درشت شدن سیب زمینی با ۳ راهکار مهم

مشکلات کود دهی و تغذیه در همه مزارع کشور مشاهده می شود و مسئله ای غیرقابل انکار است. البته عملکرد و اجزاء عملکردی هر محصول متفاوت است و نمی توان برای همه کشت ها یک نسخه کودی در نظر گرفت. مثلا در سیب زمینی که محصولی بسیار مهم در سراسر دنیا است، هدف درشت شدن سیب زمینی یا به اصطلاح درشتی سیب زمینی است و کشاورزی نیست که بخواهد سیب زمینی هایش ریز باشند. مگر در مواردی که کارهای تحقیقاتی برای اصلاح ارقام نیاز به اجرا داشته باشد.

آیا به هر قیمتی می توان به درشت شدن سیب زمینی رسید؟

دست یافتن به هدف درشتی سیب زمینی و عملکرد بالا بدون برنامه ریزی و در نظر گرفتن تغییرات اقلیمی امکان پذیر نیست. اینکه به ارقام سیب زمینی توجه شده و هدف از کشت هم در نظر گرفته شود، بسیار مهم است و قطعا کشاورز عزیز می خواهد به درشتی سیب زمینی و بهبود عملکرد برسد. برای این مسئله باید بدانید که پس از گلدهی سیب زمینی، تعداد غده در هر بوته سیب زمینی مشخص شده و قطعا بعد از آن کشاورز به دنبال درشت شدن سیب زمینی است و این قضیه باید طوری به پایان برسد که فاکتورهای کیفی نیز در بهترین حالت باشند. پس اصول را رعایت کنید تا نتیجه مطلوبی بگیرید.

چند اصل در تغذیه برای درشت شدن سیب زمینی مهم هستند؟

در بسیاری از منابع برنامه های کود دهی زیادی برای درشتی سیب زمینی نگارش شده و افراد بسیاری توصیه های کودی مختلفی به کشاورزان داده اند. اما آیا هر برنامه کود دهی می تواند به درشت شدن سیب زمینی کمک کند؟ آیا با یک کود خاص می توانیم باعث درشتی سیب زمینی بشویم؟ برای رسیدن به پاسخ این ابهامات باید اصول تغذیه و برنامه غذایی سیب زمینی را در تمام دوره کشت رعایت کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

تغییرات اقلیمی و اثرات آن بر درشت شدن سیب زمینی

اثر تغییرات اقلیمی در کشت سیب زمینی
اثر تغییرات اقلیمی در کشت سیب زمینی

تیم دایان در چند مقاله به تغییرات اقلیمی و اثرات آن بر محصولات کشاورزی اشاره داشته است و باز هم تاکید می کنیم که برای کشت هر محصولی باید اقلیم منطقه را در نظر بگیرید و بدانید که در همه کشور نمی توانید سیب زمینی کشت کنید. شرایط اقلیمی که در هر منطقه وجود دارد کاملا موثر بر کشت سیب زمینی است و اگر در منطقه ای که مناسب سیب زمینی نیست این کشت را انجام دهید نه بوته ها رشد کاملی داشته و نه به عملکرد می رسید.

سیب زمینی محصولی است که هم در مناطق سردسیر و هم گرمسیر کشت می شود اما تاریخ کاشت همان فاکتور کلیدی است که در بحث اقلیم منطقه مطرح است. در مناطق سردسیر تاریخ کاشت در بهار پس از رفع خطر سرمازدگی های بهاره است اما در مناطق گرمسیر این محدودیت وجود ندارد. برای اطلاع از شرایط اقلیمی منطقه مدنظرتان باید اطلاعات هواشناسی را از اداره جهاد کشاورزی منطقه بگیرید و بر اساس آن برای تاریخ کاشت سیب زمینی تصمیم بگیرید.

میزان و زمان مصرف کودها برای درشت شدن سیب زمینی  

مصرف کود برای مزرعه سیب زمینی

در بحث میزان مصرف کودها باید به نحوه و مرحله رشدی و اینکه هدف از کشت چیست! توجه داشته باشید زیرا بسته به آناتومی و مرحله رشدی، نوع و میزان کودها بسیار متفاوت است و نمی توانید برای همه مراحل و همه محصولات از یک کود خاص استفاده کنید. در سیب زمینی به دلیل اینکه بخش زیر خاک یعنی غده، عامل اصلی عملکرد است باید توجه بسیاری به تخصیص عناصر از بخش هوایی گیاه به بخش زیر خاک داشته باشید. اگر مواد غذایی کافی به غده های سیب زمینی نرسد و بخش بالا خاک نتواند نیاز غده ها را تامین کند، به هیچ وجه به درشت شدن سیب زمینی منتج نخواهد شد. در اجزا عملکرد سیب زمینی هم تعداد غده و هم درشتی سیب زمینی اهمیت دارد و قطعا تعداد غده بسیار زیاد ولی ریز برای بهبود عملکرد سیب زمینی مناسب نیست.   

کشاورزان عزیز در نظر بگیرید که هر چه کود بیش تر مصرف کنید به درشت شدن سیب زمینی هایتان نمی رسید زیرا مصرف بیش از حد کودها جز آسیب به خاک و مزرعه شما و هزینه بالا، برایتان نتیجه ای ندارد.

بعد از گلدهی سیب زمینی، ۸۰ درصد موارد مصرف کود برای درشتی سیب زمینی است زیرا تعداد غده در بوته مشخص شده و بعد از گل دادن باید روی درشت شدن سیب زمینی تمرکز کافی داشته باشید.  

همانطور که می دانید همه عناصر در پروسه های مختلف رشدی اثرگذارند و نباید هیچ کودی فراموش شود. از جمله کودهای مهم برای درشتی سیب زمینی، کودهای دارای عنصر پتاسیم مانند سولفات پتاسیم پودری و مونو پتاسیم فسفات هستند زیرا در انتقال مواد از بخش هوایی به غده ها، پتاسیم نقش کلیدی دارد. علاوه بر این مقدار کم اوره در حد ۱۰ تا ۲۰ کیلو در هکتار با هدف رقیق شدن شیرابه و افزایش انتقال مواد، بسیار در بحث درشت شدن سیب زمینی مهم است. ضمن اینکه محلول پاشی سیلیکات پتاسیم از ده روز بعد از گلدهی برای افزایش سرعت انتقال مواد از برگ به غده توصیه می شود و این توصیه کودی باید تا برداشت هر دو هفته یکبار تکرار شود. به دلیل حساسیت غده ها و ریشه های سیب زمینی به بیماری های پوسیدگی، مصرف سیلیکات پتاسیم به کنترل این مشکلات نیز بسیار کمک می کند.

اثر آبیاری کافی و اصولی بر درشت شدن سیب زمینی

آبیاری مزرعه سیب زمینی

در مطلب نکات کلیدی در آبیاری سیب زمینی اشاره کردیم که نیاز آبی سیب زمینی بالا است و به هیچ وجه برای رسیدن به عملکرد مناسب نباید دست کم گرفته شود. اگر به هر دلیلی میزان آبیاری در مراحل رشدی مختلف کافی نباشد شاهد کاهش شدید رشد و نمو غده ها و عملکرد سیب زمینی خواهید بود.

در فاز درشت شدن سیب زمینی، حفظ رطوبت خاک باعث رشد بهتر غده ها می شود، همچنان که شاهد درشت شدن غده ها نیز هستید، پس به شرایط آبیاری مزرعه تان توجه کنید!

بسته به اقلیم منطقه دور آبیاری برای درشت شدن سیب زمینی کمی متفاوت است اما در هر صورت نباید تنش کم آبی در هیچ منطقه ای رخ دهد. معمولا دور آبیاری برای این مرحله کلیدی ۵ تا ۶ روز یکبار در نظر گرفته می شود اما از شرایط بافت خاک نیز غافل نشوید، زیرا اگر بافت خاک شنی باشد فواصل آبیاری کم تر و اگر رسی باشد فواصل طولانی تر است.

در صورت تمایل، مطلب درشت شدن سیب زمینی با ۳ راهکار مهم را با سایر کشاورزان و کارشناسان به اشتراک بگذارید. از حمایت شما سپاسگزاریم.

دریافت برنامه غذایی سیب زمینی

تیم علمی و تحقیقاتی دایان

سوالات متداول در ارتباط با درشت شدن سیب زمینی

 • زمان مصرف سولوپتاس در سیب زمینی چه موقع است؟

 کودهای پتاسیمی به دلیل انتقال مواد از برگ به غده در سیب زمینی بسیار مهم هستند و باید از زمان شروع رشد غده تا درشت شدن سیب زمینی به میزان کافی و بر اساس برنامه غذایی مصرف شوند.

 • بالا بردن تناژ سیب زمینی امکان پذیر است؟

برای افزایش تناژ باید همه فاکتورها را در نظر بگیرید و بدانید که اگر شرایط اقلیمی برای کشت سیب زمینی فراهم باشد، می توانید با برنامه غذایی درست و آبیاری و مدیریت اصولی مزرعه به افزایش تناژ برسید.

 • کود برای درشت شدن سیب زمینی چیست؟

تنها یک کود برای درشت شدن سیب زمینی کافی نیست و باید مجموعه ای از کودها در قالب برنامه غذایی اصولی و در زمان لازم مصرف شوند.

 • بهترین کود برای سیب زمینی چیست؟

برای بهترین رشد در تمام مراحل و حتی درشت شدن سیب زمینی بهترین کود معنی ندارد و تنها یک کود کافی نیست و باید طبق برنامه کود دهی سیب زمینی پیش بروید و اگر طبق اصول موارد تغذیه و مدیریتی مزرعه را رعایت کنید، بهترین نتیجه را میگیرید.

 • زمان مصرف کود اوره برای درشت شدن سیب زمینی کی هست؟

مصرف کودهای نیتروژنی مانند اوره بسیار به مرحله رشد سیب زمینی وابسته است و باید طبق برنامه غذایی و به میزان کافی مصرف شود زیرا مصرف بیش از حد اوره برای سیب زمینی باعث تاخیر در رشد غده ها و مشکلات دیگری می شود. به عنوان مثال بعد از گلدهی و برای درشتی سیب زمینی باید ۱۰ تا ۲۰ کیلوگرم در هکتار اوره مصرف کنید و میزان بیش تر از این، مشکلاتی را در پی دارد.

 • آیا کود حیوانی برای سیب زمینی مفید است؟

خیر، به دلیل عدم فرآوری درست کودهای حیوانی، پیشنهاد ما به کشاورزان عزیز این است که حتی الامکان کودهای حیوانی را مصرف نکنند چون باعث پوسیدگی های ریشه و غده سیب زمینی خواهند شد.

 • گلدهی برای سیب زمینی همزمان با درشت شدن سیب زمینی است؟

خیر، زمان درشتی سیب زمینی پس گلدهی آغاز می شود.

منابع

+ Potato Production. (2013). Penn State Extension. 
+ https://www.yara.us/crop-nutrition/potato/role-of-potassium/
این آموزش را دوست داشتید؟
5
0
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=20726
				
			
برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=20726
				
			
بخش نظرات

19 پاسخ

 1. کارشناس محترم سلام و عرض ادب
  برخلاف نظر شما باید عرض کنم مصرف کودهای دامی مثل کود گاو و مرغ در خاک قبل از کاشت ,مخصوصا شش ماه قبل از کاشت به شکل قابل توجهی باعث افزایش تناژ محصول میشه

  1. با سلام و احترام
   از اینکه تجربه تان را با ما به اشتراک گذاشتید، سپاسگزاریم.

 2. سلام خسته نباشید مهندس
  دو هفته پیش سلوپتاس تزریق کردم و بداز ۱۰ روز تکرار کردم الان ۲۰ روز مانده به برداشت سیب‌زمینی و بداز ۴ روز مرحله دوم که پتاس تزریق کردم ۴۰ کیلو اوره در هکتار تزریقی دادم برای کمک به درشت شدن غده خواستم بدونم اشتباه انجام ندادم ممنون از کمک‌های شما

  1. با سلام و احترام
   بطور عمومی تنها مورد این هست که اوره در مرحله رشد غده باید کمتر مصرف شود. پیشنهاد می کنیم از برنامه غذایی اختصاصی سیب زمینی استفاده کنید تا مقدارها دقیق باشد.
   https://www.agrodayan.com/nutrition-programs/

  1. با سلام و احترام
   مصرف کود دامی را به حداقل برسانید و از نظر تغذیه از مراحل اولیه رشد به گیاه رسیدگی شود تا آسیب گل جالیز به مزرعه به حداقل برسد.

  1. با سلام و احترام
   پیشنهاد می کنیم که حتما با گیاهپزشک حاذق در منطقه مشورت کنید. برای ارتباط با کارشناسان هر منطقه می توانید به سایت http://www.Agroiranexpert.com مراجعه کنید و با جستجو در سایت، کارشناس گیاهپزشک را پیدا کنید و با ایشان مشورت کنید.

  1. با سلام و احترام
   خیر، برای رشد غده ها بعد از گلدهی باید از سولفات پتاسیم استفاده کنید.

 3. سلام.من سیب رقم جلی کاشتم بیست روز دیگه برداشت میکنم غده ریز قالب هستند چه کودی باید استفاده کنم

  1. با سلام و احترام
   کود سولفات پتاسیم پودری در اولین آبیاری پیش رو به صورت مصرف ریشه ای استفاده کنید. محلول پاشی سیلیکات پتاسیم طی دو مرحله با فاصله ۷ روز از همین تاریخ انجام شود.

 4. سلام سیب زمینی سیفرا کاشتم از وقت فارو تا الان که بیست روز ماند پاییز توگل دهیه پس کی میرسه برای غده گذاشتن

  1. با سلام و احترام
   از انتهای گلدهی تا رسیدگی حدود ۲۵ تا ۳۰ روز زمان نیاز هست تا غده به سایز مناسب برسه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه غذایی اختصاصی

برای باغ و مزرعه‌ات برنامه کوددهی اختصاصی داشته باش!

ارسال موفق درخواست

درخواست شما با موفقیت ارسال شد. منتظر تماس کارشناسان شرکت باشید!