انواع سیاه شدن پسته‌ ها + راه حل

انواع سیاه شدن پسته + راه حل

۱.مقدمه

 

در این مقاله، انواع سیاه شدن پسته را برای شما پسته‌کاران بزرگوار مورد بررسی قرار داده‌ایم. سیاه شدن پسته یکی از مشکلات اصلی مناطق پسته‌کاری است که به دلایل مختلف و در طی فصل رشد مشاهده می‌شود. در صورت عدم‌توجه به سیاه شدن پسته ، تعداد زیادی خوشه را طی فصل رشد از دست خواهیم داد و در نهایت عملکرد بسیار کاهش می‌یابد. این مطلب بر اساس تجربیات پسته‌کاران بزرگ و با تجربه و همچنین بر اساس مقالات روز دنیا در زمینه سیاه شدن پسته نگارش شده است.

ما در این مطلب تجربیات کشاورزان با تجربه و دانش را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

۲.سیاه شدن پسته در مرحله ارزنی شدن

سیاه شدن پسته در مرحله ارزنی شدن
سیاه شدن پسته در مرحله ارزنی شدن

دلیل

سیاه شدن پسته در مرحله ارزنی شدن به دلیل ۱. عدم گرده افشانی بوده و چون میوه گرده‌ای برای لقاح دریافت نکرده است، پس از مدتی رشد نمی‌کند، سیاه می‌شود و در نهایت می‌ریزد. ۲. علت دیگر سیاه شدن پسته در مرحله ارزنی شدن این است که اگر در زمان گرده افشانی بارندگی رخ دهد، میزان گرده افشانی و تلقیح به شدت کاهش یافته و باعث بروز سیاه شدن پسته می‌شود. ۳. خسارت تریپس نیز در مراحل اولیه تشکیل میوه به صورت سیاه شدگی مشاهده می‌شود.

راه حل

۱. استفاده از تعداد کافی درختان نر برای (نسبت درختان نر به ماده ۱ به ۱۰ تا ۱ به ۱۵) برای گرده افشانی تمام درختان ۲. گرده افشانی مصنوعی در صورت عدم گرده افشانی مناسب در اثر بارندگی و یا تعداد کم درختان نر ۳. اقدام به سمپاشی برای کنترل تریپس پسته به کمک گیاهپزشک معتمد. ۴. فروت ست پاییز و یا بهار برای تقویت جوانه‌ها

۳.سیاه شدن پسته بر اثر آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی در پسته
آفتاب سوختگی در پسته

دلیل

یکی دیگر از دلایل مهم سیاه شدن پسته، آفتاب سوختگی است که به علت دمای بالا (طی تیر و مرداد) و تابش شدید نور خورشید در پسته مشاهده می‌شود. البته سیاه شدن پسته در اثر آفتاب سوختگی پس از ریزش برگ‌ها رخ می‌دهد و به این دلیل است که در مناطق با دمای بسیار بالا و تابش نور شدید خورشید ، برگ‌های درختان پسته آفتاب سوخته شده و پس از مدتی می‌ریزند و همین اتفاق باعث شده تا میوه‌های پسته در معرض نور شدید خورشید قرار گرفته و آفتاب سوخته و سیاه شوند. باید توجه داشت که میوه‌هایی که آفتاب سوخته شده‌اند، حساسیت بیش‌تری به بیماری‌ها بخصوص سوختگی آلترناریایی دارند.

راه حل

۱. جلوگیری از ریزش برگ‌ها به هر دلیلی ( آفات ، بیماری ، کمبود عناصر غذایی ، شوری ، کمبود آب و … ). چراکه که میوه‌ها در معرض آفتاب شدید قرار نگیرند. ۲. آبیاری منظم و صحیح جهت کاهش وارد شدن تنش به درخت و کاهش اثرات موج گرمایی انجام شود. ۳. استفاده از کودهایی مثل سیلیکات پتاسیم که باعث افزایش مقاومت برگ در برابر نور شدید آفتاب می‌شود ( به شدت در شروع فصل گرما توصیه می‌شود ).

برای اطلاعات بیش‌تر به مطلب آموزشی آفتاب سوختگی پسته در سایت دایان مراجعه کنید.

۴.سیاه شدن پسته بر اثر بیماری‌ها و آفات

دلیل ۱

بیماری بلایت یا سوختگی جوانه و خوشه یکی از عوامل سیاه شدن پسته است. علائم ناشی از Botryosphaeria dothidea بر روی برگ‌های پسته، منجر به آلودگی‌های ثانویه روی میوه به صورت ضایعات کوچک سیاه می‌شوند. در نهایت، پوست پسته‌ای که آلوده است به طور مشخص سیاه می‌شود. اواخر بهار تا تابستان هنگامی که درجه حرارت و رطوبت نسبی در باغات پسته زیاد است، بیماری می‌تواند بسیار شدید شود.

سیاه شدن پسته در اثر سوختگی جوانه و خوشه
سیاه شدن پسته در اثر سوختگی جوانه و خوشه

راه حل

استفاده از قارچ‌کش (به عنوان مثال سم فلوپیرام + تبوکونازول ) قبل از وقوع باران برای کنترل این بیماری موثر است.

راه حل‌های بیشتر را با مشورت گیاهپزشک معتمد و حاذق در منطقه اجرایی کنید.

دلیل ۲

بیماری بلایت یا سوختگی آلترناریایی عامل دیگر سیاه شدن پسته است. علائم این بیماری در میوه پسته بالغ به صورت ضایعات سیاه مشاهده می‌شود.

سیاه شدن پسته در اثر سوختگی آلترناریایی
سیاه شدن پسته در اثر سوختگی آلترناریایی

راه حل

باید توجه داشته باشید که کنترل این بیماری مشکل است و تقریبا تمام ارقام تجاری پسته به این بیماری حساس هستند. میوه‌های در معرض آفتاب نسبت به میوه دیگر حساسیت بیشتری به این بیماری دارند. ۱. استفاده از قارچ‌کش ( به عنوان مثال سم پیراکلواستروبین + بوسکالید ) در طول فصل رشد و به صورت اسپری راه حل مناسبی است. ۲. علف‌های هرز بلند و متراکم را در کف باغ مدیریت کنید تا رطوبت باغ و رطوبت روی برگ کاهش یابد و از این طریق پیشرفت بیماری کاهش یابد.

دلیل ۳

تغذیه آفات مکنده مانند سن و سنک‌ از میوه پسته باعث آسیب به میوه و سیاه شدن پسته می‌شود. این آفات با سوراخ کردن پوست پسته باعث نکروز شدن بافت شده و در نهایت سیاه شدن پسته می‌شوند.

خسارت سن و سنک‌ در پسته
خسارت سن و سنک‌ در پسته

راه حل

۱. تمام پوشش گیاهی به جز گیاهان تله برای بررسی حضور این آفات در باغ را جمع‌آوری کنید. ۲. استفاده از حشره‌کش‌ها ( به عنوان مثال سم پرمترین ). ۳. استفاده از گیاهان پوششی که برای آفات سن و سنک جذاب نیستند.

۵. سیاه شدن پسته بر اثر کمبود کلسیم

علائم سیاه شدن پسته به دلیل کمبود کلسیم
علائم سیاه شدن پسته به دلیل کمبود کلسیم

دلیل

کمبود کلسیم یکی از دلایل سیاه شدن پسته است، اما باید توجه داشت که زمان بروز سیاه شدن پسته در اثر کمبود کلسیم مهم است. بسیاری از کارشناسان اکثر سیاه ‌شدن‌های اول فصل را با کمبود کلسیم مرتبط می‌دانند، درحالیکه اگر سیاه شدن پسته در مرحله رشد پوسته و پس از نخودی شدن پسته مشاهده شود، میتواند به دلیل کمبود کلسیم باشد. هر چند باید توجه کنید که اگر سیاه شدن پسته در اکثر خوشه‌ها مشاهده شود به دلیل کمبود کلسیم بوده و اگر به صورت لکه‌ای در خوشه‌های مختلف مشاهده شود با کمبود کلسیم مرتبط نیست.

راه حل

از نیترات کلسیم جامد به صورت مصرف ریشه‌ای در اسفندماه و کلسیم وافر دایان ( نیترات کلسیم مایع ۱۹ درصد ) در چند مرحله محلول‌پاشی در مراحل اولیه تشکیل میوه در پسته استفاده کنید.

 

۶. سیاه شدن پسته پس از برداشت

سیاه شدن پسته بعد از برداشت
سیاه شدن پسته بعد از برداشت

دلیل

یکی از مشکلات پسته بعد از برداشت سیاه شدن پوست سبز آن است که در صورت عدم جداسازی، پوست سبز پسته به علت فراهمی شرایط برای تجمع قارچ سیاه شده و آلودگی آفلاتوکسین نیز افزایش می‌یابد.

راه حل

۱. بلافاصله بعد از برداشت پسته، پوسته سبز پسته جداسازی شود تا سیاه شدن پسته رخ ندهد. ۲. در صورت عدم جداسازی پوست سبز پسته (بطور موقت)، رطوبت انبار کم باشد و دمای انبار نیز خنک باشد تا باعث پوسیدگی و سیاه شدن پسته نشود.

 

این مطلب توسط تیم تحقیقاتی دایان تألیف شده است.استفاده از مطالب برای نشر علم و آگاهی با ذکر منبع  و درج لینک مانعی ندارد.

 

بخش نظرات

4 پاسخ

  1. باسلام تشکر خدمت جناب مهندس امسال خوشه های ما تا ده روز مانده به چیده شدن شروع کردن از یک طرف دانه یه جوری له شدن وکم کم یک حالت خشک شدن نصف پوست دانه ودر نهایت برگشت دانه وریزش خود به خود پسته ممنون میشم اگه لطف کنید راه حل رو بفرمایید

    1. با سلام و احترام
      این اتفاق به احتمال زیاد به دلیل برداشت دیرهنگام اتفاق افتاده است. برای پیشگیری از این اتفاق، پیشنهاد می کنیم برای سال آینده در مرداد ماه از کودهای حاوی کلسیم و سیلیسیم استفاده کنید. پیشنهاد دیگر ما به جنابعالی دریافت برنامه غذایی پسته است. لینک دریافت برنامه غذایی: https://www.agrodayan.com/nutrition-programs/

  2. ممنون از راهنماییهایتان ولی اقلیم هوایی در مناطق مختلفاست وکشاورزان از استفاده انواع کودها وسمومدر موقع لازم اطلاعات کافی ندارندوخسارات زیادی متحمل میشوند البته دربعضی مناطق هنوز کارشناسان باتجره وامکاناتی مانند شهرستان سرخس نداریم چون تغییرات دمایی بالاست روز تا۴۵ وشب به۲۰درجه میرسه ورطوبت زمینم بیشتره که تجربه همراه با بایک کارشناس مشکلو حل میکنه البته بادهای شدیدی هم میاد که درگردافشانی مشکله ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

هزینه نگارش برنامه: رایگان!

هزینه نگارش: رایگان!