فروت ست پسته

فروت ست پسته + برنامه غذایی

۱. مقدمه

بسیاری از پسته کاران اهمیت فروت ست را به خوبی میدانند و توجه ویژه ای به این مرحله تغذیه ای در باغ دارند. با این وجود، شناخت فروت ست در بین باغداران در سطح مقدماتی بررسی شده و به طور کامل مشخص نشده است. ما در تیم تخصصی تغذیه گیاهی دایان به طور کامل هم از نظر تجربی و هم از نظر علمی به بررسی فروت ست در باغ پسته پرداخته ایم.

۲. فروت ست چیست؟

فروت ست یک عبارت انگلیسی به معنی تنظیم میوه است. در واقع مرحله شروع تشکیل میوه را فروت ست می‌گویند که در پسته همان مرحله نخودی شدن پسته است. در این زمان تقسیم سلولی (ظرفیت‌سازی برای رشد) بیشتر از بزرگ شدن سلولی اتفاق میافتد. اصطلاحاً در ایران به مرحله‌ای که باید جوانه‌ها برای یک فروت ست ایده آل آماده شوند، “فروت ست” می‌گویند و ما هم از همین اصطلاح در این مقاله استفاده کرده‌ایم.

۳.هدف از فروت ست پسته چیست؟

الف: تولید خوشه اولیه با کیفیت

ب: کاهش ریزش پسته

ج: کاهش ریز و درشتی پسته

د: کاهش ریزش جوانه‌ ( پوند ) در سال جاری

ه: کاهش سال‌آوری درختان پسته

۴.بهترین زمان فروت ست پسته

برنامه فروت ست پسته در طول فصل رشد، در ۳ نوبت اجرا می‌شود.

نوبت اول بلافاصله پس از برداشت پسته ، نوبت دوم زمان تورم جوانه‌ها در بهار و نوبت سوم بعد از تشکیل میوه‌ها ( نخودی شدن پسته ) است. ۵۰ درصد ارزش فروت ست پسته مربوط به فروت ست پس از برداشت ، ۲۰ درصد آن مربوط به فروت ست زمان تورم جوانه ها و ۳۰ درصد دیگر نیز مربوط به فروت ست بعد از تشکیل میوه می‌شود.

فروت ست پسته

نوبت اول: فروت ست پسته بعد از برداشت

در فروت ست بعد از برداشت پسته ، درخت در فرصت کوتاهی که دارد باید قبل از ریزش برگ‌ها، جوانه‌ها را تقویت کند. با محلول پاشی کودهای مورد نیاز به درخت کمک خواهیم کرد تا مواد غذایی بیشتری را در جوانه‌ها ذخیره کند. دقت داشته باشید که هر چه از زمان برداشت پسته بگذرد توانایی برگ‌ها برای فعالیت و جذب عناصر کاهش می‌یابد. بنابراین سعی کنید فروت ست بعد از برداشت به تأخیر نیفتد و برگ هنوز سبزینگی مناسبی داشته باشد.

نوبت دوم: فروت ست زمان تورم جوانه ها در پسته

در نوبت دوم ، فروت ست پسته در زمان تورم جوانه ها توصیه می‌شود. دقت داشته باشید با توجه به اینکه در درختان پسته ، برگ در زمان تورم جوانه وجود ندارد بنابراین تأثیر فروت ست در زمان تورم جوانه ها کمتر از فروت ست بعد از برداشت است.

نوبت سوم: فروت ست زمان نخودی شدن پسته

در نوبت سوم نیز بعد از تشکیل میوه فروت ست اجرا می‌شود که موجب افزایش ظرفیت بزرگ شدن میوه و جلوگیری از ریزش آن در فصل گرم می‌شود. زمان اجرای این مرحله کاملا مشخص است و در زمان نخودی شدن پسته اجرا می‌شود.

۵.کود مناسب برای فروت ست پسته

طبق مطالعات انجام‌شده توسط محققین علم تغذیه گیاهی، درختان میوه برای تقویت جوانه‌های بارده به تمامی عناصر ماکرو و میکرو نیاز دارند و تغذیه گیاه با چند عنصر خاص منطقی نمی‌باشد. البته بعضی از عناصر از اهمیت بیشتری برخوردارند ولی این نیست که سایر عناصر نیاز نباشد. درختان زمانی رشد اولیه و فروت ست مطلوبی خواهند داشت که جوانه‌ها هیچ‌گونه کمبودی از هیچ‌کدام از عناصر نداشته باشند.

در ادامه برنامه غذایی فروت ست پسته را برای شما آماده کرده ایم.

۶. نتیجه گیری

 1. فروت ست جزء راهکارهای بسیار کلیدی برای افزایش عملکرد در برنامه غذایی کشاورزان با تجربه و دانش است.
 2. برنامه فروت ست پسته در طول فصل رشد، در ۳ نوبت اجرا می‌شود. نوبت اول بلافاصله پس از برداشت پسته ، نوبت دوم زمان تورم جوانه‌ها در بهار و نوبت سوم بعد از تشکیل پسته ( نخودی شدن پسته ) است.
 3. سهم یا ارزش مراحل فروت ست در درختان مختلف میوه متفاوت است. درصد اثرگذاری هر یک از مراحل سه گانه فروت ست در جدول شماره ۱ بسته به نوع درخت مشخص شده است.
 4. برای فروت ست باید تمام عناصر در اختیار گیاه قرار بگیرد و استفاده از چند عنصر خاص مثل روی و بر نمی‌تواند تمام نیاز جوانه‌ها را تأمین کند.
 5. استفاده از برنامه غذایی فروت ست بسیار بهتر از استفاده یک کود فروت ست است. در برنامه غذایی فروت ست چند مرحله محلول‌پاشی وجود دارد که هر مرحله دلایل خاصی برای مصرف داشته و نهایتاً باعث تولید مواد فتوسنتزی و انتقال مواد به جوانه‌ها برای تقویت جوانه‌ها خواهد شد.
 6.  تمام مواردی که توضیح داده شد در برنامه غذایی دایان به آن توجه شده است که در انتهای همین مطلب برنامه غذایی فروت ست دایان را مشاهده خواهید کرد.

برنامه غذایی فروت ست پسته

نوبت اول: فروت ست پسته بعد از برداشت

مرحله اول

پتاس‌وافر دایان (نیم لیتر در هر هزار لیتر آب)

ریزمغذی دایان (یک لیتر در هر هزار لیتر آب)

روی‌وافر دایان (نیم لیتر در هر هزار لیتر آب)

آهن دایان (نیم لیتر در هر هزار لیتر آب)

مرحله دوم (۳ روز پس از مرحله اول)

کلسیم‌وافر دایان (یک لیتر در هر هزار لیتر آب)

ریزمغذی دایان (یک لیتر در هر هزار لیتر آب)

روی‌وافر دایان (نیم لیتر در هر هزار لیتر آب)

اوره (دو کیلو در هر هزار لیتر آب)

نوبت دوم: فروت ست زمان تورم جوانه ها در پسته

کلسیم‌وافر دایان (یک لیتر در هر هزار لیتر آب)

ریزمغذی دایان (یک لیتر در هر هزار لیتر آب)

روی‌وافر دایان (نیم لیتر در هر هزار لیتر آب)

اوره (یک کیلو در هر هزار لیتر آب)

نوبت سوم: فروت ست بعد از نخودی شدن پسته

کلسیم‌وافر دایان (نیم لیتر در هر هزار لیتر آب)

ریزمغذی دایان (یک لیتر در هر هزار لیتر آب)

روی‌وافر دایان (یک لیتر در هر هزار لیتر آب)

امیدواریم مطلب آموزشی فروت ست پسته مورد توجه و پسندتان قرار گرفته و با استفاده از آن بتوانید مدیریت صحیحی روی باغ خود داشته باشید. در صورتی که در این زمینه سوال، نظر و یا تجربه‎‌ای دارید از بخش نظرات همین صفحه با سایر کشاورزان در میان بگذارید. پیشاپیش از حمایت شما سپاسگزاریم.

تیم علمی و تحقیقاتی دایان 

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است. استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع و درج لینک مانعی ندارد.

بخش نظرات

17 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر مهندسین محترم ممنون از اطلاعات شما. جسارتا در چ وقت میشه کود مرغ به در ختان داد ک اثر بخشی بهتر داشته باشد.

  1. سلام وقت بخیر
   زمان مناسب آن بعد از گذشت سرمای زمستان است. با این وجود پیشنهاد میشود در کمترین مقدار مصرف شود تا از خسارات آن جلوگیری شود.

   1. بسیار ممنون و سپاسگذارم از برنامه کامل و جامع شما دوستان خوبم

   2. سلام جناب آقای ورزشکار
    از اعتماد و همراهی شما سپاسگزاریم

 2. درودوقت بخیر
  برنامه ای برای چال کود دارید یاخیر فقط محلول پاشی من حدود۲۰۰عدد درخت پسته دارم

  1. سلام
   برنامه تغذیه زمستانه برای زمستان داریم. برنامه غذایی پسته را از سایت دریافت کنید. برنامه غذایی زمستانه به همراه برنامه غذایی فصل رشد جدید به صورت رایگان برای شما نگارش می‌شود.

  1. با سلام
   با واحد فروش شرکت دایان تماس بگیرید. شماره ۰۵۱۳۴۶۹۳۳۳۳ داخلی ۱

  1. سلام
   کودهایی که در یک مرحله کنار هم نوشته شده قابل اختلاط هست و میتونید همه رو داخل مخزن مخلوط کنید. برای توضیحات بیشتر با شماره ۰۵۱۳۴۶۹۳۳۳۳ داخلی ۲ تماس بگیرید.

   1. سلام وقت بخیر
    در محلولپاشی بر اساس مقدار آبی که استفاده میکنید مقدار کود محاسبه میشه. مثلا وقتی میگیم یک لیتر در هر ۱۰۰۰ لیتر آب یعنی اگر مثلا مخزن شما ۲۰۰۰ لیتری هست باید داخل هر مخزن ۲ لیتر کود بریزید و محلول پاشی کنید.

  2. سلام
   کودهایی که در یک مرحله کنار هم نوشته شده قابل اختلاط هست و میتونید همه رو داخل مخزن مخلوط کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

هزینه نگارش برنامه: رایگان!

هزینه نگارش: رایگان!