راهکار کلیدی برای افزایش عملکرد گندم

برنامه‌های کودی اختصاصی اگرویار براساس چهار اصل تغذیه گیاهی یعنی منبع مناسب کود، زمان مناسب مصرف، مقدار صحیح و شیوه صحیح مصرف کودها تنظیم می‌شوند. 

برنامه غذایی پسته

برنامه غذایی پسته

اصل مطلب !

در این مقاله، به بررسی برنامه غذایی پسته پرداخته ایم. باغداران پسته سؤالات زیادی در این باره دارند، برنامه غذایی چیست ؟

بهترین برنامه غذایی برای باغ پسته چیست ؟ استفاده از برنامه کودی پسته با روش‌های قبلی رایج چه فرقی دارد؟ و غیره … .

برنامه ریزی در هر کاری قطعا نتیجه خوبی خواهد داشت. زمانی که شما برای کارهای روزمره خود برنامه مشخصی داشته باشید، همه کارها به بهترین شکل ممکن پیش می رود، دقت کار شما بالا می رود، سردرگمی ندارید، از کارهای آینده اطلاع دارید و بدون شک نتیجه کار شما چند برابر بهتر خواهد بود.

نگارش برنامه غذایی کاری تخصصی است و لازم است که افراد متخصص و با تجربه این مسیر را مشخص کنند. در این مسیر ما در تیم تخصصی تغذیه گیاهی دایان با افتخار همراه شما پسته‌کاران بزرگوار هستیم تا در کنار هم بتوانیم تغییرات بزرگی در حوزه تغذیه باغات پسته ایجاد کرده و به عملکردهای پایدار و مطمئن دست پیدا کنیم.

دریافت برنامه غذایی پسته

برنامه غذایی باغات و مزارع ( برنامه کودی ) چیست ؟

برنامه غذایی ( برنامه کودی ) لیستی از کارهایی است که برای تغذیه باغ و یا زراعت باید انجام شود. تمام کشاورزان برنامه غذایی دارند اما عمدتاً کودهای رایج  و کودهایی که از گذشته مورد استفاده بوده است را مصرف می کنند.

به عنوان مثال همین برنامه غذایی را می‌توانید برای انسان‌ها در نظر بگیرید. به طوری که همه ما صبحانه و ناهار و شام در نظر داریم. ولی اکثر مردم به مواد مورد نیاز بدن خود و میزان کالری که دریافت می‌کنندو همینطور محتوای مواد غذاها بی توجه هستند و  از آن اگاهی ندارند. در صورتی که برخی افراد با استفاده از یک برنامه غذایی دقیق تمام نیازهای بدن خود را رفع می‌کنند تا از هر نظر سالم و سرحال باشند.

شرکت دایان برنامه غذایی را برای باغ و مزرعه شما بر اساس نوع گیاه، نوع و خصوصیات خاک، شرایط اقلیمی و آب و هوای منطقه، میزان و کیفیت آب آبیاری، امکانات کشاورز، سطح درآمدی و توان هزینه‌‌کرد کشاورز و سایر شرایط آماده می‌کند. در این برنامه غذایی کودهایی که شما به عنوان کشاورز نیاز است در مزرعه یا باغ استفاده کنید، زمان و روش درست مصرف به صورت مرحله به مرحله توضیح داده شده است.

برنامه غذایی پسته

برای دریافت رایگان برنامه غذایی باغ پسته می‌توانید همین الان درخواست خود را ثبت کنید.

نکات کلیدی در برنامه غذایی پسته

۱. شوری و pH خاک در باغ پسته با استفاده از کودهای زیستی دایان ( کودهای میکروبی ) قابل کنترل است. کودهای میکروبی از طریق تولید اسیدهای آلی و آنزیم‌های مفید و بهبود ساختمان خاک باعث کاهش خسارت شوری و کاهش pH خاک در باغات پسته می‌شود. همچنین استفاده از گوگرد به همراه کود میکروبی سولفوباکتر دایان نیز بسیار موثر خواهد بود.

۲. آفتاب سوختگی در باغات پسته بسیار رایج است. در برنامه غذایی پسته دایان برای کاهش آفتاب سوختگی از سیلیکون دایان استفاده می‌شود. سیلیکون دایان با ایجاد لایه ای در سطح میوه و برگ باعث بازتاب بخشی از نور و در نتیجه کاهش آفتاب سوختگی خواهد شد.

۳. پسیل پسته جزء مهمترین آفات در این باغ است. برای کنترل این آفت قطعا باید با نظر گیاهپزشک اقدام کرد. با این وجود استفاده از محلول پاشی کلسیم وافر دایان و در مراحل بعد محلول پاشی سیلیکون دایان باعث کاهش خسارت پسیل و کاهش مصرف سموم برای کنترل این آفت خواهد شد.

۴. درشت شدن مغز پسته مهمترین هدف هر پسته کار است. عوامل متعددی در افزایش درشتی مغز پسته نقش دارد که بخشی از آن به تغذیه مربوط میشود. تمام عوامل تغذیه ای در برنامه غذایی پسته دایان در نظر گرفته میشود که مهمترین آن ها مصرف ریشه ای پتاس وافر دایان و پتاس باکتر دایان است. پتاسیم باعث افزایش جذب آب و مواد غذایی توسط ریشه و افزایش انتقال آن به سمت مغز پسته است.

۵. بررسی های تخصصی توسط تیم تخصصی تغذیه گیاهی در برنامه غذایی دایان در نظر گرفته می‌شود.

چه نوع کودهایی در برنامه غذایی پسته مناسب است ؟

انواع کودها از نظر اثرگذاری به سه دسته تأمین‌کننده، مکمل و بهساز خاک تقسیم می شوند. یک برنامه غذایی درست و صحیح از جنبه‌های علمی دارای هر سه بخش عنوان شده است. وزن هر قسمت با توجه به جنبه اثر‌گذاری را در ذیل بررسی می‌کنیم.

هرم اثرگذاری کودها

 1. کودهای تأمین‌کننده

به کودهایی که مستقیما عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان که همان عناصر اصلی یا ماکرو هستند را تأمین می‌کنند، کود تأمین‌کننده می‍گوییم. اهمیت این کودها به عنوان ماده مستقیم غذایی برای گیاه بسیار زیاد است.

این کودها می‌تواند از دسته‌ی کودهای حاوی باکتری ( کودهای زیستی ) که تامین عناصر نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم را بر عهده دارند و یا کودهای با منشاء قارچی (مایکوریزاها) که عنصر فسفر را برای گیاه با افزایش سطح دسترسی تامین می‌کنند و یا دسته کود‌های شیمیایی که تامین عناصر نیتروژن ، فسفر و پتاسیم را بر عهده دارند، باشد.

کودهای زیستی حاوی باکتری ( کود میکروبی )، کود سولفات پتاسیم پودری ، سولفات پتاسیم گرانول ، سوپرفسفات تریپل ، دی آمونیوم فسفات ، نیترات کلسیم ، اوره ، سولفات آمونیوم و اوره فسفات از مهمترین کودهای تأمین کننده در باغ پسته هستند.

سهم اثرگذاری و ارزش کودهای تأمین‌کننده در یک برنامه غذایی درست و علمی: ۶۰ تا ۷۰ درصد

نمونه کودهای تامین کننده در کشاورزی

 1. کودهای مکمل

به کودهایی میگوییم که حاوی عناصر و یا ترکیباتی هستند که به صورت مکمل ( تکمیل‌کننده کودهای تأمین‌کننده ) مورد استفاده قرار می‌گیرند. عناصر کم مصرف مانند روی ، منگنز ، آهن ، گوگرد ، منیزیم ، مس ، مولیبدات و … از جمله این عناصر هستند و یا ترکیباتی از پروفایل هایی از آمینواسید ها و یا ویتامین ها جزء دسته مکمل‌ها قرار می‌گیرند.

قابل ذکر است که تعدادی از کودهای مکمل ضروری هستند ( این بدان معنی است که عدم استفاده از این کودها مشکلاتی را برای تولید فراهم می‌کند ) و تعدادی از آن‌ها کودهای مکملی هستند که استفاده از آن‌ها شرایط بهتری را برای رشد گیاه و عملکرد آن فراهم می‌کند ولی عدم استفاده آن‌ها خللی در تولید ندارد.

از نقش های مهم کودهای مکمل می‌توان به مدیریت تنش های زنده ( آفات و بیماری ها ، علف های هرز ) و غیر زنده ( تغییرات اقلیمی ) اشاره کرد.

کود ریزمغذی ، کود روی ، کود اسید آمینه ، کود کلسیم و کود سیلیکون از مهمترین کودهای مکمل در باغ پسته هستند.

سهم اثرگذاری کودهای مکمل در یک برنامه غذایی موثر و علمی : ۱۰ تا ۲۰ درصد

نمونه کودهای مکمل در کشاورزی

 1. کودهای بهساز خاک

به کودهایی که باعث احیاء و اصلاح ساختمان خاک می‌شوند، بهساز خاک می‌گوییم. کودهای بهساز خاک، شرایط خاک را برای رشد بهتر ریشه و جذب بهتر عناصر غذایی و همچنین افزایش فعالیت میکروارگانیسم ها فراهم می‌کنند. از انواع این کودها می‌توان به کودهای دامی ( گاوی ، گوسفندی ، مرغی ، اسب ، کمپوست ) و همچنین کودهای اسید هیومیک اشاره کرد. نکته مهم اینجاست که این کودها شرایط را برای فعالیت بهتر گیاه فراهم می‌کنند. این ترکیبات در رسته تأمین نیستند و باید در مقادیر مجاز در یک برنامه غذایی درست استفاده شوند اثرات مطلوب مورد نظر را نشان دهند. اما استفاده بیش از اندازه و نادرست از این کودها مشکلات زیادی را برای کشاورزان ایجاد می‌کند که در مواقعی غیر قابل جبران هست. همچنین،برخی ترکیبات شیمایی جزء کودهای بهساز خاک هستند مانند گوگرد و سولفات کلسیم (گچ)

هم اثرگذاری کودهای بهساز خاک در یک برنامه غذایی علمی: ۵ تا ۱۰ درصد

نمونه کودهای بهساز خاک

دقت داشته باشید که کودهای بهساز خاک و مکمل نمی‌توانند به تنهایی نیاز غذایی گیاه را به طور کامل تأمین کنند. بهترین برنامه غذایی یا برنامه کودی برنامه‌ای است که هر سه نوع این کودها را برحسب نیاز شامل شود. درصدهای تعیین‌شده به عنوان سهم اثرگذاری، می‌تواند در شرایط خاص تغییرات داشته باشد.

برنامه غذایی پسته دایان چه خصوصیاتی دارد ؟

۱.برنامه غذایی دایان اختصاصی نوشته می‌شود.

باغ شما با باغ همسایه شما فرق دارد! لذا نمیتوان برای همه باغات پسته یک برنامه غذایی استفاده کرد. برنامه غذایی پسته دایان به صورت اختصاصی و با توجه به اطلاعات باغ هر کشاورز نگارش می شود. به این صورت که شما به عنوان باغدار وارد سایت شرکت دایان شده و پرسشنامه ای که برای باغ پسته آماده شده است را تکمیل میکنید. در این پرسشنامه اطلاعات باغ شما پرسیده میشود. بر اساس اطلاعات تکمیلی شما، برنامه غذایی اختصاصی برای شما توسط تیم تخصصی واحد آموزش دایان نگارش و برای شما ارسال می گردد.

۲. برنامه غذایی دایان بر اساس مراحل رشدی گیاه نگارش می شود.

در برنامه غذایی پسته دایان، کودهای مورد استفاده بر اساس نیازهای مهم پسته در هر مرحله رشدی است. به طور مثال اینکه پسته همیشه رشد داشته باشد اصلا مناسب نیست. در صورتی که بسیاری از کشاورزان فقط به رشد رویشی پسته اهمیت می‌دهند و به تغذیه با هدف رشد ریشه و تقویت جوانه ها و رشد مغز پسته توجه کمتری دارند. برنامه غذایی پسته دایان به گونه‌ای نگارش می شود که نیاز غذایی درخت در مراحل اولیه برای تقویت جوانه‌ها و تشکیل میوه، در مراحل بعد برای رشد میوه پسته و پرشدن مغز پسته و در مراحل انتهایی برای تقویت جوانه ها برای باردهی سال بعد تامین می شود.

مراحل رشد پسته
مراحل رشدی پسته

۳.درصدمناسبی از انواع کودهای تأمین‌کننده، مکمل و بهساز خاک برای پسته در نظر گرفته می‌شود.

در برنامه غذایی پسته دایان درصد مناسبی از انواع کودهای تأمین‌کننده، مکمل و بهساز خاک با توجه به نیاز درخت پسته وجود دارد. چراکه هر کدام از این کودها در جایگاه خود موثر و مناسب هستند اما مصرف بیش از حد و نادرست هر یک از این کودها مشکلاتی به همراه خواهد داشت.

درصد مناسب از هر کود

۴. نوع کود ، زمان مصرف کود ، نحوه مصرف کود و دلیل مصرف کود تعیین می‌شود.

در برنامه غذایی پسته دایان نوع کود مناسب مشخص می شود، زمان مصرف آن بر اساس تاریخ و یا نام مرحله رشدی پسته تعیین می شود، نحوه مصرف کود در هر مرحله توضیح داده میشود و همچنین دلیل مصرف کود یا شیوه اثر آن نیز به اختصار بیان میشود.

نمونه بخشی از جدول برنامه غذایی پسته

۵. کنترل هزینه ها

یکی از اهداف اصلی دایان کنترل و کاهش هزینه هاست. با توجه به گرانی کودها، برای مصرف آن باید برنامه ریزی دقیق داشت. اگر کودها در زمان مناسب و بر اساس نیاز گیاه مصرف شود، قطعا مقدار مصرف آن کاهش یافته و در نتیجه هزینه ها نیز کاهش خواهد یافت. اگر برنامه غذایی دایان را دریافت میکنید، هیچ نگرانی برای هزینه ها وجود نخواهند داشت.

بسته به نیاز باغ شما حدود هزینه ها برای باغ پسته غیر بارده از ۱ تا ۳ میلیون تومان و برای باغ بارده از ۳ تا ۵ میلیون تومان در هکتار خواهد بود !!! این مقدار برای تغذیه کل سال است و شامل تمام مصرف ریشه ای ها و محلول پاشی ها خواهد شد. علاوه بر این فقط شما باید کودهای جامد توصیه شده در برنامه غذایی را از فروشگاه های منطقه خود خریداری نمائید.

۶. پشتیبانی توسط کارشناسان دایان

پس از دریافت برنامه غذایی در هر زمان از مراحل اجرای تغذیه در باغ اگر سوالی داشتید کارشناسان دایان در خدمت شما هستند. به صورت تلفنی و یا از طریق فضای مجازی ( اپلیکیشن، تلگرام، واتساپ، اینستاگرام و … ) میتوانید ارتباط بگیرید تا بهترین نتیجه با توجه به شرایط موجود حاصل شود.

فعلا نگارش برنامه غذایی توسط تیم دایان به رایگان انجام می‌شود.

دریافت برنامه غذایی پسته

پیام دایان

اگر قرار باشد یک اتومبیل حرکت کند، باید استارت درست باشد تا موتور را تحریک کند. باید بنزین داشته باشد تا موتور را روشن کند. باید رادیاتور آب داشته باشد تا با حرکت فن‌ها موتور را خنک کند. لاستیک‌ها باد داشته باشند تا با سرعت مناسب حرکت کنند. حتی برف‌پاک‌کن درست باشد تا در زمان باران جلو دید راننده گرفته نشود. هر کدام از این موارد و بسیاری از موارد دیگر اگر درست کار نکند، حرکت اتومبیل مختل خواهد شد. بنابراین باید عوامل بسیاری کنار هم به درستی قرار بگیرند تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.

در کشاورزی نیز باید عوامل مختلفی مدیریت آبیاری، مدیریت آفات و بیماری‌ها، مدیریت صحیح تغذیه و … به درستی در کنار هم رعایت شوند تا عملکرد مطلوب و قابل تحسینی حاصل شود. در طول این مسیر کارشناسان دلسوز دایان در واحد علمی و آموزشی همراه و خدمت‌گزار شما هستند.

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است.استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع  و درج لینک مانعی ندارد.

۶. سوالات متداول کشاورزان در ارتباط با برنامه غذایی پسته

چطور برنامه غذایی پسته دریافت کنم؟

 • وارد سایت شرکت دایان شوید و دکمه ” دریافت برنامه غذایی ” را انتخاب کنید.
 • باغ پسته را انتخاب کنید و پرسشنامه‌ای که برای شما باز می‌شود را تکمیل کنید. دقت داشته باشید که برنامه غذایی شما بر اساس همین پرسشنامه نوشته می‌شود. تکمیل پرسشنامه باغ پسته

بعد از تکمیل پرسشنامه پسته چه خواهد شد؟

 • این پرسشنامه به دست کارشناسان دایان می‌رسد و با شما تماس خواهیم گرفت. سپس پرونده‌ای با نام شما در لیست کشاورزان دایان ثبت خواهد شد.
 • پرسشنامه شما در واحد آموزش دایان توسط تیم علمی بررسی می‌شود. تمام جوانب از نیاز غذایی گیاه گرفته تا مدیریت هزینه‌ها در نظر گرفته شده و بهترین برنامه غذایی بر اساس شرایط موجود نگارش می‌شود. برای کشاورزی شما ارزش قائلیم و نگارش هر برنامه غذایی حتی ممکن است تا چند ساعت زمان ببرد.

برنامه غذایی چگونه به دست باغدار میرسد؟

 • برنامه غذایی نگارش شده توسط واحد پشتیبانی از طریق تلگرام و یا واتساپ برای شما ارسال خواهد شد.

چند روز طول میکشد تا برنامه غذایی آماده شود؟

 • از مرحله تکمیل پرسشنامه توسط شما تا آماده شدن برنامه غذایی حدود ۱ تا ۴ روز طول میکشد. این مدت زمان در فصل های شلوغ سال ممکن است بیشتر شود.

 من خودم کود دارم آیا برنامه غذایی نوشته میشود؟

 • بله حتما. داخل پرسشنامه بخشی وجود دارد که میتوانید کودهای موجود در انبار خود را یادداشت نمائید. این کودها از نظر کیفیت بررسی میشود. اگر شماره ثبت کودی سازمان آب و خاک داشته باشد و مشکلی نداشته باشد حتما زمان مصرف و مقدار مصرف آن در برنامه غذایی ذکر خواهد شد.

آیا آزمایش آب و خاک لازم است؟

 • اگر آزمایش آب و خاک دارید در انتهای پرسشنامه در قسمت مربوط قرار دهید و یا از طریق تلگرام و واتساپ به دست کارشناسان دایان برسانید. در صورتی که آزمایش آب و خاک ندارید برنامه غذایی شما بر اساس اطلاعات عمومی در منطقه خودتان نگارش خواهد شد.

 آیا برنامه غذایی عملکرد را تضمین می کند؟

 • برنامه غذایی عملکرد را تضمین نمی‌کند بلکه تامین نیاز گیاه را با توجه به پتانسیل آن سال با کمترین هزینه تضمین می‌کند. عملکرد در کشاورزی بسته به شرایط مختلفی از جمله آب و هوا، مدیریت کاشت، مدیریت تغذیه و مدیریت آفات و بیماری‌ها تعیین می‌شود. یعنی اگر این شرایط مساعد باشد و مدیریت شود، برنامه غذایی باعث افزایش عملکرد به همان نسبت می‌شود. مثال: یک برنامه تغذیه ای که برای صبحانه و ناهار و شام و میان‌وعده یک نفر نوشته می‌شود را نمیتوان تضمین کرد که باعث چاق شدن یک انسان لاغر می‌شود. بلکه زمانی باعث چاق شدن خواهد شد که اولا درست اجرا شود و دوما فرد دچار بیماری خاصی نباشد.
 • در کشاورزی نیز با واقعیت‌ها رو به رو هستیم. ولی مطمئنا می‌توان تضمین کرد که شرایط نسبت به زمانی که بدون برنامه‌ریزی پیش روید بسیار بهتر خواهد شد.

آیا برنامه غذایی باید از اول فصل رشد استفاده شود و یا از اواسط مراحل رشد هم میتوان شروع کرد؟

 • خیر. ضرورتی ندارد که برنامه غذایی از اول فصل رشد شروع شود. برنامه غذایی از هر مرحله ای از رشد گیاه شما میتواند شروع شود و برنامه غذایی برای تأمین نیاز غذایی گیاه از آن مرحله به بعد نگارش می‌شود.
این آموزش را دوست داشتید؟
1
0
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=10231
				
			
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=10231
				
			
برنامه کوددهی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

دریافت برنامه کوددهی اختصاصی