پنج دلیل حاشیه خشکی برگ پسته

پنج دلیل حاشیه خشکی برگ پسته + راه حل

۱.مقدمه

حاشیه خشکی برگ پسته یکی از مشکلات مهم درخت پسته است که به دلایلی از جمله شوری، گرما، آفات و بیماری‌ها و کمبود پتاسیم در طی فصل رشد مشاهده می‌شود. در صورت عدم‌توجه به این مسئله ، تعداد زیادی برگ درخت را طی فصل رشد از دست خواهیم داد و در نهایت به دلیل کم شدن ظرفیت تولید درخت، عملکرد بسیار کاهش می‌یابد. این مطلب بر اساس تجربیات پسته‌کاران بزرگ و با تجربه و همچنین بر اساس مقالات روز دنیا نگارش شده است.

ما در این مطلب تجربیات کشاورزان با تجربه و دانش را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

۲.حاشیه خشکی برگ پسته در اثر شوری

شوری پسته یکی از مشکلات اصلی مناطق پسته‌کاری است که در صورت عدم توجه، عملکرد محصول را به شدت کاهش می‌دهد. شوری در پسته باعث می‌شود برخی عناصر مانند سدیم، کلر و بر توسط ریشه‌ها جذب شده و در برگ‌ها تجمع پیدا کنند و باعث حاشیه خشکی برگ شوند.

حاشیه خشکیدگی برگ پسته بر اثر شوری
حاشیه خشکیدگی برگ پسته بر اثر شوری

راه حل

۱. مهمترین کار اجتناب از عملیاتی است که شوری را تشدید می کنند. به طور مثال در باغات با شوری آب و خاک زیاد، بهتر است از کود سولفات آمونیوم به جای اوره استفاده شود، از مصرف بیش از حد کودهای شیمیایی خودداری شود، ۲.حتما در برنامه غذایی پسته از کودهای میکروبی و زیستی استفاده شود. تنظیم pH خاک با استفاده از گوگرد و باکتری‌های اکسیدکننده گوگرد و همچنین کودهای نیتروباکتر، فسفوباکتر، پتاس‌باکتر و سولفوباکتر دایان. ۳. آبشویی برای کاهش شوری در پسته، طی فصل خواب درخت و تا قبل از باز شدن جوانه‌ها. ۴. استفاده از مالچ برای صرفه‌جویی در مصرف آب و کاهش تبخیر از سطح خاک جهت کاهش اثرات شوری در پسته. ۵. اطلاعات کامل را حتما در مقاله ” پنج راهکار کاهش شوری در باغ پسته ” مطالعه کنید.

نکته: آبشویی در مناطق پسته‌کاری که هم آب شور بوده و هم خاک شور است، تاثیر کمی دارد مگر اینکه شوری آب پایین باشد و بتوان از آبشویی استفاده کرد. نکته دیگر زهکشی خاک است که اگر زهکشی خاک نیز مطلوب نباشد آبشویی زیاد موثر نیست. اگر در منطقه پسته‌کاری بارندگی طی زمستان وجود دارد می‌توانید از آب باران جهت آبشویی استفاده کنید.

۳. حاشیه خشکی برگ پسته در اثر گرما

دمای بسیار بالا طی تابستان در برخی مناطق پسته‌کاری باعث حاشیه خشکی برگ پسته می‌شود. معمولا تنش خشکی توام با دمای بالا یکی از دلایل مهم حاشیه خشکی برگ پسته است بطوریکه تنش خشکی طولانی مدت حتی ممکن است باعث ریزش برگ‌ها پس از بروز حاشیه خشکی برگ پسته شود.

حاشیه خشکیدگی برگ پسته بر اثر گرما
حاشیه خشکیدگی برگ پسته بر اثر گرما

راه حل

۱. آبیاری منظم و به موقع طی فصل رشد و جلوگیری از وارد شدن تنش خشکی طی مراحل مهم رشدی درخت پسته. ۲. محلول‌پاشی سیلیکون دایان با شروع فصل گرما باعث افزایش مقاومت برگ‌ها به تنش گرما می‌شود.

۴. حاشیه خشکی برگ پسته در اثر آفات و بیماری‌ها

دلیل ۱: نماتد

نماتدها یکی از دلایل مهم حاشیه خشکیدگی برگ پسته هستند. این نماتدها در ریشه و اطراف آن زندگی می‌کنند و با آسیب به ریشه و اختلال در جذب عناصر توسط ریشه باعث کاهش رشد درخت و ایجاد حاشیه خشکی برگ‌ها در پسته شده و در نهایت شاهد کاهش قابل توجه عملکرد پسته خواهیم بود.

حاشیه خشکی برگ پسته در اثر نماتد
حاشیه خشکی برگ پسته در اثر نماتد

راه حل

 1. قبل از احداث باغ جدید پسته، دقت کنید نهال‌های آلوده به نماتد را کشت نکنید. روش تشخیص چشمی، بررسی ریشه نهال است که نباید حالت گره گره داشته باشند (همانند تصویر بالا). ۲. تغذیه صحیح و در زمان درست جهت افزایش مقاومت پسته به نماتد نیز موثر خواهد بود. ۳. مصرف ریشه ای کود سیلیکات پتاسیم نیز میتواند در کنترل نماتد موثر باشد.

پیشنهاد می‌شود برای تغذیه بهتر و اصولی از برنامه غذایی دایان کمک بگیرید.

نکته: فراهمی شرایط برای تابش مستقیم آفتاب به سطح خاک نیز یکی دیگر از روش‌های کنترلی است.

دلیل ۲: بیماری قارچی

بیماری بلایت جوانه یا خوشه که یکی از عوامل آن قارچ Botryosphaeria dothidea و بیماری بلایت آلترناریایی که عامل آن قارچ Alternaria می‌باشد. آلودگی این دو قارچ در برگ‌های پسته باعث حاشیه خشکی برگ می‌شود. این دو بیماری قارچی یک مشکل جدی در باغ‌هایی هستند که آبیاری بصورت بارانی و غرقابی باشد، همچنین در مناطق با خاک‌های کم نفوذ و باغ‌های با رطوبت نسبی بالا، می‌تواند زیاد باشد.

حاشیه خشکی برگ پسته در اثر بیماری قارچی Botryosphaeria
حاشیه خشکی برگ پسته در اثر بیماری قارچی Botryosphaeria
حاشیه خشکی برگ پسته در اثر بیماری قارچی Alternaria
حاشیه خشکی برگ پسته در اثر بیماری قارچی Alternaria

راه حل

۱. استفاده از قارچ‌کش ( مانند سم فلوپیرام + تبوکونازول ) قبل از بارندگی (در صورت از دست رفتن زمان، می‌توانید دو تا سه روز پس از باران استفاده کنید)۲. رعایت بهداشت باغ در انتهای فصل. ۳. اگر مشکل این دو بیماری جدی است، برنامه آبیاری را تنظیم کرده و از ماندابی و راکد شدن آب جلوگیری کنید.

دلیل ۳: کرم سفید ریشه

کرم سفید ریشه مشکل مهم باغداران پسته است به ویژه باغداران که کود دامی فرآوری‌نشده در باغ خود استفاده می‌کنند. زمان هجوم این آفت از اواخر فروردین آغاز می‌شود. از جمله علائم مهم این آفت حاشیه خشکی برگ پسته است که بدلیل آسیب و قطع شدن بخشی از ریشه‌ها، این علامت در برگ‌ها دیده می‌شود.

کرم سفید ریشه
کرم سفید ریشه

راه حل

۱. از بین بردن علف‌های هرز یک ساله به این علت که منبع غذایی خوبی برای این لاروها هستند. ۲. رعایت بهداشت باغ پس از هرس و در طول پاییز و زمستان. ۳. استفاده از تله‌های نوری در باغ. ۴. استفاده از کود سیلیکون دایان به صورت مصرف ریشه‌ای در طول فصل رشد.

دلیل ۴: بیماری باکتریایی

یکی دیگر از دلایل حاشیه خشکی برگ پسته، باکتری Xylella fastidiosa است که طی چند سال اخیر در برخی مناطق پسته‌کاری ایران مشاهده شده است. علائم حمله این باکتری به گیاه، با قهوه‌ای و سپس خشک شدن حاشیه برگ‌ها آغاز شده و در صورت پیشرفت بیماری شاهد از بین رفتن کامل برگ و شاخه‌ها خواهیم بود.

حاشیه خشکی برگ پسته در اثر بیماری باکتریایی
حاشیه خشکی برگ پسته در اثر بیماری باکتریایی

راه حل

جهت مبارزه با این باکتری راه‌های شیمیایی توصیه نشده است، اما به دلیل انتقال آن توسط حشرات تغذیه‌کننده از برگ‌ها می‌توان از چند روش ذیل برای مدیریت این بیماری استفاده کرد.

۱. رعایت بهداشت باغ و جمع‌آوری بقایای گیاهی طی پاییز و زمستان. ۲. محلول‌پاشی سیلیکات پتاسیم دایان و کلسیم وافر دایان در اردیبهشت و خرداد، جهت استحکام سلول‌های برگ.

۵. حاشیه خشکی برگ پسته در اثر کمبود پتاسیم

پتاسیم یک عنصر مهم در تغذیه پسته است که علائم کمبود آن معمولا از اوایل تا اواسط تابستان و در برگ‌های پیرتر مشاهده می‌شود. کاهش رشد درخت بخصوص برگ‌ها، حاشیه خشکی برگ و در نهایت کاهش عملکرد از جمله نشانه‌های کمبود پتاسیم در پسته است.

علائم کمبود پتاسیم در برگ پسته
علائم کمبود پتاسیم در برگ پسته

راه حل

 1. در مراحل اولیه رشد، به صورت ریشه‌ای از کود سیلیکات پتاسیم استفاده شود و در طول فصل رشد توام با درشت شدن مغز پسته از پتاس وافر دایان و سولفات پتاسیم پودری به صورت ریشه ای استفاده شود. همچنین محلول‌پاشی سیلیکون دایان در مراحل پرشدن مغز پسته به تأمین پتاسیم از طریق برگ نیز کمک خواهد کرد.

نکته: گاهی حاشیه خشکی برگ پسته بر اثر محلول‌پاشی در دمای بسیار بالا یا سمپاشی غیراصولی نیز اتفاق می‌افتد.

پیشنهاد می‌شود برای تغذیه بهتر و اصولی از برنامه غذایی دایان کمک بگیرید.

 

۶. حاشیه خشکی برگ پسته در اثر سمیت عناصر سنگین

مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی و سموم در باغ پسته ممکن است باعث سمیت عناصری مانند بر و عناصر سنگین نظیر سرب، کادمیوم و آلومینیوم در خاک شود. یکی از مهم‌ترین علائم این سمیت، حاشیه خشکی برگ پسته است. در صورت افزایش سمیت عناصر پس از حاشیه خشکی برگ پسته، آسیب به میوه‌ها نیز می رسد.

حاشیه خشکی برگ پسته در اثر سمیت عنصر بر
حاشیه خشکی برگ پسته در اثر سمیت عنصر بر

راه حل

۱. عدم مصرف کودهایی که دارای عناصر سنگین هستند. معمولا کودهای معدنی که مستقیما از معدن گرفته می‌شوند دارای عناصر سنگین هستند. کودهای گوگرد بنتونیت‌دار و گوگرد معدنی اکثرا دارای عناصر سنگین هستند. ۲. از مصرف مقادیر زیاد کودهای شیمیایی خودداری شود. پیشنهاد می‌شود برای تعیین مقدار و زمان مصرف صحیح کودها از برنامه غذایی پسته دایان استفاده کنید تا از خسارت‌های جبران ناپذیر جلوگیری شود. ۳. مصرف ریشه‌ای پتاس وافر در طول فصل رشد به دلیل رفع تنش ناشی از عناصر عناصر سنگین کمک می کند. ۴. استفاده از برخی کلات‌کننده‌های طبیعی به عنوان کود، میزان عناصر سنگین را در خاک کاهش می‌دهد.

 

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است.استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع  و درج لینک مانعی ندارد.

بخش نظرات

16 پاسخ

  1. با سلام و احترام
   برای کنترل نماتد بهترین کار مدیریت آبیاری و تغذیه است که آبیاری باید با فواصل نزدیکتر انجام شود و از برنامه غذایی اختصاصی استفاده کنید.

 1. سلام وخسته نباشید
  امسال بیش از پنجاه درخت پسته که سنش ده ساله است به مدت یه ماه اول حاشیه دور برگ زرد شد و بعد کم کم درخت خشک شد لطفاً به راه کاری بگین که همه باغ داره خشک میشه

  1. با سلام و احترام
   این اتفاق به سه دلیل است. اول به دلیل شوری زیاد آب و خاک و فاصله زیاد آبیاری ها- دلیل دوم پوسیدگی ریشه و دلیل سوم نماتد است. برای پیدا کردن عامل اصلی در باغ شما بهتر است کارشناس به صورت حضوری بررسی کند.

  1. با سلام و احترام
   بطور کلی مشکلی که برای درختان شما بوجود آمده، در این مطلب بررسی شده و پنج دلیل آن ذکر شده است.

 2. سلام ببخشید من درخت پسته دوساله دارم برگها بصورت لوله درامده میشه کمکم کنید

  1. با سلام و احترام
   لوله شدن برگ پسته دلایل مختلفی دارد و نیاز به بررسی از طریق عکس است. برای مشاوره با کارشناسان ما لطفا با دفتر دایان تماس بگیرید.
   ۰۵۱۳۴۶۹۳۳۳۳

 3. مهندس سلام امسال نزدیک به ۲۰ عدد درخت استارت نخورد و خشک شدن سنشم ۱۰ سال هستن چرا اب و خاک هم شیرین هستش

  1. سلام وقت بخیر
   باید به صورت حضوری بررسی بشه. ولی میتونه از خسارت سرما باشه یا اگر سیل اومده میتونه مربوط به اون باشه.

  1. سلام وقت بخیر
   درخت در زمان تشکیل میوه نیاز غذایی و نیاز آبی بسیار بالایی دارد. لذا در صورتی که هر گونه تنش شدیدی به درخت وارد شود میتواند باعث خشک شدن درخت نیز شود. پوسیدگی ریشه، تنش خشکی بیش از حد، شوری بیش از حد آب و … از جمله این تنش‌ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

هزینه نگارش برنامه: رایگان!

هزینه نگارش: رایگان!