهد. از آنجایی که جو نسبت به گندم دیرتر پنجه تولید می کند، باید زودتر کشت شود. علاوه براین، مقاومت گندم به سرما بیشتر و امکان کشت دیرتر آن وجود دارد (منبع).

تاریخ کاشت گندم و جو در مناطق مختلف باید با توجه به سرمای منطقه و دمای مناسب جوانه زنی و مراحل آبیاری، انتخاب شود تا قبل از رسیدن به سرما به پنجه زنی برسد. در مناطق مختلف کشت انتظاری گندم و جو نیز وجود دارد اما به دلیل کاهش تعداد پنجه موثر در کشت انتظاری، عملکرد آن به شدت کاهش می یابد.

میزان بذر گندم و جو در کشت آبی و دیم

در گندم در کشت های آبی با سیستم آبیاری قطره ای تا ۳۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار می تواند شرایط خوبی داشته باشد. در مزارعی که سیستم آبیاری بارانی یا جوی و پشته (نواری) است مقدار ۲۲۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم بذر در هکتار مناسب خواهد بود. در کشت دیم گندم در مناطقی با کمتر از ۲۵۰ میلی متر بارندگی مقدار بذر حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار مناسب است. اما اگر کشت دیم در مناطق با بیش از ۳۰۰ میلی متر بارندگی دارد بذر مصرفی بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم خواهد بود.

مقدار بذر جو مورد نیاز در کشت با آبیاری قطره ای ۲۵۰ تا ۲۸۰ کیلوگرم در هکتار و در سیستم آبیاری بارانی و جوی و پشته (نواری) ۲۰۰ تا ۲۲۰ کیلوگرم است. در کشت دیم جو بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار می تواند مناسب باشد.

باید توجه داشت در صورتی که درصد جوانه زنی بذر گندم و جو کمتر از ۹۵ درصد باشد یا شکستگی بذر وجود داشته باشد مقدار بذر مورد استفاده با توجه به پایین بودن قوه نامیه و درصد شکستگی افزایش خواهد یافت.

کلیه نکاتی که در این محتوا آموزشی ارائه شد بر اساس مطالعات روز دنیا و تجربیات کشاورزان بزرگ می باشد. در کنار همه این عوامل اگر میخواهید کشت مناسبی از گندم و جو داشته باشید، پیشنهاد ما استفاده از برنامه غذایی گندم و جو است که در آن جزء به جزء موارد کوددهی ذکر شده است. همچنین بخش پرسش و پاسخ گندم و جو می تواند به سوالات کشاورزان عزیز پاسخگو باشد.

تیم علمی و تحقیقاتی دایان

سوالات بسیار مهم در مورد میزان بذر گندم و جو

 • مقدار بذر گندم دیم در هکتار چقدر است؟

در کشت دیم گندم در مناطقی با کمتر از ۲۵۰ میلی متر بارندگی مقدار بذر حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار مناسب است. اما اگر کشت دیم در مناطق با بیش از ۳۰۰ میلی متر بارندگی دارد بذر مصرفی بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم خواهد بود.

 • میزان بذر جو در هکتار چقدر است؟

مقدار بذر جو مورد نیاز در کشت با آبیاری قطره ای ۲۵۰ تا ۲۸۰ کیلوگرم در هکتار و در سیستم آبیاری بارانی و جوی و پشته (نواری) ۲۰۰ تا ۲۲۰ کیلوگرم است. در کشت دیم جو بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار می تواند مناسب باشد.

 • میزان کاشت گندم آبی در هکتار چقدر است؟

در گندم در کشت های آبی با سیستم آبیاری قطره ای تا ۳۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار می تواند شرایط خوبی داشته باشد. در مزارعی که سیستم آبیاری بارانی یا جوی و پشته (نواری) است مقدار ۲۲۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم بذر در هکتار مناسب خواهد بود.

 • میزان برداشت گندم در هکتار چند تن است؟

اگرچه رکوردهای بیش از ۱۰ تا ۱۲ تن در هکتار عملکرد گندم آبی وجود دارد. اما، در حال حاضر در کشور ما، متوسط عملکرد گندم آبی در ایران یک تن و ۹۰۰ کیلوگرم تا ۲ تن و ۲۰۰ کیلوگرم در هکتار است.

منابع

+ The wheat crop. 2016. Kogi State University, Nigeria. doi: 10.13140/RG.2.2.13776.92164
+ Wheat growth and grain yield responses to sowing date-associated variations in weather conditions. 2020. Agronomy Journal, 1–۱۳. doi: 10.1002/agj2.20122
+ https://wheat.org/

نگارش و تالیف: تیم تحقیق و توسعه دایان (شرکت دانش بنیان خوشه پروران زیست فناور). نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

این آموزش را دوست داشتید؟
21
2
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=22341
				
			
برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=22341
				
			
بخش نظرات

50 پاسخ

 1. سلام مردم کشاورز عزیزم من کشاورزی هستم که هرسال سطح کشت درحد۵۰هکتارانجام میدم .فقط کشاورزان عزیزخیلی کوتاه عرض میکنم کشت غرقابی روحذف وقطره ای حتما انجام بدین.وبعدازکودهای ان پی کا وهیومک اسیدوسولفات روی درمرحله اول کاشت بلافاصله بعدازپنجه زنی فراموش نکنیدکه تاثیربسزایی دربرداشت دارید

  1. با سلام و احترام
   اگر تمایل به ایجاد ارتباط با کشاورزان کشور و کارشناسان را دارید، پیشنهاد می کنیم در شبکه جامع کارشناسان کشاورزی ایران https://agroiranexpert.com/ عضو شوید تا از طریق این سامانه کشاورزان و کارشناسان با جنابعالی ارتباط بگیرند.

 2. سلام.بنده ازکشاورزان شهرستان سرخس استان خراسان رضوی هستم میخواستم درمورد بذرجو( جلگه) بپرسم میزان تحمل سرماچقدره .برای اینکه ماامسال سرما منفی بیست درجه داریم

 3. سلام خسته نباشی بنده در شرقی ترین نقطه استان هرمزگان شهرهشتبندی هستم میخوام بدونم با چه روشی میشه میزان تناژ بالا ببریم اخه اینجا بیشتر تر از ۳تن جواب نداده به صورت غرق ابی از چه نوع گندمی استفاده کنیم برای بالا بردن تناژ و ایا میشه از کود حیوانی مرغی میشه به صورت طزریقی به شیوع قطره ای یا غرق ابی استفاده کنیم در چند هفتگی کود به زمین بدیم تا بهبود پنچه ای بهتر باشه میشه همین جا جوابمون بدی وقت کارشناس ندارم بخدا با تشکر از شما محمودی نژاد از هشتبندی

  1. با سلام و احترام
   برای افزایش تناژ باید برنامه ریزی درستی داشته باشید. از مهم ترین نکته ها برای برنامه ریزی استفاده از برنامه غذایی اختصاصی برای مزرعه شماست. از طریق این لینک https://www.agrodayan.com/nutrition-programs/ درخواست برنامه غذایی گندم بدهید. از زمانیکه برنامه غذایی از تیم ما دریافت کنید تا زمان برداشت کارشناسان ما همراه شما هستند. به آبیاری ها در زمان های کلیدی دقت کنید و قبل از کاشت حتما به تاریخ کاشت هم توجه کنید. مواردی مانند عمق کاشت و میزان بذر مصرفی هم در بهبود تناژ گندم و جو بسیار موثرند.

  1. باسلام خدمت دوستان عزیز
   بنده کشاورز استان همدان شهرستان نهاوند هستم
   من امسال گندم دوروم را به صورت آزمایشی کاشتم تاریخ کاشت اواسط آذرماه بوده وازکود npkگرانوله یا همون دی آمونیوم فسفات به عنوان کود ریشه استفاده کردم ودربدترین شرایط بهترین بازدهی روداشت یعنی هکتاری یازده تن منظورم از شرایط بد اینه که من ابتدا سم پاشی علف هرز وسن گندم رو انجام دادم و چون فصل بارندگی بود بعد از چند روز کود اوره هم پاشیدیم ولی متاسفانه بارندگی به اندازه کافی نبود واب هم برای آبیاری موجود نبود به همین خاطر گندم به شدت سوخت و از بین رفت وخیلی عقب افتاد ولی باز با همه این شرایط بهترین بازدهی روداشت.
   شاید اگر این اتفاقات نمی افتاد باردهی بیشتر هم میشد.

  2. سلام.دراستان بوشهر.شهرستان خورموج چه بذری کشت شود برا کشت گندم دیم و چه مقداری باشه که این بذر درونش آبی و کمبود باران مقاوم باشه.تشکر

   1. با سلام و احترام
    برای انتخاب رقم در منطقه شما پیشنهاد می کنیم به سایت https://agroiranexpert.com/ مراجعه کنید و با کارشناسان منطقه تان مشورت کنید. در کشت دیم گندم در مناطقی با کمتر از ۲۵۰ میلی متر بارندگی مقدار بذر حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار مناسب است. اما اگر کشت دیم در مناطق با بیش از ۳۰۰ میلی متر بارندگی دارد بذر مصرفی بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم خواهد بود.

 4. سلام.من از منطقه کلیبر استان اذریگبایجان شرقی هستم.ما الگویی گشتمون رو از دیم پارس اباد و جعفر اباد مغان میگیریم.و متاسفانه بخاطر نبود رطوبت فعلا موفق ب کاشت نشده ایم.کشاورزان دیم کار منتظر باران و رطوبت هستن.ما موفق برف همزمان با بارشبرف هم زمین کاشتیم اتفاقا عالی هم شده.بنظر بنده عوامل زیادی در رشد و بار دهی محصول موثر هستن.و صد البته قسمت خدا ی چیز دیگست.خدا قوت

  1. سلام من دیمکار استان مرکزی منطقه خرقان سردسیر کوهستانیش هستم میخواستم بدونم کدام نوع بذر واسه این منطقه خوبه وچقدر در هکتار باید بذر بریزیم و کاشت گندم در چ ماهی از سال برای این منطقه مناسب خواهد بود

  2. باسلام خدمت دوستان عزیز
   بنده کشاورز استان همدان شهرستان نهاوند هستم
   من امسال گندم دوروم را به صورت آزمایشی کاشتم تاریخ کاشت اواسط آذرماه بوده وازکود npkگرانوله یا همون دی آمونیوم فسفات به عنوان کود ریشه استفاده کردم ودربدترین شرایط بهترین بازدهی روداشت یعنی هکتاری یازده تن منظورم از شرایط بد اینه که من ابتدا سم پاشی علف هرز وسن گندم رو انجام دادم و چون فصل بارندگی بود بعد از چند روز کود اوره هم پاشیدیم ولی متاسفانه بارندگی به اندازه کافی نبود واب هم برای آبیاری موجود نبود به همین خاطر گندم به شدت سوخت و از بین رفت وخیلی عقب افتاد ولی باز با همه این شرایط بهترین بازدهی روداشت.
   شاید اگر این اتفاقات نمی افتاد باردهی بیشتر هم میشد.

 5. باسلام درمنطقه قروه کردستان زمین دیم کشاورزی دارم کاشت نکردم آیا کاشت الان امکان دارد سپاسگزارم

  1. با سلام و احترام
   خیر در حال حاضر امکان کاشت گندم و جو در منطقه شما به دلیل سرد بودن منطقه وجود ندارد چون از بازه تاریخ کاشت بسیار گذشته و دیر شده است. یکی از مشکلات کاشت دیرهنگام گندم و جو این است که پنجه زنی مطلوبی نداشته و در نتیجه عملکرد هم کم خواهد بود.

   1. با سلام و احترام
    ممنون از اینکه تجربه تان را با ما به اشتراک گذاشتید.

 6. سلام وقتتون بخیر، آیا برای کشت دیم در منطقه زرند کرمان اوایل آذر زمان مناسبیست؟؟ و در هر هکتار چه میزان گندم بایدکشت کرد؟ با تشکر

  1. با سلام و احترام
   در مناطقی که بارندگی بسیار کم است امکان کشت دیم وجود ندارد. اما اگر کشت آبی دارید برای میزان بذر مصرفی دقت کنید که مقدار بذر و تراکم مناسب برای گندم و همچنین جو با توجه به شرایط اقلیمی، کیفیت بذر استفاده شده و پتانسیل تولید که سیستم آبیاری نقش زیادی در آن دارد، تعیین می شود. در گندم در کشت های آبی با سیستم آبیاری قطره ای تا ۳۰۰ کیلوگرم بذر در هکتار می تواند شرایط خوبی داشته باشد. در مزارعی که سیستم آبیاری بارانی یا جوی و پشته (نواری) است مقدار ۲۲۰ تا ۲۵۰ کیلوگرم بذر در هکتار مناسب خواهد بود. در کشت دیم گندم در مناطقی با کمتر از ۲۵۰ میلی متر بارندگی مقدار بذر حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار مناسب است. اما اگر کشت دیم در مناطق با بیش از ۳۰۰ میلی متر بارندگی دارد بذر مصرفی بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم خواهد بود. در صورتی که درصد جوانه زنی بذر گندم کمتر از ۹۵ درصد باشد یا شکستگی بذر وجود داشته باشد مقدار بذر مورد استفاده با توجه به پایین بودن قوه نامیه و درصد شکستگی افزایش خواهد یافت. اگر هم تاریخ کاشت شما دیرتر از زمان کشت است باز هم میزان بذر باید بیش تر باشد.

 7. سلام خدمت مهندسان وکشاورزان عزیز
  بنده کشاورز خوزستانی هستم فصل گذشته گندم هنگام گل دهی هوابطور کم سابقه ای سرد شد به نظرمن این کاهش دما تاثیر خوبی رو افزایش تناژ این محصول گذاشت بطور متوسط یک الا دوتن درهکتار افزایش محصول داشتیم

  1. سلام.بنده گندمکار تهران هستم. گندم ده تن در هکتار هم برداشت کردم ولی همه چی به نوع بذر و منطقه بستگی دارد.

 8. با سلام و خسته نباشید واقعا مطالبتان خیلی عالی بود در مورد زمان و اندازه گندم
  بنده سجاد اسماعیلیان کشاورز کوهدشتی استان لرستان هستم سال گزشته از ۸۰۰۰ متر ۶ تن گندم برداشت کردم از زمینی ک مرغوب و کود حیوانی کرده بودم
  اما از زمینی ک کود حیوانی نداشت از هکتاری ۳ تن برداشت کردم هر دو زمین هم مثل هم آبیاری بارانی شدن
  ولی میخوام بدانم واقعا چرا میگین کود حیوانی برای زمین کشاورزی مناسب نیست با تشکر۰۹۱۰۶۶۰۵۴۳۰

  1. با سلام و احترام
   دلیل اصلی افزایش عملکرد شما مستقیما وابسته به مصرف کودهای دامی نیست. قطعا تفاوت های دیگه ای هم داشته که یا دقیقا در نظر نگرفتید و یا توجه کافی نداشتید. اما بطور کلی مشکلاتی که کودهای دامی ایجاد می کنند باعث افزایش احتمال پوسیدگی ریشه، افزایش بیماری پاخوره و افزایش علف های هرز در سال آینده خواهد شد. ما کودهای دامی را رد نمی کنیم اما مقدار مصرف هر چه کمتر باشد خسارت کمتر خواهد بود که باید به این مسئله توجه کنید و بیش از حد مصرف نکنید.

  1. با سلام و احترام
   امکان کاشت در اوایل آذر وجود دارد ولی به دلیل زمان بر شدن و اختلال در پنجه زنی تعداد خوشه موثر کمتر و عملکرد کاهش پیدا می کند. در صورتی که کشت را در این تاریخ انجام می دهید مقدار بذر مصرفی را حدود ۱۵ درصد افزایش دهید.

   1. من اوایل اذر میکارم گندمم با اولین باد میخوابه.امسال میخوام دیماه بکارم که نخوابه.نظرتون چیه؟

   2. با سلام و احترام
    تاریخ کاشت در خوابیدگی یا ورس تاثیری ندارد. زمان رشد ساقه بیش تر از ۱۵۰ کیلوگرم در هکتار اوره استفاده نکنید و در شروع رشد ساقه از سیلیکات پتاسیم استفاده کنید.

 9. سلام من در منطقه شوشتر استان خوزستان کشاورزی میکنم زمین ابی میکارم،، چه رقم بذری استفاده کنم،، اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

   1. با سلام و احترام
    اگر در مناطق شمالی استان خوزستان هستید، بله گندم مهرگان برای مناطق شمالی خوزستان مناسب است.

 10. من گندم بذرسیروان کاشتم هکتاری۶ونیم برداشت کردم اما اسفند ماه از کود ریزمغزی وایی آمینه و کود جلبک محلول باشی کردم راضی بودم

 11. سلام،‌لطفا در مورد گندم آبی پیشگام هم مطلب بزارید ، عملکرد این رقم آبی عجیب و غریب هست، اما متاسفانه اکثر کشاورزان از این محصول آگاهی کمی دارن

  1. با سلام و سپاس از مطالعه مطلب و نظر ارزشمند جنابعالی
   انشاالله در آینده مطالبی در ارتباط با ارقام منتشر خواهیم کرد.

  2. سلام من رقم پیشگام کشت میکنم بین ۷ تا ده تن برداشت میکنم هر چقدر خاک غنی تر باشه برداشت بیشتر میشه وقتی هم محصول رسید ریزش کمتر از ارقام دیگر هست

   1. با سلام و احترام
    از اینکه تجربه تان را با ما به اشتراک گذاشتید، سپاسگزاریم. قطعا واکنش ارقام بسته به اقلیم منطقه و شرایط خاک و آبیاری و مدیریت مزرعه، متفاوت خواهد بود.

 12. سلام من کشاورزی از استان مرکزی هستم امسال تقریبا ۸۰۰۰متر یعنی یک هکتارکمتر گندم ابی کاشتم با اینکه تجربه ابیاری بموقع پاییزی نداشتم وفقط باران اذرماه اومد رو گندمم وفصل بهار بخاطر خرابی پمپ اب خیلی دیر ابیاری بهاره انجام شد ولی بازهم حدود ۴تن گندم برداشتم چنانچهرمعیارهای کاشت وابیاری را بموقع انجام میدادم باید حدود ۷تن برداشت میکردم شما چطور میگید هکتاری حدودا ۲تن

  1. با سلام و احترام
   عددی که برای عملکرد گندم گفته شده، میانگین کل کشور است. قطعا کشاورزان عزیز در بعضی مناطق مختلف بالاتر و در بعضی نواحی پایین تر از این عدد برداشت می کنند.

   1. سلام وقت بخیر من کشاورز شمال هرمزگان منطقه حاجی آباد شهر فارغان هستم عمل کرد گندم تاهکتاری هشت تا نه تن می‌ره در صورتی که کود مرغ به زمین بریزی بهترین موقع کشت در بعضی قسمت اول تا دهم آذرماه خوبه البته بستگی به سال داره

    یی

   2. با سلام و احترام
    از اینکه تجربه تان را با ما به اشتراک گذاشتید، سپاسگزاریم، اما پیشنهاد ما به کشاورزان عزیز این است که تا حد امکان از کودهای حیوانی فرآوری نشده، استفاده نشود.

   3. سلام وقت بخیر
    ببخشین کود مرغی را در چه مرحله ای و هکتاری چقدر به گندم بدهیم ممنون میشم اگه جواب سوالم را به این شماره بفرستی ۰۹۱۴۵۲۹۱۲۰۴

  2. سلام احتمالا تمامی اقلیم‌های نقاط مختلف باهم متفاوتند هستند دلیل کمی عملکرد مال تمامی شرایط شمال و شرق و غرب و جنوب میباشد

 13. سلام با این تورم وگرانی کشاورزان محصول کم بر داشت می کنند اصلا صرفه اقتصادی ندارد واز طرفی کشاورزبیچاره بامید درو هرچه توان دارد راخرج محصول می کندوهنگام برداشت وتحویل به سیلوها مبلغ محموله باتاخیر پرداخت می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه غذایی اختصاصی

برای باغ و مزرعه‌ات برنامه کوددهی اختصاصی داشته باش!

ارسال موفق درخواست

درخواست شما با موفقیت ارسال شد. منتظر تماس کارشناسان شرکت باشید!