هترین روش و بهترینزمان کاشت نهال

بهترین زمان و بهترین روش کاشت نهال

۱.مقدمه

جالب است بدانید بسیاری از مشکلاتی که در یک باغ بارده وجود دارد مربوط به روش‌های اشتباه در کاشت نهال بوده است. اگر کاشت نهال به خوبی انجام نشود، ریشه رشد مناسبی نخواهد داشت و توانایی جذب کود توسط ریشه ضعیف خواهد بود.همچنین احتمال پوسیدگی طوقه و ریشه افزایش یافته و میوه‌های تولیدی رشد ضعیفی خواهند داشت.

در این مقاله به بررسی دقیق و موردی مراحل کاشت نهال به صورت اصولی پرداخته ایم. چند دقیقه برای این مطلب زمان بگذارید تا در آینده با مشکلات توسعه ریشه و ضعف درختان خود مواجه نباشید. در این مسیر ما در تیم شرکت دایان کنار شما هستیم تا بهترین نتیجه بر اساس شرایط باغتان حاصل شود.

ما در این مطلب تجربیات باغداران با تجربه و دانش را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

 

۲.انتخاب نهال برای کاشت

 

انتخاب نهال برای کاشت
انتخاب نهال برای کاشت

نکته اول: در زمان خرید نهال توجه داشته باشید که نهال حتما شناسه نهال (برگه ای که در آن مشخصات نهال نوشته شده است) داشته باشد و نهال از نهالستان‌های معتبر خریداری شود.

نکته دوم: تنه و شاخه‌های آن باید کاملا سالم باشد و فرم طبیعی داشته باشد و زخم ناشی از ضربات فیزیکی‌ نداشته باشد. ارتفاع نهال خیلی بلند یا خیلی کوتاه نباشد. از خرید نهال‌هایی که علائم بیماری یا آفات را بر روی تنه و شاخه ها دارند، خودداری کنید. در نهال مرکبات به برگ نهال دقت کنید که سالم باشد و علائم کمبود یا آسیب ناشی از آفات و بیماری ها را نداشته باشد.

نکته سوم: سطح ریشه نهال نسبت به ارتفاع آن مناسب باشد ( نهال با ارتفاع و قطر تنه زیاد و ریشه کم مناسب نیست ).

نکته چهارم: در زمان حمل و نقل نهال دقت کنید که ریشه آن در معرض هوا نباشد و از زمان خرید نهال تا انتقال به باغ حتماً ریشه پوشانده شود ( در نهال‌های ریشه لخت ). اگر امکان کاشت سریع نهال‌های ریشه لخت وجود نداشت، روی ریشه ها با خاک مرطوب یا کیسه پارچه ای مرطوب پوشانده شود.

۳.بهترین زمان کاشت نهال

بهترین زمان کاشت نهال درختان خزان دار آذر ماه است، اما در مناطقی که در زمستان‌ سرمای طاقت فرسا و یخبندان وجود دارد، کاشت در اسفندماه و بعد از رفع خطر یخبندان پیشنهاد می‌شود. کاشت نهال در درختان مرکبات با شروع فصل بارندگی (بسته به اقلیم منطقه) آغاز می‌شود.

۴. بهترین روش کاشت نهال

عمق و عرض چاله باید به اندازه ای باشد که ریشه نهال بدون شکسته شدن یا کج شدن در آن قرار بگیرد و به اصطلاح فضا برای ریشه کافی باشد اما بیش از حد بزرگ نباشد. حفر چاله عمیق برای کاشت نهال صرفاً در شرایط خاص که زمین بیش از حد سفت و سخت است، انجام می گیرد و این کار مناسب است ولی در غیراینصورت این کار انجام نشود. چرا که باعث تخریب ساختمان خاک خواهد شد و مدت زیادی طول میکشد تا مجدد ساختمان خاک به شرایط قبل برگردد.

محل طوقه باید از سطح خاک باغ ۱۰ سانتی‌متر بالاتر باشد. تصور عموم مردم و کارشناسان بر این است که محل پیوند که بالاتر از طوقه قرار دارد باید بالاتر از سطح خاک باشد. که این باور کاملا درست است و برای جلوگیری از پوسیدگی‌ها و بیماری‌های طوقه و ریشه  ضروری است .

بهترین روش کاشت نهال
بهترین روش کاشت نهال
بهترین روش کاشت نهال
بهترین روش کاشت نهال

نکته دیگر استقرار درست درخت است. استقرار صحیح ریشه‌ها باعث افزایش دسترسی به عناصر برای جذب بیشتر و افزایش کیفیت جذب می‌شود. توجه داشته باشید که به علت فعالیت میکروارگانیسم‌ها و به ویژه باکتری‌ها، عناصر غذایی قابل دسترس در ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متری خاک قرار دارند. چراکه در این ناحیه اکسیژن به مقدار کافی برای میکروارگانیسم‌ها و ریشه وجود دارد. ۹۸ درصد جذب عناصر غذایی توسط ریشه‌های سطحی یا همان ریشه‌های موئین انجام می‌شود و ریشه‌های عمقی وظیفه جذب آب را بر عهده دارند که عناصر غذایی از این طریق بصورت توده‌ای جذب می‌شوند. از این رو باید دقت داشت که ریشه‌ها در بالاترین سطح خاک قرار بگیرند تا با توسعه سطحی خود امکان جذب بیشتر عناصر و ماندگاری بیشتر را برای درختان فراهم کنند. در کشاورزی اصولی دنیا، درختان را در زمان کاشت با ایجاد تپه‌ای در سطح خاک در نوک تپه و یا روی پشته‌ها کشت می‌کنند. کشاورزان عزیز باید دقت کنید که کاشتن نهال در داخل گودال برای ایجاد تشتک آبیاری روشی کاملا اشتباه است چرا که دسترسی ریشه‌های جذبی از سطح جذب دور می‌شود. این درختان عمر پایین و کیفیت بسیار پایینی در باردهی خواهند داشت و همانطور که قبلا هم اشاره شد حضور همیشگی آب در محل طوقه و ریشه باعث می‌شود قارچ‎‌ها و باکتری‌های بی‌هوازی مخرب رشد کرده و پوسیدگی و نابودی نهال را باعث شوند.

به تصویر زیر دقت کنید می‌بینید که نهال به صورت تپه ای کاشته شده و اطراف نهال با خاک اطراف یک تشتک ایجاد شده است. این تشتک باعث می‌شود که آب در اطراف ریشه مانده و سریعا وارد خاک شود یعنی دقیقا همان‌جایی که ریشه مستقر شده است.

۵.تغذیه و کود در زمان کاشت نهال

دو دسته از کودها می‌توانند در زمان کاشت نهال مصرف شوند. اول کودهای تامین کننده که دیرحل ( آهسته رهش ) هستند مثل سوپرفسفات تریپل، سولفات پتاسیم گرانول و … دوم کودهای بهساز خاک شامل کودهای زیستی حاوی باکتری ( کود میکروبی ) مثل کودهای میکروبی دایان، کود هیومیک اسید، کودهای دامی ( فضولات دامی ) که برای احیا و اصلاح خاک استفاده می‌شوند (با توجه به اینکه فضولات دامی احتمال پوسیدگی ریشه و طوقه را افزایش می‌دهند در مقدار مصرف احتیاط شود). کودهایی شیمیایی که مستقیما در آب حل می‌شوند به دلیل شستشو و عدم جذب موثر توسط ریشه مناسب زمان کاشت نهال نیستند.

 

۶.  شش نکته بسیار مهم در کاشت نهال

 

۱– مهم ترین نکته در کاشت نهال این است که بدانیم چه نهالی برای کاشت در منطقه ما مناسب است. درختانی کشت کنید که در شرایط منطقه شما عملکرد و کیفیت خوبی دارد.

۲– خرید نهال از نهالستان معتبر و سالم بودن نهال در نظر گرفته شود.

۳– در زمان کاشت نهال، محل پیوند که بالاتر از طوقه قرار دارد باید بالاتر از سطح خاک باشد. البته طوقه نیز باید حدود ۱۰ سانتی‌متر از سطح خاک بالاتر باشد و طوقه با آب ارتباط مستقیم نداشته باشد.

۴– پس از کاشت نهال، باید آبیاری نهال‌ها تا استقرار کامل درخت انجام گیرد.

۵– اگر در منطقه بادهای شدیدی می وزد، محل پیوند نهال باید رو به باد باشد تا در صورت باد شدید ، نهال جوان نشکند. بهتر است بعد از کاشت نهال از قیم استفاده شود.

۶– در صورت نیاز حتما هرس شاخه یا سرزنی انجام شود تا نسبت ریشه به شاخه افزایش یابد.نهال نیاز به هرس ریشه ندارد !!

 

۷.نتیجه گیری

 

۱.از مهمترین مراحل باغداری مرحله احداث باغ است. لطفا برای کاشت نهال ارزش قائل شوید.

۲. کاشت نهال به صورت تپه ای انجام شود و دور درخت گود نشود. برای ایجاد تشتک بهتر است از خاک ریخته برای مرزبندی تشتک استفاده شود.

۳. از هرگونه هرس ریشه و مصرف زیاد فضولات دامی در زمان کاشت خودداری کنید.

۴. محل طوقه باید ۱۰ سانتی‌متر بالاتر از سطح خاک قرار بگیرد تا طوقه و ریشه دچار پوسیدگی و آلودگی‌های باکتریایی و قارچی نشود.

۵. چاله عمیق برای کاشت نهال در شرایطی که خاک سفت و سخت است ،حفر می شود. چاله کمی بزرگتر از ابعاد ریشه باشد کفایت می‌کند.

۶. کاشت نهال در آذر ماه انجام شود. در مناطق با زمستان‌های بسیار شدید در اسفند ماه بعد از گذشت یخبندان انجام گیرد.

 

پیام دایان

اگر قرار باشد یک اتومبیل حرکت کند، باید استارت درست باشد تا موتور را تحریک کند. باید بنزین داشته باشد تا موتور را روشن کند. باید رادیاتور آب داشته باشد تا با حرکت فن‌ها موتور را خنک کند. لاستیک‌ها باد داشته باشند تا با سرعت مناسب حرکت کنند. حتی برف‌پاک‌کن درست باشد تا در زمان باران جلو دید راننده گرفته نشود. هر کدام از این موارد و بسیاری از موارد دیگر اگر درست کار نکند، حرکت اتومبیل مختل خواهد شد. بنابراین باید عوامل بسیاری کنار هم به درستی قرار بگیرند تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.

در کشاورزی نیز باید عوامل مختلفی مدیریت آبیاری، مدیریت آفات و بیماری‌ها، مدیریت صحیح تغذیه و … به درستی در کنار هم رعایت شوند تا عملکرد مطلوب و قابل تحسینی حاصل شود. در طول این مسیر کارشناسان دلسوز دایان در واحد علمی و آموزشی همراه و خدمت‌گزار شما هستند.

 

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است.استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع  و درج لینک مانعی ندارد.

 

سوالات متداول کشاورزان در ارتباط با کاشت نهال

 

چه زمانی نهال را کاشت کنیم؟

  • برای درختان خزان دار، کاشت نهال در آذرماه است و اگر خطر یخبندان شدید در منطقه وجود دارد، در اسفندماه نهال کاشته شود. کاشت نهال مرکبات در آغاز فصل بارندگی است.

چه درختی بکاریم؟

  • بسته به منطقه نوع نهال را انتخاب کنید. نهالی کشت کنید که به طور مثال در شرایط آب و هوایی منطقه دچار سرمازدگی نشود، یا بارندگی مشکلی در گرده‌افشانی نداشته باشد و … .

چه کودهایی داخل چاله بریزیم؟

  • قبل از کاشت فقط به خاک گودال حدود ۲۰۰ الی ۴۰۰ گرم گوگرد پاستیلی یا گوگرد گرانول ۹۹ درصد اضافه شود. برای تغذیه بیشتر می‌توانید برنامه غذایی برای نهال از شرکت دایان دریافت کنید.

کودها را باید در چه عمقی بریزیم؟

  • بهتر است در عمق‌های کم کود با خاک مخلوط شود. عموما حدود ۰ تا ۳۰ سانتی‌متری سطح خاک عمق مناسبی برای اختلاط کود با خاک است. در عمق‌های بیشتر کود نریزید.

بعد از کاشت آبیاری کنیم؟

  • بله – بلافاصله بعد از کاشت آبیاری کنید و این آبیاری را در صورت عدم بارندگی و یا کمبود بارندگی تکرار کنید.

آیا حتما باید نهال را سرزنی کنیم؟

  • در صورتی که نهال رشد قدی زیادی داشته باید سرزنی انجام شود. در غیر این صورت نیازی نیست.

آیا کود دامی داخل چاله بریزیم؟

  • کود دامی یا همان فضولات دامی بی تاثیر نیستند. ولی با توجه به اینکه احتمال پوسیدگی ریشه و طوقه را افزایش می‌دهند، بهتر است در مقدار مصرف آن احتیاط شود. همچنین به هیچ عنوان فضولات دامی مستقیما با طوقه نهال تماس نداشته باشد.
بخش نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

هزینه نگارش برنامه: رایگان!

هزینه نگارش: رایگان!