جارویی شدن بادام

از سری مسائلی که باغداران عزیز در بادام زارهای خود دارند، مشکل جارویی شدن بادام یا به اصطلاح جاروی جادوگر است که با عنوان جاروک بادام نیز شناخته می‌شود. متاسفانه طی سال های اخیر جارویی شدن در بسیاری بادام زارها مشاهده شده و نگرانی هایی را به دنبال داشته است. در زمانیکه درختان درگیر جارویی شدن می شوند، بشدت ضعیف شده و هر چند رشد شاخه در برخی نقاط درخت زیاد می شود ولی این نشان از رشد مطلوب نیست، بلکه مشخص کننده اختلال در انتقال مواد غذایی بین بخش های مختلف درختان بادام است. از دیگر علائم بیماری جارویی شدن بادام می توان به گلدهی زودهنگام، توقف رشد و زوال بیش از نیمی از درختان بادام زار اشاره کرد. در بحث جارویی شدن باید هم از نظر علمی و تغذیه ای و هم از نظر عملیات باغداری، موارد بررسی شوند تا با تمام راهکارها بتوان این مشکل را رفع کرد. لازم به ذکر است که در هیچ کجای دنیا تنها با عملیات باغداری (هرس، پیوند و …) نمی توانید مشکل جارویی شدن بادام زار خود را حل کنید بلکه باید با مسیر علمی هم مسائل را بررسی کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

در این مطلب ما دلایل علمی جارویی شدن درختان بادام (جاروک بادام) را بررسی می کنیم و برای حل این مسئله راهکارهایی را به شما باغداران بزرگوار ارائه می دهیم. امید است که با این مطلب آموزشی بتوانیم تا حد زیادی به کاهش جارویی شدن بادام کمک کنیم.

دلایل علمی جارویی شدن بادام

باکتری ها

باکتری ها مهم ترین عامل بیماری جارویی شدن بادام یا جاروک بادام هستند. از اصلی ترین این باکتری ها که باعث بروز جارویی شدن بادام می شوند، باکتری های فیتوپلاسمایی هستند که براحتی در بادام زارها و نهالستان ها منتقل شده و به همراه وسایل و ابزار کشاورزی هم به همه جا گسترش می یابند. سویه های مختلفی از این باکتری های فیتوپلاسمایی باعث بروز اختلالاتی در درختان بادام و سایر هسته داران می شوند ولی مهم ترین آن ها بیماری جارویی شدن بادام است.

عدم انتقال عناصر ضروری برای رشد مناسب شاخه ها

زمانیکه درختان بادام با مشکلات کمبود یا بیشبود برخی عناصر مواجه شوند و تغذیه اصولی برای باغ انجام نشود، متاسفانه درخت ضعیف شده و بلافاصله به عوامل بیماریزا مانند باکتری ها حساس تر خواهد شد. باکتری ها نیز از طریق هر زخم یا شکافی به درخت وارد شده و از طریق ورود به آوندهای آبکش درخت باعث اختلال در انتقال عناصر غذایی و جارویی شدن بادام می شوند.

علائم جارویی شدن بادام

فاکتورهای موثر بر جارویی شدن بادام

پیوندک آلوده به عامل بیماریزا

طی مطالعات روز دنیا مشخص شده که در زمان پیوند درختان بادام، اگر پیوندک آلوده به عامل بیماریزا جارویی شدن بادام یا جارو جادوگر باشد، سریعا به پایه نیز منتقل شده و پس از به اصطلاح گرفتن پیوند، بیماری در کل درخت گسترش یافته و بتدریج باعث ضعف درخت و نابودی آن می شود.

نکته: برخی پایه ها به جارویی شدن بادام حساس تر از بقیه پایه ها هستند که باغداران باید در انتخاب پایه نیز دقت لازم را داشته باشند.

عدم کنترل بموقع آفات

بسیاری از آفاتی که در باغات بادام مشاهده می شوند عامل انتقال برخی بیماری ها مانند جارویی شدن نیز هستند. باکتری که مسئول این بیماری است در بادام زارهایی که آفت زنجره در آن ها زیاد است بیش تر مشاهده می شود. این باکتری ها براحتی بر روی اعضا مختلف بدن زنجره ها تکثیر شده و زمان پرواز این آفات در بادام زار براحتی از طریق هر زخم یا شکافی وارد درختان می شوند.

آلوده بودن ابزار و وسایل درون باغ

متاسفانه زمانیکه مساحت باغ افزایش می یابد چه برای درختان بادام و چه سایر درختان هسته دار، توجهی به آلودگی هایی که بوسیله ابزار و وسایل منتقل می شوند، نشده و بسیاری عوامل بیماری زا و یا آفات از طریق این ابزارآلات از درختی به درخت دیگر منتقل می شوند. همانطور که در بررسی دلایل علمی جارویی شدن بادام گفته شد، عامل این مشکل مهم، باکتری ها است و این موجودات براحتی از طریق وسایل آلوده از نهالستان تا باغ و سایر بخش ها منتقل می شوند.

عدم هرس درست و اصولی و تیمار زخم‌های هرس

باغداران عزیز توجه داشته باشید که با هرس درخت، یک سری زخم ها روی شاخه ها و تنه درختان بادام ایجاد می شود که عامل هر بیماری براحتی می تواند از طریق این زخم ها به درون درخت منتقل شود. پس بهتر است پس از هرس محل زخم ها با چسب های هرس و باغبانی پوشیده شود تا از ورود عوامل بیماری زا مانند باکتری عامل جارویی شدن بادام به درون درخت جلوگیری شود.

عدم تغذیه صحیح برای درختان بادام

همه عناصر غذایی باید برای رشد مطلوب و عملکرد مناسب درختان بادام در اختیار درختان قرار بگیرد. نمی توان گفت که یک عنصر خاص بتنهایی می تواند برای مقابله با مشکل جارویی شدن بادام مصرف شود بلکه همه عناصر باید در قالب برنامه غذایی بادام و در زمان درست و به میزان کافی استفاده شوند.

اثر برنامه غذایی بادام بر کاهش جارویی شدن بادام

درخت سالم بادام

عناصر غذایی در تمام مراحل رشدی درختان بادام اثرگذار هستند، اما اینکه این اثرات چگونه می توانند مثبت یا منفی باشند بر شیوه صحیح استفاده از برنامه غذایی بستگی دارد. هیچ عنصری نباید بیش تر و یا کمتر از حد برای دوره رشدی درختان یا مقابله با جارویی شدن بادام مصرف شود. محلول پاشی یا مصرف ریشه‌ای کودهای حاوی سیلیکون (برای افزایش مقاومت درخت) و ریزمغذی های حاوی عنصر روی (Zn)، بر (B) و … می تواند در کم شدن عارضه جارویی شدن بادام موثر باشند. پس حفظ تعادل هر عنصر نکته مهم و اساسی برنامه غذایی بادام است و در صورتیکه این نکته رعایت شود، شما باغدار عزیز بندرت شاهد جارویی شدن بادام یا هر مشکل دیگری در بادام زار خود خواهید بود.

برای دریافت برنامه غذایی بادام اینجا را کلیک کنید

راهکارهای کلیدی کاهش جارویی شدن بادام

درخت بادام مبتلا به جارویی شدن
درخت سالم بادام

راه‌های پیشگیری

 •  افزایش مقاومت درختان بادام از طریق برنامه غذایی اصولی و صحیح
 • تهیه نهال سالم از نهالستان های معتبر
 • رعایت بهداشت باغ در تمام طول سال
 • مبارزه به موقع با آفاتی مانند زنجره ها
 • هرس صحیح و به موقع درختان بادام و پوشاندن زخم های هرس
 • پایه مقاوم و پیوندک سالم و عاری از بیماری جارویی شدن بادام

راه‌های درمان

 •  نابودی کامل درختان آلوده به بیماری جارویی شدن بادام
 • استفاده از برنامه غذایی صحیح برای افزایش مقاومت درختان در مقابل گسترش بیماری

به پایان مقاله آموزشی جارویی شدن بادام (جاروک بادام) رسیدیم، امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد. اگر شما هم مطلب و نظری در این مورد دارید در بخش نظرات همین صفحه مطرح بفرمایید. از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات کشاورزان در ارتباط با جارویی شدن بادام

 • چرا درختان بادام جارویی می شوند؟

به دلیل ورود باکتری های فیتوپلاسمایی به درون درخت، جارویی شدن بادام اتفاق می افتد.

 • دلایل جارویی شدن بادام چیست؟

دلایل مختلفی باعث جارویی شدن بادام هستند که از جمله آن ها پیوندک آلوده، آفت زنجره در باغ بادام، هرس غیراصولی و آلوده بودن ابزار هرس و باغداری به عامل بیماری جارویی شدن است.

 • چگونه می توانیم از جارویی شدن بادام جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از جارویی شدن بادام در درجه اول با کنترل آفت زنجره و استفاده صحیح از برنامه غذایی بادام شما امکان پذیر است.

 • آیا جارویی شدن بادام با بیماری جارو جادوگر متفاوت است؟

خیر، هر دو به یک مفهوم هستند و حتی برخی مناطق واژه جاروک را هم برای جارویی شدن بادام بکار می برند.

منابع

+ Almond witches’ broom phytoplasma: disease monitoring and preliminary control measures in Lebanon. Phytoplasmas and phytoplasma disease management. 
+ Wild almond (Prunus scoparia), a potential source of almond witches’ broom phytoplasma in Iran. Journal of Plant Pathology.
این آموزش را دوست داشتید؟
0
0
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=18167
				
			
برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=18167
				
			
بخش نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه غذایی اختصاصی

برای باغ و مزرعه‌ات برنامه کوددهی اختصاصی داشته باش!

ارسال موفق درخواست

درخواست شما با موفقیت ارسال شد. منتظر تماس کارشناسان شرکت باشید!