نکات کلیدی در کاشت یولاف

نکات کلیدی در کاشت یولاف

فهرست مطالب

بسیاری افراد هنوز یولاف را یک علف هرز می دانند و از مزایای آن بی اطلاع هستند. این در حالیست که اگر نکات کلیدی کاشت یولاف را بدانند و رعایت کنند، سود اقتصادی زیادی از مزرعه یولاف خود خواهند داشت. یولاف از مهم ترین گیاهانی است که برای مصارف مختلف مورد توجه است و کشاورزان عزیز اگر اقلیم منطقه شان مناسب با کاشت یولاف است، می توانند با مدیریت صحیح این گیاه را کاشته و عملکرد خوبی هم از آن بگیرند.

 • اینکه چه نکاتی به کاشت یولاف و تولید موفق آن کمک می کند را در ادامه مطالعه می کنید.

۱. تاریخ کاشت یولاف

مهم ترین فاکتور رسیدن به عملکرد بالا در یولاف یا جودوسر، کشت در تاریخ مناسب هر منطقه است. اگر شما تاریخ کاشتن بذرها را درست انتخاب نکنید، قطع به یقین عملکرد مناسبی ندارید زیرا گیاهان مزرعه شما قبل از استقرار مطلوب، با سرما و شرایط جوی ناپایدار روبرو شده و بخش زیادی از مزرعه را از دست می دهید. اما اگر تاریخ کاشت یولاف مناسب با منطقه باشد، رشد مطلوب گیاهچه ها و در ادامه بوته های مزرعه شما باعث شده تا چندین چین برداشت یولاف داشته باشید. مزیت مهم دیگر تاریخ کاشت مناسب، پنجه زنی و تولید خوشه بارور بیشتر است که فاکتور بسیار مهمی در رسیدن به عملکرد بالا در یولاف است. تاریخ کاشت یولاف در مناطق گرمسیر از اواخر مهرماه تا اوایل آبان است و در مناطق سردسیر از اواخر زمستان تا اواسط بهار است.

تاریخ های مختلف کشت یولاف و تفاوت در مرحله رشدی

۲. انتخاب بذر یولاف متناسب با اقلیم منطقه

کشاورزان محترم به عامل بسیار مهم در افزایش عملکرد یولاف یعنی بذر مناسب توجه ویژه داشته باشید، زیرا اگر بذر خوبی ندارید، انتظار بهبود عملکرد هم نداشته باشید. معمولا در هر منطقه ارقام محلی برای کشت یولاف وجود دارد که طی سال ها سازگاری خوبی با شرایط اقلیمی آن منطقه داشته اند. یک سری ارقام اصلاح شده هم بصورت وارداتی مورد کشت و کار برخی مناطق کشور است که باید طی سال ها با همان منطقه سازگار شوند.

اولین فاکتور در بحث بذر مناسب، خالص بودن بذور است و یعنی هیچ بذر از گیاهان دیگر و یا بذور علف های هرز در توده بذری شما نباشد.

فاکتور مهم دیگر جداسازی بذور ریز و درشت است که باید بذرهای درشت تر را با بوجاری کردن از بذرهای ریز جدا کنید چون هر چه بذر بزرگتر باشد جوانه زنی و استقرار بهتری هم دارد و به اصطلاح سبز شدن در مزرعه یکنواخت تر خواهد بود.

 

تفاوت در سایز بذور و اختلاف در رشد گیاهچه های یولاف

۳. تقویت قدرت یا توان بذر یولاف قبل از کاشت

توجه ویژه به تقویت بنیه بذر باعث سبز شدن یکنواخت مزرعه یولاف می شود. کشاورزان محترم با انجام یک سری تکنیک ها مانند بذرمال می توانید استقرار سریع تر و مناسب تری را برای بذور یولاف خود فراهم آورید. تیم آموزشی ما بذرمال با ترکیبات دارای روی را پیشنهاد می‌کند. اگر قبل از کشت یولاف از این تکنیک ها استفاده کنید، عناصری مانند روی، تاثیر بسزایی بر درصد و سرعت جوانه زنی بذرها داشته و همین امر به قوی تر شدن گیاهچه ها نیز کمک شایانی خواهد کرد.

۴. عمق کاشت بذر یولاف

بذور یولاف کوچک هستند و اگر عمیق بکارید یا بذرها از خاک بیرون نیامده یا اگر سبز شوند، گیاهچه ها بسیار ضعیف هستند. عمق کاشت بسیار کم هم باعث مشکلاتی مانند استقرار بسیار ضعیف گیاهچه و عدم رشد قوی آن می شود. در هر صورت عمق کاشت بذر یولاف باید استاندارد باشد تا هم رشد گیاهچه و هم استقرار آن مناسب باشد و در نهایت نیز اثرات مثبتی بر عملکرد داشته باشد. عمق مناسب کاشت برای یولاف به شرایط خاک و دما منطقه بستگی دارد، اما توصیه میشود که عمق کاشت حدود ۲ تا ۳ سانتیمتر باشد.

اختلاف رشد گیاهچه های یولاف به دلیل عمق کاشت متفاوت

۵. تراکم یا مقدار بذر مصرفی در کاشت یولاف

منظور از تراکم، مقدار بذر مصرفی است که برای داشتن گیاهچه هایی قدرتمند و عملکرد بالا نیاز داریم. تراکم بیشتر و کمتر از حد، در هر صورت باعث کاهش عملکرد می شود، پس دقت کنید که تراکم کشت مزرعه یولاف شما مناسب باشد تا عملکرد مناسبی هم داشته باشید. بسته به شرایط منطقه، پیشنهاد می شود میزان بذر مصرفی بین ۱۴۰ تا ۱۶۰ کیلوگرم در هکتار باشد. در شرایط دیم معمولا این میزان بذر مصرفی کمتر خواهد بود.

۶. کاربرد همزمان کودهای زیستی (میکروبی) و شیمیایی در کاشت یولاف

هر چند کودهای شیمیایی دارای عناصر اصلی و موردنیاز گیاهان هستند اما مصرف بیش از نیاز این کودها برای گیاه و خاک مضر است. به همین دلیل باید همسو با مصرف کودهای شیمیایی، کودهای زیستی نیز به برنامه کودی یولاف اضافه شود تا کشاورز عزیز نتیجه مطلوب را دریافت کند. ضرورت مصرف کودهای زیستی از جهت افزایش جذب کودهای شیمیایی توسط گیاه و بهبود پتانسیل خاک برای افزایش عملکرد است. بطور کلی کودهای زیستی دارای باکتری های مفید و حل کننده عناصر هستند که به زنده کردن خاک و تامین عناصر توسط گیاه کمک قابل توجهی می کنند.

تیم آموزشی دایان به شما کشاورزان محترم کودهای زیستی- میکروبی دایان را جهت استفاده در برنامه‌ غذایی یولاف پیشنهاد می کند. از لینک می‌توانید به این برنامه غذایی دسترسی داشته باشید

هرم تولید پایدار

 

هرم تولید پایدار (حضور توأم عناصر شیمیایی و کودهای زیستی)

فعلا نگارش برنامه غذایی توسط تیم دایان به رایگان انجام می‌شود.

امیدواریم مطلب آموزشی نکات کلیدی در کاشت یولاف مورد توجه و پسندتان قرار گرفته و با استفاده از آن بتوانید مدیریت صحیحی روی زراعت خود داشته باشید. در صورتی که در این زمینه سوال، نظر و یا تجربه‎‌ای دارید از بخش نظرات همین صفحه با سایر کشاورزان در میان بگذارید. پیشاپیش از حمایت شما سپاسگزاریم.

تیم علمی و تحقیقاتی دایان 

۷. سؤالات متداول کشاورزان

بسته به منطقه شما تاریخ کاشت متفاوت است. با استفاده از داده های هواشناسی و اقلیم منطقه شما می توانید تاریخ کاشت را تعیین کنید.

بسته به ریز و درشتی بذر یولاف و سردتر یا گرمتر بودن منطقه، عمق کاشت بین ۲ تا ۳ سانتیمتر است. در مناطق سردتر عمق کاشت بیشتر در نظر گرفته شود.

بله، تکنیک بذرمال هم سرعت و هم درصد جوانه زنی را افزایش داده و گیاهچه های قویتری تولید خواهد شد.

با مراجعه به سایت آگرودایان و تکمیل پرسشنامه یولاف، می توانید از طریق واتس اپ یا تلگرام برنامه غذایی یولاف را دریافت کنید.

بسته به اقلیم منطقه شما ارقام محلی برای یولاف در هر منطقه وجود دارد که با مراجعه به جهاد کشاورزی هر منطقه می توانید از ارقام منطقه خودتان اطلاع کسب کنید.

۸. منابع

 • ۲۰۱۸, Oat production in north Dakota. North Dakota State University, Fargo North Dakota.
 • https://www.ndsu.edu/agriculture/ag-hub/ag-topics/crop-production/crops/oats/oat-production-north-dakota

فهرست مطالب

۲ Comments

 1. رضا مشتاقی ۱۴۰۰-۰۷-۱۵ در ۱۵:۴۲- پاسخ دادن

  سلام در سال گذشته با میزان بذر ۱۰۰ کیلو در هکتار کشت جو دو سر را انجام دادیم.
  ۲ هکتار از این کشت بر حسب اتفاق حدود ۸۰ الی ۹۰ کیلو بذر استفاده شد و نسبتا محصول خوبی هم با توجه به دیم بودن مزرعه برداشت شد حال سوال من اینست چگونه می توانیم به حد مناسبی از میزان بذر برسیم ؟
  با فرض کیفیت مناسب بذر جو دو سر، چنانچه از میزان بذر کمتر یعنی همان ۸۰ کیلو در هکتار استفاده کنیم آیا گیاه توان پنجه زنی مناسب را دارد؟

  • کارشناس دایان ۱۴۰۰-۰۷-۱۷ در ۰۸:۱۴- پاسخ دادن

   با سلام و احترام
   بله زمانی که تفاوت میزان بذر از ۱۰۰ کیلوگرم به ۸۰ تا ۹۰ کیلوگرم باشد پنجه زنی تراکم را جبران خواهد کرد. ولی این جبران تراکم هیچگاه مثل کاشت ۱۰۰ کیلوگرم بذر نخواهد بود. چون خوشه‌های فرعی بوته ضعیف تر از خوشه اصلی بوته است. تراکم ایده آل زمانی است که تعداد خوشه های اصلی در مزرعه بالا باشد.
   مثال: یک بوته زمانی که ۴ پنجه میزند. یک پنجه اصلی و سه پنجه فرعی دارد. تعداد پنجه فرعی در مزرعه نباید بالا باشد.

ثبت ديدگاه