چگونه رنگ گیری گوجه فرنگی را افزایش دهیم؟

مشکلاتی که در مزارع گوجه فرنگی پیش می آید، طی سال ها تکرار شده و متاسفانه یکی از مهم ترین آن ها کم بودن رنگ گیری گوجه فرنگی یا عدم قرمز شدن گوجه فرنگی است. این معضل به دلیل تغییرات اقلیمی که هر ساله شاهد آن هستیم در برخی مناطق کشور بیش تر است، بخصوص زمانیکه به آخر فصل نزدیک می شویم. برای تشریح کم بودن رنگ گیری گوجه فرنگی یا به اصطلاح کشاورزان عزیز، عدم قرمز شدن گوجه فرنگی با ما همراه باشید. 

چرا رنگ گیری گوجه فرنگی مهم است؟

در هر محصولی یک هدف برای کیفیت و عملکرد مهم است که باید تمام برنامه ریزی ها طبق همان جلو رود که سود اقتصادی به کشاورز برسد. به عنوان مثال در گوجه فرنگی رنگ مطلوب و با کیفیت بسیار بر قیمت محصول اثرگذار است و به هیچ وجه نمی توان از آن گذشت. البته برخی ارقام گوجه فرنگی رنگ کم تری دارند یا ممکن است بسیار تیره یا بسیار روشن باشند اما بحث امروز ما برای ارقام قرمز گوجه فرنگی است.

رنگ گیری گوجه فرنگی به دلیل حضور کدام رنگدانه است؟

رنگدانه هایی که در گیاهان وجود دارند از جمله مهم ترین ترکیباتی هستند که طی پروسه های حیاتی گیاه تولید می شوند و اگر گیاه نتواند این رنگدانه ها را تولید کند، شاهد رنگ نامطلوب یا بی کیفیت در محصولاتی مانند گوجه فرنگی خواهید بود. رنگدانه اصلی رنگ گیری گوجه فرنگی لیکوپن (Lycopene) است که از دسته کاروتنوئیدها بوده و این رنگدانه ها نقش اساسی در قرمز شدن گوجه فرنگی دارند. برای تولید هر رنگدانه یک مسیر بیوشیمیایی در گیاهان وجود دارد که این مسیرها وابسته به شرایط محیطی هستند و اگر کم ترین تغییری در اقلیم اتفاق بیفتد تولید رنگدانه ها مختل شده و در برخی مانند گوجه فرنگی که کیفیت شدیدا وابسته به رنگ است، شاهد کم شدن رنگ گیری گوجه فرنگی خواهید بود. برای مثال دما شدیدا بر پروسه تولید لیکوپن موثر است و اگر بسیار کم یا زیاد باشد باعث کاهش قرمز شدن گوجه فرنگی می شود (منبع).

مهم ترین تکنیک های رنگ گیری گوجه فرنگی

پس از درشت شدن گوجه فرنگی به بحث افزایش رنگ گوجه فرنگی می رسیم. متاسفانه زمانیکه به آخر فصل تابستان نزدیک می شویم پروسه رنگ گیری گوجه فرنگی به دلیل کاهش دما با مشکلاتی مواجه می شود که باید برای رفع آن توجه کافی به مدیریت مزرعه تان داشته باشید.

توجه کنید که برای بهبود رنگ گیری گوجه فرنگی چند تکنیک می تواند به شما کشاورز عزیز کمک کند. هر چند نمی توانیم اقلیم منطقه را کنترل کنیم اما با مدیریت اقداماتی که در ادامه ارائه می دهیم، می توانید شاهد قرمز شدن گوجه فرنگی هایتان باشید (رادیو دایان رنگ گیری آخر فصل گوجه فرنگی).

 برنامه غذایی و مصرف کود برای رنگ گیری گوجه فرنگی

تکنیک تغذیه یکی از فاکتورهای مهم برای رنگ گیری گوجه فرنگی و بهبود کیفیت است و نمی توان براحتی از آن گذشت. در پروسه رنگ گیری گوجه فرنگی اسیدهای آمینه نقش مهمی دارند و هر چه با تغذیه درست در کنار آبیاری بتوانید میزان اسیدآمینه ها را افزایش دهید، به هدف مهم قرمز شدن گوجه فرنگی می رسید. بهتر است بدانید که اسیدهای آمینه در تولید رنگدانه های کاروتنوئیدی نقش اساسی دارند و به همین دلیل است که برای افزایش رنگدانه لیکوپن در گوجه فرنگی توصیه می شوند.

علاوه بر اسیدهای آمینه، عناصر نیز نقش مهمی در رنگ گیری گوجه فرنگی دارند اما عنصر کلیدی پتاسیم است و اگر میزان پتاسیم کم باشد شاهد رنگ گیری نامناسب و سفید بودن داخل گوجه فرنگی خواهید بود (منبع). بهتر است بدانید که اگر پتاسیم کافی در گوجه فرنگی باشد به دلیل افزایش انتقال قندها به سمت میوه می توانید گوجه فرنگی هایی با رنگ مطلوب داشته باشید. پتاسیم همچنین در حفظ تعادل یونی و وضعیت آب سلول ها نقش اساسی دارد و فعالیت بسیاری از آنزیم هایی که جهت انتقال قندها به سمت گوجه فرنگی ضروری هستند، توسط عنصر پتاسیم کنترل می شود (منبع). شیوه مصرف کودهای پتاسیمی بسته به شرایط مزرعه می تواند بصورت محلول پاشی یا مصرف ریشه های باشد و پیشنهاد ما این است که مصرف کودهایی که میزان پتاسیم بالاتری دارند را در دستور کار خود قرار دهید.

بحث مهم دیگر برای تغذیه گوجه فرنگی این است که به دلیل حساسیت بوته های گوجه فرنگی به بیماری های پوسیدگی طوقه و ریشه باید در برنامه غذایی مزرعه حتما از کودهای سیلیکات پتاسیم به صورت دوره ای و مصرف ریشه ای استفاده کنید.

نکته: اگر ما به عنصر کلیدی اشاره می کنیم دلیل بر بی اهمیت بودن سایر عناصر نیست بلکه باید میزان همه عناصر در گیاه به میزان کافی و در تعادل باشد تا نتیجه مطلوبی بگیرید. دقت کنید که در هر مرحله رشدی نیاز بوته های گوجه فرنگی به کودها متفاوت است و نباید بدون برنامه غذایی کودی را مصرف کنید.  

آبیاری درست و بموقع فاکتور مهم دیگر برای رنگ گیری گوجه فرنگی

آبیاری برای افزایش رنگ گیری گوجه فرنگی
روش کود-آبیاری در مزرعه گوجه فرنگی (منبع)

همیشه بیاد داشته باشید که کوددهی و آبیاری مکمل همدیگر هستند و نمی توان برای بهبود کیفیت، از یکی از این دو فاکتور چشم پوشی کرد. همانطور که اشاره کردیم برای رنگ باکیفیت در گوجه فرنگی باید انتقال مواد بسمت میوه افزایش یابد و مشخص است که در این جابجایی درون سلولی باید آب کافی در گیاه باشد، پس به میزان و دور آبیاری مزرعه گوجه فرنگی بسیار دقت کنید. بسته به تغییرات اقلیمی و بافت خاک در هر منطقه، دور آبیاری طی مرحله افزایش رنگ گیری گوجه فرنگی ۴ یا ۵ روز در نظر گرفته می شود، هر چند شاید در برخی مناطق یک یا دو روز تفاوت در دور آبیاری باشد. در شرایطی که دور آبیاری ها کوتاه تر است یعنی بافت خاک سبک است و اگر دور آبیاری ها طولانی تر باشد به معنی سنگینی بافت خاک است.

از اینکه برای مطالعه محتوای آموزشی تیم دایان وقت صرف کردید از شما سپاسگزاریم و پیشنهاد می کنیم برای بهبود رنگ گیری گوجه فرنگی هایتان از طریق سایت اگرودایان برنامه غذایی گوجه فرنگی را دریافت کنید.

تیم تحقیق و توسعه دایان

سوالات بسیار مهم کشاورزان برای رنگ گیری گوجه فرنگی

  • علت قرمز نشدن گوجه فرنگی چیست؟

چند دلیل مهم برای قرمز نشدن گوجه فرنگی وجود دارد از جمله دما پایین آخر فصل، عدم مصرف درست و اصولی کودها و عدم توجه به آبیاری به موقع.  

  • بهترین کود برای قرمز شدن گوجه فرنگی چه کودهایی است؟

تنها یک کود برای قرمز شدن گوجه فرنگی مهم نیست بلکه مجموعه ای از کودها باید در قالب برنامه غذایی باید مصرف می شوند. از جمله مهم ترین کودها برای قرمز شدن گوجه فرنگی کودهای پتاسیمی هستند.

  • علت قرمز شدن گوجه فرنگی چه رنگدانه ای است؟

رنگدانه لیکوپن که از رنگدانه های کاروتنوئیدی است علت قرمز شدن گوجه فرنگی های قرمز است که برای رنگ باکیفیت باید دما مناسب باشد و کودها نیز به میزان کافی مصرف شوند.

  • فواید کود پتاس برای گوجه فرنگی و رنگ آن چیست؟

کودهای پتاسیمی طی مراحل مختلف رشدی گوجه فرنگی نقش مهمی دارند زیرا قندها را به سمت سلول ها انتقال داده و باعث حفظ تعادل یونی در سلول های گوجه فرنگی می شوند و همین نقش ها هم به درشت شدن و هم به رنگ گیری گوجه فرنگی کمک شایانی می کند.

  • علت سبز ماندن گوجه فرنگی چه عاملی است؟

دلایل مهمی که منجر به سبز ماندن گوجه فرنگی می شوند عبارتند از دما پایین در زمان رنگ گیری، عدم استفاده از برنامه غذایی اصولی و عدم آبیاری درست و کافی.

  • سم برای قرمز شدن گوجه فرنگی چیست؟

از سموم برای قرمز شدن گوجه فرنگی استفاده نمی شود چون این کودها هستند که یکی از عوامل مهم در رنگ گیری گوجه فرنگی هستند.

منابع

+ Fertilizer and nutrient management for tomato. 2016. Conference: Florida Tomato Institute At: Naples, Florida Volume: 532:37-40. 
+ https://www.yara.us/crop-nutrition/tomato/influencing-tomato-color/
+ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11192026/

نگارش و تالیف: تیم تحقیق و توسعه دایان (شرکت دانش بنیان خوشه پروران زیست فناور). نشر این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

این آموزش را دوست داشتید؟
0
0
به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=21855
				
			
برنامه غذایی باغ و مزرعه

مدت زمان نگارش برنامه: 3 تا 5 روز

به اشتراک بگذارید!
				
					www.agrodayan.com/?p=21855
				
			
بخش نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت برنامه غذایی اختصاصی

برای باغ و مزرعه‌ات برنامه کوددهی اختصاصی داشته باش!

ارسال موفق درخواست

درخواست شما با موفقیت ارسال شد. منتظر تماس کارشناسان شرکت باشید!